Powrót   Forum CDRinfo.pl > Archiwizacja - Dyski twarde, SSD, pendrive, karty pamięci > Network Attached Storage (NAS)

Network Attached Storage (NAS) Forum poświęcone urządzeniom typu NAS, służącym do przechowywania danych i umożliwiającym na dostęp do nich poprzez sieć komputerową (poprzez protokoły CIFS, NFS, FTP, etc).



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Ocena dyskusji Tryby wyświetlania
Stary 06.11.2013, 00:56   #1
sylb
Zarejestrowany
 
Data rejestracji: 06.11.2013
Posty: 6
sylb w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Wymiana Serwera na NAS-a

Witam,
Mamy zamiar kupi do firmy NAS na 4 HDD, ma on zastąpić stary serwer oparty o Windows 2003.
Zasadniczo jest on wykorzystywany, tylko jako serwer plików, wiec wymiana na NAS jest dosyć logiczna. Do tego, stary serwer powoli pada a NAS jest najtańszą alternatywą, zajmuje mało miejsca, i ciągnie mało prądu. Generalnie ma to rozwiązanie sporo plusów.
Zamysł jest taki, aby z 2 HDD zestawić w RAID1 gdzie będą dane firmowe, a dwa kolejne dyski przeznaczyć na kopie RAID1 lub zwiększenie funkcjonalności NAS-a.

Chodzi mi o to, by taki NAS miał dwie funkcjonalności.
Pierwsza.
Automatyczna kopia z RAID1 na 3 lub 4 dysk przeznaczony na kopie.

Druga najważniejsza,
To coś co zastąpi mi funkcjonalność jaką daje mi dotychczas Windows czyli kopiowania woluminów w tle (Shadow Copy Service), która daje końcowemu użytkownikowi możliwość odzyskania swoich przypadkowo usuniętych czy nadpisanych danych które są na serwerze. Dział to prosto, fajnie i przyjemnie.
Pytanie jest, takie jak to jest rozwiązane w NAS-ach, i czy przeciętny użytkownik np. taka pani Basia z sekretariatu, będzie potrafiła sobie SAMA przywrócić wersję pliku z przed dwóch dni, czy trzeba będzie wołać ***8222;informatyka***8221;.

Dziękuje,
za odpowiedzi.



Sylwester
sylb jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 06.11.2013, 02:19   #2
Bartez
Team Member
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika Bartez
 
Data rejestracji: 18.10.2002
Lokalizacja: malopolska
Posty: 4,178
Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>
Witamy na forum

Odpowiedzi:
1. Co rozumiesz przez automatyczna? Oparta o jakiś harmonogram, czy replikacja w czasie rzeczywistym? Jeżeli to pierwsze, to bez problemu.
2. Nie powinno być z tym problemów. Zobacz na to, co oferuje Synology i QNAP:
Synology: Time Backup
QNAP: Nie znalazłem informacji, czy obsługuje VSS, ale może to co jest w helpie będzie odpowiadało Twoim potrzebom: http://eu1.qnap.com/Storage/Manual/N...Manual_ENG.pdf

Jeżeli będziesz potrzebował więcej informacji na temat tej funkcji w Synology, to służę pomocą, bo mam pod ręką. Ktoś z QNAPem też się pewnie znajdzie
__________________
Pozdrawiam
Bartez

Ranking dysków twardych
Bartez jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 06.11.2013, 09:23   #3
sylb
Zarejestrowany
 
Data rejestracji: 06.11.2013
Posty: 6
sylb w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Jak najbardziej wystarczy kopia uruchamiana z harmonogramu.

Jeżeli chodzi o drugi problem, to chodzi mi o ***8222;łatwość***8221; odzyskania pliku przez użytkownika.
W Windows jest to bardzo proste i łatwe, a jak to jest w NAS-ach. Producenci mogą stosować różne mechanizmy i bardziej lub mniej przyjazne oprogramowanie. Przeglądając się funkcji Time Backup na filmiku z YT widzę, że trzeba wejść poprzez przeglądarkę na NAS i tam wybrać plik z osi czasu.
Jako że nie miałem z takim mechanizmem nigdy do czynienia, proszę o poradę, który producent ma ten mechanizm najprostszy i najłatwiejszy bo musi to robić przysłowiowa pani Basia z sekretariatu.
sylb jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 07.11.2013, 00:37   #4
Misiek4
____
 
Avatar użytkownika Misiek4
 
Data rejestracji: 26.05.2000
Lokalizacja: Tarnow
Posty: 1,738
Misiek4 jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Misiek4 jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Misiek4 jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>
Pani Basia będzie mogła sobie przywrócić wersje z przed 2 dni korzystając z systemowej opcji "Przywróć wersje". Ale przywracanie wersji z udziałów sieciowych dziala tylko w systemach Windows Pro i wyższych (o ile dobrze pamiętam). Aby to obejść, można udostępnić udział sieciowy przez znacznie szybszy protokół iSCSI i wtedy nie powinno być żadnych problemów z przywracaniem.
__________________
Pozdrawiam
Misiek4

Wydaje Ci się, że masz szybki dysk twardy/SSD? Dodaj go do rankingu i sprawdź czy jest najszybszy .
Misiek4 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 10.12.2013, 13:01   #5
pops
Zdezorientowany
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika pops
 
Data rejestracji: 08.05.2005
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3,698
pops jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>pops jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>pops jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>pops jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>pops jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>pops jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>pops jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
Wiem, że temat ma już miesiąc, ale może ktoś kiedyś będzie tego szukał. Sposobów na kopie zapasowe na serwerach NAS jest cała masa. Dodam jeszcze jeden jeśli komuś nie uda się uruchomić przywracania wersji przez iSCSI.

Można użyć programów dodawanych do serwerów. Tutaj na przykładzie Synology i jego Data Replicator 3.

Program ten umożliwia m.in. synchronizowanie w czasie rzeczywistym plików do 20 wersji wstecz.



Odzyskiwać można na dwa sposoby. Pierwszy to przez wbudowaną w program wyszukiwarkę:



Minus tego rozwiązania to konieczność przerwania synchronizacji.

Lepszym sposobem jest ręczne przeglądnięcie wersji plików w Eksploratorze Plików pod Windowsem. Data Replicator 3 gdy jest uruchomiony mapuje foldery z kopiami jako dyski ***8222;latest***8221; i ***8222;past***8221;. W ***8222;latest***8221; znajduje się aktualna wersja kopii, w ***8222;past***8221; wszystkie poprzednie. Do tego nie trzeba przerywać synchronizacji. Wygląda to tak:



Te małe programiki są zaskakująco sprawne.
Dołączone obrazki
File Type: png 1.png (117.4 KB, 366 oglądane)
File Type: png 2.png (31.5 KB, 377 oglądane)
File Type: png 3.png (123.7 KB, 409 oglądane)
pops jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 24.12.2013, 12:42   #6
sylb
Zarejestrowany
 
Data rejestracji: 06.11.2013
Posty: 6
sylb w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Dziękuję za odpowiedź.
To ostatnie rozwiązanie bardzo funkcjonalne.
Zasadniczo byłem zdecydowany na synologica, ale 10% promocja cenowa wyczyściła magazyn u dystrybutora i szukając zamiennika trafiłem na coś takiego jak ***8222;Seagate Business Storage WindowsŽ Server 4-Bay NAS***8221; i w tym momencie mnie oświeciło, przecież sam mogę coś poskładać.
Ostatecznie stanęło na
HP Micorserver n54l na całe 900 zł.
+ windows server 2012.
sylb jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post

Opcje związane z dyskusją
Tryby wyświetlania Oceń tę dyskusję
Oceń tę dyskusję:

Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport

Podobne dyskusje
Dyskusja Autor Forum Odpow. Ostatni Post
[ARTYKUŁ]Recenzja serwera NAS Synology DS411 Bartez Network Attached Storage (NAS) 0 27.11.2011 02:21
[ARTYKUŁ]Buffalo Link Station Duo - recenzja serwera NAS Bartez Network Attached Storage (NAS) 2 02.11.2011 19:03
Przykład jak mozna zarobic na naiwnosci ludzi Ice Off topic 7 03.10.2005 01:41
Wymiana sprzętu na Athlon 1600 XP a nagrywarka Teac x16 Jabba the Hutt Napędy optyczne CD 2 23.01.2002 00:19


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 07:44.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.