Powrót   Forum CDRinfo.pl > Urządzenia przenośne > Telefony (Smartfony)



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Ocena dyskusji Tryby wyświetlania
Stary 11.05.2018, 21:42   #1
Jarson
Pa rampamer
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika Jarson
 
Data rejestracji: 24.10.2006
Lokalizacja: Zachlajki
Posty: 9,192
Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
DIY - wymiana ekranu w smartfonie

W zeszłym tygodniu musiałem na chwilę wejść pod samochód. Nie wyciągnąłem telefonu z kieszeni, wysunął się, spadł na kostkę z wysokości max. 10 cm i... pajączek (pół roku temu zdjąłem popękane szkło hartowane i miałem założyć nowe, jakoś tak nie było kiedy...) Po przejrzeniu kawałka internetu postanowiłem wymienić sam. Nie wszystkiego się jednak dowiedziałem, to upycham tu kilka moich spostrzeżeń - a nuż komuś się przydadzą. Oczywiście samego procesu nie opisuję, bo do tego są wideoporadniki, tylko same uwagi ogólne.

1. Samemu czy w serwisie?
Co kto lubi, mnie ogólnie chodzi o to, czy to łatwe do ugryzienia czy nie. Wyświetlacz do mojego Xiaomi Redmi Note 3 kosztował 80 zł. Wymiany znajomy serwis podejmował się za 50 zł (i tak tanio), co jednak wyraźnie zwiększało koszt naprawy. Samodzielna naprawa kosztowała mnie dodatkowo tyle co butelka izopropanolu (ale on i tak powinien w domu być, tym razem musiałem dokupić) i kleju E8000, którego nie miałem. Razem niespełna 20 zł, praca zajęła mi 1,5h i pozwoliła zaoszczędzić 30 zł na czysto.

2. Wyświetlacz - zamiennik jest coś wart?
To mnie najbardziej nurtowało. Oryginalny wyświetlacz od Xiaomi bardzo sobie ceniłem, był wyraźny, bardzo jasny na podkręconej jasności. Mój tel. jest 1,5-roczny, jeszcze dobry, początkowo rozważałem na jego miejsce Redmi 5 plus za ~700 zł o tylko nieco lepszych parametrach - wymiana to jednak nieco ponad 1/10 tej ceny, wiadomo że warto rozważyć - ale oby ta jakość dała się znieść, nie bardzo mogłem odnaleźć na ten temat wiarygodne informacje.

Otóż - oryginał to to nie jest. Na maksymalnej jasności jest wyraźnie mniej jasny. Kolory są odrobinę mniej naturalne. Nadal jednak wyświetlacz jest czytelny, w miarę wyraźny nawet w jasnym słońcu (poprzedniego po prostu nigdy nie musiałem ustawiać na max jasność, tu już się zbliżam), generalnie oceniam go pozytywnie.

Natomiast dotyk działa nieco mniej precyzyjnie. Odczułem to przy wpisywaniu tekstu - wymaga odrobinę mocniejszego dotyku niż oryginalny digitizer. Ponadto raz dotyk zaczął nieco wariować; zdjąłem etui, dokładnie wyczyściłem ekran, szczególnie przy rogach, pomiędzy krawędzią szkła hartowanego (nałożyłem od razu) i etui - niby pomogło, ale niepokój pozostał.

3. Do przyklejenia taśma czy klej?
Pierwsza z dwóch "uwag wykonawczych". Na jednym wideoporadniku użyli taśmy, ale to powoduje, że ekran "przylega" do obudowy tylko z góry i dołu, boki pozostają nieprzyklejone - a przede wszystkim - nieszczelne, może tam się dostać kurz, brud. Pierwszy raz kleiłem tym E8000 - no rewelacja. Idealnie się rozprowadził przy ramce, po utwardzeniu trzyma świetnie, jest odrobinę elastyczny - taka gumowa uszczelka w płynie.

4. Co mnie zaskoczyło - mocowanie baterii.
To się może przydać także tym, którzy chcą wymienić sami źródło prądu w swoim urządzeniu. Przy próbie demontażu okazało się, że bateria jest przyklejona. Zauważyłem dwie tasiemki przy krawędzi baterii, które lekko na nią nachodziły, ale myślałem, że tylko lekko ją przytrzymują z boku. Tylko lekko je odlepiłem i chciałem wyjąć baterię, ale użyłem naprawdę sporo siły i nic. Okazało się, że wystarczy - o czym pojęcia dotąd nie miałem, patent jest świetny - delikatnie ciągnąć za te "tasiemki" - bez praktycznie żadnego oporu wysuwa się w ten sposób taśmę spomiędzy baterii a konstrukcji telefonu, ona się odlepić nie daje, a tak wyciągnąć - jak najbardziej.

Mając komplet wkrętaków precyzyjnych i ten naprawdę wygodny klej okazuje się, że wymiana ekranu nie należy do skomplikowanych - oczywiście do każdego modelu są poradniki, bez nich podchodzenie do tematu byłoby trudne i raczej ryzykowne.

Popatrzyłem z ciekawości na koszt co popularniejszych telefonów i ekranów do nich - jak u mnie naprawa już była raczej opłacalna (choć zakup nowego modelu kusił) tak już w modelach po 1,5-2 k zł wydaje się, że nie ma się nad czym zastanawiać - choć mam poważne obawy, czy te powyginane ekrany 4K też dają się tak łatwo wymieniać...
__________________

Jarson jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 11.05.2018, 21:47   #2
- Deckard -
Odnowiony Cyfrowo
 
Avatar użytkownika - Deckard -
 
Data rejestracji: 23.05.2006
Lokalizacja: A.D 2019
Posty: 5,060
- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
jestem pełen podziwu że podjąłeś się takiej roboty
- Deckard - jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 11.05.2018, 23:05   #3
misiozol
Moderator
 
Avatar użytkownika misiozol
 
Data rejestracji: 26.10.2008
Lokalizacja: Carnew
Posty: 6,674
misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>
Wymieniam ekrany dosc czesto i sprawa ma sie nastepujaco z mojego punktu widzenia , komora prozniowa jest obowiazkowa bo babelki na ekranie sa niedopuszczalne , potrzebne sa matyryce do poprawnego umiejscowienia ekranu/digitizera , potrzeny jest dobry klej loca, lampa UV , potrzebny jest drut do przecinania kleju czyscik i inne bzdety sprawa sie komplikuje kiedy klej jest twardy , miales naprawde duzo szczescia ze oled nie pekl .
__________________
Reballing, BGA, Reflow, Service of all consoles and devices. Based in IRELAND for all your needs.
misiozol jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 25.01.2019, 14:38   #4
fishek
Own3r
 
Data rejestracji: 25.01.2019
Lokalizacja: Internet
Posty: 21
fishek w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Nie lepiej było zainwestować te 30zł (nawet i więcej bo nie wliczając kleju oraz izopropanolu) w robociznę kogoś i zaoszczędzić 1.5h czasu?

Tak czy siak, szanuję za wysiłek.
fishek jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 14.10.2019, 19:33   #5
gangalbani
Zarejestrowany
 
Avatar użytkownika gangalbani
 
Data rejestracji: 03.12.2015
Posty: 1
gangalbani w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
fishek ale jakby popatrzec na to z innej strony, to jego praca zostala wyceniona na 15zl/h a to nie tak zle. No i 30 ziko w portfelu zostalo )) u mnie facet wolal za wymiane 70zl i zaplacilem tyle. Samemu bym nie wymienil bo wole jednak ten czas przeznaczyc na bardziej produktywniejsze zajecia. Ale co kto woli
gangalbani jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post

Opcje związane z dyskusją
Tryby wyświetlania Oceń tę dyskusję
Oceń tę dyskusję:

Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport

Podobne dyskusje
Dyskusja Autor Forum Odpow. Ostatni Post
[FAQ] Wymiana paska napędowego mechanizmu open\close tray czary2mary Napędy optyczne DVD 22 28.11.2018 22:30
[FAQ] Wymiana optyki LiteOn na przykładzie iHAS B Instrukcja krok po kroku czary2mary Napędy optyczne DVD 12 28.01.2018 22:10
BenQ DW 1640 Refurbished \wymiana OPU Philipsa czary2mary Napędy optyczne DVD 2 28.01.2018 22:02
Co to jest i czy wymiana pomoże? marcink52 Dyski twarde, SSD - Problemy, porady, software 5 15.05.2009 13:19
wymiana karty graficznej rocher Off topic 39 05.02.2006 00:26


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 06:06.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.