Powrót   Forum CDRinfo.pl > Edycja, konwersja i kompresja audio/video > DVD-Video

DVD-Video Tematy poświęcone kopiowaniu, edycji, konwersji i kompresji z/do formatu DVD



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Ocena dyskusji Tryby wyświetlania
Stary 25.07.2005, 20:07   #1
radkalkin
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 25.07.2005
Posty: 2
radkalkin w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
DVD czy DivX/XviD?

na początek: witam.
problem mam następujący.
bardzo niedawno zająłem się robieniem kopii zapasowych filmów na DVD.
używam do tego DVD Shrinka. na jakość "powiedzmy" się nie skarżę.
(nie mam wystarczającej ilości czasu, aby zająć komputer na kilkanaście godzin).
lecz przyszło mi do głowy pewne pytanie:
czy lepiej jest poddawać film obróbce w np. DVD Shrinku (gdy zajmuje więcej niż 4,7)
czy też (o ile jest taka możliwość) skompresować go DiviXem, bądź XviDem do rozmiaru mieszczącego się na DVD5.
- jak wygląda sprawa kompatybilości takiego dzieła z odtwarzaczami (również stacjonarnymi)?
- czy można film tak skompresowany zapisać jako Vob (do tego chyba odnosi się moje poprzednie pytanie)?
- ile czasu zajęłoby przygotowanie takiej płyty (120 min. w DVD Shrink zajmuje mi z wypaleniem od 1 do 2h)?
- wreszcie czy jakość DivX/XviD faktycznie będzie wierniejsza oryginałowi niż , DVD, słowem - czy to się opłaca?
pytam, bo nie wiem, czy mam się zakopać w forach DiviX/XviD-owych, w celach edukacji.
z góry dziękuję za sugestie.
pozdrawiam.
radkalkin jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 25.07.2005, 20:14   #2
ed hunter
Obyś nadepnął na LEGO!
Zlotowicz
 
Data rejestracji: 30.11.2004
Posty: 38,993
ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
niech ktoś kolegę naprowadzi na początek.

ja nie mogę prowadzić, bo piłem.
ed hunter jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 26.07.2005, 00:29   #3
Arepo
Guru
 
Avatar użytkownika Arepo
 
Data rejestracji: 30.09.2004
Posty: 3,430
Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
Cytat:
Napisany przez ed hunter
niech ktoś kolegę naprowadzi na początek.

ja nie mogę prowadzić, bo piłem.
hahaha ... no to jeszcze po


@radkalkin

Witam na forum

postaram Cię nieco naprowadzić na odpowiednie tory, bo nieco błądzisz

EDIT : Uwaga w tym poście minąłem się z prawdą, filmy Divx są bez problemu odtwarzane w stacjonarnych odtwarzaczach z płyty DVD po nagraniu ich jako zwykłe dane.

Jeśli skompresujesz film do DivX/Xvid-a i nagrasz go na płytę DVD to nie odtworzy go żaden stacjonarny odtwarzacz. To samo dotyczy każdego innego formatu niezgodnego ze standardem DVD np.: VCD, SVCD, ASF, DAT, WMV itd., który dla systemu PAL oznacza plik Mpeg-2 o rozdzielczości 720x576 i 25 klatkach na sekundę, audio to mpeg-2, ac3 lub DTS.

Aby nie było tak prosto płyta DVD musi mieć odpowiednią strukturę ***8211; poczytaj : Struktura płyty DVD , którą można uzyskać za pomocą odpowiednich programów np.: TMPGEnc DVD Author 1.5 w procesie tzw. authoringu. Potem pozostaje już tylko wypalenie zawartości utworzonego katalogu VIDEO_TS w ulubionym programie np.: Nero, wybierając kompilację DVD-Video.

Mała uwaga - mimo, że np.: odtwarzacz stacjonarny akceptuje formaty DivX czy VCD to i tak nie odpali ich z płyty DVD !. I tak aby film VCD (mpeg-1) obejrzeć z płyty DVD (czyli mpeg-2) trzeba go przerobić z jednego formatu na drugi. Cała reszta analogicznie.

Dodam, że pliki DivX/Xvid można naturalnie nagrać na płytę DVD ale jako zwykłe dane, które będziesz mógł odczytywać sobie na komputerze.

A teraz odpowiedzi na Twoje pytania :
Cytat:
Napisany przez radkalkin
czy lepiej jest poddawać film obróbce w np. DVD Shrinku (gdy zajmuje więcej niż 4,7)
czy też (o ile jest taka możliwość) skompresować go DiviXem, bądź XviDem do rozmiaru mieszczącego się na DVD5.
Programy do przerabiania filmów DVD większych niż 4,38 GB (rzeczywista pojemność płyty DVD5), na płyty o tej właśnie pojemności, dzieli się na transkodery i enkodery. Transkoder to np.: DVD Shirnk czy Clone DVD, jest bardzo szybki (zmniejsza jedynie bitrate pliku wideo) ale przy obcięciu więcej niż 20% daje marne rezultaty, do tego często występują błędy, które zacinają film. Encoder to program, który koduje cały materiał na nowo np.: CCE, QuEnc. Zazwyczaj jest zblokowany jako część innego programu do przebudowy całej płyty DVD np.: DVD Rebuilder, DVD2DVDR. Jest wolny ale rezultat jest najlepszy.

Co do kompresji DivX/XVid, to jest oczywiście taka możliwość, ale o oglądaniu na stacjonarce zapomnij.
Cytat:
Napisany przez radkalkin
- jak wygląda sprawa kompatybilości takiego dzieła z odtwarzaczami (również stacjonarnymi)?
Jak już pisałem DivX/XVid na płycie DVD nie zadziała.
Cytat:
Napisany przez radkalkin
- czy można film tak skompresowany zapisać jako Vob (do tego chyba odnosi się moje poprzednie pytanie)?
nie
Cytat:
Napisany przez radkalkin
- ile czasu zajęłoby przygotowanie takiej płyty (120 min. w DVD Shrink zajmuje mi z wypaleniem od 1 do 2h)?
Nie ma sensu tego robić, aby nagrać na DVD, do tego czasowo trwałoby to bardzo długo.
Cytat:
Napisany przez radkalkin
- wreszcie czy jakość DivX/XviD faktycznie będzie wierniejsza oryginałowi niż , DVD, słowem - czy to się opłaca?
Rozumiem, że oryginałowi DVD po przeróbce Shrinkiem. Jeśli Shirnk wskaże mniej niż 70-60% zachowanej jakości obrazu to może i tak by było, ale po pierwsze takie działanie jest mało sensowne co już opisywałem, a po drugie kompresja trwała by niewiele krócej niż przejechanie filmu encoderem i uzyskanie praktycznie jakości pierwotnego DVD

mam nadzieję, że trochę pomogłem, jeśli coś jest niejasne to wszystko znajdziesz używając opcji Szukaj

to tyle

pozdrawiam
__________________
Lite-On iHBS 212, Pioneer BDR-209EBK

Ostatnio zmieniany przez Arepo : 26.07.2005 o godz. 02:40
Arepo jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 26.07.2005, 00:48   #4
radkalkin
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 25.07.2005
Posty: 2
radkalkin w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
dzięki Arepo.
wyjaśniłeś mi wszystko w zupełności wystarczająco.

ed hunter:
rozumiem motywy Twojego posta i jego protekcjonalno-pobłażliwy ton.
jak już wspomniałem, dopiero wgryzam się w ten temat.
ostatnie trzy dni spędziłem wyłącznie na czytaniu tego forum. nie jestem przyzwyczajony do przyjmowania tak dużej dawki informacji na raz, zwłaszcza w formie pofragmentowanej, nieuporządkowanej, w ogromnej części nieesencjonalnej.
najwyraźniej potrzebowałem piguły, która zbierze pewną wiedzę w całość.
(tu dzięki dla Arepo).
po przetrawieniu z pewnością będę lepiej wiedział czego szukam.
tym czasem pozdrawiam.
radkalkin jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 26.07.2005, 01:14   #5
Reetou
Zarejestrowany
 
Data rejestracji: 18.05.2004
Posty: 9,590
Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
Cytat:
Napisany przez Arepo
Mała uwaga - mimo, że np.: odtwarzacz stacjonarny akceptuje formaty DivX czy VCD to i tak nie odpali ich z płyty DVD !
No, nie końca się z tym zgodzę... Divx wypalony na płycie DVD jako dane jest w stacjonarnych z jego obsługą normalnie odtwarzany.
Reetou jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 26.07.2005, 02:31   #6
Arepo
Guru
 
Avatar użytkownika Arepo
 
Data rejestracji: 30.09.2004
Posty: 3,430
Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
Cytat:
Napisany przez Reetou
No, nie końca się z tym zgodzę... Divx wypalony na płycie DVD jako dane jest w stacjonarnych z jego obsługą normalnie odtwarzany.
Ale wpadka , rzeczywiście chyba to ja tym razem minąłem się z prawdą. Ponieważ sam posiadam Thomson-a DTH231, który nie ma możliwości odtwarzania Divx-ów, a u znajomych zawsze filmy te szły ze zwykłych płyt CD to wyciągnąłem błędne wnioski. Zasugerowałem się filmami VCD które jak wiadomo nie pójdą z płyty DVD, ale to przecież zupełnie inna bajka. Do tego cały czas myślałem o kompilacji DVD-Video, która to przecież nie może być niezgodna ze standardem .

Przepraszam za zamieszanie. Przyznaję się do błędu

@ radkalkin
Nie zmienia to rzeczy, iż mając film DVD, który wymaga kompresji do zmieszczenia go na płytce jednowarstwowej, należy używać transcodera - jeśli kompresja będzie mniejsza niż 20% lub encodera jeśli większa. Z tego o czym uświadomił mi kolega Reetou wynika, że mógłbyś wykonać kompresję do Divx-a i wypalić to na DVD jednak jakość będzie z pewnością gorsza.

pozdrawiam
__________________
Lite-On iHBS 212, Pioneer BDR-209EBK

Ostatnio zmieniany przez Arepo : 26.07.2005 o godz. 02:41
Arepo jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 26.07.2005, 10:16   #7
ed hunter
Obyś nadepnął na LEGO!
Zlotowicz
 
Data rejestracji: 30.11.2004
Posty: 38,993
ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
Talking

Cytat:
Napisany przez radkalkin
[...]

ed hunter:
rozumiem motywy Twojego posta i jego protekcjonalno-pobłażliwy ton.
jak już wspomniałem, dopiero wgryzam się w ten temat.
ostatnie trzy dni spędziłem wyłącznie na czytaniu tego forum. nie jestem przyzwyczajony do przyjmowania tak dużej dawki informacji na raz, zwłaszcza w formie pofragmentowanej, nieuporządkowanej, w ogromnej części nieesencjonalnej.
najwyraźniej potrzebowałem piguły, która zbierze pewną wiedzę w całość.
(tu dzięki dla Arepo).
po przetrawieniu z pewnością będę lepiej wiedział czego szukam.
tym czasem pozdrawiam.
'protekcjonalno-pobłażliwy ton' mojego posta wynikał z chęci zachęcenia chętnych kolegów do pomocy. byłem wczoraj strasznie zmęczony i po 4 piwach więc napisałem prawdę

pomogło? 8 )
ed hunter jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 26.07.2005, 10:26   #8
Arepo
Guru
 
Avatar użytkownika Arepo
 
Data rejestracji: 30.09.2004
Posty: 3,430
Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
Cytat:
Napisany przez ed hunter
'protekcjonalno-pobłażliwy ton' mojego posta wynikał z chęci zachęcenia chętnych kolegów do pomocy. byłem wczoraj strasznie zmęczony i po 4 piwach więc napisałem prawdę

pomogło? 8 )
ja na przykład zostałem tak zachęcony, że trochę bajek naopowiadałem, ale intencje miałem dobre

pozdrawiam
__________________
Lite-On iHBS 212, Pioneer BDR-209EBK
Arepo jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 26.07.2005, 10:35   #9
PIOTR34
..: DVD-VIDEO :..
 
Avatar użytkownika PIOTR34
 
Data rejestracji: 20.08.2003
Lokalizacja: Kraków
Posty: 2,069
PIOTR34 zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez Arepo
Zasugerowałem się filmami VCD które jak wiadomo nie pójdą z płyty DVD, ale to przecież zupełnie inna bajka. Do tego cały czas myślałem o kompilacji DVD-Video, która to przecież nie może być niezgodna ze standardem
I tu jeszcze mała poprawka VCD można nagrać na DVD tylko trzeba użć do tego celu Tmpgenc DVD Author. Jakby nie było VCD jest standardem DVD

TMPGEnc DVD Author
For a standard DVD you can only use the following resolutions:

352x240 352x480 704x480 720x480 pixels (NTSC format only)
352x288 352x576 704x576 720x576 pixels (PAL format only)
__________________
Pozdrowionka
Regulamin forum:
DVD2SVCD - Poradnik

PIOTR34 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 26.07.2005, 11:22   #10
dooh
Gość
 
Posty: n/a
To moze nie tworząc nowych wątków zadam pytanie :

Mam kilkanaście płytek z filmami z rajdów sa tam i kilkuminutowe urywki lub filmy trwające koło godziny. Filmy sa w najróżniejszych formatach (mpg,avi,wmv, mov). Czy da się nagrać to na płytę DVD tak aby można było odtwarzać je na stacjonarnym odtwarzaczu DVD (Panasonic DVD-S35)?

Chciałbym żeby na płytę zmieściło się jak najwięcej filmów. To znaczy chyba żeby to nie był film DVD tylko dane -> tak jak analogicznie AudioCD i pliki mp3.

Czego mam uzyć i jak nagrac płytę (samą obsługę programu sobie już znajdę).

To samo pytanie odnośnie zwykłych filmów. mam na płytach DVD po kilka zwykłych filmów + napisy TXT, da się je odtworzyć na stacjonarym DVD ?]

Serdecznie proszę o jakieś rady bo niedawno przesiadłem sie z cd na DVD
  Odpowiedz cytując ten post
Stary 26.07.2005, 12:25   #11
Arepo
Guru
 
Avatar użytkownika Arepo
 
Data rejestracji: 30.09.2004
Posty: 3,430
Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
Cytat:
Napisany przez PIOTR34
I tu jeszcze mała poprawka VCD można nagrać na DVD tylko trzeba użć do tego celu Tmpgenc DVD Author. Jakby nie było VCD jest standardem DVD
Nie mogę się zgodzić z Twoją wypowiedzą, a oto dlaczego :

VCD to film mpeg-1 ; DVD to mpeg-2

czyli VCD nie jest standardem DVD !


tutaj link do pełnego opisu

Jasne, że VCD można przerobić za pomocą Tmpgenc DVD Author do postaci zgodnego z DVD czyli mpeg-2. Przestaje jednak być on mpeg-1, a staje się mpeg-2. Nie ma więc mowy o tym, że VCD nagrywamy na DVD i odtwarzamy w niezmienionej postaci. To tak jakby przerobić np.: plik WMV na DVD i twierdzić, że WMV jest standardem DVD

Prosty przykład : Mam film mpeg-1 zgodny ze standardem VCD o rozdzielczości 352x288. Wczytuję do Tmpgenc DVD Author i wykonują authoring. Następnie jeden i drugi uruchamiam PowerDVD i odczytuję informację.

Rys.1

Plik 1 - źródłowy (mpeg-1 ; 352x288 ; 25 fps)

Rys.2

Plik 2 czyli *.vob powstały po authoringu w Tmpgenc DVD Author pliku 1 (mpeg-2 ; 352x288 ; 25 fps)

Jak widać plik został zamieniony na mpeg-2. Zastanawia mnie fakt, iż taka zamiana wymagałaby procesu rekompresji, a to w DVD Author raczej się nie odbywa. Jak więc plik jest modyfikowany, że widnieje jako mpeg-2 ?. Może zmieniany jest tylko nagłówek pliku i "oszukany" odtwarzacz stacjonarny to łapie, bo przecież VCD też może odczytywać, sam nie wiem.

Cytat:
Napisany przez PIOTR34
TMPGEnc DVD Author
For a standard DVD you can only use the following resolutions:

352x240 352x480 704x480 720x480 pixels (NTSC format only)
352x288 352x576 704x576 720x576 pixels (PAL format only)
wszystko się zgadza, ale odnosi się do mpeg-2

Myślę, że to wyjaśnia tą kwestię, jeśli nie to proszę o oświecenie


pozdrawiam

Edit : posta trochę zmieniłem, ponieważ w wyniku pomyłki odczytałem nieprawidłowe dane z PowerDVD, a to spowodowało błędne wnioski
Dołączone obrazki (kliknij, aby powiększyć)
DVD czy DivX/XviD?-dvd-video.gif  
Dołączone obrazki
DVD czy DivX/XviD?-rys.1_mpeg-1.gif DVD czy DivX/XviD?-rys.2_mpeg-2.gif 
__________________
Lite-On iHBS 212, Pioneer BDR-209EBK

Ostatnio zmieniany przez Arepo : 26.07.2005 o godz. 15:09
Arepo jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post


Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 18:54.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.