Powrót   Forum CDRinfo.pl > Edycja, konwersja i kompresja audio/video > DVD-Video

DVD-Video Tematy poświęcone kopiowaniu, edycji, konwersji i kompresji z/do formatu DVD



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Ocena dyskusji Tryby wyświetlania
Stary 17.02.2006, 17:43   #1
skorpion2k2
Stały bywalec ;)
 
Data rejestracji: 26.06.2003
Lokalizacja: Prudnik
Posty: 129
skorpion2k2 w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
HDTV i problemy z rozdzielczością

Od jakiegoś już czasu dużo pracuję z plikami HDTV 1080i oraz 720p i mam coraz więcej wątpliwości w podstawowych kwestiach dotyczących rozdzielczości.

Widzę, że niezbyt dobrze przyswoiłem sobie wiedzę z zakresu obróbki plików avi, dvd i wszelkich konwersji. Często robiłem to machinalnie uzyskując dobre wyniki bez większego zagłębiania się w szczegóły. A zrobiłem sporo wszelkich konwersji ntsc -> pal -> avi -> dvd i na odwrót.

Mamy do dyspozycji głównie dwa podstawowe formaty TV ***8211; 4:3 i 16:9
Weźmy do tego zestawu stacjonarny odtwarzacz DVD i jakiś film w formacie 16:9 (1.7(7)) typu PAL.
Na TV 16:9 obraz będzie wypełniał cały ekran a na TV 4:3 na dole i górze ekranu będą czarne pasy.

I w tym miejscu mamy pierwszy problem. Specyfikacja DVD PAL zakłada rozdzielczość 720x576 a to jest format 5:4 (1.25). Od tego miejsca mamy wiele możliwych dróg przekształceń.
Film DVD 1.7(7) zmieści się oczywiście w 720x576 ale z dwoma czarnymi pasami na górze i dole (jak łatwo obliczyć) po 85 linii każdy. Takie rozwiązanie oczywiście powoduje utratę szczegółów (informacji w strumieniu) a w rezultacie złą jakość obrazu. W tym miejscu zapewne wkracza metoda przekształcania anamorficznego (nie będę tutaj wyjaśniał, co to znaczy ***8211; łatwo to wszędzie znaleźć).

Stosując tą metodę, wszystkie 576 poziomych linii jest wypełnionych informacją, ale żeby zachować format 16:9 pionowych linii powinno być 1024. Te 1024 linie nie zmieszczą się w specyfikacji PAL i dlatego obraz jest ściskany poziomo do rozdzielczości 720.
Jak wiadomo odtwarzacze stacjonarne przed wysłaniem obrazu do TV anamorficznie rozciągają obraz (w tym wypadku) do 1024x576 (16:9). W tym wypadku też mam wątpliwości, co do porawnego rozumowania, ponieważ obraz anamorficzny (filmowo) jest najczęściej ściskany dwukrotnie, ale w specyfikacji dvd może jest inaczej.

Ciekawi mnie, który parametr w opisie DVD informuje, że obraz jest ściśnięty anamorficznie?
Idąc dalej zastanawiam się jak to będzie wyglądać dla DVD w formacie 2.35:1?
Czy w tym wypadku dla obrazów anamorficznych analogicznie następuje ściśnięcie do 720 a po rozciągnięciu do 1024, ale już z dwoma czarnymi pasami?
Czy jednak poziomo cała informacja jest w 576 liniach a pionowo w 1354 liniach i następuję ściśnięcie do 720 pionowych linii?

Przy przekształcaniu avi (do DVD) nieraz miałem dylemat jak w różnych programach rekodujących ustawić parametr ***8222;Aspect ratio***8221;. W niektórych poradnikach ten parametr był ustawiany na ***8222;16:9 (borders added, encoded as 4:3)***8221;. W tym ostatnim przypadku film DVD w ifo był opisany jako 4:3 i trochę nieciekawie wyglądało to na TV.
Niektórzy twórcy poradników proponowali ustawić ten parametr inaczej w zależności od posiadanego odbiornika TV i to na pewno było błędne rozumowanie.
1stwasp dość dokładnie opisał ten aspekt w swoim poradniku ***8222;Jakość ponad wszystko***8221;.

Mamy dwa miejsca ustawiania proporcji: przy rekodowaniu i przy authoringu DVD.
Filmy avi mają dodawane dwa czarne pasy o wysokości zależnej od rozdzielczości materiału wejściowego w taki sposób, aby wyjściowa rozdzielczość była w formacie 720x576 dla PAL i 720x480 dla NTSC.
Jaki wpływ w takim wypadku ma ustawianie formatu 16:9 w programie do authoringu DVD?

Czy flaga mówiąca o obrazie anamorficznym jest już umieszczana na etapie rekodowania czy dopiero w programie do authoringu DVD?

I teraz wreszcie przechodzę do HDTV.
Posiadane pliki filmowe w formacie strumienia transportowego ts posiadają rozdzielczość dla 1080i ***8211; 1920x1088 (z przeplotem) 16:9 i dla 720p (bez przeplotu) ***8211; 1280x720 16:9.
Chcąc przekształcić takie obrazy na format DVD PAL lub DVD NTSC musimy przekodować obraz do niższych rozdzielczości.
Dla PAL-u z poprzedniego toku rozumowania należałoby w programie rekodującym ustawić
SIZE: 720x576, ASPECT RATIO: 16:9 oraz w programie do authoringu format 16:9.

W ten sposób obraz 1920x1088 zostanie pomniejszony i poziomo ściśnięty do rozdzielczości 720x576 i mam nadzieję, że po wyjściu z stacjonarnego odtwarzacza DVD będzie miał rozdzielczość 1024x576.
Można też mówić tylko o konwersji do NTSC i tu by było znacznie wygodniej, jeśli chodzi o częstotliwość ramek 29,97 która jest już w posiadanych plikach ts 1080i i nie trzeba niczego przerabiać, ale zmiana rozdzielczości wydaje się w tym wypadku jeszcze bardziej zagmatwana.

Np. program DVD2SVCD (AVI2DVD) posiada możliwość ustawienia aspect ratio jako Anamorphic (no borders, encoded as 16:9), natomiast program TMPGEnc nie posiada takiej możliwości.

Pomijam tu oczywiście rozdzielczości LCD TV czy plazm, w których nastąpi dalsze skalowanie oraz częstotliwości ramek, aby nie zaciemniać problemu.

Zapraszam do dyskusji oraz do potwierdzenia mojego toku rozumowania lub jego poprawienia.
skorpion2k2 jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Odpowiedz na post


Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 07:45.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.