Powrót   Forum CDRinfo.pl > Edycja, konwersja i kompresja audio/video > DVD-Video

DVD-Video Tematy poświęcone kopiowaniu, edycji, konwersji i kompresji z/do formatu DVD



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Ocena dyskusji Tryby wyświetlania
Stary 13.04.2005, 14:07   #1
lukand
Bywalec
 
Data rejestracji: 07.10.2004
Posty: 31
lukand w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Jak zapewnić najwyższą jakość filmu DVD wyprodukowanego ze źródłowego pliku MPG?

Korzystam z karty wideo DVC 120 firmy Pinnacle do archiwizowania materiału filmowego z twardego dysku satelitarnego tunera cyfrowego oraz programów telewizyjnych. Formatem zapisu jest MPG z jakością DVD. Jedną z cech, która mnie zastanowiła jest fakt, że długość pojedynczej sceny nie może przekraczać w tym przypadku 87 minut i 24 sekund (ma to podobno na celu zachowanie warunku nieprzekroczenia pojemności płyty jednowarstwowej przy tworzeniu płyty DVD z filmem. Z moich obserwacji wynika też, że maksymalna długość zapisanej w opisany sposób sceny nie osiąga nigdy magicznej dla systemu plików FAT32 wartości granicznej 4 GB (przeważnie od 2,5 do 3 GB). Z literatury dotyczącej tworzenia filmowych płyt DVD dowiedziałem się, że maksymalna długość filmu bez utraty jakości dla jednowarstwowej wynosi 54 minuty. Z drugiej strony 87 minut i 24 sekundy to przecież więcej niż 54 minuty. Mam wobec tego trzy pytania.

1) Czy zapis filmu w formacie DVD z pliku MPG, którego czas odtwarzania osiąga 87 minut i 24 sekundy w przypadku płyty jednowarstwowej oznacza obniżoną jakość filmu?

2) Czy istnieje graniczna wielkość pliku MPG, po przekroczeniu której utworzenie filmu DVD na jednowarstwowej płycie oznaczać będzie obniżoną jakość filmu?

3) Czy jedynym pewnym kryterium zagwarantowania, że nie stracimy na jakości przy tworzeniu jednowarstwowej filmowej płyty DVD ze źródłowego pliku MPG (lub ich grupy) jest jego czas odtwarzania lub suma czasów odtwarzania zestawu plików MPG?
lukand jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 13.04.2005, 16:26   #2
1stwasp
Redakcja
 
Avatar użytkownika 1stwasp
 
Data rejestracji: 27.12.2003
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 719
1stwasp zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
odpowiem inaczej...

Standardowa jakość filmu DVD osiagana jest przy przepływności bitowej 4Mb/s, co starcza na około 2h filmu w takiej jakości. Jeżeli film ma tylko ścieżkę dźwiękową MPEG lub AC32.0 to będzie to około 2godzin 20minut...

Tzw. najwyższa jakość filmu na DVD osiągana jest dla przepływności bitowej strumienia MPEG2 na poziomie 8Mb/s, co daje przy podobnych założeniach jak powyżej około 1 godziny i 10 minut filmu

Oczywiście to są szacunki Circle about...

Nie ma jakiejś dokładnie sprecyzowanej przepływości video, która jest wprost przeliczalna na kolejne poziomy jakości.
To co napisałem to jest też jakość przeliczona na przepływnośc bitową, ale nie ma nic wspólnego, np. z jakością samego kodowania MPEG2, itd, itp...

Jeżeli jak piszesz nagrywasz z karty SAT z jakościa DVD to oznacza tylko tyle w przypadku kart SAT, że przepływność stumienia (średnia) waha się na poziomie 3 - 4Mb/s nie więcej. Czyli takiego przekazu zmieścisz na płycie od 2 godzin 20 minut do nawet trochę ponad 3 godzin...

Przepływność bitową 8Mb/s warto zastosować właściwie tylko wtedy gdy kodujemy do MPEG2 film z kamery DV, oczywiście, kamery o porządnej jakości, wtedy strata jakości DV - DVD będzie najmniejsza.

Filmy DVD, tzw. oryginalne mają przepływności bitowe, srednio na poziomie około 6Mb/s. Tu mozna dyskutować oczywiście. Zdarzają się i to często porządnie zrobione filmy na 4Mb/s, a miłosnicy gatunku filmów nazwę je erotycznymi, pewnie często mają w swojej kolekcji filmy z przepływnością nawet poniżej 3Mb/s. Sa też i filmy oryginalne, które mają przepływność sięgającą 8Mb/s, ale to jest raczej rzadkość...

Jak widzisz powiązanie jakości z prędkościa nie jest mocno precyzyjne, jednak to co napisałem oddaje w pewnym zarysie to powiązanie.

Pozdrawiam!
1stwasp jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 13.04.2005, 18:30   #3
lukand
Bywalec
 
Data rejestracji: 07.10.2004
Posty: 31
lukand w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Wielkie dzięki za skierowanie moich dociekań na właściwe tory!

Być może moja wypowiedź nie była wystarczająco jednoznaczna w jednym punkcie. Otóż pisząc o cyfrowym tunerze satelitarnym z twardym dyskiem, miałem na myśli samodzielne urządzenie z wbudowanym napędem pamięci masowej. Przeniesienia zapisu z tego sprzętu do komputera w celu edycji, ewentualnego pobycia się zbędnych scen oraz scalenia fragmentów zapisu i w końcu archiwizacji, dokonuję przy wykorzystaniu przewodów RCA podłączonych do karty wideo z łączem USB 2.0 Czy i w tym przypadku podane przez Ciebie dane dotyczące przepływności strumienia pozostają w mocy?

Miałbym jeszcze dwa pytania.

1) Czy i w jaki sposób można regulować przepływność bitową przy tworzeniu pliku MPEG? Dodać mogę, że do przygotowania materiału na płytę DVD korzystam z programu Pinnacle Studio QuickStart w wersji 9.4 SE.

2) W jaki sposób mógłbym sprawdzić z jaką przepływnością zostaly zarejestrowane uprzednio przeze mnie pliki MPEG?

Ostatnio zmieniany przez lukand : 13.04.2005 o godz. 18:33
lukand jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 13.04.2005, 23:13   #4
1stwasp
Redakcja
 
Avatar użytkownika 1stwasp
 
Data rejestracji: 27.12.2003
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 719
1stwasp zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Hmmm... ja dokładnie nie wiem co to znaczy co napisałeś:

...dokonuję przy wykorzystaniu przewodów RCA podłączonych do karty wideo z łączem USB 2.0...

Gdyż przewody RCA to są zwykłe chinche, które przenoszą sygnał analogowy (zwykle) a dodatkowo piszesz o łączu USB 2.0 czyli stricte cyfrowym - to w jaki sposób przenosisz te dane do kompa? - w sposób analogowy z ponową cyfryzacją w jakiejś karcie kompa (RCA) czy cyfrowy (USB), gdyż to trochę zmienia postać rzeczy...

Co do tych szacunkowych przeliczeń - to pozostają one w mocy niezależnie od wszystkich czynników zewnętrznych, gdyż dotyczą standardu MPEG2 wpisanego w specyfikację DVD Video - inaczej nie będzie

Odnośnie punktu pierwszego - jeżeli przenosisz swoje zdane bezstratnie - w postaci strumienia z karty do kompa - wtedy najlepiej nie ruszać przepływności bitowej oryginału wcale - ewentualnie doprowadzić do ładu strumień MPEG2 do zgodności z DVD Video i tyle. Tutaj nic nie poprawisz - możesz tylko stracić...
Jeżeli przechwytujesz swoje dane analogowo, to wtedy nie ma sensu ustawiać tej przepływności większej niż 4Mb/s przy kodowaniu do MPEG2. Programy satelitarne nie nadają z większą ŚREDNIĄ przepływności bitową (zaznaczyłem ŚREDNIĄ, gdyż wszystkie rozważania takiej przepływności właśnie dotyczą - musiałbyś nabyć (lub może już masz) trochę wiedzy z zakresu samego kodowania, żeby lepiej się w tym odnajdować - to forum jak i portal CDRinfo jest kopalnią takiej wiedzy, więc dobrze trafiłeś...)

Odnośnie punktu drugiego - w Twoim tunerze nie wiem jak to zrobić - być może nie ma nawet takiej możliwości. Na kompie da się to zrobić, choćby programem DVDLab Pro - ma tam wbudowany taki sprytny analizer dodam rzeczywistej średniej przepływności bitowej - program jest dostępny w 30 dniowej wersji trial...

Pozdrawiam!
1stwasp jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 14.04.2005, 07:44   #5
lukand
Bywalec
 
Data rejestracji: 07.10.2004
Posty: 31
lukand w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Spieszę więc z wyjaśnieniem. Otóż moja karta wideo jest urządzeniem zewnętrznym, które łączy się z komputerem za pomocą przewodu USB 2.0, zaś sama karta ma właśnie wejścia typu RCA dla urządzenia zewnętrznego.
lukand jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 14.04.2005, 10:12   #6
1stwasp
Redakcja
 
Avatar użytkownika 1stwasp
 
Data rejestracji: 27.12.2003
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 719
1stwasp zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez lukand
Spieszę więc z wyjaśnieniem. Otóż moja karta wideo jest urządzeniem zewnętrznym, które łączy się z komputerem za pomocą przewodu USB 2.0, zaś sama karta ma właśnie wejścia typu RCA dla urządzenia zewnętrznego.
Czyli jest tak:

Masz tuner SAT z dyskiem twardym, do zapisywania obrazu od razu jako MPEG2. I masz kartę zewnętrzną video, do której ten tuner podłączasz poprzez RCA i dalej wychodzi już USB do kompa?

A nie ma ten Twój tuner jakiegoś bezpośredniego wyjścia cyfrowego (USB lub FireWire) tak aby pominąć kartą video?

Pytam z ciekawości, gdyż w tym przypadku jest tak, że przechwytujesz MPEG2 bezstratnie w formie strumienia z TV SAT. Potem ten MPEG zamieniasz w formę analogową i poprzez RCA wprowadzasz do karty video, która zapewne ma koder MPEG2 i w takim formacie nagrywa na dysku.

W tym przykładzie masz moment przynajmniej 2 krotnego obniżenia jakości - pierwszy w momencie przerabiania MPEG2 do postaci analogowej w tunerze, drugi podczas zamiany tego sygnału na powrót na cyfrowy i kodowania go do MPEG2.

Niezależnie od tego sugeruję Ci ustawiać w karcie (gdyż to chyba ona robi MPEG2) tryb MPEG2 VBR, średnią przepływność bitową na poziomie 3 -4 Mb/s (minimalna może być zero, maksymalna 7,5Mb/s). Jak ustawisz średnia przepływność 5Mb/s to możesz być pewien w 100%, że jest to większa przepływność bitowa niż w oryginale i tryb z przeplotem.
Jeżeli karta ma tryb jednoprzebiegowy VBR CQ to wtedy ustaw 5Mb/s i quality na maxa, jeżeli tylko CBR to ustaw 4Mb/s. I oczywiście MPEG2 zgodny z DVD Video.

Zajrzyj do manuala od karty a głównie programu ją obsługującego, tam zapewne będą szczegóły na ten temat.

Pozdrawiam!
1stwasp jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 14.04.2005, 12:35   #7
lukand
Bywalec
 
Data rejestracji: 07.10.2004
Posty: 31
lukand w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Jednak jest nieco inaczej. Otóż twardy dysk w moim cyfrowym tunerze satelitarnym służy do rejestracji programów. Jednak na pewno nie dokonuje tego w formacie MPG. Powiem więcej, dysk ten jest w sformatowany fabrycznie w systemie plików znanym jedynie producentowi urządzenia. Pytałem już o to u producenta w nadziei, że jest sposób na przekopiowanie materiału bezpośrednio z tego dysku na napęd w komputerze. Jak się okazało, jedyny sposób na zarchiwizowanie zapisanego w tunerze materiału, to jego przeniesienie za pośrednictwem przewodów RCA, gdyż inne łącze w tym modelu po prostu nie występuje.
lukand jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 14.04.2005, 14:18   #8
1stwasp
Redakcja
 
Avatar użytkownika 1stwasp
 
Data rejestracji: 27.12.2003
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 719
1stwasp zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
No to kaszana... musisz więc skorzystac z karty video...

Co do formatu pliku, to zapewne jest to MPEG2 bo jaki mógłby być inny format? Ale co z tego jak i tak nie możesz go przekopiować...

Pozdrawiam!
1stwasp jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 18.04.2005, 20:43   #9
2md2
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 18.04.2005
Posty: 1
2md2 w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Mam problem z napisami w Avi2dvd nie wiem którą forme ISO wybrac żeby były polskie znaki.
2md2 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 04.08.2005, 20:09   #10
lukand
Bywalec
 
Data rejestracji: 07.10.2004
Posty: 31
lukand w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Cytat:
Napisany przez 1stwasp
Czyli jest tak:

Masz tuner SAT z dyskiem twardym, do zapisywania obrazu od razu jako MPEG2. I masz kartę zewnętrzną video, do której ten tuner podłączasz poprzez RCA i dalej wychodzi już USB do kompa?

A nie ma ten Twój tuner jakiegoś bezpośredniego wyjścia cyfrowego (USB lub FireWire) tak aby pominąć kartą video?

Pytam z ciekawości, gdyż w tym przypadku jest tak, że przechwytujesz MPEG2 bezstratnie w formie strumienia z TV SAT. Potem ten MPEG zamieniasz w formę analogową i poprzez RCA wprowadzasz do karty video, która zapewne ma koder MPEG2 i w takim formacie nagrywa na dysku.

W tym przykładzie masz moment przynajmniej 2 krotnego obniżenia jakości - pierwszy w momencie przerabiania MPEG2 do postaci analogowej w tunerze, drugi podczas zamiany tego sygnału na powrót na cyfrowy i kodowania go do MPEG2.

Niezależnie od tego sugeruję Ci ustawiać w karcie (gdyż to chyba ona robi MPEG2) tryb MPEG2 VBR, średnią przepływność bitową na poziomie 3 -4 Mb/s (minimalna może być zero, maksymalna 7,5Mb/s). Jak ustawisz średnia przepływność 5Mb/s to możesz być pewien w 100%, że jest to większa przepływność bitowa niż w oryginale i tryb z przeplotem.
Jeżeli karta ma tryb jednoprzebiegowy VBR CQ to wtedy ustaw 5Mb/s i quality na maxa, jeżeli tylko CBR to ustaw 4Mb/s. I oczywiście MPEG2 zgodny z DVD Video.

Zajrzyj do manuala od karty a głównie programu ją obsługującego, tam zapewne będą szczegóły na ten temat.

Pozdrawiam!

Witam ponownie po dłuższym czasie!

Dokonałem w dniu wczorajszym dwóch zapisów programów telwizyjnych przy wykorzystaniu karty wideo, o której pisałem wceśniej. Nagrania pochodziły z telewizji kablowej. Aby zrealizować połączenie urządzeń telewizyjny przewód koncentryczny podlączyłem do wejścia magnetowidu, zaś wyjście tego ostatniego do wejścia karty wideo za pośrednictwem przewodów RCA. I tu moje zdziwienie. Podgląd jednego z zarejestrowanych plików wykazał przepływność 8000 kbps, zaś drugiego 5999 kbps. Jak to więc jest z tą przepływnością? Czy zawsze można spodziewać się takich niespodzianek, które utrudniają procedurę archiwizacji filmów na DVD?
lukand jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post

Opcje związane z dyskusją
Tryby wyświetlania Oceń tę dyskusję
Oceń tę dyskusję:

Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 00:11.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.