Powrót   Forum CDRinfo.pl > Edycja, konwersja i kompresja audio/video > DVD-Video

DVD-Video Tematy poświęcone kopiowaniu, edycji, konwersji i kompresji z/do formatu DVD

Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post

LinkBack Opcje związane z dyskusją Ocena dyskusji Tryby wyświetlania
Stary 23.12.2010, 10:06   #1
3d0
Nowy na forum

Data rejestracji: 05.01.2008
3d0 w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Mpg -> DVD z authoringiem - PILNIE!!

Witam,

Potrzebuję BARDZO PILNIE (na dziś) wykonać prostą konwersję do DVD i w związku z tym mam kilka prostych pytań. Próbowałem szukać odpowiedzi, ale idzie to wolno a czas goni, więc proszę o wyrozumiałość i pomoc. Na pytania w zasadzie można odpowiedzieć TAK/NIE.

Na początek napiszę, że dostałem film oraz videoclip z wesela kręcony Canonem 5D w formacie mpg (był do tego formatu kompresowany). W informacji o pliku mam: rozdzielczość - 1920x1080, video - ffdshow Video Decoder, audio - AC3Filter. Film waży 30GB a klip ok 2GB.

Pytania:
1. Skoro klip zmieści się na płycie DVD to jakim programem mogę prze konwertować go do DVD(vob), żeby nie kompresować kolejny raz i nie tracić już na jakości? Te które znalazłem wymuszają kolejną kompresję wbudowanymi kodekami.

2. Czy mogę zostawić rozdzielczość FullHD (1080p)? W jednym z programów była taka opcja do wyboru, natomiast w innych jest standard DVD-PAL 720x576. Czy stacjonarne odtwarzacze DVD obsłużą 1080p w zestawieniu z telewizorem HD Ready 720p? Ewentualnie czy chociaż 720p mogę wybrać? Nie mam pojęcia czy rozdzielczość w ogóle jest istotna dla odtwarzacza...

3. Czy muszę kompresować programem, który tworzy typowe foldery AUDIO_TS oraz VIDEO_TS? Znalazłem prosty program Format Factory, który tworzy po prostu 1 plik vob. Mogę go wrzucić na płytę do folderu VIDEO_TS i będzie OK?

4. Opcjonalnie chciałem wykonać bardzo proste menu z podłożonym tłem i dźwiękiem z ewentualnym podziałem na chaptery w przypadku filmu. Niestety 100% programów, które testowałem się nie nadaje. Albo nie mogę zmienić położenia elementów menu, albo nie da się podłożyć dźwięku, albo podłożone tło jest zniekształcone i bardzo słabej jakości albo po prostu program przed nagraniem chce kompresować film i wychodzi kupa. Teraz może nagram tylko te voby bez menu ale w przyszłości chciałbym się pobawić i zrobić ładną płytkę DVD. W związku z tym "pod-pytanie":

4a. Czy lepiej najpierw przekonwertować do vob i dopiero dorobić jakieś menu a film wstawić bez kompresji czy jest soft, który zrobi to za 1 razem?
3d0 jest offline   Odpowiedz cytując ten post

#ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec

Data rejestracji: 29.12.2008

CDRinfo.pl is online  
Stary 23.12.2010, 11:38   #2
logged out
CDRinfo VIP

Data rejestracji: 12.07.2003
andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
Cytat:
Na początek napiszę, że dostałem film oraz videoclip z wesela kręcony Canonem 5D w formacie mpg (był do tego formatu kompresowany). W informacji o pliku mam: rozdzielczość - 1920x1080, video - ffdshow Video Decoder, audio - AC3Filter. Film waży 30GB a klip ok 2GB.
Troszeczkę poplątałeś więc wyprostuje to i owo. Ten Canon nagrywa materiał w FullHD 1920x1080px, materiał kodowany jest w H.264/MPEG-4 (Base Profile @ L5).

Cytat:
Pytania:
1. Skoro klip zmieści się na płycie DVD to jakim programem mogę prze konwertować go do DVD(vob), żeby nie kompresować kolejny raz i nie tracić już na jakości? Te które znalazłem wymuszają kolejną kompresję wbudowanymi kodekami.
Musisz wykonać rekompresję. Aby materiał był zgodny z DVD Video musi być skompresowany algorytmem MPEG-2 z rozdzielczością 720×576.

Cytat:
. Czy mogę zostawić rozdzielczość FullHD (1080p)? W jednym z programów była taka opcja do wyboru, natomiast w innych jest standard DVD-PAL 720x576. Czy stacjonarne odtwarzacze DVD obsłużą 1080p w zestawieniu z telewizorem HD Ready 720p? Ewentualnie czy chociaż 720p mogę wybrać? Nie mam pojęcia czy rozdzielczość w ogóle jest istotna dla odtwarzacza...
Standard DVD Video definiuje algorytm kompresji oraz rozdzielczość, jeśli odtwarzacz jest zgodny z DVD Video a nie łapie materiału kodowanego w H264 to taki film bez rekompresji nie pójdzie.

Cytat:
3. Czy muszę kompresować programem, który tworzy typowe foldery AUDIO_TS oraz VIDEO_TS? Znalazłem prosty program Format Factory, który tworzy po prostu 1 plik vob. Mogę go wrzucić na płytę do folderu VIDEO_TS i będzie OK?
Tak, nie musisz zachowywać struktury katalogów, odtwarzacz odczyta taki plik.

Cytat:
4. Opcjonalnie chciałem wykonać bardzo proste menu z podłożonym tłem i dźwiękiem z ewentualnym podziałem na chaptery w przypadku filmu. Niestety 100% programów, które testowałem się nie nadaje. Albo nie mogę zmienić położenia elementów menu, albo nie da się podłożyć dźwięku, albo podłożone tło jest zniekształcone i bardzo słabej jakości albo po prostu program przed nagraniem chce kompresować film i wychodzi kupa. Teraz może nagram tylko te voby bez menu ale w przyszłości chciałbym się pobawić i zrobić ładną płytkę DVD. W związku z tym "pod-pytanie":
Raczej nie potrafisz ich obsługiwać Niestety nie podpowiem czego najlepiej użyć bo nie bawiłem się w tworzenie menu.
Stary 23.12.2010, 12:10   #3
3d0
Nowy na forum

Dzięki za szybka odpowiedź.

Aha czyli ten mpg który dostałem to surowy format z Canona - po prostu pocięty?

ad.1
Czyli jedyna możliwość to format wyjściowy MPEG-2 z rozdzielczością 720×576 (DVD-PAL). Mam nadzieję, że chociaż ratio na 16:9 mogę zmienić, bo w takim formacie mam nagrany film.

ad.2
Tutaj bardziej chodziło mi o rozdzielczość - kompresja MPEG-2 i tak będzie przy konwersji do vob. Ale rozumiem, że odpowiedzią na to pytanie jest pkt.1 i nie mogę zrobić formatu mpeg-2 z rozdziałką 702p/1080p tylko jedyna obsługiwana przez stacjonarne odtwarzacze to 720×576 (PAL).

ad.3
Znalazłem w trakcie w googlach, że nagranie filmu jako "płyta z danymi" może spowodować kłopoty na odtwrzaczach stacjonarnych, więc zainstalowałem Ashampoo i nagram "po bożemu" jako film DVD.

ad.4
Wierz mi, że przegrzebałem wszystkie programy od A-Z i każdy zawierał tylko część funkcjonalności potrzebnej do mojego menu szukam takiego co je połączy. Szukałem w darmowych albo tanich, więc pewnie stąd te ograniczenia są profesjonalne kombajny do tego ale nie potrzebuję takiego zakupić aktualnie a triale narzucają jakieś watermarki itp.

Jeszcze raz dzięki i wesołych
Stary 23.12.2010, 12:48   #4
Guru

Data rejestracji: 01.05.2002
marynarz niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Oczywiscie ze mozesz stworzyc DVD z materialem 16:9 zeby na panoramie dobrze wygladalo.
Masz darmowy DVD Styler albo bardzo funkcjonalny DVDLab Pro.
Do konwersji jest ciekawy/prosty ConvertXtoDVD.
Stary 23.12.2010, 13:08   #5
3d0
Nowy na forum

Do konwersji użyłem FormatFactory 2.6.
Ustawiłem maksymalny video birate i klip poszedł szybko a jakość jest zadowalająca.
Do filmu musiałem zmniejszyć i dopasować video birate, ale znalazłem fajny i prosty kalkulator - videohelp.com/calc.htm.

Nagram na razie same voby a po świętach pobawię się DVD Stylerem i DVDLabem. Testowałem ConvertXtoDVD - kompresuje ładnie to fakt, ale wygenerował mi menu dziwnie zniekształcone i słabej jakości... bez dodatkowych templatów nie mogłem też zrobić takiego jak chciałem pod względem układu.
Odpowiedz na post

Opcje związane z dyskusją
Tryby wyświetlania Oceń tę dyskusję
Oceń tę dyskusję:

Twoje uprawnienia: