Powrót   Forum CDRinfo.pl > Edycja, konwersja i kompresja audio/video > DVD-Video

DVD-Video Tematy poświęcone kopiowaniu, edycji, konwersji i kompresji z/do formatu DVD



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Ocena dyskusji Tryby wyświetlania
Stary 16.12.2006, 22:00   #1
KamilSu
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 16.12.2006
Lokalizacja: Złotów
Posty: 4
KamilSu w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Parametry pliku MPEG-2 Video

Witam wszystkich serdecznie!

Od kilku dni przeglądam wątki i czytam... Niestety poziom mojej wiedzy a poziom niektórych wątków troszkę się różni
Do rzeczy: mam kamerkę Sony która nagrywa na krążkach DVD8cm. Plik storzony tą kamerką widziany w komputerze ma następujący parametr:
- video type: MPEG-2 Video, Upper Field First (podaję tylko ten który jest ważny dla zrozumienia moich pytań)

I teraz moja bolączka - w instrukcji programu Ulead Video Studio 8 jest napisane: Jeśli wideo jest przeznaczone do odtwarzania w telewizorze z trybem ***8222;progressive interlaced***8221;, należy ustawić opcję Frame type na Lower Field First (Najpierw dolny półobraz) lub Upper field First (Najpierw górny półobraz). Jeśli urządzenie wyjścia zezwala na tryb ***8222;progressive frames***8221; (monitory LCD, telewizory plazmowe, monitory TFT itp.), należy użyć opcji Frame-based. Ustawienie to jest bardziej podobne do filmu i mniej skomplikowane, jeśli chodzi o edycję i ponowne ustalanie czasu wideo.

Zaintrygowany zrobiłem dziś test - z oryginalnymi plikami MPEG-2 Video udałem się do sklepu - oto moje odczucia: plik odtwarzany na tradycyjnym ale nowoczesnym telewizorze 100Hz Sony 32" - obraz idealny, na 42" telewizorze LCD Sony Bravia - obraz przyzwoity, na 42" plazmie obraz lepszy niż na telewizorze Sony Bravia (ach ta głębia kolorów), najgorzej wypada mój komputerowy monitor LCD 17" gdzie ruch kamery lewo-prawo powoduje znaczne zniekształcenia

Plik video obrabiam w Uleadzie dodając menu, napisy, ścieżki dźwiękowe ale nie rozumiem dlaczego muszę wybrać na czym będę oglądał. Teraz pytania:
1) czy posiadając plik w formacie MPEG-2 Video wskazane jest bym zmieniał format na inny chcą wypalać krążki DVD przeznaczone do odtwarzania na stacjonarncyh odtwarzaczach ?
2) czy plik w formacie MPEG-2 Video, Upper Field First warto zmieniać na MPEG-2 Video, Frame-based ? Jakie będą tego skutki ? (próby na monitorze LCD nie pokazują różnic dla moich oczu)

Wiem, że fachowców z branży tu nie brakuje więc może ktoś pomoże ?
Pozdrawiam,
Kamil.
KamilSu jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 16.12.2006, 22:40   #2
1stwasp
Redakcja
 
Avatar użytkownika 1stwasp
 
Data rejestracji: 27.12.2003
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 719
1stwasp zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez KamilSu Podgląd Wiadomości
- video type: MPEG-2 Video, Upper Field First (podaję tylko ten który jest ważny dla zrozumienia moich pytań)
I tak zawsze ustawiaj - jak zamienisz pola to obraz zapewne będzie migotał a to field based to pewnie dla trybu bez przeplotu tylko, że wtedy w takim trybie musi nagrywać kamera.

Pierwsza zasada kolejność pól w całej obróbce musi być taka sama, co w praktyce wymusza ustawienia takie jak w materiale źródłowym...

Usuwania przeplotu nie polecam bo to zawsze daje dziadowski efekt mimo tego, że zaraz pewnie znajdzie się kilka osób, które stwierdzi, że tak nie jest - nie wierz im...
Cytat:
Napisany przez KamilSu Podgląd Wiadomości
Zaintrygowany zrobiłem dziś test - z oryginalnymi plikami MPEG-2 Video udałem się do sklepu - oto moje odczucia: plik odtwarzany na tradycyjnym ale nowoczesnym telewizorze 100Hz Sony 32" - obraz idealny, na 42" telewizorze LCD Sony Bravia - obraz przyzwoity, na 42" plazmie obraz lepszy niż na telewizorze Sony Bravia (ach ta głębia kolorów), najgorzej wypada mój komputerowy monitor LCD 17" gdzie ruch kamery lewo-prawo powoduje znaczne zniekształcenia
Powyższe nie ma nic wspólnego z plikem MPEG2 tylko zależy od typu telewizora co dokładnie opisałeś...

Cytat:
Napisany przez KamilSu Podgląd Wiadomości
Plik video obrabiam w Uleadzie dodając menu, napisy, ścieżki dźwiękowe ale nie rozumiem dlaczego muszę wybrać na czym będę oglądał.
Jak już wiesz nie musisz...

Cytat:
Napisany przez KamilSu Podgląd Wiadomości
Teraz pytania:
1) czy posiadając plik w formacie MPEG-2 Video wskazane jest bym zmieniał format na inny chcą wypalać krążki DVD przeznaczone do odtwarzania na stacjonarncyh odtwarzaczach ?
Nie wiem co dokładnie znaczy w tym ujęciu słowo format ale odpowiedź brzmi: nie...
Cytat:
Napisany przez KamilSu Podgląd Wiadomości
2) czy plik w formacie MPEG-2 Video, Upper Field First warto zmieniać na MPEG-2 Video, Frame-based ? Jakie będą tego skutki ? (próby na monitorze LCD nie pokazują różnic dla moich oczu)
Nie - skutki mogą być żałosne...

Pozdrawiam!
1stwasp jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 16.12.2006, 22:57   #3
KamilSu
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 16.12.2006
Lokalizacja: Złotów
Posty: 4
KamilSu w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Dzięki 1stwasp!
Wiem już że materiał źródłowy nie powinien podlegać znaczącym obróbkom na komputerowych kombajnach typu Ulead Video Studio 8. Jeśli jeszce mogę zapytać :
1) kamera bez mikrofonu nagrywa dźwięk w formacjie Dolby Digital 2.0 - jest sens by przerabiać (sztucznie) na format Dolby Digital 5.1 ? (Ulead daje taką możliwość) ?
2) dlaczego obraz w moim monitorze LCD 17" tak znacząco ulega zniekształceniom przy energicznym ruchu kamery lewo-prawo ? (zamglenie, rozmycie) Na telewizorze tradycyjnym obraz jest idealny... Co mogę zrobić by i monitor służył mi do oglądania z przyjemnością ?
KamilSu jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 17.12.2006, 09:11   #4
1stwasp
Redakcja
 
Avatar użytkownika 1stwasp
 
Data rejestracji: 27.12.2003
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 719
1stwasp zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez KamilSu Podgląd Wiadomości
1) kamera bez mikrofonu nagrywa dźwięk w formacjie Dolby Digital 2.0 - jest sens by przerabiać (sztucznie) na format Dolby Digital 5.1 ? (Ulead daje taką możliwość) ?
Raczej nie a już na pewno nie za pomocą Uleada. Kiedyś popełniłem taki art jak to zrobić chyba w najlepszy z możliwych sposobów (poszukaj na portalu albo u mnie w podpisie). Nie to żebym był fanem tego typu zabaw - to była odpowiedź właśnie na wiele pytań do mnie jak to zrobić dobrze. Co możesz zyskać to fajne uprestrzennienie dźwięku bez jakiś specjalnych efektów - brzmi to dość przyzwoicie po przeróbce - napewno lepiej niż zwykłe wciśnięcie przycisku na amlitunerze, który sam Ci może dźwięk niejako uprzestrzennić. O sens mnie nie pytaj - jedni widzą drudzy nie, jak ze wszystkim...

Cytat:
Napisany przez KamilSu Podgląd Wiadomości
2) dlaczego obraz w moim monitorze LCD 17" tak znacząco ulega zniekształceniom przy energicznym ruchu kamery lewo-prawo ? (zamglenie, rozmycie) Na telewizorze tradycyjnym obraz jest idealny... Co mogę zrobić by i monitor służył mi do oglądania z przyjemnością ?
Pewnie przez przeplot i pewnie przez jakość nagrania tej kamery samą w sobie. Pamiętajmy (o czym wiele osób stara się niepamiętać), że format MPEG2 wpisany w specyfikację DVD Video został stworzony pod telewizory, ma maksymalną rozdzielczość 720x576 i w takiej rozdzielczości powinien być oglądany na kompie - zobacz, że w takiej rozdzielczości, choć zajmuje tylko niewielkie okienko na ekranie monitora LCD wygląda całkiem dobrze. Po przeskalowaniu na cały ekran jest już dużo gorzej...
Zwyczajnie pewne zniekształcenia obrazu w strumieniu MPEG2 są zupełnie normalne i wynikają z wielu ograniczeń technicznych, które niesie za sobą specyfikacja MPEG2 i tyle. Do tego nakładają się (kiepskie?) możliwości kamery i całość razem może wyglądać nieładnie. Trzeba się nauczyć z tym żyć bo lepiej nie będzie...

Pozdrawiam!
1stwasp jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 17.12.2006, 18:08   #5
KamilSu
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 16.12.2006
Lokalizacja: Złotów
Posty: 4
KamilSu w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Dzięki za pomoc.
Mam jeszcze pytania dotyczące następującego parametru pliku video:
- plik źródłowy jest nagrany ze zmienną szybkością transmisji bitów (Max. 9100 kbps). Korzystając z dostępnych szablonów program Ulead samoczynnie zmienia mi ustawienia obniżając szybkość transmisji do 8000 lub nawet 6000 kbps. Oczywiście mogę to zmienić ale jaki wpływ ma ta wartość dla ogólnej jakości video ? Czy warto trzymać wysoką wartość tego parametru ?

Co do kamerki to posiadam amatorską Sony DCR-DVD203 z obiektywem Carl Zeiss.
Kilka danych:
Przetwornik - całkowita liczba pikseli 1 070.000piksele
Ogniskowa obiektywu 3,5-49mm 40-480mm
Zoom optyczny 12x
Zoom cyfrowy 480x
Szybkość migawki (min) 1/3s
Szybkość migawki (max) 1/3500s
KamilSu jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 17.12.2006, 18:44   #6
1stwasp
Redakcja
 
Avatar użytkownika 1stwasp
 
Data rejestracji: 27.12.2003
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 719
1stwasp zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez KamilSu Podgląd Wiadomości
Dzięki za pomoc.
Mam jeszcze pytania dotyczące następującego parametru pliku video:
- plik źródłowy jest nagrany ze zmienną szybkością transmisji bitów (Max. 9100 kbps). Korzystając z dostępnych szablonów program Ulead samoczynnie zmienia mi ustawienia obniżając szybkość transmisji do 8000 lub nawet 6000 kbps. Oczywiście mogę to zmienić ale jaki wpływ ma ta wartość dla ogólnej jakości video ? Czy warto trzymać wysoką wartość tego parametru ?
Warto trzymać ten parametr na wysokiej wartości - jeżeli jest to faktycznie VBR to program sobie sam wyreguluje odpowiednią do danego materiału prędkość bitową (circle about).
Zdaje się, że obróbka tego MPEG2 i tak będzie polegała na jego przekodowaniu a różnicy pomiędzy 9 a 8Mb/s praktycznie nie zauważysz i raczej w tych górnych wartościach oscyluj poniżej będzie już widać różnice.
Cytat:
Napisany przez KamilSu Podgląd Wiadomości
Co do kamerki to posiadam amatorską Sony DCR-DVD203 z obiektywem Carl Zeiss.
Kilka danych:
Przetwornik - całkowita liczba pikseli 1 070.000piksele
Ogniskowa obiektywu 3,5-49mm 40-480mm
Zoom optyczny 12x
Zoom cyfrowy 480x
Szybkość migawki (min) 1/3s
Szybkość migawki (max) 1/3500s
Czyli w skrócie mało czuły przetwornik, pewnie z odpowiednio dużymi szumami a do tego ta optyka pewnie jest ciemna jak cholera
To plus nagrywanie od razu do MPEG2 pewnie doskonale widzisz na kompie. Na zwykłym TV jest zdecydowanie lepiej

Pozdrawiam!
1stwasp jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 19.12.2006, 23:02   #7
KamilSu
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 16.12.2006
Lokalizacja: Złotów
Posty: 4
KamilSu w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Wink

Dzięki po raz kolejny 1stwasp!
Pojawił się kolejny problem...
Otóż korzystając z Ulead'a (za parę dni wygasa mil wersja Trial ) nagrywam gotowy materiał na DVD - struktura takiej płyty jest ogólnie znana. Program daje jednak możliwość dołączania folderu osobistego, gdzie ja zawsze staram się zmieścic materiał źródłowy z kamery w wersji nie obrobionej - tak na wypadek gdy kiedyś będę chciał coś poprawiać (pewnie już tego nie ruszę ). Wiem z forum, że ważna jest defragmentacja dysku twardego ponieważ pliki MPEG-2 to pliki dłuuugie i ciągłe.
Struktura wypalonej płyty sprawia, że materiał do oglądania wynosi 20-30 minut - resztę zajmuje materiał oryginalny (20-30min. to i tak pewnie będzie dużo dla znajomych do podziwiania ). Problem polega na tym, że o ile stworzona w ten sposób płyta działa dobrze (wszystkie klipy z poziomu menu) o tyle katalog z plikami źródłowymi MPEG-2 nie da się odczytać w żadnym programie (w tym w PowerDVD). Nagrywarka hałasuje i... nic. Co ciekawe taki plik przenoszę z płyty DVD na HD i działa bez zarzutu. Co robię nie tak ?
Dodam, że przy pomocy Uleada tworzę jedynie obraz przyszłego dysku a nagrywam w Nero pod pełną kontrolą ustawień (na dyskach Sony DVD+R).

Korzystając z okazji życzę wszystkim forumowiczom (1stwasp - Tobie przede wszystkim ) Zdrowych, Wesołych Świąt i Szcześliwego Nowego Roku!
KamilSu jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post

Opcje związane z dyskusją
Tryby wyświetlania Oceń tę dyskusję
Oceń tę dyskusję:

Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 13:41.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.