Powrót   Forum CDRinfo.pl > Edycja, konwersja i kompresja audio/video > DVD-Video

DVD-Video Tematy poświęcone kopiowaniu, edycji, konwersji i kompresji z/do formatu DVD



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Ocena dyskusji Tryby wyświetlania
Stary 30.01.2005, 10:39   #1
Liar
Stały bywalec ;)
 
Data rejestracji: 30.10.2004
Lokalizacja: Gliwice
Posty: 139
Liar w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Pozycja wyświetlanych napisów w filmie DvD.

Witam grupę.
Mam trzy pytania.
Pyt. pierwsze:
W filmach o rozdzielczości 16:9 napisy (jeżeli jest miejsce) są wyświetlane poniżej obrazu na czarnym pasku. Który parametr tym steruje ? Można ten efekt zablokować ? W DvDMaestro podgląd jest prawidłowy. Wnioskuję, że odtwarzacz sam umieszcza napisy poniżej, jeżeli "stwierdzi", iż jest tam na to miejsce.
Pyt. drugie:
Napisy, które umieszczam w filmie to mapy bitowe wyciągnięte z plików idx-sub za pomocą vsconvertera. Dość często zdarza się, iż te napisy są "fabrycznie" za duże. W jaki sposób można je zmniejszyć w filmie, zachowując je jako bitmapy. Nie ma problemu gdy je "z subripuję" do pliku tekstowego. Ale chciałbym aby to były bitmapy. Kombinowałem ze zmianą parametrów w pliku .son, ale nie było efektu.
Pyt. ostatnie.
Czy jest jakiś program potrafiący wykonać prostą edycję pliku .ac3. Przycięcie, wzmocnienie, fade.
Mam nadzieję, że moje pytania są na tyle czytelne, że zostanę zrozumiany.
Pozdrawiam wszystkich i dziękuję za odpowiedzi.
Liar jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 30.01.2005, 13:10   #2
1stwasp
Redakcja
 
Avatar użytkownika 1stwasp
 
Data rejestracji: 27.12.2003
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 719
1stwasp zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Trochę teorii nt napisów najdziesz tu i tu...

Być może masz ustawiony podgląd na 16:9, gdyż tak masz sparametryzowany projekt, a gdy ustawisz to na telewizor 4:3 letterboxed to wtedy napisy faktycznie będą wyświetlone zazwyczaj jedna linia na czarnym tle druga na filmie lub jakoś tak. Nie wiem jak to jest w Maestro, Scenarist daje możliwość wyświetlania on-line przełączając się pomiędzy trybami wyświetlania...
Wniski są błędne - odtwarzacz zawsze wyświetli napisy z dolnym marginesem dokałdnie tam gdzie są, czyli jeżeli masz dolny margines ustawiony na dajmy na to 58 to dla filmu 16:9 będą one się elegancko wyświelały na filmie, ale jak przełączysz się na 4:3 letterboxed to margines pozostanie (nie podniesie się) stąd też jedna linia tekstu będie na czarnym tle... - poczytaj teorię zawartą w linkach, które Ci podałem...

Co do pytania drugiego - nie zmienisz wysokości bitmap parametrami w pliku sterującym - nie ma takiej możliwości. Trzeba je wygenerować od nowa mniejsze, lub - co jest teoretycznie możliwe - ale nigdy tego nie próbowałem,a obawiam się że efekt może być mizerny to pozmniejszać bitmapy np. w Photoshopie - oczywiście każdą - można napisać jakąś automatykę na to w sensie skrypt. Tylko to może się okazać dość skomplikowane a i jak wspominałem z uwagi na algorytmy skalowania efekt końcowy może nie być ciekawy...

Pytanie ostatnie - spróbuj BeSweet, ale w mojej opinii takie manipulacje wyrządzą więcej szkody niż pożytku... Raczej wykluczone jest operowanie na współczynnikach zakodowanego dźwięku AC3, więc trzeba go będzie przynajmniej fragmentami przekształcić na WAV - wykonać żądane operacje i spowrotem wrócić do AC3 - to nawet w sensie metody brzmi nieszczególnie a co dopiero dźwięku...

Pozdrawiam!!
1stwasp jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 30.01.2005, 20:52   #3
KaPi
Zaprenumerowany
 
Avatar użytkownika KaPi
 
Data rejestracji: 16.09.2003
Lokalizacja: 49° 41' 43,2" N 22° 01' 10,7" E
Posty: 410
KaPi zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez Liar
Pyt. drugie:
Napisy, które umieszczam w filmie to mapy bitowe wyciągnięte z plików idx-sub za pomocą vsconvertera. Dość często zdarza się, iż te napisy są "fabrycznie" za duże. W jaki sposób można je zmniejszyć w filmie, zachowując je jako bitmapy. Nie ma problemu gdy je "z subripuję" do pliku tekstowego. Ale chciałbym aby to były bitmapy. Kombinowałem ze zmianą parametrów w pliku .son, ale nie było efektu.
Proponowałbym spróbować przerobić napisy z filmu na dokument tekstowy (tak jak to się robi z napisami do filmów DivX), a potem ponownie przerobić je programem do robienia napisów na DVD.
KaPi jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post


Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 11:04.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.