Powrót   Forum CDRinfo.pl > Edycja, konwersja i kompresja audio/video > DVD-Video

DVD-Video Tematy poświęcone kopiowaniu, edycji, konwersji i kompresji z/do formatu DVD



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Ocena dyskusji Tryby wyświetlania
Stary 07.12.2005, 08:45   #1
Liar
Stały bywalec ;)
 
Data rejestracji: 30.10.2004
Lokalizacja: Gliwice
Posty: 139
Liar w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Scenarist - usuwanie zakłóceń w sygnale Video

Najpierw napiszę o co mi chodzi.
Pełny sygnał Pal 768 x 576 po przegraniu z kasety VHS do komputera lub na stacjonarny Recorder DVD powoduje charakterystyczną, postrzępioną, dolną poziomą krawędź obrazu. Myślę, że wiecie o o co chodzi.
Nie dokońca wiem dlaczego tak się dzieje, ale na pewno taki sam efekt mamy na TV podczas oglądania. Wiem, że można sie tym nie przejmować, ponieważ i tak jest to poza ekranem, ale kiedyś może przesiądę się na coś lepszego niż Tv 4:3. No i właśnie. Wydaje mi się, że na Tv LCD, Plazma, lub nawet nowoczesnych telewizorach kineskopowych panoramicznych to zakłócenie będzie widoczne. Temat wątku zaczyna się (jak zwykle u mnie) od Scenarista, gdyż częściowe rozwiązanie tego problemu robiłem właśnie pod tym programem. Oto ono.
Zdjąłem jedną klatkę z zakłóconego sygnału Video i wczytałem do dowolnego programu graficznego. Na wszystkie krawędzie nałożyłem zakrywające zakłócenia paski przez co powstała na około ramka. Wywaliłem obrazek i została sama ramka na białym tle. Z zachowaniem parametryzacji kolorów zapisałem tę ramkę jako .bmp. Wgrałem ją do Scenarista (do tracka z postrzępionym sygnałem video) jako Subpicture Forced. Ustawiłem kolor czarny i ramka całkiem ładnie przykryła wszystkie zakłócenia.
I co najdziwniejsze to działa. Przynajmniej na komputerowym odtwarzaczu.
Dlaczego o tym wszystkim piszę ?
Bo ciekaw jestem jak to zachowa się na "lepszym" TV. Na swoim staruszku 4:3 nawet nie próbuję, bo i tak nic nie zobaczę (Overscan).
Co sądzicie o takim rozwiązaniu. Pewnie, że można dowolna ramkę "wszyć" do sygnału, ale bez przekodowania się nie odbędzie. A może są na to inne pomysły. Podzielcie się uwagami.

Pozdrawiam.
Liar jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 07.12.2005, 11:20   #2
1stwasp
Redakcja
 
Avatar użytkownika 1stwasp
 
Data rejestracji: 27.12.2003
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 719
1stwasp zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Ja to robię zawsze tak:

Po pierwsze do zgrania materiału z VHS używam kamerę DV...
Po wejściu AV kamery przechwytuję obraz i dźwięk na taśmę a potem przechwytuję to na dysk kompa przez Premiere.
Jak potrzebuję to mała bezstratna obróbka - przycięcia, jakieś napisy inne pierdoły...
Potem kodowanie w TMPGEnc do MPEG2 - mozna spokojnie skorzystać z zaszytych filtrów TMPGEnc - noise reduction, ghost reduction, color / saturation / contrast correction i jest tam jeszcze filtr do poprawiania krawędzi.
Ustawienia różne w zależności od materiału - oczywiście również gama filtrów zależna od materiału.
Cudów oczywiście nie da się zrobić - wszak to VHS - ale delikatną poprawę widać...
Jak są krawędzie pofalowane to można w Premiere założyć na to gustowną kaszetę (czyli ukryć to pod czarnymi paskami) i tyle...
Tych krawędzi nie da się wyprostować - tzn. są jakieś pluginy ale nie polecam.
Efekt pofalowanych krawędzi zazwyczaj bierze się z taśmy, która jest z jednej strony poząbkowana, lub z nieprawidłowości mechanizmu przesuwu taśmy, lub brudnych / uszkodzonych głowic.
Jeszcze dobra rada - jeżeli bierzesz do skopiowania taśmę VHS, która ileś lat (niewiadomo ile) gdzieś leżała i niewiadomo w jakich warunkach to ZAWSZE przeiwń ją przed odtwarzaniem w te i we wte - będzie znacznie lepiej mechanicznie się odtwarzać. Ta uwaga dotyczy zresztą każdych taśm które są długo przechowywane bez odtwarzania jak i taśm całkiem nowych tyle co wyjętych z pudełka...
Oczywiście krawędzie te będzie widać w ekranach LCD i innych monitorach o rozdzielczościach 720x576 - jeżeli dolna rozdzielczość bedzie 480 (znaczna większość sprzedwanych u nas tzw. "lepszych monitorów") to jest szansa, że się ukryje...
To tyle ode mnie

Pozdrawiam!
1stwasp jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 07.12.2005, 12:01   #3
Liar
Stały bywalec ;)
 
Data rejestracji: 30.10.2004
Lokalizacja: Gliwice
Posty: 139
Liar w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Oczywiście, że można zrobić to tak jak opisujesz.
W Vegas Video jest np. sprytny filtr (Border), który robi ładną otoczkę w kolorze jaki spobie wymyślimy.
Również używam TMPGEnc, którego jadną z wielu zalet jest fakt, iż przyjmuje do kompresji strumień video 768x576 w przeciwieństwie do CCE, którego zresztą też używam. Chodziło mi natomiast o to aby taka ramka na około została wstawiona bez ponownej kompresji, dlatego gdybyś mógł wyrazić swoją opinię na ten temat sposobu, który zaproponowałem.

Pozdrawiam choinkowo...
Liar jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 07.12.2005, 12:06   #4
1stwasp
Redakcja
 
Avatar użytkownika 1stwasp
 
Data rejestracji: 27.12.2003
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 719
1stwasp zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Zdaje się, że o tym pisałem
Przechwytujesz w Premiere (tudzież w Vegas) wstawiasz kaszetę (ramki) w Premiere tudzież w Vegas i renderujesz materiał z powrotem na dysk jako DV AVI.
Ta operacja nie powoduje ŻADNYCH STRAT w strumieniu AVI DV (oprócz tych związanych z przykryciem krawędzi )
Potem taki materiał wprowadzasz do kodera...

Pozdrawiam!

[EDITED]
A w odniesieniu do tego pomysłu ze Scenaristem i tym subtitlem - to jest on OK, tylko jak dla mnie to trochę nieelegancki technicznie.
Gdyż to nie rozwiązuje problemu tylko go maskuje - strumień video niesie tą nadmiarową informację, mało tego - to falowanie krawędzi generuje spory ruch w obrazie - założe się że koder wiele swojej siły wkłada w tę część niepotrzebnego obrazu - czyli produkuje ogromną ilość pary, która miast poruszać maszynę idzie w gwidek...
Jakkolwiek efekt końcowy widziany na obrazie jest OK.
Ja bym jedank to wyciął tak jak pisałem i pozwoliłbym skupić się koderowi na alokowaniu bitrate w widzialny obraz a nie w maskowane krawędzie...
To moja prywatna opinia jest... jak piszę efekt uzyskany w Twój chytry sposób jest równie dobry

Ostatnio zmieniany przez 1stwasp : 07.12.2005 o godz. 12:12
1stwasp jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 07.12.2005, 12:22   #5
Liar
Stały bywalec ;)
 
Data rejestracji: 30.10.2004
Lokalizacja: Gliwice
Posty: 139
Liar w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Chyba się nie zrozumieliśmy. Powinienem zaznaczyć, że mój materiał to nie format DV tylko MPEG2 nagrany na stacjonarnym urządzeniu. I teraz jest kilka możliwości. Zignorować krawędzie, które i tak są poza ekranem, przekodować to wszystko jeszcze raz (nie warto) zakładając filtr "ramkowy" lub nałożyć przy authoringu ramkę jako subpicture Forced.
Do tago ostatniego właśnie sposobu prosiłbym o ustosunkowanie się.
Czy to ma sens ?

Pozdrawiam...
Liar jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 07.12.2005, 12:28   #6
1stwasp
Redakcja
 
Avatar użytkownika 1stwasp
 
Data rejestracji: 27.12.2003
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 719
1stwasp zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
No trochę tak...
Ja się rozpisałem jak mamy przechwycony AVI z taśmy VHS, a Ty od razu przechwytujesz do MPEG2...
Nie wiem czym to robisz - ja nigdy tego nie robiłem w ten sposób - ale może warto znaleźć program, który przy przechwytywaniu może ustawić cropping, czyli na atepie przechwytywania do MPEG2 przechwyci obraz w mniejszej rozdzielczości - pomniejszonej o ucięty pofalowany kawałek obrazu.
Wtedy wprowadzasz to do Scenarista po przepatchowaniu w DVDPatcherze i po authoringu przepatchowujesz ponownie - i wszystko powinno działać...
http://www.cdrinfo.pl/artykuly/dvb2dvd/strona6.php podobnie jak tu...

Pozdrawiam!
1stwasp jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 07.12.2005, 12:37   #7
Liar
Stały bywalec ;)
 
Data rejestracji: 30.10.2004
Lokalizacja: Gliwice
Posty: 139
Liar w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Żadnej tajemnicy z przechwytywania do MPEG2 nie robię. W końcu żadna to filozofia mając dostępny Stacjonarny Recorder DVD podłączyć cokolwiek i mieć gotowy, cyfrowy materiał z którym można zrobić prawie co się chce. Muszę uczciwie przyznać (a wymagania mam spore), że jakość jest co najmniej tak dobra jak z VHS. Piszę "co najmniej", gdyż zanim sygnał trafi na krążek, to przez parę filtrów znajdujących się w nagrywarce po drodze przechodzi.

Pozdrawiam...
Liar jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 07.12.2005, 12:49   #8
1stwasp
Redakcja
 
Avatar użytkownika 1stwasp
 
Data rejestracji: 27.12.2003
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 719
1stwasp zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
No to ze stacjonarnym recorderem nic nie poradzisz...
Pozostaje podejście przechwycenia do kompa (o którym też pisałeś w początkowym poście) i wtedy mozna uniknąć przechwycenia tej krawędzi...
W każdym innym przypadku możesz to spokojnie zamaskować napisem - to jest jak wspominałem chytry pomysł, dający wizualnie te same efekty co zrobienie tego inaczej.
Tak czy siak oglądający tej krawędzi nie zobaczy.
Zastanawiam się tylko nad jednym - żeby to miało ręce i nogi to powinieneś maskować i dół i niestety górę też... Jak zamaskujesz tylko dół to będzie wyglądało, że obraz jest nienaturalnie podniesiony do góry.
Przy obróbce kompem można usunąć tylko dół i scenatrować obraz lub na etapie kodowania wymusić full screen...
W tym konkretnym przypadku (pofalowany dół obrazu) ja bym jednak powalczył na kompie żeby to wywalić w diabły, w każdym innym przypadku jestem pewien że Twój stacjonarny rekorder będzie idealny to tego typu przechwytywania...

Pozdrawiam!
1stwasp jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 07.12.2005, 13:22   #9
Liar
Stały bywalec ;)
 
Data rejestracji: 30.10.2004
Lokalizacja: Gliwice
Posty: 139
Liar w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Oczywiście, że się z Tobą zgadzam odnośnie maskowania. za pomocą Subpicture można zamaskować nie tylko dół i górę, ale jeszcze boki. Ładnie to wygląda w ramce - jak na obrazku

Pozdrawiam...
Liar jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 07.12.2005, 13:59   #10
1stwasp
Redakcja
 
Avatar użytkownika 1stwasp
 
Data rejestracji: 27.12.2003
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 719
1stwasp zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
jasne ...
Szkoda tylko, że o ile zamaskuje się dół to jest OK, ale górę to trochę nie OK - ona jest w porządku i w ten prosty sposób tracimy część obrazu, która jest dobra i niesie ze sobą jakieś informacje...

Stawiam jednak na przechwytywanie komputerowe i delikatną obróbkę w tym konkretnym przypadku...

Pozdrawiam
1stwasp jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post

Opcje związane z dyskusją
Tryby wyświetlania Oceń tę dyskusję
Oceń tę dyskusję:

Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 23:20.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.