Powrót   Forum CDRinfo.pl > Edycja, konwersja i kompresja audio/video > DVD-Video

DVD-Video Tematy poświęcone kopiowaniu, edycji, konwersji i kompresji z/do formatu DVD



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Ocena dyskusji Tryby wyświetlania
Stary 17.05.2009, 09:26   #1
Spacerowicz
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 16.05.2009
Posty: 7
Spacerowicz w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Skaczący film na TV

Witam.

Na początku chcę się z Wami przywitać, bo to mój pierwszy post:

Dzieńdobry.


Trafiłem na to forum z powodu kłopotu jakiego nie moge rozwiazać od paru tygodni - chodzi i nagranie płyty DVD. Do rzeczy (będę opisywał po kolei co robiłem i jaki jest efekt) :

1. Materiał (2 filmy po ~26 minut) mam nagrany na kamerze mini-DV.
2. Zgrałem go z kamery na stacjonarną nagrywarkę DVD (Panasonic DMR-EH50 [80GB HDD])
3. Oba filmy nagrałem na płytę DVD w tejże nagrywarce - film idzie płynie

4. Zachciało mi się masteringu filmu, więc chcąc przerzucić materiał na kompa, musiałem go skopiować (konwersja?) do postaci MPG (jakość jak dla DVD). Do masteringu używam "Ulead Video Studio v11", a ten nie "łapie" plików VOB do obrabiania; stąd zrobiłem z nich MPG. Próba zgrania VOB z płyty kończy się zwiechą programu i jego zamknięciem
5. Pliki MPG chodzą płynnie na komputerze, są w pełnej rozdziałce DVD.
6. W "UVS" wstawiam pliki MPG z materiałem, robię mastering i zapisuję wszystko gotowe na HD.
7. Zabieram się za wypalenie płyty DVD - wszystko gra, menu, pliki etc. Płyta się wypala.
8. Nagrana płyta... nie daje sie ogladać w stacjonarnym odtwarzaczu, bo film skacze! Podgladałem go w MediaPlayerClassic pod Windą, i film jest ułozony z zamienionymi klatkami: zamiast klatek w kolejności:
1,2,3,4,5,6....
klatki ułozone są w kolejności
2,1,4,3,6,5....
czyli: zaczyna się od parzystej klatki [2], potem poprzedzająca ją nieparzysta [1] i znów parzysta z kolejnej pary [4] i nieparzysta [3], i tak dalej.

W efekcie film skacze tak, że po minucie bolą oczy. Uwaliłem w ten sposób już kilkanaście płyt DVD które wylądowały w śmieciach bo innej mozliwości sprawdzenia czy wszystko OK nie mam (chyba że płyta DVD-RW której akurat nie mam).

ktoś się z Was orientuje co jest tego powodem? Zaczynam tracić siły nad tym probleme. Teraz zwracam się do ludzi którzy wiedzą co jest grane.
Czyżby to było powodem zgrywania z oryginalnej DVD do MPG i tu jest jakiś błąd?

Soft:
system - XP Home
soft - Ulead Video Studio 11, Total Video Converter (do zgrywania)
sprzęt - Athlon 2200+, 512MB RAM, DVD-RW LG


--- EDIT ---

Zgrałem jeszcze raz, tym razem wypalałem płytę w "Ashampoo Burning Studio 9". Przesuwa klatki po kolei, ale na stop klatce wyświetlane sa dwie sąsiednie klatki; jakby w interlace . Film skacze, bo odtwarzane nie są klatki po kolei, tylko dwie naraz: 1-2, 3-4, 5-6. Tak jakby były wyświetlane naraz dwa półobrazy .
Nic już nie rozumiem. HELP!
Spacerowicz jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 17.05.2009, 19:41   #2
Reetou
Zarejestrowany
 
Data rejestracji: 18.05.2004
Posty: 9,590
Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
ad. 8. Zaciekawiłeś mnie - o jakiej funkcji MPC mówisz, która wyświetla ulożenie tych klatek?

Odnośnie problemu - co prawda uleadem się już dawno nie bawiłem, ale nie zauważyłem wtedy problemów z produkowanym przez niego materiałem. Dlatego obstawiam raczej jakość palonych płytek/nagrywarki w kompie jako źródło problemu. Jakie to płytki (producent)? Zakup RW jakiejś lepszej firmy (Verbatim/Sony) i spróbuj wypalić na niej - moja Yamaha lepiej czyta RW niż z R+. I tak, duże szanse, że materiał z kamery jest z przeplotem.
Reetou jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 20.05.2009, 13:37   #3
Spacerowicz
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 16.05.2009
Posty: 7
Spacerowicz w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Odności [8] - podglądam to stop-klatką. Przesuwam po jednej i widzę, że człowiek robi skok do przodu, potem skok do tyłu i znów wiekszy skok do przodu. Po czym znów do tyłu.

Co do płyt: nagrywam albo na Verbatimach (DVD-R), a teraz kupiłem jakies SONY (DVD-R). Dokupiłem też DVD-RW Fuji (1...4x)

Częściowo rozwiązałem problem - miałem źle ustawiony przeplot; zamiast "najpierw dolna" miałem "jak w materiale" (czy jakoś tak; nie mam teraz kompa z UVS ale cos w tym brzmieniu). Film wygenerował się dobrze, płynnie i nie skacze. Czyli tu już można rzec - kłopot z głowy.

Pojawił się znów inny kłopot - rozdzielczość
Film w kamerze nagrany jest w formacie 16:9. Chciał bym, żeby wyświetlany był na TV 4:3 z pasami na górze i na dole. W panoramicznym TV (Panasonic, CRT) mogę ustawić mu obraz albo Full albo "Panasonic Auto" - wówczas sam rozsunie obraz w pionie tak, żeby zniknęły czarne pasy.
1. Jak ustawię - przy kodowaniu do wyjściowego formatu DVD-PAL rozdzielczość 4:3, to obraz jest z pasami, ale napisy są wieksze niż były w oryginale. Wyglada to tak, jakby film był 16:9 z pasami góra-dół (w sumie 4:3), ale dodatki (zdjęcia, napisy etc) generowane są dla 4:3. W efekcie przesuwające się z dołu w górę napisy nie pojawiają się na tle obrazu (z pominięciem czarnych pasów), tylko wyjeżdżają z dołu ekranu (na czarnym dolnym pasie) i jadą do górnej krawędzi ekranu (na górnym czarnym pasie).
2. Jak zmieniłem kodowanie do formatu 16:9, to obraz został "wyciągnięty" w pionie, co powoduje że na TV panoramicznym jest ok w trybie Full, ale już na TV 4:3 wszystko jest rozciągnięte w pionie (vide TVN24, TVN Pogoda, RTL itp.). Ale wówczas napisy przesuwają się tylko na tle obrazu - bo pasów nie ma.

Przepraszam za taki elaborat, ale starałem się jakoś dokładnie to opisać.

Pozdrawiam.
Spacerowicz jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 21.05.2009, 06:51   #4
sobrus
Jukebox Hero
 
Avatar użytkownika sobrus
 
Data rejestracji: 17.09.2004
Lokalizacja: Back for the Attack
Posty: 10,800
sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
Dzień Dobry

Tak jak napisałeś było to nieprawidłowe ustawienie kolejności pól w przeplocie (interlace).
Film z kamery DV ma field order BFF (Bottom Field First),
Jeżeli coś zakoduje go do MPEGa TFF (Top Field First - najpopularnieszy na PC) - oglądać się nie da bo będzie bardzo nieprzyjemnie skakać.
Właśnie dlatego że pola będą pokazywane nie w tej kolejności co trzeba.

2 1 | 4 3 | 6 5 itd...

(znakiem |oddzieliłem poszczególne klatki, każda klatka ma 2 pola, dzięki czemu mamy wrażenie płynności 50fps w nagraniu które ma tylko 25fps).

Nieprawidłowe ustawienie kolejności pól powoduje też spadek jakości nagrania, bo wyszukiwanie ruchu mpega kompletnie się gubi...
Można też użyć specjalnego programu (np AviSynth) do zmiany kolejności pól w materiale (ale po co?).
Jeżeli w ogóle wyłączysz interlace w MPEG, to będziesz obserwować to co w Ashampoo - widoczne dwa pola na jednej klatce i utrata płynności ruchu.


Co do rozdzielczości, to jeżeli film nagrałeś w 16:9 to w ustawieniach encodera powinieneś ustawić naturalnie 16:9.
Reszta to juz kwestia ustawienia otwarzacza - każdy odtwarzacz ma do wyboru "aspect ratio" podłączonego do niego TV.
Jeżeli ustawisz 4:3, to przy wyświetlaniu filmu oznaczonego jako 16:9 na zwykłym CRT pojawią się czarne pasy (zazwyczaj, zależy od odtwarzacza).
Jeżeli wybierzesz 16:9 a masz TV 4:3 to po prostu rozciągnie (na TV panoramicznym bedzie OK).

Ostatnio zmieniany przez sobrus : 21.05.2009 o godz. 07:14
sobrus jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 21.05.2009, 07:37   #5
Spacerowicz
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 16.05.2009
Posty: 7
Spacerowicz w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Hej.

No przyznaję sie bez bicia do własnej winy: w sprzęcie DVD stacjonarnym miałem ustawiony TV jako 16:9 (a mam 4:3) - dlatego mi rozciągnął obraz w pionie. Teraz jest OK; prosty błąd a tyle zamieszania wprowadza.

Wczoraj wgrywałem kawałki (7 sekund) tego samego kawałka filmu w jakis program który zrobi mi menu na płycie:
1. Ashampoo Burning Studio - porażka. Likwiduje przeplot i mam na TV - tak jak kolega pisał - dwie klatki nałozone na siebie. Krawędzie np. napisów są postrzępione a na stop-klatce obraz drga :-(
2. Nero - jest tam tworzenie płyty DVD z plików VOB, IFO, BUP, ale jak je wybiorę i klikam ADD, to pliki się w ogóle nie dodaja do listy. Czyli znów zonk :-(
2a: Ściągnę najnowsze Nero i zobaczę.
3. W UVS też można zrobić płytkę z menu (i wychodzi najlepiej!), tylko że musze na płytę wsadzić dwa filmy po ~25 minut. A tego to już nie wiem jak to zrobić i jak podzielić ten materiał tak, żeby w menu było do wyboru albo to, albo to.

Czy w takim wypadku muszę w UVS zrobic dwa filmy MPG jako PAL-DVD, a potem w innym sofcie dorabiając menu dołączyć te dwa MPG do płyty?
Może jakiś link do softu który zrobi to bezboleśnie? A może w UVS można tak to zrobić? Tylko gdzie jest ta opcja.... W edytorze liniowym?

Ostatnio zmieniany przez Spacerowicz : 21.05.2009 o godz. 07:40
Spacerowicz jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 21.05.2009, 07:46   #6
sobrus
Jukebox Hero
 
Avatar użytkownika sobrus
 
Data rejestracji: 17.09.2004
Lokalizacja: Back for the Attack
Posty: 10,800
sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
Jak masz VOB, IFO i BUP to w zupełności wystarczy darmowy ImgBurn.
Ściąganie Nero popada pod regulamin
Co do menu z wyborem materiału, to musisz uzyc programu do authoringu dvd, jak np DVDStyler.
Dokładnie jak piszesz, robisz dwa pliki MPG i wrzucasz do programu do authoringu. Tam dodajesz menu i otrzymujesz pliki VOB, IFO i BUP.
sobrus jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 21.05.2009, 11:43   #7
Spacerowicz
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 16.05.2009
Posty: 7
Spacerowicz w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Cytat:
Napisany przez sobrus Podgląd Wiadomości
...Ściąganie Nero popada pod regulamin ...
Jest wersja TRIAL, a to mi wystarczy . Zresztą.... i tak nie używam Nero w ogóle tylko Ashampoo
Cytat:
Co do menu z wyborem materiału, to musisz uzyc programu do authoringu dvd, jak np DVDStyler.
No mam go, jak na razie coś mi się gotowe menu rozjeżdża, ale postaram się nad tym zapanować.
Cytat:
...Dokładnie jak piszesz, robisz dwa pliki MPG i wrzucasz do programu do authoringu. Tam dodajesz menu i otrzymujesz pliki VOB, IFO i BUP.
Dzięki. W domu spróbuję i dam znać.

PS: dziekuję za pomoc.
PS2: guru-Meditation w podpisie? Czyżby "stary Amigowiec"? :-) To witam.

Ostatnio zmieniany przez Spacerowicz : 21.05.2009 o godz. 11:46
Spacerowicz jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 21.05.2009, 11:59   #8
sobrus
Jukebox Hero
 
Avatar użytkownika sobrus
 
Data rejestracji: 17.09.2004
Lokalizacja: Back for the Attack
Posty: 10,800
sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
Witam witam, ale chyba (jeszcze) nie taki stary

DVD Styler podałem, bo jest darmowy i można go sobie ściągnąć. A przy okazji całkiem niezły (choć moze przy małym nakładzie pracy nie tak efektowny jak te płatne).
Może to być dowolny inny program do authoringu.
sobrus jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 21.05.2009, 19:05   #9
Spacerowicz
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 16.05.2009
Posty: 7
Spacerowicz w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Więc tak:

1. Nero nie mam - jest tylko wersja pełna i bez numeru nic nie zrobię. Skasowane.

2. Użyłem do authoring-u programu DVD Styler w wersji 1.7.2, filmy nagrał (jakościowo) poprawnie, ale mam co do niego spore obiekcje a mianowicie:
- Po ustawieniu wszystkiego w konfiguracji programu i podejrzeniu jak to wygląda gotowe na komputerze (w WinDVD) zrobiłem plik ISO i wypaliłem go na płytce DVD-R. Efekt?
a) - menu sie rozjeżdża tzn. screeny (klatki z filmów) nie pokrywają się z ramkami które są podświetlane jako przyciski aktywne . Obrazek sobie a ramka sobie; przesunięcie o ładnych kilkanaście pikseli. Da się włączyć ale wygląda badziewnie i trąca wiochą
b) - odtwarzacz wysyła sygnał AUDIO tylko po linii analogowej. Wyjścia cyfrowe są głuche jak pień. Sprawdzałem to na nagrywarce (Panasonic) i dwóch odtwarzaczach (Manta i Yakumo). Ani na wyjściu optycznym ani na cyfrowym nie ma sygnału. Nie jest to wina odtwarzaczy bo inna płyta (z jakimś tam filmem) włożona do nich normalnie wysyła sygnał AUDIO cufrowo. A z tą po DVD Styler płyta ogłuchła audio-cyfrowo; amplituner nie wykrywa żadnego sygnału. Raz nagrana płytka w UVS (ale tylko zjednym filmem; a muszę mieć dwa) działa prawidłowo i sygnał AUDIO jest cyfrowo na COAXIAL i OPT.

Wychodzi na to, że DVDStyler coś namieszał z dźwiękiem. Paranoja.

Pomału zaczynam tracić chęci i zapał do bawienia się filmami, bo próba uruchomienia dwóch filmów i wypalenia jednej poprawnej płyty w ciągu ponad tygodnia (w tym zniszczenia wielu płyt DVD) to już lekka przesada. Spróbuję dopiąć do końca to co robię, ale kolejnej zabawy z filmami już chyba nie będzie; za dużo mnie to nerwów kosztuje.
Spacerowicz jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 21.05.2009, 21:34   #10
Spacerowicz
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 16.05.2009
Posty: 7
Spacerowicz w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
OK, Problem rozwiązany.

Authoring-u udało mi się poprawnie dokonać dopiero w trialowej wersji "TMPGEnc DVD Authoring". Wrzuciłęm pliki MPG stworzone w UVS, zmajstrowałem jakieś menu i po wypaleniu wszystko gra:
- film idzie płynnie
- jest w formacie 16:9
- menu działa poprawnie (jest mały napis w rogu TRIAL, ale co tam )
- dźwięk idzie analogowo jak i cyfrowo
- wreszcie skończyłem. Ufff.....

Dzięki za pomoc bo naprawdę siębardzo przydała. Faktycznie jak się zaczyna, to sa niezłe schody z poprawnym zmontowaniem materiału.

Pozdrawiam.
Spacerowicz jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 21.05.2009, 22:33   #11
Reetou
Zarejestrowany
 
Data rejestracji: 18.05.2004
Posty: 9,590
Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
Cytat:
Napisany przez Spacerowicz Podgląd Wiadomości
Wrzuciłęm pliki MPG stworzone w UVS...
Domyślam się, że teraz nie będzie Ci się chciało do tego wracać, ale przy następnej zabawie z filmem pomiń krok z UVS - IMO TMPGEnc ma lepszy encoder niż UVS.
Reetou jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 22.05.2009, 06:35   #12
sobrus
Jukebox Hero
 
Avatar użytkownika sobrus
 
Data rejestracji: 17.09.2004
Lokalizacja: Back for the Attack
Posty: 10,800
sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
Dzwięk w DVD Stylerze (jak i standardzie DVD) może być AC3 lub MP2 (domyślnie nie wiedzieć czemu MP2). Nie mam cyfrowego amplitunera, ale podejrzewam że działają tylko z AC3 (i DTS ale tego w Stylerze nie ma).
Pale nim wszystkie moje płyty i jest OK.

Ostatnio zmieniany przez sobrus : 22.05.2009 o godz. 06:38
sobrus jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post

Opcje związane z dyskusją
Tryby wyświetlania Oceń tę dyskusję
Oceń tę dyskusję:

Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport

Podobne dyskusje
Dyskusja Autor Forum Odpow. Ostatni Post
11 Wrzesnia WTC andy Off topic 51 22.11.2006 20:34
problem z tmpg fati DVD-Video 1 11.12.2004 21:24
??? eMule ??? siwy_mw Off topic 92 09.09.2004 20:38
Pojęcia z sieci p2p (filmy) Jabba the Hutt Off topic 14 22.06.2004 19:00
535 śmiesznych tekstów mallow Humor 6 01.06.2003 15:49


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 02:36.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.