Powrót   Forum CDRinfo.pl > Edycja, konwersja i kompresja audio/video > DVD-Video

DVD-Video Tematy poświęcone kopiowaniu, edycji, konwersji i kompresji z/do formatu DVD



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Ocena dyskusji Tryby wyświetlania
Stary 19.10.2009, 17:28   #1
marcin133
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 19.10.2009
Posty: 2
marcin133 w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Ulead Video Studio 11 Plus - Program do niczego? - kłopoty z przeplotem.

Witam!

Od pewnego czasu próbuję rozwikłać pewną dość już mnie flustrującą zagadkę. Chodzi o sposób przetwarzania przeplotu w plikach MPEG-2 w programie Ulead Video Studio 11 Plus.

Normalnie wyglądająca stop-klatka w materiale źródłowym z kamery w dowolnym playerze wygląda tak:



Natomiast Ulead Video Studio odtwarza ten sam materiał w taki sposób:



Widać że coś jest namotane
VS nie tylko tak odtwarza ale i tak zapisuje materiał po jakimkolwiek przetworzeniu. Dodam że jeżeli materiał źródłowy jest w formacie DivX i wynikowy materiał też jest w takowym - wszystko jest ok.

Naturalne że tak zapisana nie może być żadna płyta DVD. Efektu tego nie usunie (więc przeplotu) ani sprzętowy dekoder telewizora LCD ani żaden programowy dekoder na komputerze (PowerDVD, VirtualDub i inne pomysły)

Być może efekt ten (nie wiem - nie sprawdzałem) jest niewidoczny na zwykłym telewizorze kineskopowym ale to nie jest żadna pociecha. Tak zapisana płyta DVD - jest błędnie zapisaną płytą.

Moje pytania:

- Z tego co się orientuje Ulead Video Studio 11 korzysta z własnych kodeków MPEG <- czy tak jest faktycznie?

- Czy istnieje możliwość konfiguracji kodeków z których korzysta UVS i usunięcia, zmiany - jak przypuszczam - tej metody usuwania przeplotu?

- Jak wyglądają wasze klatki z materiałów źródłowych w plikach MPEG z przeplotem w tym programie?

Dręcze ten temat głównie z tego powodu iż ten program posiadam i aż wieżyć mi się nie chce iż jest to celowe działanie twórców. Oznaczałoby to że ten program kompletnie nienadaje się do tworzenia czegoś - do czego został stworzony - czyli płyt DVD ani obróbki materiału z przeplotem.

Dodam iż pozostałe kodeki mam zainstalowane z pakietu K-Lite Codec.
marcin133 jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 10.11.2009, 17:24   #2
magisterek
Bywalec
 
Avatar użytkownika magisterek
 
Data rejestracji: 07.02.2005
Lokalizacja: Polska
Posty: 52
magisterek w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Przeplot daje dużo lepszy obraz na TV, zamiast 25 obrazów masz 50 pół-obrazów. Nie zależy go usuwać tylko zachować kolejność pól,
np. film nagrywany kamerą cyfrową na płytki DVD czy z twardym dyskiem stosuje kompresję mpeg-2 i używa przeplotu: top field first. Kamery na kasetki miniDV stosuje kompresje avi-dv z przeplotem: bottom field first (dolne pole wpierw). Stąd się biorą Twoje problemy, miałem kiedyś takie same i takie obrazki jak u Ciebie powstawały gdy :

wejście: miniDV (ust.poprawne : bottom field first) -> EDYCJA -> wyjście: mpeg-2 (ust.złe : top field first)

lub skakanie (drżenie przy przesuwaniu kamery) gdy :

wejście: miniDV (ust.złe: top field first) -> EDYCJA -> wyjście: mpeg-2 (top field first)

Musisz zachować kolejność przeplotu gdy zgrywasz na DVD Mpeg-2, lub usunąć poprawnie przeplot gdy zgrywasz do np. x264 czy divx
Teraz używam programu SONY VEGAS 9.0 ale to nieistotne, wygląda to tak

wejście: miniDV (bottom field first) -> EDYCJA -> wyjście: DVD-MPEG2 (bottom field first)

DLA KAMER MPEG-2 na 99% przypadków:
wejście: kamera DVD (top field first) -> EDYCJA -> wyjście: DVD-MPEG2 (top field first)

lub

wejście: miniDV (bottom field first) -> EDYCJA -> wyjście: AVC H.264 (progresywny, usuwanie przeplotu BFT)

DLA KAMER MPEG-2 na 99% przypadków:
wejście: kamera DVD (top field first) -> EDYCJA -> wyjście: AVC H.264 (progresywny, usuwanie przeplotu TTF)

Ostatnio zmieniany przez magisterek : 10.11.2009 o godz. 17:38
magisterek jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 11.11.2009, 11:38   #3
CIAPEK
mów mi więcej :P
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika CIAPEK
 
Data rejestracji: 17.02.2003
Lokalizacja: TORUŃ
Posty: 5,244
CIAPEK niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>CIAPEK niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
bo tak komputer widzi czysty materiał z kamery.
Zobacz, że pod TV będzie inaczej.
Inaczej będzie także kiedy wyeksportujesz materiał do jakiegoś formatu np. mpg.
__________________



nie załatwi wszystkiego "FLOTA", tak myślącego uważam za przegranego!
CIAPEK jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 12.11.2009, 23:23   #4
magisterek
Bywalec
 
Avatar użytkownika magisterek
 
Data rejestracji: 07.02.2005
Lokalizacja: Polska
Posty: 52
magisterek w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
E, nie. Takie coś jest niedopuszczalne, to ma wpływ na całą resztę. Należy zacząć od tego jaki przeplot jest stosowany w pliku źródłowym, do tego celu służy program : MediaInfo. Tam znajduje się wiele pożytecznych informacji, między innymi typ przeplotu : górne pole wpierw lub dolne pole wpierw. Przed importem video z kamery przestaw pole ORDER FIELD, itp (różnie to się nazywa, w zależności od programu) ale zasada jest jedna, tylko są 4 różne adnotacje czyli:


górne pole wpierw = top field first = tft = upper field first

dolne pole wpierw = bottom field first = bft = lower field first

załączam zrzut z SONY VEGAS, patrz na zakładkę FIELD ORDER. Mam kamerę NTSC więc mam tak ustawione, materiał będzie obrabiane i kodowany za pomocą AVC do pliku .mkv dlatego też Deinterlace method : Blend fields. Gdybym robił płytkę DVD ustawiam opcję NONE, przeplot zostaje i mam 60klatek (NTSC)(pół-obrazów/sekundę)
Dołączone obrazki (kliknij, aby powiększyć)
-vegas.jpg  

Ostatnio zmieniany przez magisterek : 12.11.2009 o godz. 23:28
magisterek jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 10.02.2010, 00:24   #5
marcin133
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 19.10.2009
Posty: 2
marcin133 w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Długo nie odpisywałem ale sprawa się wyjaśniła

Plików nagrywanych cyfrową kamerą HD (np. AVCHD) się nie zgrywa. Pliki do przetworzenia w programie Video używa się źródłowych.

To nie było błędne ustawienie kolejności ramek.

Program Ulead Video Studio posiada rzeczywiście wadę i błędnie przetwarza obraz z przeplotem. Efekt jest jednak taki że widoczne to jest jedynie na dynamicznych scenach - prawdopodobnie jest to celowe "zagranie" producentów ponieważ efekt ten nie wpływa niekorzystnie podczas odtwarzania na CRT a poprawia płynność obrazu na LCD czym właśnie producenci tego programu się chwalili.

Drugi obraz przedstawia (podany przeze mnie wyżej) pokazuję klatkę filmu wynikowego z Ulead Video Studio - jeszcze raz napiszę:

- Nie ma późniejszej możlwości usunięcia tego efektu z filmu przez żaden filtr, kodek sprzetowy telewizora LCD czy też softwaerowy na PC.

Rzowiązaniem jest bliźniaczy Corel Video Studio, program identyczny lecz nie posiadający już tego małego nieudogodnienia.

Okazuje się także że nie ja pierwszy to zauważyłem - Pozdrawiam!
marcin133 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post

Opcje związane z dyskusją
Tryby wyświetlania Oceń tę dyskusję
Oceń tę dyskusję:

Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport

Podobne dyskusje
Dyskusja Autor Forum Odpow. Ostatni Post
Ulead Video Studio 8 Marek0 DVD-Video 1 01.01.2006 04:31
Projekt Freeware Calme Komputery - oprogramowanie i sprzęt 0 16.05.2005 20:31
ulead video studio 8 trial jasiu-24wp DVD-Video 1 23.06.2004 12:10
Nagrywanie VCD/SVCD w Ulead Video Studio 6 Jacek Zieliński DVD-Video 5 14.06.2003 21:49


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 13:10.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.