Powrót   Forum CDRinfo.pl > Edycja, konwersja i kompresja audio/video > DVD-Video

DVD-Video Tematy poświęcone kopiowaniu, edycji, konwersji i kompresji z/do formatu DVD



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Ocena dyskusji Tryby wyświetlania
Stary 11.07.2004, 20:39   #1
Michal2004
czytelnik ;)
 
Avatar użytkownika Michal2004
 
Data rejestracji: 06.02.2004
Lokalizacja: PL
Posty: 159
Michal2004 zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Arrow "Upper Field First" a DVD2DVD-R (CCE)

Witam,

rozpoczalem ten watek, aby w jednym miejscu dokladnie wyjasnic kwestie parametru Upper field first w programie DVD2DVD-R (a moze raczej CCE).

Swoja zabawe z DVD2DVD-R rozpoczalem od oficjalnej instrukcji DVD2DVD-R na tym forum i parametr ten ustawialem, tak jak bylo powiedziane w instrukcji. Czyli zawsze odznaczalem.

Watek ten moze byc troche chaotyczny - sorki..

W miedzy czasie przeczytalem tez na pewno dobrze znana innym angielska instrukcje DVD2DVD-R , ktora co prawda dotyczyla przerabiania filmow NTSC, chociaz byla wzmianka o filmach w PALu.
Mozna w tej instrukcji znalezc dwa stwierdzenia odnosnie ustawiania parametru "Upper Field First" (dopiero teraz dobrze to zrozumialem - tak mi sie wydaje ) ; czyli:

Cytat:
Always uncheck Upper Field First.
Co tyczy sie scisle - wg autora - filmow w NTSC (ale nie tylko).

oraz:

Cytat:
PAL DVDs options
(...)The four rightmost "NTSC" options are not available if DVD2DVD-R detects a PAL DVD, anyway (greyed). If the PAL source is progressive, check Progressive and ZigZag Scanning Order only. If it's interlaced, then all options should be turned off, except for bff interlaced video (BV: 'Field topfirst: no') where "Upper Field First" should be checked. --thanks RB
bff = bottom field first

Pomogly mi to takze zrozumiec oczywiscie wypowiedzi CobryVerde z naszej instrukcji (post numer 19

Cytat:
Napisany przez CobraVerde
dobór parametrów kodowania zależy od właściwości obrazu na źródłowym DVD. można tu wykorzystać program Bitrate Viewer, do którego wczytujemy jeden z vobów FILMU (nie dodatków) do skopiowania (najlepiej drugi albo następne - nie pierwszy !!!)
otrzymujemy taki raport:

Num. of picture read: 40
Stream type: MPEG-2 MP@ML VBR
Resolution: 720*576
Aspect ratio: 16:9 Generic
Framerate: 25.00
Nom. bitrate: 6000000 Bit/Sec
VBV buffer size: 112
Constrained param. flag: No
Chroma format: 4:2:0
DCT precision: 10
Pic. structure: Frame
Field topfirst: Yes
DCT type: Field
Quantscale: Nonlinear
Scan type: Alternate
Frame type: Interlaced

na podstawie wyróżnionych parametrów prawidłowe ustawienia kodowania bedą wyglądać tak jak na obrazku.

dlaczego takie ustawienia wybieramy? - nie trudno się domyśleć patrząc na raport i opcje kodowania
prównujemy te pozycje i mamy jasno określone że np:
- pierwszym polem obrazu nie jest Upperfield
- obraz nie jest wyświetlany progresywnie tylko z przeplotem (Interlaced)
- metoda skanowania to nie Zig Zag tylko Alternate
- wartość Quantscale jest nieliniowa (Nonlinear)

program DVD2DVD-R nie jest zbyt dokładny w określaniu parametrów kodowanego obrazu i warto czasem poświęcić chwilę, żeby sprawdzić to ręcznie - inaczej pare godzin kodowania może pójść na marne.
pomogl takze CCE FAQ na forum doom9.org

RB napisal

Cytat:
Q10: What's the deal with the "Upper Field First" option? I heard it has a bug?

The confusion about this option arises from that it works different from what you think. Naturally, you'd think that you set this option according to the field order of the video to be encoded, that is, deactivate it if source is bff (bottom field first) and activate it if source is tff (top field first). However, when you do this the encoded video plays back jerky with artifacts typical for incorrect field order.

So how do we set it right? First, you have to know that CCE (SP as well as Basic) always outputs video that is flagged "top field first" (there is a flag in the MPEG header that tells the player which field of the decoded frame to display first on a TV screen). There is no way in CCE to change this. According to Custom Technology, this is not a bug but a feature of CCE... Actually what happens if you check "Upper Field First" is that CCE assumes that source is bff and converts it to tff so it complies with the always set tff flag. It does so by shifting each frame up by one line, ensuring that the previously bottom fields are now top fields and the video is played back correctly. This is not the most sophisticated way to handle the situation, but it works and you won't notice the missing line at the top.

So here is the rule of thumb: Always uncheck "Upper Field First" unless your video is interlaced AND bottom field first. Progressive material is always top field first.
pomogly takze wypowiedzi/odpowiedzi uzytkownika IdeJ zawarte w tematach dotyczacych ustawiania tych pol przy kodowaniu do MPEG-2 materialu zgranego z kamery DV

inna wypowiedz CobryVerde (link

Cytat:
trochę to pomieszałeś jest tak:
- Progressive albo Interlaced
- Zigzag albo Alternate
- Topfirst albo Upperfirst
i ja bym zaufał Bitrate Viewer - tylko do sprawdzenia nie używaj pierwszego voba z filmu bo czasem logo wytwórni jest zrobione z przeplotem a film już progresywnie...
Czyli w najwiekszym uproszczeniu / skrocie/ podsumowaniu:

Chyba zawsze (wedlug IdeJ-a taka jest specyfikacja tego standardu) film zrodlowy DVD ma Top Field First (Bitrate viewer - "field topfirst: YES").
To mozna zawsze sprawdzic (rozumiem, ze w tej kwestii ten program na pewno sie nie myli) programem Bitrate Viewer. I jesli - sprawdzajac danego VOB-a filmu - dostaniemy taki wykaz:

Cytat:
Stream type: MPEG-2 MP@ML VBR
Resolution: 720*576
Aspect ratio: 16:9 Generic
Framerate: 25.00
Nom. bitrate: 7700000 Bit/Sec
VBV buffer size: 112
Constrained param. flag: No
Chroma format: 4:2:0
DCT precision: 9
Pic. structure: Frame
Field topfirst: Yes
DCT type: Field
Quantscale: Nonlinear
Scan type: ZigZag
Frame type: Interlaced
czyli to co nas interesuje: Field topfirst: Yes oznacza to samo co Top field first (przeciwienstwo "Upper field first - jesli patrzec od strony DVD2DVD-R (CCE).

I tutaj jeszcze raz nawiazuje do powyzszych cytatow (linkow):

"So, as a rule of thumb, only check Upper Field First in CCE if source video is interlaced and bottom field first."

czyli w DVD2DVD-R powinnismy zaznaczyc (zaptaszkowac) parametr "Upper Field First" tylko i wylacznie wtedy gdy material jest INTERLACED i BOTTOM FIELD FIRST (oba warunki musza byc jednoczesnie spelnione).
A "Bottom field first" oznacza inaczej (gdy sprawdzamy film zrodlowy programem Bitrate Viewer): Field topfirst: NO.

Czyli jeszcze raz:

Top Field First = Field topfirst: Yes (wg Bitrate Viewera) = ODZNACZAMY "Upper Field First" w DVD2DVD-R

a ta regula - czyli rozwiazanie calej tej zagadki -

"The four rightmost "NTSC" options are not available if DVD2DVD-R detects a PAL DVD, anyway (greyed). If the PAL source is progressive, check Progressive and ZigZag Scanning Order only. If it's interlaced, then all options should be turned off, except for bff interlaced video (BV: 'Field topfirst: no') where "Upper Field First" should be checked."

i ta

"Always uncheck "Upper Field First" unless your video is interlaced AND bottom field first. Progressive material is always top field first."

ktora okresla kiedy nalezy ZAZNACZYC te opcje (Upper Field First) w DVD2DVD-R

ma zastosowanie wtedy gdy (tlumacze) material zrodlowy wedlug wyciagu z programu Bitrate Viewer jest Interlaced i bottom field first (czyli wedlug Bitrate Viewera: FIELD TOPFIRST: NO) (oba warunki musza byc spelnione jednoczesnie).

Moze i ten post jest niepotrzebym bo w zasadzie nie trzeba sie tym przejmowac (poniewaz i tak - chyba - kazdy film na DVD jest zawsze "Field topfirst: YES" = ODZNACZAMY "Upper field first" w DVD2DVD-R), chyba ma to zastosowanie jedynie przy przerabianiu czegos zgranego z kamer DV. W zasadzie nic nowego nie odkrylem, ale dopiero dzisiaj rano (7.30 ) po przeczytaniu tego wszystkiego (o czym wspomnialem wyzej) to zrozumialem.

Czyli jeszcze raz podsumowanie:

Jesli Bitrate Viewer pokaze te 2 warunki (oba musza byc jednoczesnie spelnione):

(...)
Field topfirst: NO
(....)
Frame type: Interlaced

nalezy ZAZNACZYC opcje "Upper field First" (ktora to opcja da CCE informacje, ze film jest "bottom field first" = "Field topfirst:NO" = "Upperfirts") w DVD2DVD-R (CCE).

Jesli jest inaczej (czyli 'Field topfirst: Yes' = "Top field first" = "Topfirst") zawsze ODZNACZAMY opcje "Upper field first" w DVD2DVD-R (CCE).

Zastanawiam sie tylko dlaczego

1stwasp w swoim artykule na cdrinfo (Jakość ponad wszystko dotyczacym kodowania w TMPGEnc
napisal (podstrona: "TMPGEnc - konfiguracja"):

Cytat:
Field order:
dla filmów bez przeplotu: Bottom Fidel First (Field B);
dla filmów z przeplotem: Top field First (Field A),
byc moze w CCE jest inaczej... nie wiem...
Jeszcze a propos TMPGEnc taka ciekawostka.

I jeszcze dwie ciekawostki.
Dzisiaj na probe celowo zaznaczylem w DVD2DVD-R opcje "Upper field first", aby sprawdzic czy pozniej taka kompilacje DVD Bitrate Viewer wykryje jako "Field topfirst: no". Ale jednak wykryl "Field topfirst: yes" , byc moze dlatego, ze film byl :

Scan type: ZigZag
Frame type: Progressive
oraz oczywiscie (jak chyba kazdy film) Field topfirst: Yes
, moze jest to jakies zabezpiecznie tych obencyh wersji DVD2DVD-R (CCE?), ze gdy film ma zaznaczony paramert "Frame type: Progressive " zaznaczenie (omylkowe) "Upper field first" nie zaszkodzi. Byc moze gdybym odznaczyl "Frame type: Progressive " i jeszcze raz zaznaczyl "Upper field first" wynikowy material Bitrate Viewer widzialby jako "Field topfirst: No". Ale to tylko miala byc ciekawostka.

A druga ciekawostka dotyczy kopii filmu Terminator (wydanie z regionu 1 - NTSC) wykonanej (w kwietniu) programem DVD Shrink (wersja Version 3.1.5 - 8 Feb 2004).

Film oryginalny ma parametry (wedlug Bitrate Viewer)
Cytat:
Stream type: MPEG-2 MP@ML VBR
Resolution: 720*480
Aspect ratio: 16:9 Generic
Framerate: 29.97
Nom. bitrate: 9800000 Bit/Sec
VBV buffer size: 112
Constrained param. flag: No
Chroma format: 4:2:0
DCT precision: 10
Pic. structure: Frame
Field topfirst: Yes
DCT type: Field
Quantscale: Linear
Scan type: ZigZag
Frame type: Progressive
natomiast kopia wykonanana wtedy przeze mnie pod DVD Shrink ma (wedlug Bitrate Viewera) takie parametry:

Cytat:
Stream type: MPEG-2 MP@ML VBR
Resolution: 720*480
Aspect ratio: 16:9 Generic
Framerate: 29.97
Nom. bitrate: 9800000 Bit/Sec
VBV buffer size: 112
Constrained param. flag: No
Chroma format: 4:2:0
DCT precision: 10
Pic. structure: Frame
Field topfirst: No
DCT type: Field
Quantscale: Linear
Scan type: ZigZag
Frame type: Progressive
Czyli jak widac zostal zmieniony parametr "Field topfirst". Moze to jakis bug?
W kazdym razie film oddtwarza sie dobrze.
Aha, jest to jedna z 5 kopii filmow wykonanych przeze mnie w DVD Shrink (ale tylko jedyna kopia filmu NTSC) ktora ma ten parametr zmieniony. Wszystkie inne maja to ("Field topfirst") jak w oryginale.

Strasznie zamotalem ten watek, ale chyba da sie cos zrozumiec ?

Czyli patrzac z punktu widzenia DVD2DVD-R:

"Field topfirst: Yes" = "Top field first" = "Topfirst") czyli zawsze ODZNACZAMY opcje "Upper field first" w DVD2DVD-R (CCE).

Czy ktos bardziej doswiadczony moze ewentualnie potwierdzic/zaprzeczyc , cos skomentowac?

Ostatnio zmieniany przez Michal2004 : 11.07.2004 o godz. 21:23
Michal2004 jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 11.07.2004, 22:21   #2
latet
Wymiatacz
 
Data rejestracji: 04.08.2003
Posty: 691
latet zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
No, nieźle zamotane, ale chyba jasne
THNKS!

latet
latet jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 12.07.2004, 22:34   #3
Miho
Stały bywalec ;)
 
Avatar użytkownika Miho
 
Data rejestracji: 25.01.2004
Lokalizacja: Bydgoszcz
Posty: 85
Miho zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
DVD-r

Spociłem się,nic z tego nie zrozumiałem ale przeczytam jeszcze z dwa razy.Fajnie że chciało ci się przedzierać przez te zawiłosci,zawsze jednen problem mniej.Musze to poczytać jeszcze troszkę bo czuje że tu leży rozwiazanie mojego problemu z terminatorem 2.Po zrobieniu go DVD-R 1.81 iCCE 2.62 skakał mi obraz chociaż program coś sygnalizował mi przed rozpoczeciem obróbki,tylko go olałem - i to był błąd.Podonbne przeskakiwanie obrazu miałem w Nieśmiertelnym 2 - i tak sobie mysle że to kwestia odznaczenia któregoś z wymianionych parametrów.Może ktoś miał podobny problem,bo coś mi się wydaje że gdzieś mi to mignęło na forum
Pozdrawiam
Miho jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 12.07.2004, 22:56   #4
Michal2004
czytelnik ;)
 
Avatar użytkownika Michal2004
 
Data rejestracji: 06.02.2004
Lokalizacja: PL
Posty: 159
Michal2004 zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez Miho
Spociłem się,nic z tego nie zrozumiałem ale przeczytam jeszcze z dwa razy.Fajnie że chciało ci się przedzierać przez te zawiłosci,zawsze jednen problem mniej.Musze to poczytać jeszcze troszkę bo czuje że tu leży rozwiazanie mojego problemu z terminatorem 2.Po zrobieniu go DVD-R 1.81 iCCE 2.62 skakał mi obraz chociaż program coś sygnalizował mi przed rozpoczeciem obróbki,tylko go olałem - i to był błąd.Podonbne przeskakiwanie obrazu miałem w Nieśmiertelnym 2 - i tak sobie mysle że to kwestia odznaczenia któregoś z wymianionych parametrów.Może ktoś miał podobny problem,bo coś mi się wydaje że gdzieś mi to mignęło na forum
Pozdrawiam
mozliwe... mozliwe....
generalnie w najwiekszym skrocie chodzi o to, ze ten parametr ("Upper Field First") powinno sie ODZNACZAC. Sa wyjatki, ale raczej bardzo rzadkie.

Czy masz moze program Bitrate Viewer? Moglbys - tak celem sprawdzenia - wrzucic ta swoja kopie zapasowa Terminatora 2 , otworzyc Bitrate Viewer, wczytac jakiegos VOB-a (jakis srodkowy) na przyklad: "VTS_01_3.VOB" i pozniej przekopiowac te "raporty" z BV tutaj na forum?
To samo jakbys mogl zrob tez z Highlanderem.

W zalaczniku krotka instrukcja.
Dołączone obrazki (kliknij, aby powiększyć)
&quot;Upper Field First&quot; a DVD2DVD-R (CCE)-bv.jpg  
Michal2004 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 13.07.2004, 14:18   #5
KC42
Wymiatacz
 
Data rejestracji: 13.12.2003
Posty: 661
KC42 zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez Michal2004
mozliwe... mozliwe....
generalnie w najwiekszym skrocie chodzi o to, ze ten parametr ("Upper Field First") powinno sie ODZNACZAC. Sa wyjatki, ale raczej bardzo rzadkie.

Czy masz moze program Bitrate Viewer? Moglbys - tak celem sprawdzenia - wrzucic ta swoja kopie zapasowa Terminatora 2 , otworzyc Bitrate Viewer, wczytac jakiegos VOB-a (jakis srodkowy) na przyklad: "VTS_01_3.VOB" i pozniej przekopiowac te "raporty" z BV tutaj na forum?
To samo jakbys mogl zrob tez z Highlanderem.

W zalaczniku krotka instrukcja.
To mam teraz problem z tym Upper Field First część tu pisze po Angielsku a ja nie władam tym językiem za bardzo co robić poczytałem trochę i za bardzo nie rozumiem mam film i Bitrate Viewer pokazuje coś takiego:

Stream type: MPEG-2 MP@ML VBR
Resolution: 720*576
Aspect ratio: 16:9 Generic
Framerate: 25.00
Nom. bitrate: 7500000 Bit/Sec
VBV buffer size: 112
Constrained param. flag: No
Chroma format: 4:2:0
DCT precision: 9
Pic. structure: Frame
Field topfirst: Yes
DCT type: Field
Quantscale: Nonlinear
Scan type: ZigZag
Frame type: Interlaced

to co z tym Upper Field First czy mam to odhaczyć w DVD2DVDr czy nie bo już się zgubiłem.

Pozdrawiam
KC42 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 13.07.2004, 17:32   #6
latet
Wymiatacz
 
Data rejestracji: 04.08.2003
Posty: 691
latet zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez KC42
Część tu pisze po Angielsku a ja nie władam tym językiem
Shame on you, KC42
Nawer plugawi orkowie władają Wspólną Mową!

latet
latet jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 13.07.2004, 22:33   #7
KC42
Wymiatacz
 
Data rejestracji: 13.12.2003
Posty: 661
KC42 zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez latet
Shame on you, KC42
Nawer plugawi orkowie władają Wspólną Mową!

latet
Czy to jest Polskie forum czy Angielskie ?

PAL DVDs options
(...)The four rightmost "NTSC" options are not available if DVD2DVD-R detects a PAL DVD, anyway (greyed). If the PAL source is progressive, check Progressive and ZigZag Scanning Order only. If it's interlaced, then all options should be turned off, except for bff interlaced video (BV: 'Field topfirst: no') where "Upper Field First" should be checked. --thanks RB

Q10: What's the deal with the "Upper Field First" option? I heard it has a bug?

The confusion about this option arises from that it works different from what you think. Naturally, you'd think that you set this option according to the field order of the video to be encoded, that is, deactivate it if source is bff (bottom field first) and activate it if source is tff (top field first). However, when you do this the encoded video plays back jerky with artifacts typical for incorrect field order.

So how do we set it right? First, you have to know that CCE (SP as well as Basic) always outputs video that is flagged "top field first" (there is a flag in the MPEG header that tells the player which field of the decoded frame to display first on a TV screen). There is no way in CCE to change this. According to Custom Technology, this is not a bug but a feature of CCE... Actually what happens if you check "Upper Field First" is that CCE assumes that source is bff and converts it to tff so it complies with the always set tff flag. It does so by shifting each frame up by one line, ensuring that the previously bottom fields are now top fields and the video is played back correctly. This is not the most sophisticated way to handle the situation, but it works and you won't notice the missing line at the top.

So here is the rule of thumb: Always uncheck "Upper Field First" unless your video is interlaced AND bottom field first. Progressive material is always top field first.

The four rightmost "NTSC" options are not available if DVD2DVD-R detects a PAL DVD, anyway (greyed). If the PAL source is progressive, check Progressive and ZigZag Scanning Order only. If it's interlaced, then all options should be turned off, except for bff interlaced video (BV: 'Field topfirst: no') where "Upper Field First" should be checked."

i ta

"Always uncheck "Upper Field First" unless your video is interlaced AND bottom field first. Progressive material is always top field first."
KC42 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 14.07.2004, 01:52   #8
Michal2004
czytelnik ;)
 
Avatar użytkownika Michal2004
 
Data rejestracji: 06.02.2004
Lokalizacja: PL
Posty: 159
Michal2004 zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
@ KC 42

zawsze ODZNACZAJ w DVD2DVD-R "Upper field first".
Sa wyjatki, ale raczej chodzi wtedy o nagrania z kamer DV...
to tak w skrocie.
Jelsi chcesz zebym to przetlumaczyl na polski musisz poczekac, moze jutro to zrobie.
Michal2004 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 14.07.2004, 10:14   #9
KC42
Wymiatacz
 
Data rejestracji: 13.12.2003
Posty: 661
KC42 zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez Michal2004
@ KC 42

zawsze ODZNACZAJ w DVD2DVD-R "Upper field first".
Sa wyjatki, ale raczej chodzi wtedy o nagrania z kamer DV...
to tak w skrocie.
Jelsi chcesz zebym to przetlumaczyl na polski musisz poczekac, moze jutro to zrobie.
No to czyli wszystkie filmy około 70 sztuk mam skopane, bo to wszystko sprawdzałem Bitrate Viewer i tam pokazywał że mam to zaznaczać a teraz się okazało że on pokazuje złe dane to chyba afera wyszła.

no jak byś mógł to przetłumaczyćten tekst
KC42 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 14.07.2004, 10:30   #10
latet
Wymiatacz
 
Data rejestracji: 04.08.2003
Posty: 691
latet zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez KC42
No to czyli wszystkie filmy około 70 sztuk mam skopane, bo to wszystko sprawdzałem Bitrate Viewer i tam pokazywał że mam to zaznaczać a teraz się okazało że on pokazuje złe dane
Skopane?
Aż tak źle wyglądają?
Nie działają w odtwarzaczach?

Latet
latet jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 14.07.2004, 11:14   #11
Miho
Stały bywalec ;)
 
Avatar użytkownika Miho
 
Data rejestracji: 25.01.2004
Lokalizacja: Bydgoszcz
Posty: 85
Miho zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
>Czy masz moze program Bitrate Viewer? Moglbys - tak celem sprawdzenia - wrzucic ta swoja kopie zapasowa Terminatora 2 , otworzyc Bitrate Viewer, wczytac jakiegos VOB-a (jakis srodkowy) na przyklad: "VTS_01_3.VOB" i pozniej przekopiowac te "raporty" z BV tutaj na forum?
To samo jakbys mogl zrob tez z Highlanderem.<
Wspomnianego programiku nie posiadam ale sobie poszukam i jak tylko znajdę chwilkę to zamieszcze info.Z tym drobnym zastrzeżeniem że obecna moja kopia zapasowa legalnie nabytego oryginału z musu wykonałem Clony dvd.Aczkolwiek nie zadowala mnie jej jakość Ale dorzyce jeszcze odczyt drugiej zapasowej kopi którą sobie trzymam na twardzielku
Miho jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 14.07.2004, 11:18   #12
Miho
Stały bywalec ;)
 
Avatar użytkownika Miho
 
Data rejestracji: 25.01.2004
Lokalizacja: Bydgoszcz
Posty: 85
Miho zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Terminator 2

Aha zapomniałem dopisać że robiąc ten backup wszystkie pola miałem odznaczone( tzn.puste bez "ptaszków" )
Miho jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 14.07.2004, 11:24   #13
KC42
Wymiatacz
 
Data rejestracji: 13.12.2003
Posty: 661
KC42 zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez latet
Skopane?
Aż tak źle wyglądają?
Nie działają w odtwarzaczach?

Latet
Nie no chodzą OK, albo nie wiem o jakie błędy chodzi i tego nie zauważyłem. może napisz czego szukać w błędnym włączemiu opcji "Upper field first"
KC42 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 14.07.2004, 13:44   #14
Michal2004
czytelnik ;)
 
Avatar użytkownika Michal2004
 
Data rejestracji: 06.02.2004
Lokalizacja: PL
Posty: 159
Michal2004 zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
@ KC42

wiesz... jesli filmy odtwarzaja sie na stacjonarce OK to jest OK tak mi sie wydaje. Oni tam pisali o "jerky playing", czyli jesli cos skacze w dynamicznych scenach... ale jak widzisz zrobilem test (pisalem w pierwszym chyba watku w tym temacie) i mimo to nie zmienil tego, moze dlatego ze nie byl spelniony drugi warunek (material INTERLACED), moze to jakies zabezpiecznie...

nie mam teraz za bardzo czasu na pisanie, ale nawet jesli te filmy bylyby z tym bledem, to mozna to spokojnie odkrecic. Tak pisza na doom9. Jest program restream....

aha trzeba tez pamietac, ze jakby nie bylo w instrukcji na forum byla mowa, zeby to jednak odznaczac..

/edit

KC42 - sprawdz jak mozesz te kopie Bitrate Viewerem, i zobacz czy jest tak taki zapis: "Field topfirst: Yes" czy taki: "Field topfirst: No".

Ostatnio zmieniany przez Michal2004 : 14.07.2004 o godz. 14:44
Michal2004 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 15.07.2004, 00:41   #15
Michal2004
czytelnik ;)
 
Avatar użytkownika Michal2004
 
Data rejestracji: 06.02.2004
Lokalizacja: PL
Posty: 159
Michal2004 zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
@ KC42

zalecam przeczytanie jeszcze tych dwoch tematow:

Bitrate Viewer podaje zle dane o filmie

oraz

Pytanie o "sposób" na bitrate w DVD2DVD-R

Zastanawiam sie, czy jest sens wszysto tlumaczyc, skoro i tak w zdecydowanej wiekszosci przypakow powinno sie ZAWSZE ODZNACZAC "Upper Field First". Dlatego pomijam pierszy tekst.

Cytat:
Q10: What's the deal with the "Upper Field First" option? I heard it has a bug?

The confusion about this option arises from that it works different from what you think. Naturally, you'd think that you set this option according to the field order of the video to be encoded, that is, deactivate it if source is bff (bottom field first) and activate it if source is tff (top field first). However, when you do this the encoded video plays back jerky with artifacts typical for incorrect field order.

So how do we set it right? First, you have to know that CCE (SP as well as Basic) always outputs video that is flagged "top field first" (there is a flag in the MPEG header that tells the player which field of the decoded frame to display first on a TV screen). There is no way in CCE to change this. According to Custom Technology, this is not a bug but a feature of CCE... Actually what happens if you check "Upper Field First" is that CCE assumes that source is bff and converts it to tff so it complies with the always set tff flag. It does so by shifting each frame up by one line, ensuring that the previously bottom fields are now top fields and the video is played back correctly. This is not the most sophisticated way to handle the situation, but it works and you won't notice the missing line at the top.

So here is the rule of thumb: Always uncheck "Upper Field First" unless your video is interlaced AND bottom field first. Progressive material is always top field first.
tlumaczenie:

Cytat:
Q10. O co chodzi z ta cala opcja "Upper field first"? Slyszalem, ze to jakis blad?

Zamieszanie zwiazane z ta opcja bierze sie z tego, ze TO dziala na zupelnie innej zasadzie niz ci sie wydaje. Naturalnie moglbys myslec, ze ustawisz ta opcje zgodnie z field order [ustawieniem pól] [zrodlowego] video, ktore ma byc enkodowane, to znaczy wylaczylbys te opcje jesli zrodlo jest BFF (bottom field first) i aktywowal (zaznaczyl) jesli zrodlo jest TFF (top field first). Aczkolwiek, gdy to zrobisz, enkodowane video bedzie odgrywane [chodzi raczej o stacjonarne odtwarzacze] rwac sie, z artefaktami typowymi dla nieprawidlowego ustawienia [porzadku?] pól.

Wiec jak mamy to ustawic zeby bylo dobrze? Najpierw musisz wiedziec ze CCE (wersja SP oraz Basic) zawsze video docelowe [to po rekompresji] ustawia [oznacza odpowiednia "flaga"] jako "top field first" (jest taka "flaga" [oznaczenie?] w naglowku pliku MPEG, ktora "mowi" odtwarzaczowi, ktore pole dekodowanej ramki ma byc wyswietlone pierwsze na ekranie TV). Nie ma mozliwosci w CCEaby to zmienic. Zgodnie z firma Custom Technology [tworca CCE], to nie jest blad ale cecha [wlasciwosc] CCE....... To co aktualnie dzieje sie, jesli zaznaczysz "Upper field first" to to, ze CCE przypuszcza, ze zrodlo jest BFF [bottom field first] i konwertuje je [zrodlo] na TFF [top field first]. Robi to poprzez przesuwanie kazdej ramki do gory o jedna linie, upewniajac sie [utwierdzajc sie w przekonaniu?], ze uprzednio "bottom fields" [dolne pola?] sa teraz "top fields" [gornymi polami] i video jest odgrywane poprawnie. To nie jest najczesciej ..... [nie wiem jak dokladnie przetlumaczyc sophisticated] sposob by poradzic sobie z a sytuacja, ale to dziala i nie zauwazysz zgubionej linii na gorze.

A wiec jest praktyczna zasada: Zawsze ODZNACZAJ "Upper field first", chyba ze matrerial video bedzie INTERLACED *ORAZ* Bottom field first [co sprawdzisz w Bitrate Viewer - zazwyczaj nagrania z kamer DV]. Material PROGRESSIVE jesr zawsze TOP FIELD FIRST.
Na forum doom9.org pisali tez, ze mozna to odkrecic uzywajac programu restream (podobno chwila roboty).

Aha i jeszcze w dyskusji nad CCE Faq znazlazlem cos takiego :

Cytat:
If you CHECK "upper field first" in the CCE, it just shift one line up for each frame(or field). That means that the contents of your encoded result is different from your source.

Also the encoded result is alwasy upper field first, whether you check it or not.

So DO NOT CHECK the "upper filed first" or SET "OFFSET" to "0"(Version 2.67) in CCE.

After the encoding ends:
1. For interlace source, process the resulted M2V file with Easy Changer to get "bottom field up";
2. For progressive source, do nothing.
Czyli, ze jesli sie "walnales" a material byl PROGRESSIVE, nie trzeba nic robic [naprawiac?].
Michal2004 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post


Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 16:39.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.