Powrót   Forum CDRinfo.pl > Napędy optyczne i nagrywanie CD, DVD, Blu-ray, HD DVD > Napędy optyczne DVD

Napędy optyczne DVD Tematy poświęcone nagrywarkom i nagrywaniu płyt DVD*R/RW/RAM



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Dyskusja zamknięta
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Stary 20.02.2006, 18:22   #1
Mashter
Nowy na forum
 
Avatar użytkownika Mashter
 
Data rejestracji: 10.11.2005
Posty: 22
Mashter w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
czy jest różnica pomiędzy płytami DVD starymi a nowymi i menu?

Witam wszystkich. Zwracam się do was z pewną sprawą jaka mnie ciekawi od kilku dni. otóż niedawno byłem w media markt. poszedłem sobie na dział z filmami dvd. był tam film pt: POWRÓT BATMANA, dwie różne wersje. Jedna to byla wersja z samymi napisami polskimi, bez lektora. W tejże wersji film zajmuje na płycie dvd 4,18 GB. ta druga wersja POWROTU BATMANA to bylo wydanie dwupłytowe na płytach jednostronnych dwuwarstwowych. z tego co pisze na stronie np. warnera czy vivid.pl na tym wydaniu też nie ma polskiego lektora tylko oryginalna ścieżka dźwiękowa+napisy po polsku.. Tak więc mam pytanie czy dany film, który był wydany na dvd i zajmował na płycie 4,18 GB jakościowo jest taki sam jak ten sam film ale wydany na płycie jednostronnej dwuwarstwowej?
natomiast co do drugiej mojej sprawy o która chciałem zapytać WAS drodzy forumowicze to zastanawiam się dlaczego jest tak, że jak mam film wydany dawniej tzn że nie ma animowanego menu i jest po prostu starszy to jak go daję do odtwarzacza dvd to od razu mi startuje film a jak mam nowszy film z animowanym menu itp to odtwarzanie płyty rozpoczyna się od startu menu?
natomiast jeszcze mampytanie a opropo odtwarzacza dvd wiwa 238B i filmu batman begins [batman początek]. otóż mam ten film na płycie dvd i tak: jak go daję do odtwarzania na odtwaraczu dvd panasonic to mi startuje menu z animacją [w tle widac ruchome obrazy, sceny z filmu itp] natomiast jak wrzucam ten sam dysk dvd z filmem do odtwarzacza WIWA 238B to zamiast animowanego menu w tle mam zwykly obrazek nie ruchomy. czym to jest spowodowane?
POZDRAWIAM I CZEKAM NA ODPOWIEDŹ
Mashter jest offline  

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 20.02.2006, 18:57   #2
Reetou
Zarejestrowany
 
Data rejestracji: 18.05.2004
Posty: 9,590
Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
Cytat:
Napisany przez Mashter
Tak więc mam pytanie czy dany film, który był wydany na dvd i zajmował na płycie 4,18 GB jakościowo jest taki sam jak ten sam film ale wydany na płycie jednostronnej dwuwarstwowej?
Trzeba było by porównać objętość samego filmu na obu płytach, bo na tej dwuwarstwowej płycie może być więcej dodatków po prostu.

Generalnie - im większa objętość ścieżki wideo, tym lepsza jakość obrazu - przynajmniej teoretycznie.

Cytat:
Napisany przez Mashter
jak mam film wydany dawniej tzn że nie ma animowanego menu i jest po prostu starszy to jak go daję do odtwarzacza dvd to od razu mi startuje film a jak mam nowszy film z animowanym menu itp to odtwarzanie płyty rozpoczyna się od startu menu?
Nie ma czegoś takiego, jak film starszy, czy młodszy - specyfikacja standardu DVD-Video się nie zmieniła. Wszystko zależy od tego jak film został wydany. Jak nie ma menu - wiadomo, startuje film. Jak jest menu, to zależy od autoringu - albo startuje od menu, albo od filmu.

Cytat:
Napisany przez Mashter
ten sam dysk dvd z filmem do odtwarzacza WIWA 238B to zamiast animowanego menu w tle mam zwykly obrazek nie ruchomy. czym to jest spowodowane?
Na płycie może być przygotowan kilka wersji menu, których wybór zależy od ustawień odtwarzacza (preferowane języki, ścieżki audio i napisy). Widać odtwarzacze są inaczej skonfigurowane i startuje inne menu.
Reetou jest offline  
Stary 20.02.2006, 19:26   #3
Mashter
Nowy na forum
 
Avatar użytkownika Mashter
 
Data rejestracji: 10.11.2005
Posty: 22
Mashter w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Cytat:
Napisany przez Reetou
Trzeba było by porównać objętość samego filmu na obu płytach, bo na tej dwuwarstwowej płycie może być więcej dodatków po prostu.

Generalnie - im większa objętość ścieżki wideo, tym lepsza jakość obrazu - przynajmniej teoretycznie.



Nie ma czegoś takiego, jak film starszy, czy młodszy - specyfikacja standardu DVD-Video się nie zmieniła. Wszystko zależy od tego jak film został wydany. Jak nie ma menu - wiadomo, startuje film. Jak jest menu, to zależy od autoringu - albo startuje od menu, albo od filmu.



Na płycie może być przygotowan kilka wersji menu, których wybór zależy od ustawień odtwarzacza (preferowane języki, ścieżki audio i napisy). Widać odtwarzacze są inaczej skonfigurowane i startuje inne menu.
OK rozwiązałeś mój problem z menu - miałeś rację. w przypadku BATMAN POCZĄTEk anglojęzyczne menu jest z animacją z filmu natomiast jeżeli chodzi o menu po polsku to jego tło to tylko zwykłe zdjęcie z filmu. Natomiast co do tego dlaczego odtwarzacz niektóre filmy zaczyna odtwarzać od MENU a niektóre, na ogół to dotyczy tych starszych bez animownaego menu, od razu od filmu nadal pozostaje dla mnie niewyjaśnione. tak więc mam pytanie gdzie szukac ustawień by płyta startowała najpierw z menu a później za pomcą menu i odpowiadniej wybranej w nim komendy film ? czy można to ustawić w odtwarzaczu czy też jest to zależne od filmu ?
Mashter jest offline  
Stary 20.02.2006, 19:31   #4
modziq
Bywalec
 
Data rejestracji: 23.06.2005
Posty: 38
modziq w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Cytat:
Napisany przez Reetou

Na płycie może być przygotowan kilka wersji menu, których wybór zależy od ustawień odtwarzacza (preferowane języki, ścieżki audio i napisy). Widać odtwarzacze są inaczej skonfigurowane i startuje inne menu.

Nic z tych rzeczy!!!
Może faktycznie specyfikacja DVD-VIDEO sie nie zmieniła ale specyfikacja odwarzaczy napewno. W tym momencie odtwarzacze w sklepie to juz z (tego co pamiętam) 5 generacja.Nie chodzi mi tu oczywiscie o te za 200 zł-tylko "troszke" droższe. O tu właśnie istota problemu. Odtwarzacze starszych technologii ruchomego menu nie obsługują. A to własnie te za 100 czy 200 zł są najczesciej. W skrajnych przypadkach na takim odtwarzaczu nowy film wcale nie musi byc odtworzony-bedzie sie wieszac na menu bo nie bedzie potrafił go odtworzyć.
modziq jest offline  
Stary 20.02.2006, 19:33   #5
modziq
Bywalec
 
Data rejestracji: 23.06.2005
Posty: 38
modziq w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Cytat:
Napisany przez Mashter
OK rozwiązałeś mój problem z menu - miałeś rację. w przypadku BATMAN POCZĄTEk anglojęzyczne menu jest z animacją z filmu natomiast jeżeli chodzi o menu po polsku to jego tło to tylko zwykłe zdjęcie z filmu. Natomiast co do tego dlaczego odtwarzacz niektóre filmy zaczyna odtwarzać od MENU a niektóre, na ogół to dotyczy tych starszych bez animownaego menu, od razu od filmu nadal pozostaje dla mnie niewyjaśnione. tak więc mam pytanie gdzie szukac ustawień by płyta startowała najpierw z menu a później za pomcą menu i odpowiadniej wybranej w nim komendy film ? czy można to ustawić w odtwarzaczu czy też jest to zależne od filmu ?
To zależy od masteringu płyty-czasem musisz nadusić "menu disc" by wogole zobaczyć menu
modziq jest offline  
Stary 20.02.2006, 19:38   #6
Mashter
Nowy na forum
 
Avatar użytkownika Mashter
 
Data rejestracji: 10.11.2005
Posty: 22
Mashter w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Cytat:
Napisany przez modziq

Nic z tych rzeczy!!!
Może faktycznie specyfikacja DVD-VIDEO sie nie zmieniła ale specyfikacja odwarzaczy napewno. W tym momencie odtwarzacze w sklepie to juz z (tego co pamiętam) 5 generacja.Nie chodzi mi tu oczywiscie o te za 200 zł-tylko "troszke" droższe. O tu właśnie istota problemu. Odtwarzacze starszych technologii ruchomego menu nie obsługują. A to własnie te za 100 czy 200 zł są najczesciej. W skrajnych przypadkach na takim odtwarzaczu nowy film wcale nie musi byc odtworzony-bedzie sie wieszac na menu bo nie bedzie potrafił go odtworzyć.
NO ok ale dlaczego mam tak na panasonicu COMBO [dvd+magnetowid] że startuje w przypadku filmów nowych menu a w przypadku filmów starszych od razu film ? na kompie to samo - nowe filmu startują mi od menu a w przypadku starszych to od razu film się włącza? jeżeli chodzi o ten odtwarzacz panasonic co go mam to jest to model NV-VP31
a zapłaciłem za niego 960 zł i nalezy do tych lepszych i droższych

Ostatnio zmieniany przez Mashter : 20.02.2006 o godz. 19:45
Mashter jest offline  
Stary 20.02.2006, 19:39   #7
Reetou
Zarejestrowany
 
Data rejestracji: 18.05.2004
Posty: 9,590
Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
Cytat:
Napisany przez modziq
Nic z tych rzeczy!!! [...]
Odtwarzacze starszych technologii ruchomego menu nie obsługują.
Pierwsze słyszę - a jak zerkniesz na odpowiedź @Mashter, to jednak "z tych rzeczy"...
Reetou jest offline  
Stary 20.02.2006, 19:47   #8
Mashter
Nowy na forum
 
Avatar użytkownika Mashter
 
Data rejestracji: 10.11.2005
Posty: 22
Mashter w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
A czy to nie jest tak że jak jest film dvd starszy który ma nieruchome menu i to menu mi nie startuje jak włoże płytę z filmem do odtwarzacza tylko od razu film to nie jest to spowodowane tym, że odtwarzacz to menu traktuje jak zwykłe zdjęcie i dlatego je omija i włącza od razu film
Mashter jest offline  
Stary 20.02.2006, 19:51   #9
Mashter
Nowy na forum
 
Avatar użytkownika Mashter
 
Data rejestracji: 10.11.2005
Posty: 22
Mashter w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
A Teraz Coś Z Zupełnie Innej Beczki

a jak to jest z filmami ?? Bo np. skarb naródów jest krótszy od powrotu batmana{skarb narodów ok 100min a BATMAN ponad 2 godziny} a jeżeli chodzi o płyty to Skarb narodów zajmuje ponad 6 GB a Batman 4,18 GB. tylko skarb ma dodatki, animowane menu itp ale jakby to wyrzucić to i tak by się nie zmieścił na płytę 4,7 GB?
Mashter jest offline  
Stary 20.02.2006, 22:27   #10
rork
Guru
 
Avatar użytkownika rork
 
Data rejestracji: 28.07.2002
Lokalizacja: Stargard
Posty: 1,697
rork niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Ech, startowanie od menu lub filmu zależne jest od tego jak płyta jest "zmasterowana" przez producenta czyli jest to niezależne od odtwarzacza czy to za 100zł czy za 2000zł. Starsze filmy były robione w czasach (wcale nie tak odległych) kiedy do robienia mastreingu z menu i innymi "pierdołami" był potrzebny drogi sprzęt i oprogramowanie więc robiono po kosztach najczęściej bez żadnego menu, teraz to można zrobić na prawie każdym mocniejszym pececie i się robi.Należy zauważyć, że menu animowane dla każdego języka zajmuje sporo miejsca i dlatego robi się je najczęściej tylko dla podstawowej wersji językowej, a dla pozostałych "nieruchome " obrazki dla oszczędności miejsca.
Cytat:
a jak to jest z filmami ?? Bo np. skarb naródów jest krótszy od powrotu batmana{skarb narodów ok 100min a BATMAN ponad 2 godziny} a jeżeli chodzi o płyty to Skarb narodów zajmuje ponad 6 GB a Batman 4,18 GB. tylko skarb ma dodatki, animowane menu itp ale jakby to wyrzucić to i tak by się nie zmieścił na płytę 4,7 GB?
hmm jest to zależne od bardzo wielu czynników np ilości dynamicznych scen w filmie ilości scen "jasnych" i "ciemnych" rozdzielczości filmu, formatu i innych technicznych niuansów od ktorych zależy stopień kompresii danego filmu więc takie różnice są normalne.
__________________

rork jest offline  
Stary 21.02.2006, 08:40   #11
Mashter
Nowy na forum
 
Avatar użytkownika Mashter
 
Data rejestracji: 10.11.2005
Posty: 22
Mashter w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Cytat:
Napisany przez rork
Ech, startowanie od menu lub filmu zależne jest od tego jak płyta jest "zmasterowana" przez producenta czyli jest to niezależne od odtwarzacza czy to za 100zł czy za 2000zł. Starsze filmy były robione w czasach (wcale nie tak odległych) kiedy do robienia mastreingu z menu i innymi "pierdołami" był potrzebny drogi sprzęt i oprogramowanie więc robiono po kosztach najczęściej bez żadnego menu, teraz to można zrobić na prawie każdym mocniejszym pececie i się robi.Należy zauważyć, że menu animowane dla każdego języka zajmuje sporo miejsca i dlatego robi się je najczęściej tylko dla podstawowej wersji językowej, a dla pozostałych "nieruchome " obrazki dla oszczędności miejsca.
hmm jest to zależne od bardzo wielu czynników np ilości dynamicznych scen w filmie ilości scen "jasnych" i "ciemnych" rozdzielczości filmu, formatu i innych technicznych niuansów od ktorych zależy stopień kompresii danego filmu więc takie różnice są normalne.
Mam jeszcze jeden przykład by rozwiać ewentualne wątpliwości. otóż mam oryginalny film ARACHNOPHOBIA. w sumie film ma 105 minut. jeżeli chodzi o dodatki to nie ma na płycie nic co można nazwać bonusem. w menu jest tylko SCENE SELECTION, SETUP i PLAY. Menu nie jest z żadnymi bajerami, w tle tylko zwykły obrazek nieruchomy,nie ma lektora są tylko polskie,angielskie, czeskie, węgierskie,arabskie, chorwackie i słoweńskie napisy a ścieżki dźwiękowe są tylko angielskie5.1 i węgierskie 2.0.jak sie włozy płytę to pokazuje się nieruchome menu gdzie można sobie wybrać język. Jednakże pomimo iż film jest krótszy od powrotu batmana o którym wyżej pisałem zajmuje na płycie 5,93 GB. tak więc musi być jakaś różnica w jakości pomiędzy filmami oryginalnymi dłuższymi co zajmowały 4,18[jak wcześniej wspomniany powrót batmana] a tymi nowymi co są nagrywane na płytach jednostronnych dwuwarstwowych.
Mashter jest offline  
Stary 21.02.2006, 16:50   #12
rork
Guru
 
Avatar użytkownika rork
 
Data rejestracji: 28.07.2002
Lokalizacja: Stargard
Posty: 1,697
rork niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Czyje wątpliwości, no bo chyba nie moje już napisałem z grubsza na czym to polega. Napiszę jeszcze raz, każdy film ma inną podatnośc na kompresję (zapis DVD to zapis z kompresją MPEG2) i stąd te różnice w objętości.

ps. oczywiście nie jestem fachowcem od autoringu i mogę się trochę mijać z pełną prawdą tak więc zachęcam do dalszych poszukiwań
__________________

rork jest offline  
Stary 22.02.2006, 20:43   #13
Ceki
Stały bywalec ;)
 
Data rejestracji: 06.02.2005
Posty: 163
Ceki zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Jeżeli jakiś starszy film który ma np. 15 lat i będą go przerabiać na film DVD (remastering, autoring czy coś w tym stylu) może zająć więcej miejsca na płycie też zależy kto go przerabia czy u nas w polsce byle szybciej i taniej i wrzucić go do jakieś gazety lub jakaś wytwórnia którą stać na dobrą jakość obrazu Paramount Picture czy WB lub XX Century Fox
__________________
Gigabyte X38-DS4, C2D E8200@3.2GHz, RAM OCZ 4GB, GF 8800GTS 512, HP W2207H, Vista 64 Premium
Ceki jest offline  
Dyskusja zamknięta


Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 17:30.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.