Powrót   Forum CDRinfo.pl > Napędy optyczne i nagrywanie CD, DVD, Blu-ray, HD DVD > Napędy optyczne DVD

Napędy optyczne DVD Tematy poświęcone nagrywarkom i nagrywaniu płyt DVD*R/RW/RAM



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Dyskusja zamknięta
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Stary 08.10.2003, 20:01   #16
Nulek
Stały bywalec ;)
 
Data rejestracji: 04.09.2003
Lokalizacja: Gliwice
Posty: 127
Nulek zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Oto garść nowych informacji:
Wiadomo już na pewno, że nie wystarczy wgrać firmware! W pamięci EEPROM nagrywarki jest jeszcze dodatkowy blok, w którym zapisane są informacje dotyczące jej typu, daty produkcji i kalibracji lasera. Blok EEPROM musi się zgadzać z firmwarem, inaczej nie będzie działać! Może się to również skończyć śmiercią nagrywarki, jak w cytacie przytoczonym powyżej. Za pomocą LtnFlash trzeba najpierw wgrać EEPROM z modelu 411S, a dopiero potem jego firmware! UWAGA! Jest to niebezpieczne, ponieważ w EEPROMie zapisane są, jak już pisałem, informacje o kalibracji lasera konkretnego egzemplarza nagrywarki. Jeżeli ma się szczęście, EEPROM z 411S bedzie pasował do danego egzemplarza 401S. Dwóch użytkowników raportowało sukces, obaj mają 401S wyprodukowane w lipcu. Nie wiadomo jednak, czy ta data produkcji gwarantuje sukces. Osobiście wątpię. To jest loteria. Jedynym sposobem, aby mieć pewność, jest zmuszenie firmware'u 411S do współpracy z oryginalnym EEPROMem każdego egzemplarza 401S.

Czekamy więc niecierpliwie na rozwój wypadków!
BTW, na forum CDFreaks można już zassać EEPROM i firmware do 411S...
Ja już mam, ale boję się kombinować. Poczekam jeszcze na rozwój wypadków

Nulek
Nulek jest offline  

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 08.10.2003, 20:07   #17
sienia
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 22.09.2003
Posty: 17
sienia w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
masz racje lepiej poczekac,tylko pytanie ile moze sprobuje zaryzykowac?
sienia jest offline  
Stary 08.10.2003, 21:08   #18
pawi
Bywalec
 
Data rejestracji: 24.10.2002
Posty: 26
pawi zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Nulek jak wiesz ja takze sledze i tamto forum... juz niedlugo zaryzykuje :-) Poczekam az powiedzmy 7 czy 10 osob wykona poprawnie ten zabieg i ognia... mam nadzieje ze bedzie wszystko OK!
__________________
Z Pozdrowieniami...
PAWi
pawi jest offline  
Stary 08.10.2003, 21:39   #19
sienia
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 22.09.2003
Posty: 17
sienia w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
ja tez to zrobie ale narazie nie moge wycianac biosa z mojej probowalem ltnflash122 i kupa..................
sienia jest offline  
Stary 09.10.2003, 13:23   #20
sienia
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 22.09.2003
Posty: 17
sienia w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
na cd freaks skasowano dyskusje -konkluzja raczej osiagnieto sukces trzeba teraz tylko czekac na przecieki .Badzmy dobrej mysli.......
sienia jest offline  
Stary 09.10.2003, 20:28   #21
marc07
Bywalec
 
Avatar użytkownika marc07
 
Data rejestracji: 25.06.2002
Posty: 30
marc07 w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Skasowano?? Kurde co jest -cenzura Frorum kontrolowane czy co? Mam nadizeje ze u nas tak nie bedzie...

A moze byście podawali linki bezpośrednio do tych dyskusji na innych forach? Było by miło z Waszej strony Ja zapisuje na dysk kazda dyskusje warta uwagi, bo zawsze moze sie przydac, jak np. jakiś moderator wykasuje

Mysle ze za jakiś czas sie okaże jakaie serje sa podkrecalne a jaknie nie.... Bo robić flache w ciemno i zaryzykowac 700zł to troche za duzo jak dla mnie,no chyba ze w servisie od razu wyminiaja na nowa ale znając przeszłoś LiteON ów to wątpie czy nie sprawdzaja biosów (ale jak ktoś nie ma stickersa naklejonego to moze zaryzykowac bo zawsze mozna go elektronicznie przeflachować)


Nulek kalibracje lasera przeprwadza sie mechnicznie śrubką na głowicy i pierwszy raz słysze zeby EEPROM miał coś do tego, zwłaszcza ze długośc fali jest wartościa stała dla danych rodzajów nosnika a powtarzalnośc procesu technologicznego i procesu montażu eliminuje jakąkolwek korekte dla każdego napędu z osobna-to by trwalo zbyt dłuuugo.

Po drugie "firmware" to oprogramowanie sprzetu czyli program sterujacy wszyskim i zapisamy wąśłnie w EEPROMIE, wiec troche Ciebie nie rozumiem ze firmare musi byc zgodny z blokiem w EEPROMIE. :o Przecież Firmare to zawartośc całego EEPROMA mowiąc ogólnie.

Poza Tym jak posiadasz zgraną całą pamiec w formie bakapu to po nieudanym flachowaniu mozesz wgrac ja ponownie,jesli nie programem typu LtnFlash to programatorem Eeproma (oczywiscie wymaga to juz zaawansowanych narzedzi i wylutowywania pamięci,ale jest to mozliwe bo przecietego EEPROMa mozna 1000x przeprogramowywac..)

Wydaje mi sie ze to co napisałeś pochodzi z innego forum, wiec jakbyć mogł to prosze napisz linka bo podyskutowałbym z tym kimś, bo albo czegoś nie chwytam, albo ten ktos pisze jakies dziwne rzeczy.

Pozdrówka!

__________________
Pozdraviam
M@rC

Ostatnio zmieniany przez marc07 : 09.10.2003 o godz. 21:16
marc07 jest offline  
Stary 09.10.2003, 20:37   #22
macnow
Stały bywalec ;)
 
Avatar użytkownika macnow
 
Data rejestracji: 24.09.2003
Lokalizacja: Gdańsk
Posty: 92
macnow w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Na pewno nie jest wyjsciem, celowanie EEPROMa, czy bedzie zgodny czy nie

Jak juz to trzeba odpowiednio firmware zmodyfikowac zeby normalnie wspolpracowal z eepromem od 401S

Myślę, że to kwestia podmiany kilku bitów w samym firmware
macnow jest offline  
Stary 09.10.2003, 22:16   #23
Nulek
Stały bywalec ;)
 
Data rejestracji: 04.09.2003
Lokalizacja: Gliwice
Posty: 127
Nulek zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Panie i panowie, to naprawdę działa!!!!!!

Już mam przerobionego 401S na 411S. Przetestowałem odczyt i zapis płyt CD-R, DVD-R i DVD+R. Żadnych problemów, wszystko gra i buczy! Wszystkie programy poprawnie identyfikują nagrywarkę i jej parametry.
Stawiam wszystkim kolejkę
Opiszę dokładnie jak to zrobiłem, ale jeżeli u Was nie zadziała, nie miejcie do mnie pretensji. Przeróbki dokonujecie na własne ryzyko i wiąże się ona z utratą gwarancji. Można co prawda przywrócić stan pierwotny, ale jeżeli nastąpi awaria przerobionej nagrywarki (niekoniecznie spowodowana przeróbką) uniemożliwiająca wgranie jakiegokolwiek firmware'u, zostaniecie na lodzie
(i ja też). Jest to mało prawdopodobne, ale nie można tego wykluczyć.
Dla nieustraszonych śmiałków, którzy mimo tych ostrzeżeń zdecydowali się grać dalej, podaję instrukcje krok-po-kroku:

Potrzebne będą:
1. Program LtnFlash w wersji co najmniej 1.2.2 (ja użyłem 1.2.4),
2. Plik z zapisanym blokiem identyfikacyjnym EEPROM modelu 411S,
3. Plik z zapisanym firmwarem modelu 411S,
4. Nagrywarka Lite-On LDW-401S

Nie pytajcie mnie, gdzie można te pliki teraz znaleźć, bo nie wiem. Ja pobrałem je z linka podanego w jednym z postów na CDFreaks. Jak już wiecie cały wątek został skasowany
Nie zapisałem sobie tego linka, sorry...

Jak to zrobić:
1. Wyjmujemy z nagrywarki płytę, jeżeli się tam jakaś znajduje.
2. Uruchamiamy LtnFlash, na liście napędów wybieramy LITE-ON DVD+RW LDW-401S, wykonujemy kopię zapasową firmware'u nagrywarki oraz kopię zapasową bloku identyfikacyjnego EEPROM (na zakładce EEPROM).
3. Wgrywamy do nagrywarki blok identyfikacyjny EEPROM modelu 411S.
Krok ten jest bezwzględnie konieczny, inaczej będą kłopoty!
4. Po wgraniu bloku EEPROM, wgrywamy firmware modelu 411S.

W tym momencie jest już właściwie gotowe, ale ja zrobiłem jeszcze jedną rzecz. Najpierw uzasadnię dlaczego. Założyłem, że prawdą jest informacja, iż w bloku identyfikacyjnym EEPROM zapisane są informacje o kalibracji lasera (tego nie wiem, ale taka informacja konsekwentnie pojawiała się w wielu postach w skasowanym wątku na CDFreaks). Istnieje ryzyko, że informacje z EEPROM modelu 411S nie będą zgodne z parametrami lasera naszej nagrywarki. Wykonałem więc dodatkowe kroki:

5. Otworzyłem plik z zapisanym blokiem EEPROM mojej nagrywarki (tym oryginalnym, czyli 401S) w edytorze WinHex. Może to jednak być dowolny edytor hex-bin. Znalazłem string identyfikujący model, czyli LITE-ON DVD+RW LDW-401S i zmieniłem go na LITE-ON DVDRW LDW-411S.
6. Wgrałem zmodyfikowany plik do nagrywarki.
7. Zrestartowałem komputer (mam WinME, w WinXP chyba nie trzeba restartu, nie jestem pewny).

I to już wszystko! Jak na razie wszystko działa!

Na koniec jeszcze kilka uwag.
W kroku 3 napisałem, że jest on konieczny. Osobnicy dociekliwi, mogą się zastanawiać, czy nie można go pominąć, albo zamiast niego wykonać kroki 5 i 6. Odpowiadam, że wówczas po wgraniu formware'u z 411S nagrywarka nie działa! Miga bez przerwy dioda na przednim panelu sygnalizując błąd. Wygląda na to, że firmware 411S bezpośrednio po wgraniu sprawdza jakieś informacje zapisane w bloku identyfikacyjnym EEPROM. Jednak po poprawnym wgraniu firmware'u, blok EEPROM można podmienić, tak jak to opisałem w krokach 5 i 6. Jasne jet również, że kluczowe znaczenie dla powodzenia całej operacji ma kolejność wgrywania EEPROM i firmware'u (czyli NIE WOLNO zamienić miejscami kroków 3 i 4!!!).

To wszystko, przepraszam za przydługi post, ale starałem się być dokładny. Powodzenia!

Nulek

Ostatnio zmieniany przez Nulek : 09.10.2003 o godz. 22:26
Nulek jest offline  
Stary 09.10.2003, 22:25   #24
marc07
Bywalec
 
Avatar użytkownika marc07
 
Data rejestracji: 25.06.2002
Posty: 30
marc07 w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
WOOOOOW moje gratulacje!!! Jeste pierwszym w PL który tego dokonał chyba

Teraz sie dopiero zacznie jazda

Tylko wiesz co moze byś udostępnił oprogramowanie gdzies na jakimś ftpie albo coś, jak nie masz to na @ mi wyślij a ja wrzuce go na swoją www

A i jescze mam pytanie co do serii Twojego sprzetu i daty produkcji.

Testowałes moze na DVD+RW i DVD-RW ? czy tylko na płytach 1krotnego zapisu?

Gut Job!!!



Dzięki uprzejmości Nulka także i reszta szcześciarzy moze przerobić swoją spawarke na 411s Niezbedne pliki (służące jedynie celom edukacyjnym) wraz z instrukcja są i będą tu...
http://mech7.w.interia.pl


__________________
Pozdraviam
M@rC

Ostatnio zmieniany przez marc07 : 16.10.2003 o godz. 08:54
marc07 jest offline  
Stary 09.10.2003, 23:29   #25
sienia
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 22.09.2003
Posty: 17
sienia w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
sa tam te pliki czy jeszcze nie?
czekam niecierpliwie jesli nie to prosze Cie nulek zuc to na mojego maila sienia@op.pl
sienia jest offline  
Stary 09.10.2003, 23:31   #26
Nulek
Stały bywalec ;)
 
Data rejestracji: 04.09.2003
Lokalizacja: Gliwice
Posty: 127
Nulek zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Właśnie wysyłam, ale mam teraz strasznie wolny upload
W tym tempie to potrwa z godzine... Nic nie mogę na to poradzić.
Proszę, czekajcie cierpliwie.

Odpowiadając na poprzedni post, jeszcze nie testowałem płyt +/-RW.

Nulek
Nulek jest offline  
Stary 09.10.2003, 23:32   #27
marc07
Bywalec
 
Avatar użytkownika marc07
 
Data rejestracji: 25.06.2002
Posty: 30
marc07 w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Też czekam na te pliki, i jak sie tylko pojawia na mailu (mam autosprawdzanie co minute) to umieszcze je pod powyższym adresem

Ok, poczekamy!!!
__________________
Pozdraviam
M@rC
marc07 jest offline  
Stary 10.10.2003, 00:04   #28
Nulek
Stały bywalec ;)
 
Data rejestracji: 04.09.2003
Lokalizacja: Gliwice
Posty: 127
Nulek zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Angry

Ludzie, chyba zwariuję
Doszło do 82% i wywaliło błąd "Serwer pocztowy nieoczekiwanie zakończył połączenie". Ręce opadają.......
Wiecie co? Teraz to chyba nie ma sensu. Prześlę to jutro rano, może transfer i kondycja mojego serwera pocztowego będą lepsze...

Nulek
Nulek jest offline  
Stary 10.10.2003, 00:07   #29
marc07
Bywalec
 
Avatar użytkownika marc07
 
Data rejestracji: 25.06.2002
Posty: 30
marc07 w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Trudno poczekamy do you-tra... to sa "zalety" TeleKomuny
__________________
Pozdraviam
M@rC
marc07 jest offline  
Stary 10.10.2003, 01:03   #30
sienia
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 22.09.2003
Posty: 17
sienia w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
czekamy cierpliwie i gratulacje za sukces
sienia jest offline  
Dyskusja zamknięta


Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 13:09.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.