Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Napędy optyczne DVD (https://forum.cdrinfo.pl/f15/)
-   -   Nagrywarka wewnętrzna DVD na SATA do laptopa (slim) - rady (https://forum.cdrinfo.pl/f15/nagrywarka-wewnetrzna-dvd-sata-laptopa-slim-rady-88810/)

Wojtek-J 10.05.2011 12:59

Nagrywarka wewnętrzna DVD na SATA do laptopa (slim) - rady
 
Cześć!

W laptopie używanym przeze mnie jako "główny" posiadam nagrywarkę Matshita DVD-RAM UJ-852 (parametry na końcu wątku). W drugim laptopie, "rupieciu", używanym co najwyżej kilka razy w roku przez domowników, tkwi Optiarc DVD RW AD-7581S.

Myślałem o przełożeniu nagrywarki z "rupiecia" do "głównego" (wg Nero Drive Info) Optiarc ma znacznie większe możliwości - ale ...

Jak wiadomo, nieciekawie bywa z jakością i czasem utrwalenia danych na płytach niektórych firm, chętnie wykorzystałbym więc programy typu DVDInfoPro, Nero CD-DVD Speed, KProbe, itp. do przetestowania różnych nośników pod względem jakości wypalenia na moich nagrywarkach.
Obiegowe opinie i informacje z forów tracą szybko na aktualności - producenci zmieniają fabryki, zmieniają taktykę - wtedy płyta idealna 2 lata temu dzisiaj potrafi zbierać bardzo niepochlebne noty.
Inna sprawa, że płyta doskonale sprawująca się na jednej nagrywarce, na innej będzie zwyczajnie słaba.
Przez to wszystko myślę o kupnie nowej nagrywarki wewnętrznej DVD na SATA (zewnętrzna nie wchodzi raczej w grę) i testowaniu kupowanych z czasem płyt "na bieżąco" - bo posiadane przeze mnie Matshita i Optiarc nie zwrócą informacji PI/PIF czy C1/C2.

Teraz pytanie do Was - jakie nagrywarki DVD na SATA, wewnętrzne typu SLIM (do notebooka) możecie polecić?
Ciężko niestety znaleźć sensowne informacje o napędach niestacjonarnych - może jednak doradzicie zakup napędu o wysokiej jakości, a umożliwiającego przeprowadzenie testów.
Będę wdzięczny za pomoc.

W sklepach internetowych nietrudno kupić napęd Lite-On DS-8A5S - a skoro to Lite-On, możliwe jest chyba wykonywanie na nim testów w wymienionych wyżej programach - nie mam jednak pewności czy to porządny napęd, a szkoda wydawać pieniądze na coś, co później nie sprawdzi się w moim laptopie.

Najważniejsza jest oczywiście jakość wypalenia, bezproblemowy odczyt nośników i możliwość testowania płyt.
Obsługa LightScribe, niewielka głośność pracy, itd. są cechami mile widzianymi, ale drugorzędnymi.

Za opinie i podanie plusów oraz minusów opisywanych napędów z góry dziękuję!

Pozdrawiam!

http://img197.imageshack.us/img197/5417/matai.png

http://img708.imageshack.us/img708/1496/optiarc.png

joujoujou 10.05.2011 15:24

Obawiam się, że nie kupisz przyzwoitej jakości napędu slim. Z prostej przyczyny - nie ma takich. :nieee:

Do testów, owszem - liteony powinny (nie mam pewności, bo akurat nie mam pod ręką) zwrócić nawet jitter. Ale o dobrej jakości zapisu zapomnij. :kreci_gl:

Już lepiej desktopowy napęd + obudowa/adapter. :idea:

Misiek4 10.05.2011 15:25

Jeżeli ma być LightScribe dla notebooka, to za dużego wyboru tutaj nie ma. Dziwnym trafem nowe nagrywarki do laptopow np LiteOn'a nie posiadają wsparcia dla LightScribe, włącznie z wymienianym przez Ciebie DS-8A5S. To samo jest u konkurencji (Optiarc). Nowe nagrywarki nie mają LightScribe? Oszczędzają na licencji?

jojoujou byles szybszy o pare sekund ;)

Wojtek-J 13.05.2011 22:48

Dziękuję Wam za odpowiedzi!

Wyjąłem napędy z obydwu laptopów, żeby zrobić małą zamianę i zdziwiłem się nieco ... w "głównym" laptopie, ThinkPadzie T61p z połowy 2008 roku mam w UltraBay-u ... złącze ATAPI. Laptop "rupieć" (HP 6735s) ma z kolei Optiarc-a na SATA.

Wychodzi na to, że nawet gdyby istniały na rynku porządne nagrywarki DVD Slim, mało przyszłościową rozbudową (bo bez możliwości przełożenia do następnego komputera) byłoby dla mnie kupno nagrywarki na ATAPI ...

Teraz - albo pozostanę ze starą nagrywarką aż do zmiany komputera na nowy (co nie zapowiada się jeszcze przez rok lub dłużej), albo kupię sobie nagrywarkę DVD stacjonarną i podłączać ją będę przez port USB (choć jakby nie patrzeć, ceny sensownych kieszeni przerażają, są 2 razy droższe od porządnych nagrywarek).
Trzecią opcją - która coraz bardziej mnie kusi - jest kupno nagrywarki BlueRay (ich ceny doszły do 300 zł) ...
Cena 1 GB wypalonych danych jest już prawie taka jak w przypadku płyt DVD, trwałość nośników jest w teorii znacznie większa, a brak konieczności składowania dziesiątek płyt DVD (i zastąpienie ich kilkakrotnie mniejszą ilością płyt BluRay) jest miłą perspektywą. Pomyślę jednak nad sprawą, w tej chwili nadmierne wydatki nie są mi szczególnie potrzebne ;)

Dzięki, pozdrawiam!

melag 14.05.2011 07:57

http://www.proline.pl/?p=LITEON+ETAU108-02

Mam, działa ok, zwraca błędy, zasilana z portu USB.

Wojtek-J 14.05.2011 08:16

Dzięki za cynk Wallace, pomyślę i o takim rozwiązaniu.
Pozdrawiam!


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 15:27.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.