Powrót   Forum CDRinfo.pl > Napędy optyczne i nagrywanie CD, DVD, Blu-ray, HD DVD > Napędy optyczne DVD

Napędy optyczne DVD Tematy poświęcone nagrywarkom i nagrywaniu płyt DVD*R/RW/RAM



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Stary 16.01.2018, 20:14   #1
gregory89
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 14.09.2010
Posty: 13
gregory89 zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Obudowy USB dla laptopowego napędu DVD. Czy takie wynalazki są coś warte?

Mam sprawny napęd DVD ze starego laptopa. Zastanawiałem się co z nim zrobić, bo w nowym notebooku nie mam nawet odpowiedniej zatoki i trafiłem w sieci na zewnętrzne obudowy z USB dla napędów DVD w formacie laptopowym.

Niby nie mam już wielkiej potrzeby korzystania z napędów optycznych i jeden w komputerze stacjonarnym mi wystarczy, ale same obudowy są taniutkie, napęd i tak kurzy się w szufladzie, a od czasu do czasu, na dłuższy wyjazd, opcja wrzucenia napędu do torby z laptopem by się jednak przydała.

Zastanawiam się czy takie wynalazki są cokolwiek warte i choć same obudowy nie są zwykle drogie, to czy warto w ogóle je kupować.

Moją uwagę przyciągnął fakt, że praktycznie wszędzie deklarowane jest, że to urządzenie plug-and-play i nie potrzebują żadnych sterowników.
No ale jak to? Przecież nawet napędy na SATA często wymagają własnych sterowników do Windows, inaczej sprawiają problemy. A tu sprzedawca zachwala że bez sterowników system dogada się poprawnie z każdym napędem dowolnego producenta.

Warto w ogóle zawracać sobie głowę czymś takim i zaryzykować te trzy dychy, czy to znane wszystkim barachło (bo nie siedzę w temacie), a drobne lepiej wydać na pizzę/piwo/fajki?

Ostatnio zmieniany przez gregory89 : 16.01.2018 o godz. 20:16
gregory89 jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 16.01.2018, 21:04   #2
zenonz
Wymiatacz
 
Data rejestracji: 05.02.2017
Posty: 510
zenonz niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Najbardziej partyzanckie rozwiązanie to kupno adaptera podobnego do tego. Ale dobrze mieć dostępne 2 porty USB blisko siebie. Adapter działa bezproblemowo z 3 różnymi napędami slim, ale używałem ich tylko do odczytu. Takie rozwiązanie stosuję jako "podróżne", trzeba tylko dobrze ochronić napęd mechanicznie, bo one nie przeżyją żadnych mechanicznych naprężeń.

Kupiłem też obudowę do napędu BD-combo, bo etykieta znamionowa wskazywała na wysoką żarłoczność napędu - do obudowy dołożyłem zewnętrzny zasilacz 5V/2A i działa bez problemu. Fabrycznie zamiast zasilacza był dołączony drugi przewód USB. Myślę, że to dobre rozwiązanie, obudowy te są bardzo kompaktowe, więc zapewniają ochronę napędu.

Oba rozwiązania działają plug & play - Vista i Windows 7 nie mają żadnych problemów z wykryciem i obsługą napędów, o ile pamiętam ostatnim Windowsem, który wymagał sterowników do ODD to Win 98.

Jak interesuje Cię coś konkretnie, to mogę przetestować.
zenonz jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 16.01.2018, 22:55   #3
gregory89
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 14.09.2010
Posty: 13
gregory89 zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
A jak wygląda kwestia widoczności tych napędów w systemie.

1) Są widoczne jako ODD czy dyski USB?
2) Da się je wskazać jako napęd w jakimś Nero, czy są z tym problemy?
3) Jak działają gry wymagające umieszczenia DVD w napędzie? Rozpoznają coś takiego?

Mówiąc szczerze zawsze byłem święcie przekonany, że Windows rozpoznaje napędy optyczne tylko przez ATA/SATA. Jak np. wygląda kwestia instalacja jakiegoś starszego systemu z napędu podłączonego przez USB, gdy instalatory starszych systemów (np. XP) nie ładowały domyślnie sterowników do USB? W takim przypadku taki napęd by jakimś cudem zadziałał? No co prawda do XP nie mam zamiaru już wracać, ale bardzo ciekawi mnie ta kwestia? Czyżby taki napęd przesyłał jakoś po USB zwykły sygnał SATA i system nie potrzebuje sterownika USB do jego obsługi?
gregory89 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 16.01.2018, 23:34   #4
zenonz
Wymiatacz
 
Data rejestracji: 05.02.2017
Posty: 510
zenonz niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Cytat:
Napisany przez gregory89 Podgląd Wiadomości
A jak wygląda kwestia widoczności tych napędów w systemie.

1) Są widoczne jako ODD czy dyski USB?
ODD

Cytat:
2) Da się je wskazać jako napęd w jakimś Nero, czy są z tym problemy?
Da się, nie używam Nero do wypalania, CDBurnerXP, ImgBurn, EAC, Nero CD-DVD Speed wykrywają napędy zupełnie normalnie.

Cytat:
3) Jak działają gry wymagające umieszczenia DVD w napędzie? Rozpoznają coś takiego?
Napęd jest rozpoznawany jako dysk optyczny normalnie.


Cytat:
Mówiąc szczerze zawsze byłem święcie przekonany, że Windows rozpoznaje napędy optyczne tylko przez ATA/SATA.
Jest cała masa fabrycznych napędów zewnętrznych, kiedyś podłączanych przez interfejsy Firewire, eSATA, USB.

Cytat:
Jak np. wygląda kwestia instalacja jakiegoś starszego systemu z napędu podłączonego przez USB, gdy instalatory starszych systemów (np. XP) nie ładowały domyślnie sterowników do USB? W takim przypadku taki napęd by jakimś cudem zadziałał? No co prawda do XP nie mam zamiaru już wracać, ale bardzo ciekawi mnie ta kwestia? Czyżby taki napęd przesyłał jakoś po USB zwykły sygnał SATA i system nie potrzebuje sterownika USB do jego obsługi?
Nie mam pojęcia, podejrzewam, że nie ma z tym problemu o ile sprzęt obsługuje bootowanie z USB. Na pewno ktoś na forum ma doświadczenie z tym.
zenonz jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 17.01.2018, 11:30   #5
misiozol
Moderator
 
Avatar użytkownika misiozol
 
Data rejestracji: 26.10.2008
Lokalizacja: Carnew
Posty: 6,686
misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>
Botowanie po usb zalezy od wersji bios i plyty glownej
__________________
Reballing, BGA, Reflow, Service of all consoles and devices. Based in IRELAND for all your needs.
misiozol jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 17.01.2018, 13:26   #6
loki7777
Guru
 
Avatar użytkownika loki7777
 
Data rejestracji: 05.11.2004
Lokalizacja: Sligo;)
Posty: 6,290
loki7777 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>loki7777 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>loki7777 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>loki7777 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>loki7777 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>
Ja mam cos takiego - patrz tylko czy naped masz ata/sata https://www.ebay.co.uk/itm/1xUSB-2-0...item4b22b13407 (kupilem jeszcze taniej - okolo 4 funtow z Chin) i dziala bez problemu nagrywanie/odtwarzanie/zgrywanie audio itp. Sterow chyba nawet nie bylo potrzeba.
loki7777 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 17.01.2018, 17:59   #7
Iskander
Wyjadacz ;)
 
Data rejestracji: 12.10.2009
Posty: 341
Iskander niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Cytat:
Napisany przez gregory89 Podgląd Wiadomości
3) Jak działają gry wymagające umieszczenia DVD w napędzie? Rozpoznają coś takiego?
Pewnie wielu forumowiczów pamięta, że gdzieś tak dwanaście lat temu to była najbardziej niezawodna opcja radzenia sobie ze StarForcem.

Cytat:
Mówiąc szczerze zawsze byłem święcie przekonany, że Windows rozpoznaje napędy optyczne tylko przez ATA/SATA. Jak np. wygląda kwestia instalacja jakiegoś starszego systemu z napędu podłączonego przez USB, gdy instalatory starszych systemów (np. XP) nie ładowały domyślnie sterowników do USB? W takim przypadku taki napęd by jakimś cudem zadziałał? No co prawda do XP nie mam zamiaru już wracać, ale bardzo ciekawi mnie ta kwestia? Czyżby taki napęd przesyłał jakoś po USB zwykły sygnał SATA i system nie potrzebuje sterownika USB do jego obsługi?
Tak jak napisał misiozol to kwestia BIOSu i płyty głównej. Moja to trzynastoletni złom MSI K8N Neo, a w ustawieniach rozruchu ma takie opcje jak USB-CDROM, USB-FDD, itp. Nigdy nie korzystałem z zewnętrznego napędu optycznego, natomiast bezproblemowo instalowałem XP i Vistę z pendrive'a.
Iskander jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 18.01.2018, 18:13   #8
gregory89
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 14.09.2010
Posty: 13
gregory89 zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Ok. Dzięki wszystkim za pomoc. No to zamawiam.
Zdecydowałem się na zamówienie z Allegro. Na Amazonie są jakieś ciekawsze modele, z USB 3.0, obsługa napędów BR, zasilaniem jednym kabelkiem, ciekawszymi, aluminiowymi obudowami ale do mojego starego napędu DVD z lapka taki podstawowy model w zupełności wystarczy. Z kolei na AliExpress można kupić taniej, ale z kosztami dostawy nie wygląda to już tak dobrze, a nie chce mi się czekać na dostawę z Chin.
gregory89 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post

Tagi
dvd, obudowa

Opcje związane z dyskusją
Tryby wyświetlania

Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport

Podobne dyskusje
Dyskusja Autor Forum Odpow. Ostatni Post
Szyfrowanie sygnału TV SAT. Jakie są, jak działa itpe. andy Komputery - oprogramowanie i sprzęt 17 16.01.2016 14:37
czy jest różnica pomiędzy płytami DVD starymi a nowymi i menu? Mashter Napędy optyczne DVD 12 22.02.2006 21:43
problem z nagrywarką DVD w kieszeni USB 2.0 morgana Napędy optyczne DVD 11 18.05.2005 01:29
Czy jesteś hakierem? Igloo Off topic 10 22.10.2004 21:48
Jakie są wymagania sprzętowe, aby nagrywać sygnał w formacie DVD? lukand Napędy optyczne DVD 1 11.10.2004 15:21


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 00:37.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.