Powrót   Forum CDRinfo.pl > Edycja, konwersja i kompresja audio/video > DivX, Xvid, Matroska i inne

DivX, Xvid, Matroska i inne Dział poświęcony enkodowaniu i zrzucaniu DVD-Video, BDMV-Video i UHD BDMV-Video na format stratny



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Ocena dyskusji Tryby wyświetlania
Stary 22.03.2004, 21:10   #1
Kosteg
Bywalec
 
Avatar użytkownika Kosteg
 
Data rejestracji: 05.10.2003
Posty: 73
Kosteg w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Jak przerobić dźwięk stereo na 5.1-opis

Wiele filmów nagranych z polskim lektorem ma tylko dźwięk 2-kanałowy, czyż nie fajnie było by go usłyszeć na przykład w ac3 lub dts-sie( o ile mamy na czym posłuchać). Postanowiłem Podzielić sie z wami moim sposobem na przerobienie tego dżwięku. Myśle że instukcja jest dość szczegółowa i nie powinno być z nią problemu.

Po pierwsze, do do obróbki dźwięku potrzebujemy użyć formatu "WAV PCM", który w przeciwieństwie do jakiegokolwiek innego formatu nie daje zniekształceń dźwięku. Nawet najdrobniejsza różnica w pliku np:mp3 skończy się fazowaniem.

Po drugie,DTS 5.1 jest jedyną prawdziwą opcją, by utworzyć Surround - Sound CDs, z tym że nie zawsze można upchnąć go na płycie, a Ac3 też brzmi naprawdę nieźle

Potrzebne programy: 1-Goldwame(do obróbki dźwięku)
2-Soft Encode (składa dźwięk do ac3)(daje mniejszy plik wynikowy)
3-SurCode DVD DTS (składa dźwięk DTS)
4-Ewentualnie jakiś inny encoder do Ac3 lud DTS

01. Do obróbki potrzeby jest scieżka dźwiękowa wyciągnięta z filmu, np:ac3,mp3...itp,

02. Należy otworzyć ten plik w Goldwave;i zaczynamy

03. Na pasku narzędzi Goldwave, należy kliknąć "Edit",następnie "Channel"; "Left".Co spowoduje wybranie lewego kanału i podswietlenie go

04. Następnie klikamy "File", "Save Selection As..." i nazwij plik lewy_front. W oknie wyboru "Save as type" wybieramy format pliku " Wave" i wybieramy mu atrybut "16 Bit", "Mono" , i zapisujemy

05. Następnie klikamy na pasku narzędzi "Edit",następnie "Channel"; "Right". Co spowoduje wybranie prawego kanału i podswietlenie go

06. Następnie klikamy " File ", " Save Selection As... " i nazwij plik " Prawy_front. W oknie "Save as type" wybieramy format pliku " Wave " i wybieramy mu atrybut "16 Bit" Mono " , i zapisujemy

07. W tym momencie prawy kanał nadal będzie podświetlony. Na pasku narzędzi Goldwave, należy wybrać "Effects" i a następnie "Invert"co spowoduje utworzenie kanału prawego tylniego

08. Następnie nalezy wybrać "Edit", "Channel" i "Both". A następnie na zakładce "File",należy kliknąć "Save Selection As..." i nazwać plik " prawy_tył". . W oknie "Save as type" wybieramy format pliku " Wave " i wybieramy mu atrybut "16 Bit" Mono " , i zapisujemy.

09. Po skończeniu zapisu należy na zakładce "File" należy wybrać "Close" co spowoduje zamknięcie obrabianego pliku.

10. A następnie należy go od nowa wczytać do Goldwave

11. Na pasku narzędzi Goldwave, należy kliknąć " Edit ",następnie " Channel "; "Left".Co spowoduje wybranie lewego kanału i podswietlenie go

12. Następnie na pasku narzędzi Goldwave, klikkamy dalej "Effects" i dalej "Invert";

13. Następnie nalezy wybrać "Edit", "Channel" i "Both". A następnie na zakładce "File",należy kliknąć "Save Selection As..." i nazwać plik " lewy_tył". . W oknie "Save as type" wybieramy format pliku " Wave " i wybieramy mu atrybut "16 Bit", "Mono" , i zapisujemy.Mamy już cztery kanały

Teraz tworzymy dźwięk Subwofera:

14.Po skończeniu zapisu należy na zakładce "File" należy wybrać "Close" co spowoduje zamknięcie obrabianego pliku.

15. A następnie należy go od nowa wczytać do Goldwave

16.Teraz tworzymy dźwięk Subwofera:
Należy za pomocą myszki odszukać na pasku narzędzi Goldwave przycisku: "Low/Highpass" i kliknąć go; W filrze tym musi być zaznaczona opcja "Lowpass" oraz wybrana opcja "Dynamic" (Ważne aby były te opcje ustawione). Teraz ustawiamy suwakiem opcje częstotliwości subwofera: najlepiej początek na 60 lub 80 Hz (w zależności od możliwości subwofera i rodzaju dźwięku), a koniec na 120 Hz. Wartość "Steepness"powinna być ustawiona na 5,daje ona bardzo ładny dźwięk, a następnie klikamy na "OK"

17. Następnie klikamy "File", "Save Selection As..." i nazwij plik Subwofer. W oknie wyboru "Save as type" wybieramy format pliku " Wave" i wybieramy mu atrybut "16 Bit", "Mono" , i zapisujemy

18. Ponownie musimy zamknąć a następnie otworzyć oryginalny plik z dźwiękiem

19.Teraz tworzymy głośnik Centralny.
Za pomocą myszki nalerzy odszukać przycisk na pasku narzędzi "Maximise" i kliknąć go.
W otwartym oknie na suwaku "Maximum" lub w okienku obok ustawiamy wartość 0,5 (czym wyższa wartość tym głośniejszy centralny głośnik - ładnie brzmi wartość 0,2 nie jest za głośna. A następnie należy kliknąć "OK"


20.Za pomocą myszki nalerzy odszukać przycisk na pasku narzędzi "Parametric EQ" i kliknąć go

21.W otwartym oknie klikamy na strzałkę przy polu wyboru"Presets" i wybieramy opcję "Treble_Boost" (opcja ta znajduje się na samym dole listy) i klikamy "OK";

22. Następnie klikamy "File", "Save Selection As..." i nazwij plik Centralny. W oknie wyboru "Save as type" wybieramy format pliku " Wave" i wybieramy mu atrybut "16 Bit", "Mono" , i zapisujemy

Teraz mamy sześć ( 5 + 1)kanałów które morzemy poskładać do DTS lub AC3 uzywająć encoderów: "SurCode DVD DTS" lub "Soft Encode"

Teraz kilka notatek...:

Do obróbki dźwieku potrzebujesz około ~15 razy więcej niejsca na dysku niż plik początkowy (przy filmie średnio około 3-5GB.

Zamiast tylnych głośników można pokombinować z oryginalną np:angielską scieżką dźwiekową w 5.1 i z niej wyciągnąć dwie tylnie ścieżki, taki mix nawet nieźle brzmi, wtedy mamy lektora w przednich głośnkach, a oryginalne dźwieki w tylnych. Najlepiej radzę samemu poeksperymentować na jakiejś płytco DVD-RW.

Tym sposobem można też nagrać pliki muzyczne i cieczyć się dźwiekiem 5.1

Może są inne encodery do dźwięku ale ja ich nie znam więc o nich nie piszę. Jak ktoś zna taki program prosił bym o opis oraz opinie co do tej instrukcji.Chyba że ktoś zna zupełnie inny sposób na obróbkę dźwięku to też mógłby się podzielić...wszelkie komentarze mile widziane
Kosteg jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 22.03.2004, 22:08   #2
marynarz
Guru
 
Data rejestracji: 01.05.2002
Lokalizacja: Katowice
Posty: 1,634
marynarz niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Robienie 5.1 ze stereo to dla mnie bezsens Moze tak 2.1 to jeszcze.
Przeciez w tym stereo nic nie jest zapisane dla pozostalych glosnikow, tylko L i P.
__________________
...El Marinar...
marynarz jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 22.03.2004, 22:13   #3
nacuna
Wymiatacz
 
Data rejestracji: 30.01.2004
Posty: 586
nacuna zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Proponuje przykleic ten temat!
nacuna jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 22.03.2004, 23:57   #4
Kosteg
Bywalec
 
Avatar użytkownika Kosteg
 
Data rejestracji: 05.10.2003
Posty: 73
Kosteg w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Proponuję, abyś posłuchał a dopiero potem komentował, to tak jak oceniać jazdę autem nie bedąc nigdy w samochodzie, wszak dodanie samego suba juz podnosi o wiele wartość odsłuchu, pozatym przy grających wszystkich głosnikach dżwięk nabiera przestrzenności (a nie słychać go tylko z za telewizora),Jezeli bawiłeś się kiedyś sprzętem audio to na pewno ustawiałeś opuźnienie dźwięku w poszczególnych głośnikach, albo też używałeś różnych filtrów żeby zmienić brzmienie dźwięku, np.:efekt sali koncertowej...itp,...więc nie mów że nie mozna nic zrobić z dźwiękiem , może nie jest to i ideał ale dla mnie brzmi on lepiej. I jeszcze jedna uwaga, jak już składamy dźwięk do DVD to używamy dżwięku o częstotliwośći 48KHz(w większości przypadków), użycie 44,1KHz powoduje rozchodzenie się czasu filmu z dźwiekiem,Najlepiej to sprawdzić w ten sposób że plik wynikowy musi mieć identyczny czas jak plik wejściowy. Dźwiek 44,1Khz jest natomiast używany do obróbki płyt audio
Kosteg jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 23.03.2004, 09:21   #5
Brenda
Bywalec
 
Data rejestracji: 07.11.2003
Posty: 27
Brenda w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Niezły opis, Kosteg. Ważne jest przede wszystkim to, że można to zrobić. Też to robiłem, bardzo podobną metodą, tyle że poprzez Cooledit. Uprzestrzennienie dźwięku nadaje mu nową jakość. Należy jednak używać tego oszczędnie. Jeżeli ścieżkę stereo robił dobry spec od dźwięku, to zrobił ją sensownie. Rozbudowanie jej do 5.1 może okazać sie szkodliwe. Natomiast można uprzestrzennić niektóre fragmenty, na przykład sceny, gdzie oczywiste jest, że dźwięk powinien być nie tylko w panoramie, ale wokół kamery. Dodanie kanału LFE, szczególnie przy wzmacniaczu i kolumnach średniej klasy lub niżej, też nie zaszkodzi (byle nie przesadzić).
A to, że komuś wydaje się to bez sensu - cóż, wspinanie się na skały też jest bez sensu, ale ludzie to robią. Dlaczego? Bo to się daje zrobić.

Brenda
Brenda jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 23.03.2004, 16:56   #6
Jabson
Wyjadacz ;)
 
Avatar użytkownika Jabson
 
Data rejestracji: 19.01.2004
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 243
Jabson zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
http://www.chip.pl/arts/archiwum/n/articlear_22542.html
Ja dorzuce jeszcze cos do ognia... kiedys sie w to bawilem, nawet ciekawie wyszło.

pozdro!
__________________
Z prochu powstałeś... więc się otrzep!!!
pozdro4@LL !
Jabson jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 23.03.2004, 21:52   #7
dziamblik
Bywalec
 
Data rejestracji: 27.02.2004
Posty: 32
dziamblik zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
mam pytanko jak puznij wkleic te napisy do filmu tak aby odtwarzacz chwytal go jako dts
dziamblik jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 23.03.2004, 22:10   #8
CobraVerde
KONKWISTADOR
 
Avatar użytkownika CobraVerde
 
Data rejestracji: 26.03.2002
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Posty: 1,506
CobraVerde zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
ja też uważam, że to raczej bez sensu - nawet kiedyś zrobiłem to na podstawie opisu z Chipa i forum Doom9. jak wynika z opisu cała rzecz się zbiega do sklonowania przednich kanałów, podrasowaniu basów dla kanału LFE, podbiciu głośności dla Centr itd. efekt jest taki, że po obu stronach "sceny" słyszymy dokładnie to samo, ale lekko "przefiltrowane" szkoda waszego czasu, skoro większość amplitunerów ma matrycowe dekodery typu Dolby Prologic II lub DTS Neo, które zrobią to w czasie rzeczywistym o niebo lepiej, nie fałszując za bardzo efektu przestrzenności... owszem można zrobić z dobrego, soczystego stereo dźwięk 5.1 ale wtedy wykorzystuje się tło, niuanse i poszczególne, odpowiednio dobrane fragmenty ścieżki stereo, odseparowując je i zapisując w osobnych tylnich kanałach. potem filtruje się dialogi i robi kanał centralny itd.
i jako przykład: trzeba pamiętać, że np. surroundy w filmach 5.1 nie grają "normalnie" cały czas a jedynie symulują otoczenie i efekty w odpowiednich scenach - jeżeli wrzuci się tam ścieżki stereo to będziemy mieli "all channel stereo" a nie dźwięk przestrzenny
__________________
www.cobraverde.net - moja strona o VIDEO/DVD: porady, napisy, pliki itp.
CobraVerde jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 24.03.2004, 05:09   #9
Kosteg
Bywalec
 
Avatar użytkownika Kosteg
 
Data rejestracji: 05.10.2003
Posty: 73
Kosteg w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
CobraVerde radzę zrobić i posłuchać. Zrobiłem już tak kilka filmów i naprawdę nie odrużnił byś ich od orginału. Trywializowanie czegokolwiek jest przywilejem ludzi szczęśliwych ...(głópców) więc nie trywializuj wszystkiego ,to jest tylko mały sposób na ruszenie dżwięku ,pokazałem tu tylko metodę jak mozna się dobrać do dźwięku wszak na DVD masz jeszcze inne ścieżki np.: angielską 5.1, a jak bardzo ci zależy na zupełnie inym dźwięku w tylnych głośnikach przeciąż możesz użyć do tylnych kanałów angielskich scieżek ,Pozatym sam napisałeś ze szukałeś juz kiedyś tego tematu, więc dlaczego inni mieli by tego nie robić, Wszak każdy dochodzi do momentu że chciałby zrobić coś wiecej po to tylko by sie przekonac czy warto.

Jeżeli masz prawidłowy plik DTS (nie mylić z Ac3) to pozłożeniu fimu NP.: w Ifoedit-cie, dźwięk powinien być automatycznie widziany jako DTS
Kosteg jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 24.03.2004, 10:24   #10
CobraVerde
KONKWISTADOR
 
Avatar użytkownika CobraVerde
 
Data rejestracji: 26.03.2002
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Posty: 1,506
CobraVerde zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez Kosteg
CobraVerde radzę zrobić i posłuchać.
chyba nie czytałeś dokładnie tego co napisałem na początku...

Cytat:
Napisany przez Kosteg
Zrobiłem już tak kilka filmów i naprawdę nie odrużnił byś ich od orginału.
oryginalnego 5.1 od takiego zrobionego ze stereo aż taki głuchy to nie jestem

Cytat:
Napisany przez Kosteg
Trywializowanie czegokolwiek jest przywilejem ludzi szczęśliwych ...(głupców) więc nie trywializuj wszystkiego
fajna maksyma wziąłeś ją z Kalendarza Pani Domu ?

Cytat:
Napisany przez Kosteg
to jest tylko mały sposób na ruszenie dżwięku ,pokazałem tu tylko metodę jak mozna się dobrać do dźwięku wszak na DVD masz jeszcze inne ścieżki np.: angielską 5.1, a jak bardzo ci zależy na zupełnie inym dźwięku w tylnych głośnikach przeciąż możesz użyć do tylnych kanałów angielskich scieżek ,Pozatym sam napisałeś ze szukałeś juz kiedyś tego tematu, więc dlaczego inni mieli by tego nie robić, Wszak każdy dochodzi do momentu że chciałby zrobić coś wiecej po to tylko by sie przekonac czy warto.
zdaje się, że pisałeś o robieniu 5.1 ze stereo... co innego miksowanie różnych ścieżek 5.1/2.0 a co innego klonowanie dwóch kanałów na 5.1. dostrzegasz pewnie tą subtelną różnicę... nie mam nic przeciwko eksperymentowaniu, sam często to robię ale pewnie uniknął bym wielu nieprzespanych nocy, gdyby ktoś wcześniej uświadomił mi, że nie których rzeczy nie warto robić bo efekt będzie kiepski lub/i niewspółmierny do włożonego trudu... fajnie, że podzieliłeś się swoją wiedzą i opisałeś ten sposób ale moim zdaniem takie zabawy to strata czasu - chyba, że ktoś chce mieć koniecznie "pełne" 6 kanalów
__________________
www.cobraverde.net - moja strona o VIDEO/DVD: porady, napisy, pliki itp.
CobraVerde jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 24.03.2004, 21:00   #11
Kosteg
Bywalec
 
Avatar użytkownika Kosteg
 
Data rejestracji: 05.10.2003
Posty: 73
Kosteg w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Ale ty lubisz roztrząsać, proponuję zamknąć już te dywagacje na temat co się komu podoba, czy nie (jest takie stare przysłowie które mówi że jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma), pewnie nie raz przyjdzie nam mieć inne zdanie, na pewne tematy, ...Co do tych głópców to może troche mnie poniosło, a pozatym jak już tak bardzo chcesz, to się możemy spotkać na ubitej ziemi...wypić po broważe i pójść do domu
Kosteg jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 07.04.2004, 13:14   #12
tomas1
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 07.04.2004
Posty: 2
tomas1 w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Wszystko dobrze ale u mnie nie dziala

Witam!
Próbowalem różnych sposobówale prócz szumów i trzasków nic innego nie słyszę. Po użyciu kodera surcode wychodzi plik wav lub dts. Wav trzeszczy i skrzypi a muzyki nic nie słychać, a dts nie wiem czym otworzyc bo w dvd stacjonarnym nie widzi płyty z tym plikiem. Normalnie filmy z dts'm są odtwarzane wiec to nie wina odtwarzacza. A może trzeba jakoś spscjalnie nagrać na płytę. Proszę o pomoc bo bym sobie posłuchał muzyki


w razie jak by ktos mial opis to mozna przeslac na adres t.zientek@interia.pl ale chyba lepiej na forum moze ktoś inny ma taki sam problem.

Jak ktos chce moge wyslac plik jaki udalo mi sie stworzyc (te szumy i trzaski)
a moze ktos wie z kąd ściągnąć pliki w formacie dts do przetestowania.

Tomas1
tomas1 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 25.01.2005, 13:26   #13
karoluss
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 25.01.2005
Posty: 1
karoluss w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
A co o tym myslicie ?? Może ktoś zrobi traka w ten sosób i sie podzieli uwagami !!!
http://members.home.nl/matrox/
Tu jest program do obróbki w wersji trial
http://download.adobe.com/pub/adobe/..._tryout_en.exe

Ostatnio zmieniany przez karoluss : 25.01.2005 o godz. 13:30
karoluss jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 03.02.2005, 10:05   #14
Cygan
Bywalec
 
Data rejestracji: 17.06.2002
Lokalizacja: Rzeszów
Posty: 57
Cygan zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Pojawiła sie bardzo dobra instrukcja kolegi 1stwasp odnośnie tematu : http://cdrinfo.pl/artykuly/20to51/index.php. Próbowałem już tej metody i wyniki są bardzo dobre, radzę spróbować. Mam dużo filmów z karty DVB ze stereo lub Dolby Surround i ta metoda jest idealna do przeróbki na 5.1.
Tak poza tym, to dowiedziałem się ostatnio takze o nowym AC3 filter, pozwalającym wreszcie ssłuchac na kompie plików padded DTS, bez zbytnich kombinacji: http://ac3filter.sourceforge.net/dow..._1_01a_rc5.exe.
Link z dyskusji o dekodowaniu DTS-u na plik wave: http://www.videohelp.com/forum/viewtopic.php?t=231973, może się komuś przyda

Ostatnio zmieniany przez Cygan : 03.02.2005 o godz. 10:18
Cygan jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 09.02.2005, 07:10   #15
tomas1
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 07.04.2004
Posty: 2
tomas1 w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Witam!
1. Jak do tego układu podłączyć jakiegoś playera aby móc odsłuchać poszczególne kanały przed zdekodowaniem do 6 kanałów.
2. Kiedyś w chipie był opis jak tworzyć 6 poszczególnych kanałów i efekt był chyba trochę inny. Tu wszystkie kanały grają tak samo a tam można było poustawiać opóźnienia na tył i dodatkowe echo co powodowało jakby przejście - przemieszczanie się dźwięku z przodu do tyłu. czy można to rozwiązać przy tym układzie?
tomasz
tomas1 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post


Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 01:21.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.