Powrót   Forum CDRinfo.pl > Napędy optyczne i nagrywanie CD, DVD, Blu-ray, HD DVD > Napędy optyczne CD

Napędy optyczne CD Tematy poswięcone nagrywarkom i nagrywaniu płyt CD-R/RW



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Dyskusja zamknięta
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Stary 05.02.2003, 13:15   #61
tomgoo
<<<Watcher>>>
 
Avatar użytkownika tomgoo
 
Data rejestracji: 28.06.2002
Lokalizacja: Sokołów Młp.
Posty: 2,766
tomgoo niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Widze , że ten idiota na dziale cdr też był.....
__________________
Pozdro for all
Chat
Tomgoo
tomgoo jest offline  

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 05.02.2003, 13:22   #62
Sprezyn
Pilot oblatywacz
 
Avatar użytkownika Sprezyn
 
Data rejestracji: 12.05.2002
Lokalizacja: DC (Wawa:)
Posty: 882
Sprezyn niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Talking

generalnie to wlasnie w tym poscie zaczal sie
dym:o Siedzicie tam cicho na OT a pozniej takie
zdziwienie. Tyle ciekawych rozmow opuszczacie...
__________________
Pozdrawlaju
Sprężyn
Sprezyn jest offline  
Stary 05.02.2003, 13:27   #63
tomgoo
&lt;&lt;&lt;Watcher&gt;&gt;&gt;
 
Avatar użytkownika tomgoo
 
Data rejestracji: 28.06.2002
Lokalizacja: Sokołów Młp.
Posty: 2,766
tomgoo niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Cytat:
Sprezyn napisa***322;(a)
generalnie to wlasnie w tym poscie zaczal sie
dym:o Siedzicie tam cicho na OT a pozniej takie
zdziwienie. Tyle ciekawych rozmow opuszczacie...
yyy
No fakt dawno nie odwiedzałem działu cdr ale coś we mnie dziś drgneło i musiałem tu zaglądnąć
__________________
Pozdro for all
Chat
Tomgoo

Ostatnio zmieniany przez tomgoo : 05.02.2003 o godz. 13:29
tomgoo jest offline  
Stary 05.02.2003, 13:59   #64
para
Guru
 
Avatar użytkownika para
 
Data rejestracji: 18.11.2002
Lokalizacja: Gdzieś tam
Posty: 1,754
para niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Było to oczywiście pewne urozmaicenie, ale niepotrzebne i mam nadzieję, że szybko się nie powtórzy.
para jest offline  
Stary 05.02.2003, 15:44   #65
Sprezyn
Pilot oblatywacz
 
Avatar użytkownika Sprezyn
 
Data rejestracji: 12.05.2002
Lokalizacja: DC (Wawa:)
Posty: 882
Sprezyn niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Cytat:
para napisa***322;(a)
Było to oczywiście pewne urozmaicenie, ale niepotrzebne i mam nadzieję, że szybko się nie powtórzy.
czy to bylo w kontekscie tekstu Tomgoo:
Cytat:
No fakt dawno nie odwiedzałem działu cdr ale coś we mnie dziś drgneło i musiałem tu zaglądnąć
zartowalem hahahhahaa
__________________
Pozdrawlaju
Sprężyn
Sprezyn jest offline  
Stary 05.02.2003, 16:17   #66
cemi83
Stały bywalec ;)
 
Data rejestracji: 13.09.2002
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 84
cemi83 w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Cytat:
Plemnik napisa***322;(a)
Nie wiem czy zauwazyles ale taki wynik testu obali rowniez sensownosc uzywania drogi studyjnych kart muzycznych, bardzo drogich audiofilskich odtwarzaczy CD (chociaz podobno specjalne gramofony sa jeszcze bardziej cenione). specjalnych kabli czy tez swiatlowodow (nie wiem czego uzywaja specjalisci nie jestem jednym z nich). Czyli na calej drodze od odtwarzacza poprzez kabel i karte muzyczna pozniej przez magistrale w kompie nie mialb prawa zmienic sie nawet jeden bit informacji (pomijajac juz wymagany idealny odczyt z cd i fakt dwukrotnej konwersji z sygnalu cyfrowego na analogowy) - jak myslisz jakie sa szanse na to?

Podsumowojac bo nie chce mi sie juz ciagnac tematu - sa tu widze ludzie znajacy go o wiele lepiej ode mnie i moze oni beda go kontynuowac(?) - jesli nie slyszysz roznicy i czas ma duze znaczenie to pal z jak najwieksza predkoscia, jednak pamietaj tez o zmniejszonej trwalosci takiego nosnika (zwlaszcza tanich plytek palonych X >40).

Pozdrawiam.
Z całym szacunkiem ale chyba nie zrozumiałeś na jakiej zasadzie odbył się ten test. Nie ma tu nic do rzeczy karta dźwiękowa, jej stosunek sygnał szum i takie tam. Chodzi tylko o to żeby w miarę poprawnie zapisała dźwięk (jeżeli by wystąpiły jakieś błędy w samej karcie to tak czy tak wpłyną one niekorzytsnie na wynik testu - wyjdą błędy których nie było, więc karta na pewno nic nie zamaskuje). Przy częstotliwości 19Khz na jeden okres przebiegu wypadają mniej więcej 4 próbki. Jakiekolwiek przekłamanie w odtwarzaczu (zła wartość którejś próbki) na pewno zaowocuje wyraźnym zniekształceniem nagranego przebiegu.

-------============================================------------

Mniejsza o to, zapomnijmy o tym sposobie. Nie mogąc wczoraj zasnąć opracowałem banalnie prosty i skuteczny sposób sprawdzania czy nie występują przekłamania.
Użyjmy do testu fali np 16 Khz 0 db wygenerowanej w cooledicie i nagranej na CDR. PRAWY KANAŁ SYGANŁU TESTOWEGO MUSI BYĆ PRZESUNIĘTY W FAZIE o 180 STOPNI WZGLĘDEM LEWEGO. da się to też bez problemu zrobić w edytorze dźwiękowym.

Jeżeli teraz odtworzymy taką płytę w odtwarzaczu CD i zsumujemy kanały (chociażby naciskając guzik mono we wzmacniaczu) to suma L+P wyjdzie 0 (brak dźwięku) ZGADZA SIĘ?

A czy zgodzicie się, że jakikolwiek błąd podczas odczytu spowoduje zaburzenie nagranych dźwięków - na pewno tak. Po drugie: NA PEWNO błąd nie będzie w tej samej chwili identyczny w obydwu kanałach lub wystąpi tylko w jednym.

I tu cały sekret: SUMA L+P nie będzie w tej chwili równa 0 tylko pojawi się jakiś krótki sygnał będący wynikiem sumowania uszkodzonych zapisów!!!!!

I tu koniec, wystarczy wykryć tylko te "szpilki" - używając do tego oscyloskopu lub nagrywająz zsumowany sygnał na komputer i oglądając go potem w edytorze. Wydaje mi się, że na pierwszy rzut oka na ekran edytora wystarczy do zauważenia uszkodzeń - edytor przecież podczas otwierania pliku skanuje go szukając maksimów - znajdzie na pewno chwilowe sygnały oznaczające błędy. ZGADZA SIĘ?

Postaram się jutro przeprowadzić taki test i opublikuję jego wyniki na forum.
cemi83 jest offline  
Stary 05.02.2003, 16:29   #67
-Sid-The-Rat=>
Kocham Paskudy, Świntuszę
 
Avatar użytkownika -Sid-The-Rat=>
 
Data rejestracji: 30.03.2002
Posty: 6,017
-Sid-The-Rat=> niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
cos za latwo mi to wyglada...

przede wszystkim guzik mono niekoniecznie doda ci dwa kanaly do siebie w prosty matematyczny sposob (znaczylo by to ze centralnie nagrana perkusje slychac dwa razy glosniej niz boczna gitare...) - jaki tam jest uklad przydalo by sie sprawdzic i wtedy prowadzic testy

jesli zgrasz to ze wzmacniacza dojda ci szumy kabli, samego wzmacniacza, karty itp - test sie sypnie bo bedziesz mial miliony pikow (zakladajac ciagle ze L+P=0) nalozonych na zerowy sygnal z CDka

na oscyloskopie nic nie zauwazysz - to nie tedy droga - ludzkie ucho jest setki razy bardziej czule niz oscyloskopy - one po prostu nie sluza do obserwacji takich szybkozmiennych przebiegow

szkoda ze moj wzmacniacz nie ma takiego guzika mono... - ale jestem raczej przekonany co do wynikow
__________________
2 * nec 20WGX2.. o mamo.. oczy za uszy
nie odpowiadam na pivy z pytaniami jak sie komus wlamac na mail [co za pomysl] i z prosba o pomoc w konfigu czegostam. te czasy sie skonczyly.

Ostatnio zmieniany przez -Sid-The-Rat=> : 05.02.2003 o godz. 18:09
-Sid-The-Rat=> jest offline  
Stary 05.02.2003, 18:12   #68
cemi83
Stały bywalec ;)
 
Data rejestracji: 13.09.2002
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 84
cemi83 w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
-Sid-The-Rat=> napisa***322;(a)
cos za latwo mi to wyglada...

przede wszystkim guzik mono niekoniecznie doda ci dwa kanaly do siebie w prosty matematyczny sposob (znaczylo by to ze centralnie nagrana perkusje slychac dwa razy glosniej niz boczna gitare...) - jaki tam jest uklad przydalo by sie sprawdzic i wtedy prowadzic testy

zostało sprawdzone i jest tak jak mówiłem

jesli zgrasz to ze wzmacniacza dojda ci szumy kabli, samego wzmacniacza, karty itp - test sie sypnie bo bedziesz mial miliony pikow (zakladajac ciagle ze L+P=0) nalozonych na zerowy sygnal z CDka

szumy beda conajmniej o 70db cichsze niz sygnal wiec nie bedą miały wpływu na test - trzeba przyjąc pewien poziom szumow za zero

na oscyloskopie nic nie zauwazysz - to nie tedy droga - ludzkie ucho jest setki razy bardziej czule niz oscyloskopy - one po prostu nie sluza do obserwacji takich szybkozmiennych przebiegow

Wystarczy ustawić ręczne wyzwalanie podstawy czasu i dobrać odpowiedni poziom


szkoda ze moj wzmacniacz nie ma takiego guzika mono... - ale jestem raczej przekonany co do wynikow [/B]

Ostatnio zmieniany przez -Sid-The-Rat=> : 05.02.2003 o godz. 18:15
cemi83 jest offline  
Stary 05.02.2003, 21:20   #69
Plemnik
Forumator
 
Avatar użytkownika Plemnik
 
Data rejestracji: 05.04.2002
Lokalizacja: Szczecin
Posty: 787
Plemnik zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Zaraz zaraz a czy uznajac pewien poziom zaklocen za poziom wyjsciowy, zerowy mamy pewnosc ze nie odrzucamy miedzy innymi roznic w dzwieku?? tak mi to teraz przyszlo do glowy.

Sorry narazie nie bede sie angazowal w zycie forum - mam sporo zajec a musze sobie cala tematyke poskladac do kupy.

Pozdrawiam.
__________________
Rozmowa dwóch ślepych koni: Stary, startujesz jutro w Wielkiej Pardubickiej? Nie widze żadnych przeszkód...
GG 773442

Ostatnio zmieniany przez Plemnik : 05.02.2003 o godz. 21:22
Plemnik jest offline  
Stary 06.02.2003, 13:46   #70
cemi83
Stały bywalec ;)
 
Data rejestracji: 13.09.2002
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 84
cemi83 w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Przy wysokim poziomie sygnału testowego zakłócenia raczej nie powinny być ciche. Albo wogóle albo zauważalne. Z drugiej strony masz rację - w przypadku gdy "próbka" cyfrowa wypadnie blisko "przejścia przez zero" sinusa zakłócenie moze byc bardzo małe...... ale może przekłamanie wtedy zrobi widzialny "ząb" na sygnale. hmmm..... trzeba by podumać nad tym dłużej

Nawet jak zakłocenia będą bliskie poziomu szumów to powinny teoretycznie zwiększyć ich chwilowy poziom. Ale teoria to nie praktyka
cemi83 jest offline  
Stary 06.02.2003, 20:50   #71
lipek16
Wyjadacz ;)
 
Data rejestracji: 06.02.2003
Lokalizacja: J-L
Posty: 467
lipek16 zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
stary jak wypalasz audio 48x to ja cie naprawde podziwiam ja 24x raz wyplilemn i sie za glowe zlapalem to juz lepiej kaset sluchac bo mysle ze jakos bylaby porownywalna
lipek16 jest offline  
Stary 06.02.2003, 21:52   #72
shkieletor
Bywalec ?
 
Data rejestracji: 01.02.2003
Posty: 26
shkieletor w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Cemi83 jak ktos uparcie uważa że cyfrowe przegrywanie CD to to samo co przegrywanie kaset to żebyś nawet na głowie stanął to nie przetłumaczysz.Jeszcze raz powtarzam że nagrałem dobrej jakości CDR Audio x48 na LiteOn LTR-48246S i nie ma słyszalnej różnicy na moim sprzęcie Technics sagx-200 i kolumny w obudowie typu compact trzydrożne PERFEKT 150 oraz CD player SHARP DX-461 .Nie słyszy też różnicy wielu moich znajomych którzy jeszcze bardziej sie upierali przy swoim racjach niż pseudofile z tego forum.Wszystkie kłopoty z audio na CDR to sprzęt z bazaru który nie radzi sobie dobrze z płytami CDR lub prostu lub słaba nagrywarka.Mój SHARP DX-461 który ma ponad 10 lat radzi sobie z takimi płytami wyśmienicie i zaden Cd player z śmiesznej miniwieży nie dorównuje mu jakością i niezawodnoscią.Zamknijcie ten temat bo niektórzy niezdrowo sie excytują,czytają gazety w których wmawiają że przez dwa podobne 5 metrowe kawałki przewodów całkiem inaczej słychac dzwięk i każda cyfrowa kopia Audio CD dla nich inaczej brzmi...ZAMKNIJCIE TEN TEMAT tą pożywkę dla wątpliwej wiedzy

Ostatnio zmieniany przez shkieletor : 06.02.2003 o godz. 22:04
shkieletor jest offline  
Stary 06.02.2003, 22:33   #73
echoo
Organista za 2300
 
Data rejestracji: 17.12.2002
Lokalizacja: jakaś tam dzióra
Posty: 405
echoo zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
shkieletor napisa***322;(a)
...
Mój komentarz: ,,,
Pozdrowienia dla shkielesrona
__________________
uczyć się - Lenin
lenić się - Uczeń

priv
echoo jest offline  
Stary 06.02.2003, 22:44   #74
tomgoo
&lt;&lt;&lt;Watcher&gt;&gt;&gt;
 
Avatar użytkownika tomgoo
 
Data rejestracji: 28.06.2002
Lokalizacja: Sokołów Młp.
Posty: 2,766
tomgoo niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Cytat:
para napisa***322;(a)
Było to oczywiście pewne urozmaicenie, ale niepotrzebne i mam nadzieję, że szybko się nie powtórzy.
Tak
To było do mnie
__________________
Pozdro for all
Chat
Tomgoo
tomgoo jest offline  
Stary 07.02.2003, 05:43   #75
-Sid-The-Rat=>
Kocham Paskudy, Świntuszę
 
Avatar użytkownika -Sid-The-Rat=>
 
Data rejestracji: 30.03.2002
Posty: 6,017
-Sid-The-Rat=> niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
po dlugiej dyskusji z kolega cemi83 - potrafie wskazac kilka roznych powodow powstawania bledow w odczycie plyty CD - doszlismy do wspolnego wiosky ze ew. roznice w brzmieniu sa kwestia TYLKO odtwarzacza cd - a konkretnie etapu miedzy fotodioda (bezposrednim odczytem - a wyjsciem strumienia 'poprawionych' impulsow prostokatnych - nazwijmy to sygnalem cyfrowym - z przetwornika d/c PO KOREKCJI bledow)

na drodze od fotodiody do przetwornika sygnal jest BARDZO slaby - uzalezniony (linowo jesli dobrze pamietam - chyab ze to lawinowka jest...) od kontrastu plyty (taka specyfika fotodiody) jesli odbity impuls jest za slaby, przerzutniki wew. ukladu scalonego moga zinterpretowac to nie jako stan wysoki tylko niski - tu powstaje blad - po odczycie pewnej ilosci 'pikow' nastepuje 'proces myslowy' - dziala korekcja bledow - ile wychwyci, ile poprawi - to kwestia czytnika - czesto poprawia wszystko, ale nie zawsze

dalej - blad jiteru - zjawisko bajecznie proste do obserwacji na oscyloskopie - nieporownywalnie silniejsze na plytach CDR (cemi83 moze to potwierdzic) - efekt jitteru jest taki ze majac syg prost o wypelnieniu 1/2 (-_)mozna zamiast odczytac to jako 1 0, odczytamy to jako 1 1 - bo syg zostanie za szybko sprobkowany - efekt niwelowany korekcja bledow - jednak dane korekcyjne tez moga sie znieksztalcic - i o ile w danych dane korekcyjne maja swoje zabezpieczenia w innych sektorach (redundancja zabezpieczen) to w audio - jeden sektor - jedna korekcja - istotne zrodlo bledow (zapisanie danych w 'sposob audio' - opis na cdrinfo - i nagranie tego szybko w 99/100 daje plyte nieczytelna juz na starcie - korekcja audio jest mozna powiedziec - prymitywna

ciag dalszy wieczorem

cemi - jak testy?!

szhkieletor - nie mow prosze 'psudofile'

ciag dalszy

co do kabli - jesli pozostale elmenty zapewniaja b. wysoka jakosc przenoszenia - o dzwieku decyduje element najslabszy - moga to byc kable - z tego co mowisz i jak ujmujesz temat wnioskuje ze obca ci jest teoria tzw. linii dlugiej, propagacji fal elektromagnetycznych i elementarnej wiedzy z zakresu fizyki (pol)przewodnikow - nie ma materialu ktory a) ma charakterystke u/i LINIOWA b) nie ma materialu (przewodu) ktory przenosi tak samo WSZYSTKIE czestotliwosci c) wystarczy niedokladnosc w wyciagnieciu kabla i juz masz filtr (zmiana pola przekroju kabla to zmiana gestosci pradu i tak dalej) d) i mozna tak dlugo
powiesz ze efekty sa male - owszem - ale da sie je uslyszec - nie na kazdym nagraniu, nie kazdy to moze zrobic - ale udowodnienie tego fizycznie jest mozliwe dla dobrego licealisty

dalej - caly czas smiejesz sie z pism audiofilskich - masz chyba jakis uraz - wiem ze marnym argumentem jest to ze magazyny te czyta kilkadziesiat tysiecy osob (w Polsce) i nawet zakladajac (po twojemu) ze 99% poszla za owczym pedem i robi to dla szpanu to ten jeden procent powinien jednak zastanowic sie nad wydawaniem TAAAKIEJ KUPY pieniedzy - stanowczo za duzo kasy kosztuje zycie audiofila zeby jednak czegos w tym nie bylo

dalej - 'cyfrowy' tu, 'cyfrowy' tam - mam wrazenie ze dla ceibie sygnal cyfrowy to 1110101000101001 i nic wiecej - tak to on wyglada w teorii (piaslem ci jut to kiedys) - w rzeczywistosci ejst to mniej lub bardziej prostokatny przebieg (a jeszcze bardziej w rzeczywistosci jest to sinusoida w.czestotliwosci z dodana lub odjeta skladowa stala - lub jakis inny sposob modulacji) - i na takim sygnale ze wzgeldu na rzeczysitosc elementow i ukladow powstac moga (i powstaja - czesto) bledy
na plycie cdr zmiast zer i i jedynek masz ciag mniej lub bardziej odbijajacych obszarow utlenionego barwnika - po przejsciu przez pierwszy element 'lasera' - czyli fotodiody masz tam sygnal pseudoprostokatny (czesto blizej mu do sinusoidy (parz artykul o jiiterze podany przez kogos nieco wyzej) - nie ma on nic wspolnego z sygnalem cyforwym (jakosc wypalenia plyty w znacznym stopniu zalezy od: predkosci, nagrywarki, plyty (barwnika))
dalej - te sinusoide trzeba znormalizowac - probkujemy ja a probki zmuszamy do bycia jednym z dwoch stanow - wysokim lub niskim - zasada dzialalnosci przerzutnika mowi - od takeigo 1 a od takeigo 0 - dla IDEALNEGO syg prostokatnego - jest wszystko wpozadku - dla czegos co sie odczytuje w rzeczystosci dosc latwo zakwalifikowac 1 jako zero - bo akurat ten obszar sie przedluzyl przy nagrywaniu - dalej jest kwestia EFM - o czym lepiej niech napisze cemi83 - bo nie studiowalem tego tak doglabnie jak on - ale powiem ze o 'sygnale cyfrowym' mozna mowic DOPIERO (a to i tak duze uproszczenie) po opuszczeniu przetwornika a/c (gdzie sygnal zaczyna miec juz rece i nogi - dwa poziomy, duza przerwa miedzy nimi, stala dlugosc impulsu)

nie wiem czy przeczytasz to do konca - radze jednak powaznie sie zastanowic - powiedziales ze skonczyles polibude (i ze mnie kiedys odwiedzisz w celach malo rozrywkowych) - to choc o podstawach propagacji fal elektromagnetycznych slyszec musiales... (chyba ze to architektura lub budownictwo)

i jeszcze raz prosze o grzecznosc - admini maja na ciebie oko - ja juz nie bede reagowal (bo faktycznie przesadzilem wywalajac WSZYSTKIE posty - przepraszam) ale wiedz ze tolerancja im sie skonczyla

cemi - JAK TESTY
__________________
2 * nec 20WGX2.. o mamo.. oczy za uszy
nie odpowiadam na pivy z pytaniami jak sie komus wlamac na mail [co za pomysl] i z prosba o pomoc w konfigu czegostam. te czasy sie skonczyly.

Ostatnio zmieniany przez -Sid-The-Rat=> : 07.02.2003 o godz. 09:29
-Sid-The-Rat=> jest offline  
Dyskusja zamknięta


Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 22:15.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.