Powrót   Forum CDRinfo.pl > Napędy optyczne i nagrywanie CD, DVD, Blu-ray, HD DVD > Napędy optyczne CD

Napędy optyczne CD Tematy poswięcone nagrywarkom i nagrywaniu płyt CD-R/RW



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Stary 18.05.2003, 03:02   #1
gladykov
Nowy na forum
 
Avatar użytkownika gladykov
 
Data rejestracji: 06.05.2003
Lokalizacja: wawa
Posty: 20
gladykov w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Czas "schnięcia" płyty + witam

Witam wszystkich. Od dłuższego czasu (od zakupu TEAC 540E, który się popsuł (tacka przestała wyjezdżać) i otrzymaniu w zamian TEAC 548E który spisuje sie jako tako (błędy zapisu), przeglądam sobie cdrinfo no i forum. I naszło mnie takie (nieporuszane chyba wcześniej) zagadnienie. Czy płyty CDR/W mają czas "schnięcia". O co chodzi, już tłumaczę: laser przy nagrywaniu wywołuje zmianę fizyczną (pęcherzyki/mętnienie), i teoretycznie płyta powinna być gotowa do odczytu, tuż po wypaleniu. Ale czy może być tak, że zmiany wywołane przez laser, powinny się utrwalić ("zaschnąć") przez jakiś czas, gdyż w przeciwnym razie odczyt tuż po nagraniu - promień lasera nastawiony na odczytywanie (choć słabszy) mógłby zaburzyć, te nieutrwalone zmiany, i spowodowć błędy ? Wiem, że pytanie może wydać się śmieszne i naiwne, ale sądzę że dosyć istotne. Pozdrawiam,
kuba gładykowski
__________________
- ( ( ^ ) ) -
gladykov jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 18.05.2003, 11:50   #2
lefty
Bywalec
 
Data rejestracji: 10.06.2002
Lokalizacja: Macierz
Posty: 49
lefty w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Raczej nic sie nie stanie bo laser wypala z inna moca (wieksza) niz odczytuje. Mniejsza moc nie jest w stanie zmienic struktury fizycznej plyty (tzn. pit'ow czy land'ow).
lefty jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 18.05.2003, 18:43   #3
paja
niezwykły
 
Avatar użytkownika paja
 
Data rejestracji: 07.02.2003
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 1,202
paja zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Napewno dużo to czasu nie trwa ja takie płytki wsadzam do czytnika odrazu po nagraniu i nic się nie dzieje
__________________
kto najlepiej gra na wieśle? otóż ja gram całkiem nieźle !
paja jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 18.05.2003, 20:43   #4
VermilioN
Wyjadacz ;)
 
Avatar użytkownika VermilioN
 
Data rejestracji: 08.09.2002
Posty: 200
VermilioN zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Ja robie testy na C1 i C2 zaraz po wypaleniu i nie ma z tym problemu.
__________________
-==>> LTR-40125W (WS0B) <<==-
VermilioN jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 18.05.2003, 21:14   #5
ThanatoS
Silent Hunter ;)
 
Avatar użytkownika ThanatoS
 
Data rejestracji: 18.05.2002
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 2,924
ThanatoS zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Czas chlodzenia jest bardzo krotki. Trudno powiedziec w jakim czasie dokladnie.
__________________
Pozdrówka
--MODERATOR--
Opcja szukaj jest za darmo, ale nie na darmo
ThanatoS jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 18.05.2003, 21:56   #6
M.T.C.
Stały bywalec ;)
 
Data rejestracji: 28.02.2003
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 143
M.T.C. zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Gdzies czytalem, ze plyta bo skonczeniu nagrania jest gotowa do uzytku czyli jesli potrzebuje jakiegos czasu to bardzo krotki czas przez, ktory nagrywarka ja przytrzymuje a dopiero potem pozwala wyjac z napędu.
M.T.C. jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 19.05.2003, 12:37   #7
gladykov
Nowy na forum
 
Avatar użytkownika gladykov
 
Data rejestracji: 06.05.2003
Lokalizacja: wawa
Posty: 20
gladykov w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
dzieki wielkie. z powyzszych odpowiedzi rozumiem ze rowniez rowniez nagrzewanie sie plyty w napedzie nie powinno miec wplywu na zawartosc plyty po odczycie. w takim razie wszystko po stronie plyt i TEAC'a. pozdrawiam
__________________
- ( ( ^ ) ) -
gladykov jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 19.05.2003, 12:56   #8
pawelblu
Recydywista - Wielokrotny
Zlotowicz
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika pawelblu
 
Data rejestracji: 17.01.2003
Lokalizacja: Wawa
Posty: 5,265
pawelblu niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>pawelblu niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
No tutaj nie jest tak do konca. Wydaje mi sie ze duza roznica temperatur nie jest dobra dla nosnika i dla znajdujacych sie na nim danych (w sensie fizycznej wytrzymalosci lakieru). Stad wiec jezeli nosnik bardzo Ci sie nagrzewa w napedzie to moze to skrocic jego zywotnosc - wiec ma to wplyw na dane . Oczywiscie inaczej beda sie zachowywac rozne nosniki po wplywem wysokiej temperatury. Bardzo wrazliwe byly stare esperanze (takie co wygladaly jak taka zielona wyklejanka)
pawelblu jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 19.05.2003, 13:33   #9
azirek
..:LTR-52246S:..
 
Avatar użytkownika azirek
 
Data rejestracji: 31.08.2002
Lokalizacja: Lublin
Posty: 22
azirek zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
lefty napisa***322;(a)
Raczej nic sie nie stanie bo laser wypala z inna moca (wieksza) niz odczytuje. Mniejsza moc nie jest w stanie zmienic struktury fizycznej plyty (tzn. pit'ow czy land'ow).
Nagrywarki nie mogą wytłaczać mikroskopijnych wgłębień (pity).
Na płytach jest specjalny barwnik organiczny np. cyjanina lub ftalocyjanina, która zmienia swoją przepuszczalność światła pod wpływem temperatury. Tzn przezroczysty barwnik ciemnieje po krótkotrwałym podgrzaniu. Z tą mocą to prawda, zapis wymaga silniejszego strumienia światła, niosącego znacznie więcej energii. Dlatego też podczas odczytu światło lasera dwukrotnie przenika przez barwnik i nie powoduje żadnych zmian.
__________________

azirek jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 19.05.2003, 15:57   #10
-Sid-The-Rat=>
Kocham Paskudy, Świntuszę
 
Avatar użytkownika -Sid-The-Rat=>
 
Data rejestracji: 30.03.2002
Posty: 6,017
-Sid-The-Rat=> niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
plyty jednorazowe (cdr) uzywaja barwnikow organiczncyh a zapis odbywa sie poprzez utlenienie barwnika pod wplywem wysokiej temperatury (informacje sa postaci dluzszych i krotszych, ciemniejszych badz jasniejszych obszarow przereagowanego barwnika)
plyty cdrw zamiast barwnika i utleniania stosuja mase metaliczna (na bazie aluminium) ktora posiada scisle okreslona strukture krystaliczna okreslajaca sposob polaryzaji wiazki przechodzacej przez te mase - w wyniku podgrzania nastepuje sublimacja tej masy a w wyniku ochlodzenia resublimacja - z tym ze w innej, tez scisle okreslonej postaci, dajacej inna polaryzacje - ta postac zalezy od sposobu podgrzania i czasu stygniecia i mozna ja w pewnym ograniczonym zakresie kontrolowac

to wlasnie stad wynika to ze plyty RW tak dlugo byly wolniejsze w nagrywaniu - nie bylo materialu ktory odpowiednio szybko ustalalby swoja postac

odpowiednio przypalajac plyte rw mozna doprowadzic ja do 'prawie' pierwotnej postaci (golym okiem widac jednak ze plyta wyczyszczona FULL rozni sie od plyty nie uzytej
__________________
2 * nec 20WGX2.. o mamo.. oczy za uszy
nie odpowiadam na pivy z pytaniami jak sie komus wlamac na mail [co za pomysl] i z prosba o pomoc w konfigu czegostam. te czasy sie skonczyly.
-Sid-The-Rat=> jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 19.05.2003, 22:47   #11
Ser_Visant
Bywalec
 
Data rejestracji: 07.05.2003
Lokalizacja: Legnica
Posty: 34
Ser_Visant w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Taka moja sugestia....
Kto pamięta te czasy jak chodziło się gdzieś po kumlach i nagrywało na nagrywarkach 2x ? To były maszyny - zawcze jak kumpel mi nagrywał płytę to później studził ją machając w powietrzu... to był taki jego "patent" a co to dawało ? nie wiem ale Philipsy wypalane wtedy (około 1997-8 roku) działają do dziś...
pozdro.
__________________
Liteon LTR-40125S Black (ZS0P)
Ser_Visant jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post


Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 15:42.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.