Powrót   Forum CDRinfo.pl > Napędy optyczne i nagrywanie CD, DVD, Blu-ray, HD DVD > Napędy optyczne CD

Napędy optyczne CD Tematy poswięcone nagrywarkom i nagrywaniu płyt CD-R/RW



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Dyskusja zamknięta
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Stary 21.01.2006, 16:18   #1
Daniu
Bywalec
 
Avatar użytkownika Daniu
 
Data rejestracji: 18.01.2006
Posty: 76
Daniu w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Czyszczenie Lasera

Witam mam taki mały problem chciałem wyczyścić sobie laser w Nagrywarce ale mam dylemat czym ? jakiś środek tylko jaki ? oprócz Alkocholu (Propanol) którego nie posiadam możecie mi coś polecić i jak czyścić
Daniu jest offline  

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 21.01.2006, 16:24   #2
TORQUE
rozpruwacz
 
Avatar użytkownika TORQUE
 
Data rejestracji: 29.10.2004
Lokalizacja: Sokołów Podlaski
Posty: 888
TORQUE niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Najlepiej byś zrobił przeczyszczając soczewkę lasera sprężonym powietrzem. Jest to sprawdzony sposób i napewno nie zaszkodzi
__________________
Moje prawo:
Jeśli myślisz, że coś co masz zamiar wykonać, choć na 1% może się nie udać, to w tym momencie powiedz sobie: to się nie da, to się nie uda i to nawet nie ma co zaczynać.
TORQUE jest offline  
Stary 21.01.2006, 16:31   #3
mgit
Guru
 
Avatar użytkownika mgit
 
Data rejestracji: 22.08.2004
Lokalizacja: Chojnów
Posty: 8,799
mgit jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>mgit jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>mgit jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>mgit jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>mgit jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>mgit jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>mgit jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
lub kupic płytke czyszczącą
__________________
mgit jest offline  
Stary 21.01.2006, 16:45   #4
Yarozelsky
Gość
 
Posty: n/a
Cytat:
Napisany przez Daniu
Witam mam taki mały problem chciałem wyczyścić sobie laser w Nagrywarce ale mam dylemat czym ? jakiś środek tylko jaki ? oprócz Alkocholu (Propanol) którego nie posiadam możecie mi coś polecić i jak czyścić
Jeśli masz problemy z kupnem propanolu ,to kup w aptece saszetki z gazikami jałowymi nasączonymi 70% alkoholem izopropylowym 'LEKO' 5zł/paczka [10 gazików]
 
Stary 22.01.2006, 07:43   #5
esem
OldBoy
 
Avatar użytkownika esem
 
Data rejestracji: 18.05.2002
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 3,863
esem jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>esem jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>
Cytat:
Napisany przez Daniu
Witam mam taki mały problem chciałem wyczyścić sobie laser w Nagrywarce ale mam dylemat czym ? jakiś środek tylko jaki ? oprócz Alkocholu (Propanol) którego nie posiadam możecie mi coś polecić i jak czyścić
W sumie to sprawa jest dyskusyjna, każdy robi na własne ryzyko.
Każdy sposób ma wady:
-sprężone powietrze: nie usuwa tłuszczu i podobnych osadów, przedmuchuje kurz z jednego miejsca w drugie, nietrafione dmuchnięcie może Ci zniszczyć "osadzenie" soczewki,
-woda destylowana: nie usuwa tłuszczu,
-alkohole: mogą zostawiać osady (własne), mogą zmatowić plastykową soczewkę,
-inne rozpuszczalniki: zmatowią plastykową soczewkę,
-płyka czyszcząca: mechaniczne czyszczenie soczewki przyniesie więcej szkód niż zrobi dobrego > zdecydowanie odradzam. Już faktycznie lepiej użyć szczotki do zębów albo do klozetów,
Ja używam propanolu, w ostateczności wódkę (40%) czystą w pierwszej fazie (usuwam tłuszcze i osady) a w drugiej wodę destylowaną (zmywam alkohol a raczej jego resztki).
__________________
ASUS DRW-24B3LT

Ostatnio zmieniany przez esem : 22.01.2006 o godz. 07:47
esem jest offline  
Stary 22.01.2006, 23:37   #6
echoo
Organista za 2300
 
Data rejestracji: 17.12.2002
Lokalizacja: jakaś tam dzióra
Posty: 405
echoo zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez mgit
lub kupic płytke czyszczącą
Tiaaaa kupić można ale używać to już raczej nie.
1. Nie czyść lasera jeśli nie jesteś przekonany, że to potrzebne
2. Jeśli już musisz go wyczyścić, to rób to bardzo delikatnie i z rozmysłem
3. Staraj się unikać używania jakichkolwiek płynów (najlepsze jest sprężone powietrze lub suchy pędzelek)
4. Nie dopuszczaj do zabrudzenia (nie trzymaj otwartego napędu bez potrzeby, nie wkładaj zakurzonych płyt itp.)
__________________
uczyć się - Lenin
lenić się - Uczeń

priv
echoo jest offline  
Stary 23.01.2006, 06:54   #7
esem
OldBoy
 
Avatar użytkownika esem
 
Data rejestracji: 18.05.2002
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 3,863
esem jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>esem jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>
Cytat:
Napisany przez echoo
Tiaaaa kupić można ale używać to już raczej nie.
1. Nie czyść lasera jeśli nie jesteś przekonany, że to potrzebne
2. Jeśli już musisz go wyczyścić, to rób to bardzo delikatnie i z rozmysłem
3. Staraj się unikać używania jakichkolwiek płynów (najlepsze jest sprężone powietrze lub suchy pędzelek)
4. Nie dopuszczaj do zabrudzenia (nie trzymaj otwartego napędu bez potrzeby, nie wkładaj zakurzonych płyt itp.)
Zapomniałeś wspomnieć o papierze ściernym > drobnoziarnisty i koniecznie na sucho
__________________
ASUS DRW-24B3LT
esem jest offline  
Stary 23.01.2006, 10:39   #8
piotrek123
z innej planety
 
Avatar użytkownika piotrek123
 
Data rejestracji: 13.10.2002
Lokalizacja: Szczecin
Posty: 799
piotrek123 zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Z tym sprężonym powietrzem to też nie najlepszy pomysł, czasem po psiknięciu zostaje taka tłusta cieńka warstewka na powierzchni. Dlatego powietrze w aerozolu nie jest zalecane np. do czyszcenia matryc w aparatach foto.
__________________
LH-20A1P, DVR-111L, DVR-112L, DVR-115D
piotrek123 jest offline  
Stary 23.01.2006, 11:16   #9
ostryga27
Wyjadacz ;)
 
Avatar użytkownika ostryga27
 
Data rejestracji: 06.01.2006
Lokalizacja: Lubuskie
Posty: 202
ostryga27 zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
To wkoncu do jakiego doszlismy konsensusu?
bo terz bym sobie wyczyscil to i owo,czyli naped
ostryga27 jest offline  
Stary 23.01.2006, 20:21   #10
esem
OldBoy
 
Avatar użytkownika esem
 
Data rejestracji: 18.05.2002
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 3,863
esem jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>esem jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>
Cytat:
Napisany przez ostryga27
To wkoncu do jakiego doszlismy konsensusu?
bo terz bym sobie wyczyscil to i owo,czyli naped
Twój sprzęt, Twój wybór, Twoja decyzja...

"Znalezienie rozwiązań problemów jest proste.
Problem ma w tym spory udział.
Prawdziwą sztuką jest wyszukanie problemu, który będzie pasował do rozwiązania."
Piet Hein "The Last Things First grook"
__________________
ASUS DRW-24B3LT
esem jest offline  
Stary 24.01.2006, 00:12   #11
Grzegorz Banach
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 04.01.2006
Posty: 2
Grzegorz Banach w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Przede wszystkim do tego potrzebny jest właściwy środek czyszczący.
Jedyny powszechnie znany i stosowany do tego celu to alkohol izopropylenowy (inaczej izopropanol), lub Kontakt IPA w pojemniku z aerozolem produkcji KONTAKT CHEMIE.
Ten ostatni dostępny jest w szanujących się sklepach z podzespołami elektronicznymi.
Druga sprawa to umiejętności manualne, bo trzeba rozebrać napęd i dojść do soczewki lasera.
Tenże laser zawieszony jest na delikatnych sprężynkach (musi być przesuwany, by ogniskować strumień światła na spiralnej ścieżce krążka) i nie można tego zawieszenia uszkodzić.
Mycie polega na naniesieniu bez dotykania w/w propanolu na soczewkę i delikatnym zebraniu jego nadmiaru za pomocą środka dobrze chłonącego, np. skrawka chusteczki higenicznej, czy ligniny.
Czynność tę należy powtórzyć kilkakrotnie, aż do uzyskania błyszczącej powierzchni soczewki po odparowaniu nadmiaru izopropanolu.
Nie muszę dodawać, że nową porcyjkę izopropanolu nanosi się dopiero po odparowaniu do sucha poprzedniej.
Grzegorz Banach jest offline  
Stary 24.01.2006, 00:30   #12
ed hunter
Obyś nadepnął na LEGO!
Zlotowicz
 
Data rejestracji: 30.11.2004
Posty: 38,993
ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
Cool

Cytat:
Napisany przez Grzegorz Banach
Przede wszystkim do tego potrzebny jest właściwy środek czyszczący.
Jedyny powszechnie znany i stosowany do tego celu to alkohol izopropylenowy (inaczej izopropanol), lub Kontakt IPA w pojemniku z aerozolem produkcji KONTAKT CHEMIE.
Ten ostatni dostępny jest w szanujących się sklepach z podzespołami elektronicznymi.
Druga sprawa to umiejętności manualne, bo trzeba rozebrać napęd i dojść do soczewki lasera.
Tenże laser zawieszony jest na delikatnych sprężynkach (musi być przesuwany, by ogniskować strumień światła na spiralnej ścieżce krążka) i nie można tego zawieszenia uszkodzić.
Mycie polega na naniesieniu bez dotykania w/w propanolu na soczewkę i delikatnym zebraniu jego nadmiaru za pomocą środka dobrze chłonącego, np. skrawka chusteczki higenicznej, czy ligniny.
Czynność tę należy powtórzyć kilkakrotnie, aż do uzyskania błyszczącej powierzchni soczewki po odparowaniu nadmiaru izopropanolu.
Nie muszę dodawać, że nową porcyjkę izopropanolu nanosi się dopiero po odparowaniu do sucha poprzedniej.
wszystko na temat i dokładnie
ponieważ sam topic ma dobrze wyszukiwalny temat - popieram.

reputa w mżliwym terminie (jak mi się umożliwi)
gdybym zapomniał nalegać nachalnie

Ostatnio zmieniany przez ed hunter : 24.01.2006 o godz. 00:33
ed hunter jest offline  
Stary 24.01.2006, 09:01   #13
piotrek123
z innej planety
 
Avatar użytkownika piotrek123
 
Data rejestracji: 13.10.2002
Lokalizacja: Szczecin
Posty: 799
piotrek123 zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Zamiast sprężonego powietrza, bier gruchę taką z apteki do wyciągania smarków z nosa u dzieci i tym dmuchaj na soczewe
__________________
LH-20A1P, DVR-111L, DVR-112L, DVR-115D
piotrek123 jest offline  
Stary 24.01.2006, 09:51   #14
ostryga27
Wyjadacz ;)
 
Avatar użytkownika ostryga27
 
Data rejestracji: 06.01.2006
Lokalizacja: Lubuskie
Posty: 202
ostryga27 zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez Grzegorz Banach
Przede wszystkim do tego potrzebny jest właściwy środek czyszczący.
Jedyny powszechnie znany i stosowany do tego celu to alkohol izopropylenowy (inaczej izopropanol), lub Kontakt IPA w pojemniku z aerozolem produkcji KONTAKT CHEMIE.
Ten ostatni dostępny jest w szanujących się sklepach z podzespołami elektronicznymi.
Druga sprawa to umiejętności manualne, bo trzeba rozebrać napęd i dojść do soczewki lasera.
Tenże laser zawieszony jest na delikatnych sprężynkach (musi być przesuwany, by ogniskować strumień światła na spiralnej ścieżce krążka) i nie można tego zawieszenia uszkodzić.
Mycie polega na naniesieniu bez dotykania w/w propanolu na soczewkę i delikatnym zebraniu jego nadmiaru za pomocą środka dobrze chłonącego, np. skrawka chusteczki higenicznej, czy ligniny.
Czynność tę należy powtórzyć kilkakrotnie, aż do uzyskania błyszczącej powierzchni soczewki po odparowaniu nadmiaru izopropanolu.
Nie muszę dodawać, że nową porcyjkę izopropanolu nanosi się dopiero po odparowaniu do sucha poprzedniej.
A moze to tego byc patyczek taki do uszu,no wiecie,czyscilem "w wierzy" tym sposobem i jest OKI,a zdolnosci manulalne posiadam,chodzilem kiedys do modelarni(cale dzicinstwo)
I oczywiscie reputa dla banacha leci!!
ostryga27 jest offline  
Stary 26.01.2006, 15:49   #15
echoo
Organista za 2300
 
Data rejestracji: 17.12.2002
Lokalizacja: jakaś tam dzióra
Posty: 405
echoo zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez esem
Zapomniałeś wspomnieć o papierze ściernym > drobnoziarnisty i koniecznie na sucho
Sorry Winetou Latka już nie te
__________________
uczyć się - Lenin
lenić się - Uczeń

priv
echoo jest offline  
Dyskusja zamknięta


Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 15:02.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.