Powrót   Forum CDRinfo.pl > Napędy optyczne i nagrywanie CD, DVD, Blu-ray, HD DVD > Napędy optyczne CD

Napędy optyczne CD Tematy poswięcone nagrywarkom i nagrywaniu płyt CD-R/RW



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Dyskusja zamknięta
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Stary 11.01.2005, 12:48   #1
Łukasz R.
Nowy na forum
 
Avatar użytkownika Łukasz R.
 
Data rejestracji: 16.08.2004
Lokalizacja: Turek
Posty: 21
Łukasz R. w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Komputer "nie widzi" napędu CD-RW

Jest problem, a właściwie dwa . Kumpel ma jednostkę, która ostatnio zaczęła podejrzanie "pikać". Dzieje się tak przy każdorazowym uruchomieniu komputera, poza tym jednostka "pika" bez przerwy w trakcie pracy na komputerze.
Teraz wspomnę o problemie, o którym mowa jest w temacie tego postu. Dysk C: został sformatowany i po formacie okazało się, że komputer "nie widzi" napędu CD-RW (tzn. jest poprawnie wykrywany, bo widać w BIOS'ie, że napęd JEST, ale po włożeniu dowolnej płyty i próbie jej odczytu pojawia się komunikat, że brak jest gotowości napędu). Kumpel ma tylko jeden napęd, którym jest nagrywarka Lite-On (modelu nie pamiętam). Okazało się więc, że nie można teraz nawet zainstalować systemu, ani żadnych sterowników urządzeń peryfryjnych - po prostu bez napędu ani rusz . Sprawdziliśmy wtyczki, ale wszystko wydaje się być w porządku. Podpinaliśmy także napęd z innego komputera, ale tego także nie chciał obsługiwać. W końcu wypięliśmy jego dysk twardy i podczepiliśmy do mojego kompa żeby przynajmniej zainstalować system. Po ponownym podczepieniu dysku z zainstalowanym już systemem postanowiliśmy dalej "badać sytuację" . Po otwarciu Menagera Urządzeń nie było na liście żadnego napędu. Nie wiemy teraz co z tym fantem zrobić. Były podejrzenia, że to może mieć związek z tym tajemniczym "pikaniem", o którym wspomniałem na początku. Ale skąd to "pikanie"? Dalsze podejrzenia doprowadziły nas do stwierdzenia iż może być coś nie tak z płytą główną... ale tego pewni nie jesteśmy.
Może więc jakaś mądra głowa podpowie lub poradzi nam coś w tej sprawie?
Kumpel na pewno będzie wdzięczny .
Łukasz R. jest offline  

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 11.01.2005, 12:51   #2
nimal
Author
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika nimal
 
Data rejestracji: 29.03.2003
Lokalizacja: The World
Posty: 16,809
nimal ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>nimal ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>nimal ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>nimal ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>nimal ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>nimal ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>nimal ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>nimal ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>nimal ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>nimal ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>nimal ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
uszkodzony kontroler ide na plycie glownej - to wywoluje pikanie i to jest przyczyna ze naped optyczny nie dziala
podepniej nagrywarke na jednej tasnie z hdd - moze na tym kontrolerze pojdzie (bo jak rozumie hdd dziala normalnie)
nimal jest offline  
Stary 11.01.2005, 13:07   #3
Bogdan_K
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 07.01.2005
Posty: 10
Bogdan_K w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Miałem kiedyś podobny przypadek, winna była uszkodzona taśma łącząca CD z płytą główną. Po jej wymianie chodziło OK.

Ale może to również być uszkodzenie płyty głównej, w takim przypadku pomoże tylko jej wymiana, albo zakup oddzielnego kontrolera (o ile się nie mylę koszt trochę ponad 100 zł).
Bogdan_K jest offline  
Stary 11.01.2005, 13:49   #4
Łukasz R.
Nowy na forum
 
Avatar użytkownika Łukasz R.
 
Data rejestracji: 16.08.2004
Lokalizacja: Turek
Posty: 21
Łukasz R. w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Tylko, że przed sformatowaniem dysku wszystko z napędem było OK. Też podejrzewaliśmy przez chwilę, że to wina taśmy, ale potem pomyśleliśmy, że skoro wcześniej kabel był w porządku, to teraz też musi być w porządku. Spróbujemy podpiąć pod HDD (bo ten działa OK), ale to dopiero jutro, bo kumpla dzisiaj nie ma w domu do późnego wieczora.
Co do pikania, to ja też miałem całkiem niedawno z tym problemy. Też mi jednostka pikała, i okazało się wówczas że jeden z kondensatorów się "zużył". Wystarczy tylko wymienić kondensator (ten uszkodzony i jeszcze kilka innych, bo też są bliskie zgonu) i płyta będzie działać. Myśleliśmy z kumplem, że może u niego też padł jakiś kondzior, ale on ma nowszą płytę niż moja, więc to raczej nie była przyczyna .
Dobrze... Zrobimy numer z HDD i dam znać co z tego wyjdzie. Napewno się jeszcze odezwę .
Łukasz R. jest offline  
Stary 21.01.2005, 14:47   #5
Łukasz R.
Nowy na forum
 
Avatar użytkownika Łukasz R.
 
Data rejestracji: 16.08.2004
Lokalizacja: Turek
Posty: 21
Łukasz R. w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Obiecałem że się odezwę no i jestem . Problem jest już rozwiązany. Wystarczyło tylko wymienić nagrywarkę . To ona była przyczyną kłopotów. Dawno, dawno temu była na niej wypalana pewna płyta. Nagle trachhhh... płyta pękła wewnątrz nagrywarki i jej fragment utkwił w środku. Podobno to właśnie ten fragment połamanej płyty uszkodził nagrywarkę rozbiąc jakieś zwarcie na układzie. Zwarcie powodowało tajemnicze "pikanie" jednostki. Zwarcie było także powodem przepalania się taśmy łączącej napęd z płytą główną. Ponadto uszkodziło się gniazdo na płycie głównej, do którego była podłączona nagrywara. Trzeba było więc wymienić gniazdo, taśmę orza nagrywarkę .

To co wyżej napisałem to wersja serwisantów, którzy naprawiali sprzęt ;-). Nie wiem ile w tym prawdy, ale w każdym razie sprzęt został naprawiony i teraz działa bez zarzutów.

Ostatnio zmieniany przez Łukasz R. : 21.01.2005 o godz. 14:49
Łukasz R. jest offline  
Dyskusja zamknięta


Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 10:42.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.