Powrót   Forum CDRinfo.pl > Napędy optyczne i nagrywanie CD, DVD, Blu-ray, HD DVD > Napędy optyczne CD

Napędy optyczne CD Tematy poswięcone nagrywarkom i nagrywaniu płyt CD-R/RW



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Dyskusja zamknięta
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Stary 26.07.2004, 23:38   #1
pikpok
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 26.07.2004
Posty: 16
pikpok w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Unhappy win nie widzi nagrywarki (cd-romu tez) - łopatolog pilnie potrzebny!

czesc,
dostalam na urodziny nagrywarke LiteOn 52/32/52 atapi/e-ide osoba, ktora miala ja uruchomic pogrzebala w biosie, pozamieniala tasmy i... zostawila mnie sama na placu boju z niedzialajaca nagrywarka i... cd-romem

wiem tyle:
zgodnie z instrukcja nagrywarka podlaczona jest do tej samej tasmy co cd-rom; przestawione sa zworki: liteon na master cdrom na slave

w czasie uruchamiania systemu nagrywarka pojawia sie jako secondary master a cd-rom jako sec. slave (pisze to wszystko, bo nie bardzo sie na tym znam i nie wiem, ktore dane maja znaczenie ) co ciekawe mam pusto przy primary master (gdzie jest moj twardy dysk? zawsze on sie tam pojawial?)
windows nie widzi ani nagrywarki ani cdromu...

zdazylam juz troche poczytac w sieci o nagrywarkach i zrozumialam tyle za ta
moja ma ide (cokolwiek to znaczy) i powinnam sciagnac do niej nowy/e ASPI - tak tez zrobilam - sciagnelam i zainstalowalam v4.71 dla win98...
niestety nic to nie zminielo... wiem ze jest program ktory calkowicie
odinstalowuje z systemu ASPI - ale co tu duzo mowic... ja nic z tego nie rozumiem ... przegladalam to forum, czytalam pare artykulow - ale sama sobie nie poradze...
czy jest tu ktos, kto lopatologicznie i duzymi literami moglby mi wytlumaczyc jak podlaczyc ta przekleta nagrywarke?

z gory dziekuje za wsystkie rady

p.

Ostatnio zmieniany przez pikpok : 26.07.2004 o godz. 23:47
pikpok jest offline  

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 27.07.2004, 05:29   #2
Bartez
Team Member
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika Bartez
 
Data rejestracji: 18.10.2002
Lokalizacja: malopolska
Posty: 4,175
Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>
Cytat:
Napisany przez pikpok
czesc,
ciach...
Witamy na forum

Oczywiście postaramy się pomóc.

Na początku musisz skupić się na tym, żeby system widział nagrywarkę. Bez tego żadne sterowniki ASPI nie pomogą. Sprawdź, czy na pewno dobrze są taśmy połączone.
Tutaj troszkę teorii na ten temat: http://cdrinfo.pl/cdr/artykuly/podlaczenie/ideconf.php3

Dziwne jest to, że nie widzi Ci urządzenia na Primary master. Czy ten dysk normalnie działa? To by wskazywało właśnie na złe ustawienie zworek, ewentualnie sprawdź jeżeli masz taką możliwość, czy taśmy nie są uszkodzone.

Spróbuj także podpinać po kolei urządzenia. Czyli sam dysk, Dysk z nagrywarką CDRW, dysk z napędem CD-ROM itd. Wtedy może się okaże, że coś się gryzie ze sobą i nie może być na jednej taśmie.

To tyle, co narazie przychodzi mi do głowy. Powodów może być naprawdę wiele i być może trzeba będzie sporo pokombinować, żeby to uruchomić

I na koniec to, co jest niejasne dla Ciebie:
(E)IDE - interfejs urządzeń wewnętrznych (dyski, nagrywarki itd). Inne interfejsy to np USB, Serial-Ata, FireWire, SCSI

ASPI - Advanced SCSI Programming Interface jest sterownikiem, który odpowiada za poprawną pracę i obsługę urządzeń SCSI jak i nagrywarek czy czytników CD-ROM współpracujących z magistralą IDE. Więcej tutaj: http://cdrinfo.pl/cdr/artykuly/aspi/aspi.php

Powodzenia!
__________________
Pozdrawiam
Bartez

Ranking dysków twardych
Bartez jest offline  
Stary 27.07.2004, 11:42   #3
pikpok
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 26.07.2004
Posty: 16
pikpok w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Czesc,
dziękuję za rady...
spróbuję zrobić tak jak mówisz. Jeśli tylko uda mi się uruchomić tę nagrywarkę, to będę to chyba częstym gościem (a możliwe, że jak się nie uda to jeszcze częstszym)...

p.

EDIT
sprawdziłam jeszcze raz i chyba (?) wprowadziłam Was w błąd. Przy ładowniu systemu gdy pojawia się procesor/ram/ide drives: tam jako primary master pojawia się mój twardy dysk (i tylko on)
Na 'drugiej planszy' (przy scan device) dwie pierwsze linijki są puste, a jako master slave jest nagrywarka/a ostatni jest cd-rom...
czy tak ma być?

Ostatnio zmieniany przez pikpok : 27.07.2004 o godz. 12:05
pikpok jest offline  
Stary 27.07.2004, 12:52   #4
Bartez
Team Member
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika Bartez
 
Data rejestracji: 18.10.2002
Lokalizacja: malopolska
Posty: 4,175
Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>
spróbuj wejść do ustawień biosu i tam zobacz, czy urządzenia są wykrywane poprawnie.
__________________
Pozdrawiam
Bartez

Ranking dysków twardych
Bartez jest offline  
Stary 27.07.2004, 13:07   #5
pikpok
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 26.07.2004
Posty: 16
pikpok w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
No tak... bios... wiem, że było cos tam majstrowane, teraz jest tak:
(oczywiście nie jestem pewna, które dane są istotne )
IDE PM: mój dysk (tyle wiem )
PS: pusto (auto/lba)
pusto (auto/normal)
pusto (auto/auto)

[tak ma być? w każdym inny tryb]

dziękuję za pomoc
p.
pikpok jest offline  
Stary 27.07.2004, 13:18   #6
Bartez
Team Member
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika Bartez
 
Data rejestracji: 18.10.2002
Lokalizacja: malopolska
Posty: 4,175
Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>
Cytat:
Napisany przez pikpok
No tak... bios... wiem, że było cos tam majstrowane, teraz jest tak:
(oczywiście nie jestem pewna, które dane są istotne )
IDE PM: mój dysk (tyle wiem )
PS: pusto (auto/lba)
pusto (auto/normal)
pusto (auto/auto)

[tak ma być? w każdym inny tryb]

dziękuję za pomoc
p.
Na SM i SS powinny być napędy (nagrywarka i CD-ROM). Jeżeli możesz, to spróbuj przy tych dwóch dać automatyczne wykrywanie. Jeżeli dalej nie widzi, to odpinaj po kolei i sprawdzaj.
__________________
Pozdrawiam
Bartez

Ranking dysków twardych
Bartez jest offline  
Stary 27.07.2004, 15:26   #7
Chris_74
Nowy na forum
 
Avatar użytkownika Chris_74
 
Data rejestracji: 24.04.2004
Lokalizacja: Gdańsk
Posty: 18
Chris_74 w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
a czy przypadkiem taśma niejest podpięta do macierzy rajd?? sprawdz czy na płycie niema więcej wejść na taśmę taką jak do dysków np. 3 lub 4 wtedy przełącz pomiędzy tymi wyjściami.
__________________
AMD2500(3000) graf ATI8500all in wonder płytGB GA-7AXP dysk 80GB dvd TDK880N ram 512MB
Chris_74 jest offline  
Stary 27.07.2004, 16:56   #8
pikpok
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 26.07.2004
Posty: 16
pikpok w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Cytat:
Napisany przez Chris_74
macierzy rajd??
macierz rajd... szkoda że nie możecie operować np. takimi sformułowaniami jak: "to duże niebieskie obok tego małego czerwonego" wtedy byłoby mi zdecydowanie łatwiej
Poustawiałam w biosie jak radziliście - jeszcze raz sprawdziłam ustawienie zworek - wykonałam kombinacje: sam dysk/ dysk nagrywarka/dysk cd-rom... efekt: jeśli podłączone pojawiają się tylko w 'devices' - w biosie nie ma ich w ogole
Czy dobrze mi sie zdaje, ze to znaczy ze chyba tasmy sa zle poprzypinane?
Jesli macie jeszcze cierpliwosc to to jest rysunek wnetrza mego kompa :


i teraz tak:
1I - puste
1II - 2 taśmy każda z jedna 'wtyczka': 1 podlaczona do twardego dysku, druga taśma nie jest podłączona
1III - stacja dyskietek
2I - taśma z dwiema wtyczkami podłączone cdrom i nagrywarka (czy ma znaczenie do ktorej wtyczki ktory sprzet?)
2II - pusto

pozwalam sie ze mnie smiac
czy dobrze to jest podlaczone?
pikpok jest offline  
Stary 27.07.2004, 17:17   #9
Bartez
Team Member
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika Bartez
 
Data rejestracji: 18.10.2002
Lokalizacja: malopolska
Posty: 4,175
Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>
Cytat:
Napisany przez pikpok
macierz rajd... szkoda że nie możecie operować np. takimi sformułowaniami jak: "to duże niebieskie obok tego małego czerwonego" wtedy byłoby mi zdecydowanie łatwiej
Poustawiałam w biosie jak radziliście - jeszcze raz sprawdziłam ustawienie zworek - wykonałam kombinacje: sam dysk/ dysk nagrywarka/dysk cd-rom... efekt: jeśli podłączone pojawiają się tylko w 'devices' - w biosie nie ma ich w ogole
Czy dobrze mi sie zdaje, ze to znaczy ze chyba tasmy sa zle poprzypinane?
Jesli macie jeszcze cierpliwosc to to jest rysunek wnetrza mego kompa :


i teraz tak:
1I - puste
1II - 2 taśmy każda z jedna 'wtyczka': 1 podlaczona do twardego dysku, druga taśma nie jest podłączona
1III - stacja dyskietek
2I - taśma z dwiema wtyczkami podłączone cdrom i nagrywarka (czy ma znaczenie do ktorej wtyczki ktory sprzet?)
2II - pusto

pozwalam sie ze mnie smiac
czy dobrze to jest podlaczone?

aaa, no to faktycznie wygląda na RAID, bo raczej nie ma płyt z 4 slotami IDE. Zasada jest taka, że nie powinno się podłączać urządzeń optycznych pod kontroler RAID. Tylko coś tu nie gra, bo piszesz, że masz 2 taśmy każda z jedn ą wtyczką. Hmm... Możesz podać model płyty głównej, jaką posiadasz?

Nie ma się z czego śmiać. Żeby każdy tak zadawał pytania
__________________
Pozdrawiam
Bartez

Ranking dysków twardych
Bartez jest offline  
Stary 27.07.2004, 17:47   #10
Piterniel
Cichy mod
 
Avatar użytkownika Piterniel
 
Data rejestracji: 16.03.2003
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 4,485
Piterniel jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>Piterniel jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>
Cytat:
2I - taśma z dwiema wtyczkami podłączone cdrom i nagrywarka (czy ma znaczenie do ktorej wtyczki ktory sprzet?)
Napęd który chodzi w MASTER musi być na końcu tej taśmy a SLAVE na środku

Sprawdz jeszcze raz czy napewno masz dobrze przestawione zwrotki

Cytat:
2I - taśma z dwiema wtyczkami podłączone cdrom i nagrywarka (czy ma znaczenie do ktorej wtyczki ktory sprzet?)

Spróbuj tą taśme przełożyć na 1I
Dołączone obrazki
-aa.jpg 

Ostatnio zmieniany przez Piterniel : 27.07.2004 o godz. 17:49
Piterniel jest offline  
Stary 27.07.2004, 17:50   #11
pikpok
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 26.07.2004
Posty: 16
pikpok w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Cytat:
Napisany przez Bartez
Tylko coś tu nie gra, bo piszesz, że masz 2 taśmy każda z jedn ą wtyczką. Hmm... Możesz podać model płyty głównej, jaką posiadasz?
chodzi o 1 II? Może nie wyraziłam się zbyt precyzyjnie: jedna wtyczka z której wystają 2 taśmy, a każda z nich kończy się 1 wtyczką (tzn. nie ma dodatkowych na środku taśm)

płyta:
http://img57.exs.cx/my.php?loc=img57&image=plyta.jpg

jeszcze raz dziękuję za pomoc

--------
edit:
jeszcze raz sprawdzilam zworki - ustawione są dobrze (jeśli instrukcja producenta nie klamie)

przypiete byly najwyrazniej dobrze (cd-rom na srodku)

dzieki sprobuje zamienic tasme...

edit 2
to są "zwrotki" a nie "zworki"?

Ostatnio zmieniany przez pikpok : 27.07.2004 o godz. 17:58
pikpok jest offline  
Stary 27.07.2004, 17:58   #12
Piterniel
Cichy mod
 
Avatar użytkownika Piterniel
 
Data rejestracji: 16.03.2003
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 4,485
Piterniel jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>Piterniel jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>
Cytat:
(tzn. nie ma dodatkowych na środku taśm)
Taśme z dyskiem zostaw w spokoju. Interesuje mnie teraz taśma z dwiema wtyczkami abyś ją przełożył do slotu 1I i na koniec tej taśmy tak jak na rysunku wyzej podłączył napęd działający jako MASTER a do wtyczki mniej więcej w środku taśmy podłączył urządzenie działające jako Slave

Nagrywarka - Master
CD-ROM - Slave

^ jeżeli nie masz tak ustawione to tak ustaw.


Piszesz, że masz taśme z 2 wtyczkami czyli jest jeden pasek z dwoma plastikowymi czarnymi prostokątami z dziurkami . Czekam na rezultaty


--==EDIT==--

Cytat:
to są "zwrotki" a nie "zworki"?
Możesz mówić jak chcesz każdy wie o co chodzi ;]

Ostatnio zmieniany przez Piterniel : 27.07.2004 o godz. 18:00
Piterniel jest offline  
Stary 27.07.2004, 18:24   #13
Chris_74
Nowy na forum
 
Avatar użytkownika Chris_74
 
Data rejestracji: 24.04.2004
Lokalizacja: Gdańsk
Posty: 18
Chris_74 w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
sprubuj podłączyć w/g zdjęcia
Dołączone obrazki
-komputer-kopia.jpg 
__________________
AMD2500(3000) graf ATI8500all in wonder płytGB GA-7AXP dysk 80GB dvd TDK880N ram 512MB
Chris_74 jest offline  
Stary 27.07.2004, 18:28   #14
Piterniel
Cichy mod
 
Avatar użytkownika Piterniel
 
Data rejestracji: 16.03.2003
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 4,485
Piterniel jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>Piterniel jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>
Co mi tu nie pasuje. Podepnij tak jak kolega wyżej napisał
Dołączone obrazki
-komputer.jpg 
Piterniel jest offline  
Stary 27.07.2004, 18:33   #15
Piterniel
Cichy mod
 
Avatar użytkownika Piterniel
 
Data rejestracji: 16.03.2003
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 4,485
Piterniel jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>Piterniel jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>
.
Dołączone obrazki
-komputer.jpg 
Piterniel jest offline  
Dyskusja zamknięta


Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 05:18.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.