Powrót   Forum CDRinfo.pl > Napędy optyczne i nagrywanie CD, DVD, Blu-ray, HD DVD > Napędy optyczne CD

Napędy optyczne CD Tematy poswięcone nagrywarkom i nagrywaniu płyt CD-R/RW



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Dyskusja zamknięta
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Stary 05.01.2003, 14:35   #1
januszp
Wyjadacz ;)
 
Data rejestracji: 11.08.2002
Lokalizacja: Rybnik
Posty: 395
januszp niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Primary,Secondary,Master,Slave ...

Witam .
Na początku prosiłbym o potraktowanie tego postu raczej luźno ,chociaż myślę iż może on dotyczyć kilku zagadnień poruszanych na tym forum .

To co ostatnio rzuciło mi się w oczy ,to liczba postów dotycząca podłączenia napędów IDE (dysk,cdrom itp.).
Trzeba przyznać iż temat ten jest tematem niewdzięcznym .Wpływ na to ma niewątpliwie różnorodność konfiguracji sprzętowo-programowej .
Problemy z kontrolerami IDE ,dokładniej ujmując z trybem DMA w Windows należą do jednych z najczęstszych .
Tutaj niestety trzeba zastosować się do wymagań ,które stawia przed nami płyta główna i obojętne czy jest to płyta na chipsecie VIA czy też Intel musimy zainstalować sterowniki BusMaster .Każde ręczne włączenie (system/device manager)jest rozwiązaniem połowicznym ,które doprowadza do późniejszych problemów .

Myślę iż większość z Was posiada płytę główną względnie nową (przynajmniej z UDMA66+hdd UDMA+nagrywarka z DMA) więc poniższy opis powinien się tyczyć większości Forumowiczów .

Taśma IDE .
Temat taśmy był nieraz już poruszany ,więc dodam tylko iż :
- są płyty główne które bez taśmy tzw. 80 żyłowej generują komunikat ,stwierdzający jej brak podczas bootowania komputera .
Pomijając wszystkie te aspekty stwierdzam iż takie taśmy stają się powoli niezbędne .Tyczy się to zarówno dysków twardych jak i napędów CDROM ,CDRW oraz DVD .
Oszczędzanie na tym komponencie jest zatem niewskazane .

Primary ,Secondary,Master ,Slave ...

Tutaj znów wszystko zależy od płyty głównej .
"Pierwsza część" zabawy powinna być jasna :
Primary Master - HDD (dysk główny) , .

Napędy dodatkowe .
Jeśli zagłębić się w przypadki "ciekawe" ,to był taki w którym tylko podłączenie napędu CDROM TEAC X40 na Secondary Master dało możliwość przegrania płyty w "locie" z szybkością X40 .
Każde inne podłączenie tego CDROM-u kończyło się opróżnieniem bufora nagrywarki na ok. 20s .
Tak więc tutaj niestety musimy sami nieco "pozworkować" i pokombinować .
To ,że bardzo dużą rolę odgrywa płyta główna nich świadczy fakt iż na płycie ,którą obecnie dysponuję (Abit KT7A RAID) każde podłączenie jest dobre...
Mając obecnie do dyspozycji dwie taśmy (80-żył)i cztery urządzenia (CDROM TEAC,CDRW LiteON X52 ,DVD LG ,DVD+RW) mogę śmiało żąglować kanałami IDE (Master,Slave) bez jakichkolwiek anomalii .
Z racji macierzy RAID jestem oczywiście w komfortowej sytuacji ,gdyż cztery dyski "wiszą" sobie na kontrolerze RAID .
Tak czy owak ,po każdym podłączeniu napędu warto sprawdzić (np. za pomocą NeroCdSpeed) transfer napędu .
Konflikty "taśmowe" czy też źle dobrany sterownik BusMaster zasygnalizuje się poprzez spadek gwarantowanej przez producenta szybkości danego napędu .
Bez poprawnie działającego trybu DMA w Windows otrzymamy prędkość ok. X24 ,jeśli napęd działa w trybie DMA wynik w NeroCdSpeed powinien oscylować w granicach możliwości napędu .
Test trwa naprawdę chwilę ,więc warto .

Komfort nagrywania .

Dobrze skonfigurowane napędy ,dysk twardy w połączeniu z odpowiednimi sterownikami BusMaster pozwolą nam nagrywać bez stresów .
Szybkość uzyskiwana przez dysk ,nawet UDMA33 gwarantuje zapis płyt z szybkością X40 ,przy względnym odciążeniu procesora .
Opróżnienie bufora ***8211; to sytuacja ,która na szczęście coraz rzadziej gości w naszych komputerach .
Oczywisty wpływ na to mają niewątpliwie takie czynniki jak :
- szybkie dyski twarde
- dopracowane oprogramowanie służące do nagrywania płyt
Jeśli do tych czynników dodamy prawidłową prace kontrolera dysków oraz stabilny system otrzymamy sprzęt na którym bez stresów będziemy mogli przegrywać ,nawet w trybie "on the fly" płyty z szybkością X40 .

Oprogramowanie .

Bardzo ważną sprawą w tej całej "zabawie" jest oprogramowanie .
To właśnie ono czuwa nad tym aby w trakcie nagrywania płyty inne programy pracujące w tle miały priorytet drugo-planowy .
Chociaż sam proces nagrywania z szybkością X40 trwa 2-3min ,to jednak osobiście nie jestem przyzwyczajony do aż tak długiej bezczynności .
Muzyka MP3 w tle ,a nawet uruchomienie teledysku czy też filmu w formacie DivX nie powinno być zagrożeniem w przypadku dobrze skonfigurowanego sprzętu .
Sam proces nagrywania nie powinien zostać zakłócony przez programy podrzędne .
Powinno być tak ,iż film zacznie się zacinać podczas rozpoczynania ,czy też kończenia sesji jednak proces nagrywania nie powinien zostać przerwany .Priorytet sortu nagrywającego jest tutaj czymś nadrzędnym .

Posiadając sprzęt zakupiony w minionym roku (kontroler ,dysk ATA100 ,nagrywarka DMA itp.) nie powinien takich przypadkach zawieść .Oczywiście 1-2 sekundowe zachwianie się bufora jest czymś normalnym ,jednak wszystko trwa zaledwie 1-2sekudy przez co o żadnych anomaliach mowy być nie może .
Osobiście w trakcie nagrywania oprócz odsłuchu plików muzycznych czy filmowych zdarza się iż poprzez modem loguję się do sieci ,usuwam pliki z dysku itp.
W tym miejscu nie sposób podkreślić iż moc procesora także ma tutaj znacznie .Jednak cały ten post opieram na przykładzie sprzętu zakupionego w minionym roku przez co mam na uwadze procesory rzędu co najmniej 700MHz .Oczywiście nikogo nie zachęcam do nagrywania płyt metodą "on the fly" ,jednak na tym przykładzie chciałem zobrazować jak ważnym czynnikiem jest tutaj soft oraz konfiguracja sprzętowa .
jaro
januszp jest offline  

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 06.01.2003, 07:00   #2
esem
OldBoy
 
Avatar użytkownika esem
 
Data rejestracji: 18.05.2002
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 3,863
esem jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>esem jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>
Temat jak rzeka. Kiedyś też się nim poważnie na tym forum zająłem, vide post "Podstawy podpinania napędów...). Podstawowy sukces jaki nim osiągnąłem to umieszczenie na stronie głównej artykułu w temacie IDE.
Ale forum rozwija się dynamicznie. Nowi memberzy gonią za statystykami i "odgrzewają" tematy dawno rozwiązane. Odkrywców i kandydatów do Nobla też nie brakuje. Kiedyś w odpowiedzi zadałem pytanie: przedstaw wyniki transferów na forum aby udowodnić tezę od spinaniu jakichś napędów na jednej taśmie. W odpowiedzi klient zaczął nawet przedstawiać wyniki (transferów w jedną stronę) ale po chwili się poddał i tak jeden potencjalny Noblista odpadł.
Inny klient wygłasza teorie nt wyższości taśm 40 nad 80 dla CD-podobnych - wszystko opada.
Myślę, że narazie temat można zawiesić - do czasu gdy powszechny będzie ATA 150. "Wypociny" goniących za statystykami młodych forumowiczów można przemilczeć na tym etapie. 8)
esem jest offline  
Stary 06.01.2003, 07:08   #3
-Sid-The-Rat=>
Kocham Paskudy, Świntuszę
 
Avatar użytkownika -Sid-The-Rat=>
 
Data rejestracji: 30.03.2002
Posty: 6,017
-Sid-The-Rat=> niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
ata 150? wydawalo mi sie ze standard ata w tej postaci o ktorej mowimy zatrzyma sie na (nikomu tak naprawde niepotrzebnej) 133 a dalej bedzie serial ATA i scsi

a tasmy 40 maja swoja zalete trudniej je popsuc
__________________
2 * nec 20WGX2.. o mamo.. oczy za uszy
nie odpowiadam na pivy z pytaniami jak sie komus wlamac na mail [co za pomysl] i z prosba o pomoc w konfigu czegostam. te czasy sie skonczyly.
-Sid-The-Rat=> jest offline  
Stary 06.01.2003, 07:17   #4
esem
OldBoy
 
Avatar użytkownika esem
 
Data rejestracji: 18.05.2002
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 3,863
esem jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>esem jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>
Cytat:
-Sid-The-Rat=> napisa***322;(a)
a tasmy 40 maja swoja zalete trudniej je popsuc
To chyba jedyna ich zaleta.
esem jest offline  
Stary 06.01.2003, 07:23   #5
-Sid-The-Rat=>
Kocham Paskudy, Świntuszę
 
Avatar użytkownika -Sid-The-Rat=>
 
Data rejestracji: 30.03.2002
Posty: 6,017
-Sid-The-Rat=> niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
owszem - to byl zarcik...
__________________
2 * nec 20WGX2.. o mamo.. oczy za uszy
nie odpowiadam na pivy z pytaniami jak sie komus wlamac na mail [co za pomysl] i z prosba o pomoc w konfigu czegostam. te czasy sie skonczyly.
-Sid-The-Rat=> jest offline  
Stary 06.01.2003, 10:35   #6
januszp
Wyjadacz ;)
 
Data rejestracji: 11.08.2002
Lokalizacja: Rybnik
Posty: 395
januszp niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
" Nowi memberzy gonią za statystykami i ..."
Śmiem twierdzić iż Twoje posty równiez mają w tym swój udział .
Z Twoich postów zalatuje sarkazmem ,pretensją do prawie wszystkich forumowiczów .Nie wiem tak naprawdę co Twoj post wniósł nowego w tym temacie ,oprócz futurystycznego przesłania (ATA150)? .

Co do "Noblistów" ,nigdy sie za takiego nie uważałem ,"nabijanie" postów też nie leży w mojej intencji .Być może źle zrozumiałem Twoje nieco nie związane z tematem wystąpienie ,jeśli tak to przpraszam .
Jeśli jednak uważasz iż ten post nie powinien sie pojawić ze względu na na to iż jest porównywalny z "wypocinami" to nie mam nic przeciwko skasowania go przez moderatora .
Śmim jednak zauważyć iż czasem posty ,odpowiedzi negowane przaz Ciebie mogą przyczynić się do rozwiązania problemów przez Forumowiczów tutaj zagladających .
"...W odpowiedzi klient zaczął nawet przedstawiać wyniki (transferów w jedną stronę) ale po chwili się poddał i tak jeden potencjalny Noblista odpadł..."
Masz nieco dziwne podejście co do polemiki .Widze że traktujesz forum bardziej jako rozgrywkę sportową niż jako chęć podzielenia sie wiedzą .
Jeszcze raz przepraszam jeśli źle zrozumiałm Twoje wystąpinie ,jednak jeśli piszesz post w temacie ,który sam stworzylem to mam prawo rozumieć iż tyczył się on mojej osoby .
jaro
januszp jest offline  
Stary 06.01.2003, 10:52   #7
esem
OldBoy
 
Avatar użytkownika esem
 
Data rejestracji: 18.05.2002
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 3,863
esem jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>esem jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>
Januszp, chyba zupełnie mnie źle zrozumiałeś.
Jeżeli uważasz, że dotknąłem Ciebie personalnie - to przepraszam, nie było to moją intencją.
Zawsze czytam Twoje wypowiedzi z głębokim zainteresowaniem. Wchodząc na forum od razu widzę które posty muszę przeczyać (a napewno Twoje), które czytam w wolnych chwilach dla rozrywki (aby pośmiać się) i których napewno nie warto otwierać - bo to strata czasu.
Pozdrawiam i jeszcze raz przepraszam. 8)
esem jest offline  
Stary 06.01.2003, 20:22   #8
januszp
Wyjadacz ;)
 
Data rejestracji: 11.08.2002
Lokalizacja: Rybnik
Posty: 395
januszp niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
W takim bądź razie to ja przepraszam - troche mnie poniosło .
Cieszę się iż w kulturalny sposób załatwiliśmy niedomówienia .
Swoją drogą chyba zbyt pochopnie oceniłem Twój post - mam nauczkę na przyszłość .jaro
januszp jest offline  
Dyskusja zamknięta


Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 16:36.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.