Powrót   Forum CDRinfo.pl > Napędy optyczne i nagrywanie CD, DVD, Blu-ray, HD DVD > Napędy optyczne CD

Napędy optyczne CD Tematy poswięcone nagrywarkom i nagrywaniu płyt CD-R/RW



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Dyskusja zamknięta
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Stary 24.04.2003, 15:19   #1
puch
Forumator
 
Data rejestracji: 21.03.2003
Lokalizacja: Ł
Posty: 954
puch zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Exclamation Problemowicze LG łączcie się!

W związku z dużą liczbą opisywanych problemów z upgrade'm BIOSu w nowych napędach LG, gdy robi się to spod Windows oryginalnym programem LG, mam propozycję!

Może wszyscy, którzy upgrade'owali napędy LG pod Windows, zarówno ci, którzy mieli kłopoty, jak i ci, którym udało się to bez najmniejszego problemu, zechcieliby opisać jeszcze raz szczegółowo sprzęt (płyta główna, chipset, sterowniki chipsetu, ASPI, sposób podłączenia napędu i czy sam na taśmie, czy z czymś), system, działające oprogramowanie (np. inne programy do nagrywania, czy mieli włączone wbudowane nagrywanie XP, itd.) - może uda się wykryć jakiś wspólny mianownik i skonstruować jakieś ogólne ostrzeżenie?

All feedback most welcome!

Ostatnio zmieniany przez puch : 24.04.2003 o godz. 15:27
puch jest offline  

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 25.04.2003, 05:35   #2
puch
Forumator
 
Data rejestracji: 21.03.2003
Lokalizacja: Ł
Posty: 954
puch zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Witam ponownie.

Widzę, że niektórzy czytają, ale brak odpowiedzi.
Jeśli uważacie, że temat nie ma sensu, usunę.

Pomyślałem, że winy za niepowodzenie upgrade'u firmware'u spod Windows nie może chyba ponosić sam napęd: skoro potem udaje się go ożywić wgrywając binarny BIOS pod DOS'em, to chyba nie jest on uszkodzony! A zatem problem musi leżeć w konfiguracji sprzętowo-programowej danego konkretnego komputera.
Pomyślałem więc, że może gdyby udało się zebrać odpowiednio dużo danych, udałoby się znaleźć jakiej prawidłowości i dojść do tego, jak to zrobić, żeby uniknąć kłopotów.

Postanowiłem także przeczytać ponownie uważnie instrukcję upgrade'u, dołączaną przez LG do programu aktualizującego.

Oto co LG ma do powiedzenia:

1) Aktualizacji użytkownik dokonuje całkowicie na własną odpowiedzialność. Jeśli wystąpią problemy, następuje utrata gwarancji.

2) Z napędu należy wyjąć płytę.

3) Napęd powinien być podłączony jako JEDYNY do drugiego (secondary) kanału kontrolera IDE jako Master, bez napędu Slave.
Zworka powinna być ustawiona w pozycji Master.

Aby uprzedzić od razu wątpliwości związane z pozorną oczywistością ostatniego stwierdzenia chciałbym przypomnieć, że posiadając taśmy 80-żyłowe napędy można skofigurować jako Master i Slave także w inny sposób: po ustawieniu zworek w pozycji CS (Cable Select), napęd podłączony do ostatniej, czarnej wtyczki zostanie rozpoznany jako Master, a podłączony do środkowej, szarej wtyczki - jako Slave.

Z instrukcji LG nie wynika jednoznacznie, że nie należy używać konfiguracji za pomocą położenia na kablu (CS), jest natomiast zalecenie, by zworkę ustawić na Master. Czy ma to znaczenie, czy napęd skonfiguruje się jako Master zworką, czy pozycją na kablu? Nie wiem, jednak na wszelki wypadek zrobiłbym to zworką, by być ściśle w zgodzie z instrukcją.

Słyszałem też o występujących niekiedy problemach z pracą napędów, gdy napędy skonfigurowane zworkami jako Master i Slave podłączy się do taśmy 80-żyłowej odwrotnie, tzn. Slave na końcu taśmy a Master w środku. Producenci dysków twardych (np. IBM) w swoich instrukcjach zalecają, by urządzenie Master zawsze podłączać do wtyczki końcowej (czarnej), a Slave do środkowej (szarej) niezależnie od tego, czy napędy konfiguruje się metodą Cable Select, czy nie. Wiem, że firmy montujące komputery nie zawsze się do tego zalecenia stosują, a często nawet o nim nie wiedzą.

Na wszelki wypadek, aby być w zgodzie z wszelkimi zaleceniami, założyłbym zatem, że flashowany napęd należy skonfigurować zworką jako Master i podłączyć jako jedyny w drugim kanale IDE do końcowej wtyczki na taśmie.

4) Napędu nie należy dotykać w czsie aktualizacji

5) Nie należy dopuścić do zaniku zasilania

Może osoby zainteresowane przejrzą powyższe zalecenia i zorientują się, czy spełniły wszystkie te warunki. Może tu leży przyczyna niepowodzeń?
puch jest offline  
Stary 25.04.2003, 16:57   #3
P_M_
Stały bywalec ;)
 
Data rejestracji: 06.06.2002
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 115
P_M_ w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Na Twoim miejscu nie żyłowałbym się tak

Bez urazy, ale to ten programik od LG jest zwalony. Parę razy go użyłem, ale nie bez problemów, bo cham nie chciał się uruchomić. Trzeba było gada odpalić kilka razy, aż zastartował. Innym razem, kiedy chciałem przywrócić poprzednią wersję firmware'u odpalił się z miejsca, a konfig i sterowniki były identyczne. Jeśli jednak ktoś chce sobie upgrade'ować f/w pod windowsami, niech lepiej ściągnie MTKFlash'a. Działa bezbłędnie. Może być w napędzie płyta i też się wgra bios. Pozdrawiam.
P_M_ jest offline  
Stary 25.04.2003, 17:31   #4
puch
Forumator
 
Data rejestracji: 21.03.2003
Lokalizacja: Ł
Posty: 954
puch zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Zgadzam się całkowicie, że coś jest nie w porządku. Tyle tylko, że:

1) LG w tej chwili publikuje nowe BIOSy tylko w tej formie. Żeby użyć mtflash czy mtkwinflash, trzeba skądś zdobyć BIOS w pliku binarnym albo szesnastkowym

2) Wiele osób, nieświadomych zagrożenia, i nawet - jak podejrzewam - często nie czytając zaleceń LG, upgrade'uje BIOS spod Windows, wierząc, że się uda.

3) Procedura upgrade'u gotowym programem LG jest prosta - jedno kliknięcie myszą (abstrahuję od tego, że może mieć fatalne skutki). Użycie mtkwinflash'a jest bardziej skomplikowane (no i trzeba mieć ten binarny BIOS), a użycie mtkflash'a pod DOS-em jest jeszcze trochę bardziej skomplikowane.

Dlatego pomyślałem sobie, że jeśli uda się ustalić, co powoduje, że program LG się nie sprawdza, można będzie uniknąć problemów.
puch jest offline  
Stary 26.04.2003, 09:37   #5
radw
Wyjadacz ;)
 
Avatar użytkownika radw
 
Data rejestracji: 12.03.2003
Lokalizacja: Olsztyn/Walsall
Posty: 296
radw zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Mam palnik LG 48x24x48x, upgradowałam w nim bios do 1.0.4 (ściągniety z cdronfo) pod windą (98se)i chodzi bez kłopoty. Miałem wersję 1.0.2 to płytki się paliły, a teraz chodzi ładnie, co do sprzętu to mam zabytek ;-> Soltek SL 54u5, AMD k6-500 i tym podobne antyki.
radw jest offline  
Stary 26.04.2003, 11:21   #6
puch
Forumator
 
Data rejestracji: 21.03.2003
Lokalizacja: Ł
Posty: 954
puch zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Radw,

Dzięki za odzew!

Napisz proszę więcej o tym, czy stosowałeś się ściśle do podanych wyżej zaleceń LG (tzn. napęd pusty, podłączony jako samotny secondary master, itd.).
puch jest offline  
Stary 26.04.2003, 20:09   #7
slawo77
Nowy na forum
 
Avatar użytkownika slawo77
 
Data rejestracji: 06.10.2002
Posty: 23
slawo77 w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
u mnie zawsze bez problemow
1.05 i 1.06 wrzucalem programikiem od LG pod XP
przywracalem tez 1.04 - tez zadnych problemow
naped jako master razem z CD LG32 jako slave
slawo77 jest offline  
Stary 27.04.2003, 00:06   #8
puch
Forumator
 
Data rejestracji: 21.03.2003
Lokalizacja: Ł
Posty: 954
puch zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Dzięki za odzew - zbierajmy info dalej - może coś z tego wyniknie?
puch jest offline  
Stary 27.04.2003, 06:23   #9
MS
Bywalec
 
Data rejestracji: 10.05.2002
Posty: 56
MS w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Witam. Ja bezposednio z poziomu win98se przerabiałem swoje LG 32, na 40-stkę. Wgrałem bios od Ibm-a. Żadnych problemów. Mój układ to płyta asusa, duron 1,3, Lg wspólnie na szelce z cdromem asusa 52x, ustawiony jako master. Powtarzam, żadnych problemów z wgraniem, pali też ok. - oczywiście na poziomie LG (czyli tu dość problematyczne osiągane szybkości nagrywania, zależne od płytek). Poza tym naprawdę wszystko "gra i buczy".
Pozdrawiam.
MS jest offline  
Stary 01.05.2003, 07:33   #10
radw
Wyjadacz ;)
 
Avatar użytkownika radw
 
Data rejestracji: 12.03.2003
Lokalizacja: Olsztyn/Walsall
Posty: 296
radw zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
puch napisa***322;(a)
Radw,

Dzięki za odzew!

Napisz proszę więcej o tym, czy stosowałeś się ściśle do podanych wyżej zaleceń LG (tzn. napęd pusty, podłączony jako samotny secondary master, itd.).
Napęd był pusty i podłączony jako samotny master (secondary). Żadnych problemów do tej pory.
radw jest offline  
Stary 01.05.2003, 09:50   #11
devdd
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 01.05.2003
Lokalizacja: Wschowa
Posty: 3
devdd w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
u mnie bez problemow Lg 8481B z biosem bodajze 1.01. Sciagnalem z cdrinfo bios 1.04, nawet nie rozpakowalem zip'a, tylko spod winrara odpalilem - chcialem zobaczyc jak to wyglada, i zastanowic sie czy warto, a ten bez pytania sflashowal nagrywarke - troche sie przestraszylem... zniknela z menedzera urzadzen, no to reset kompa, chwila strachu... i jest znalazl LG, teraz kazda plyte pali az milo..
Sprzet: nforce2, win2k+sp2, nagrywara jako master na drugim kanale.
Dopiero jak poczytalem forum, to stwierdzilem ze glupi ma szczescie nieswiadomy, odpalilem to od razu i poszlo bez zajakniecia...
devdd jest offline  
Stary 01.05.2003, 09:57   #12
puch
Forumator
 
Data rejestracji: 21.03.2003
Lokalizacja: Ł
Posty: 954
puch zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
@devdd,

Dzięki za info; nagrywarka była sama na taśmie, czy był też jakiś slave?

Niestety, na razie ciągle za mało informacji i niewiele z nich wynika. Wygląda na to, że powodzenie zależy od faz księżyca, pogody na Saharze i humoru sąsiada...

Bardzo proszę o więcej info od osób, które miały kłopoty!
puch jest offline  
Stary 01.05.2003, 10:26   #13
mirol
Bywalec
 
Data rejestracji: 16.04.2003
Lokalizacja: Łódź
Posty: 30
mirol w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
LG 8480B jako sec.master razem z dvd Samsung. Ładowałem biosy 1.05 i nawet wczoraj 1.06- wszystko OK.
Pozdrawiam
mirol jest offline  
Stary 01.05.2003, 10:37   #14
puch
Forumator
 
Data rejestracji: 21.03.2003
Lokalizacja: Ł
Posty: 954
puch zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Dzięx
puch jest offline  
Stary 02.05.2003, 10:18   #15
devdd
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 01.05.2003
Lokalizacja: Wschowa
Posty: 3
devdd w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
nagrywarka jako master... sama na tasmie
devdd jest offline  
Dyskusja zamknięta


Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 00:23.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.