Powrót   Forum CDRinfo.pl > Napędy optyczne i nagrywanie CD, DVD, Blu-ray, HD DVD > Napędy optyczne CD

Napędy optyczne CD Tematy poswięcone nagrywarkom i nagrywaniu płyt CD-R/RW



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Dyskusja zamknięta
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Stary 16.12.2005, 13:26   #1
KaPi
Zaprenumerowany
 
Avatar użytkownika KaPi
 
Data rejestracji: 16.09.2003
Lokalizacja: 49° 41' 43,2" N 22° 01' 10,7" E
Posty: 410
KaPi zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Exclamation Przegrywanie z winyli na CD - problem z WAV

Witam wszystkich!
Umieściłem temat w tym dziale, bo nie za bardzo wiedziałem w którym, a nie chciałem też dawać go do offtopicu, bo jest po części związany z tematem CD i WAV.
Więc tak: przegrywam muzykę z czarnych płyt poprzez wyjście słuchawkowe z wieży Unitra na komputer. Tam w CoolEdit 2000 po zgraniu, zapisuję to jako WAV (cała płyta w jednym pliku). Następnie DePopperem czyszczę nagranie z trzasków i ponownie zapisuję. Otwieram ten plik znowu w CoolEdit 2000 i wycinam poszczególne utwory i zapisuję osobno (każdy w WAV).
I tu praktycznie koniec. OK, chcę to odtworzyć, ładnie idzie (odtwarzam w WinAmpie). Ale gdy patrzę na wizualny pasek (ten u góry WinAmpa), to widzę, że 5 ostatnich słupków w ogóle się nie rusza... I tu moje pytanie: jaka jest tego przyczyna? Jest tak w każdym przypadku, to znaczy przy nagrywaniu z gramofonu przez wieżę i z magnetofonu przez wieżę...
Odkryłem natomiast, że gdy wsadzę ten WAV do np. CDexa i przerobię na MP3, to wszystkie słupki ruszają się równo... Czy ktoś wie, czemu tak się dzieje? Może po prostu zapominam coś zrobić po zapisaniu wszystkich piosenek, żeby uruchomić te ostatnie słupki? Bez nich dźwięk jest jakby bardziej przygłuszony, niezbyt przestrzenny. Dodam, że nie chcę przerabiać wszystkich piosenek na MP3, bo chcę to później nagrać na CD, a jak wiadomo MP3 pogorszy jakość...
Czekam więc na propozycje, jak się z tym uporać.

Jeszcze takie małe pytanko: czy ktoś ma pomysł, jakim programem wyeliminować drapanie igły o płytę winylową? Daje się to słyszeć przy niektórych nagraniach w cichych miejscach albo pod koniec piosenek - po prostu słychać takie narastające drapanie. I nie wiem jak sobie z tym poradzić. Inna sprawa to taka, że graficznie nagranie z gramofonu też nie wygląda zbyt ładnie - całe pofalowane, nawet w momentach cichych - to chyba wina właśnie tego drapania? Dodam, że mam gramofon Unitry, więc żadna nowośc. Nie wiem czy nowy coś by tu zmienił?
__________________

ZPAV, SafeDisc 3/4 and WinOnCD 6
KaPi jest offline  

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 16.12.2005, 17:34   #2
dariuszdebek
Bywalec
 
Data rejestracji: 01.01.2003
Lokalizacja: Ustrzyki Dolne, Poland
Posty: 28
dariuszdebek w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
O ile wiem,wyjście słuchawkowe zawęża pasmo przenoszenia.Najlepiej przegrywać
normalnym wyściem.
dariuszdebek jest offline  
Stary 16.12.2005, 20:35   #3
KaPi
Zaprenumerowany
 
Avatar użytkownika KaPi
 
Data rejestracji: 16.09.2003
Lokalizacja: 49° 41' 43,2" N 22° 01' 10,7" E
Posty: 410
KaPi zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Problem w tym, że z TAPE 2 idzie mi tylko na lewy głośnik...!
__________________

ZPAV, SafeDisc 3/4 and WinOnCD 6
KaPi jest offline  
Stary 17.12.2005, 01:33   #4
Arepo
Guru
 
Avatar użytkownika Arepo
 
Data rejestracji: 01.10.2004
Posty: 3,430
Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
Witam



Analizator widma przedstawia w postaci graficznej dźwięki o określonej częstotliwości zawierające się w materiale audio. Każdy słupek prezentuje pewien ich określony zakres (np. 14-16 kHz) i jeśli się nie porusza to znaczy, że one nie występują. Skoro zgrywałeś z płyty analogowej, to nie ma się co dziwić, że ma miejsce taki efekt (niedoskonałość technologii). Dla przykładu na rysunku 1 jest ten sam materiał zsamplowany z kasety magnetofonowej i zripowany z płyty CD. Widać wyraźnie, że możliwości kasety kończą się przed 16 kHz, gdy CD przekracza 20 kHz. Oczywiście to 16 kHz przy kasecie jest z dodatkowo z wyjątkowo marną dynamiką (około 56 dB - bez dolby, CD to 96 dB) co oznacza ogromne szumy i ogólny chaos . W przypadku płyty analogowej jest przeważnie jeszcze gorzej .


Rys.1

Po tym przydługim wstępie przechodzę do Twojego problemu. Aby wyjaśnić co tutaj ma miejsce, przygotowałem specjalnie dźwięk z częstotliwościami obciętymi powyżej 11 kHz. Przy odtwarzaniu go w winampie widać wyraźnie, że słupki po prawej stronie analizatora, prezentujące wysokie tony, ani drgną, gdyż nie mają do tego podstawy ***8211; patrz rysunek 2 ***8211; okno 1. Co ciekawe po przerobieniu tego dźwięku na *.mp3 rzeczywiście wykres spektrum wygląda inaczej (okno 2). Jest to spowodowane tym, że analizator prezentuje w przypadku plików *.mp3 inne zakresy częstotliwości !. Kompresja mp3 (szczególnie ta z niskim bitratem) powoduje obcięcie wysokiego pasma i aby analizator nie był wyświetlany ciągle częściowo, zmieniono po prostu jego zakresy. Proste i skuteczne. Oczywiście nie zmienia to faktu, że dźwięk jest nadal tak marnej jakości jakiej był, więc to, że wydaje Ci się, że brzmi lepiej to złudzenie .


Rys.2

Co do drapiącej igły to oczywiście można spróbować to zlikwidować. Trzeba znaleźć fragment gdzie występuje tylko i wyłącznie ten efekt (np.: przerwa między utworami). Następnie za pomocą narzędzia Noise Reduction (w Cool Edicie 2000 ***8211; chyba tylko jako dodatkowa wtyczka) zrobić profil tego dźwięku (Capture Profil), pobawić się ustawieniami ***8211; Noise Reduction Level (Low-High) oraz Reduce by (dB), aż do uzyskania zadowalającego efektu i na końcu usunąć. Ważne, aby ustawienia były dobrane tak, by kasować tylko ten dźwięk, który trzeba - co czasem okazuje się dosyć trudne do zrobienia. Najlepiej sprawdzać to przesłuchując wstępnie materiał za pomocą opcji Preview i przy włączeniu Keep Only Noise, gdzie powinno być słychać tylko igłę. Gdy tak będzie, zmieniamy na Remove Noise i klikamy OK.


Rys.3

Jeśli Cool Edit 2000 sobie nie poradzi z tym zadaniem to na pewno zrobi to Adobe Audition (dawniej wersja Pro Cool Edita), którą znajdziesz TU , działa za free przez 30 dni.

To chyba wszystko.

Pozdrawiam
Dołączone obrazki (kliknij, aby powiększyć)
Przegrywanie z winyli na CD - problem z WAV-rys.1.gif   Przegrywanie z winyli na CD - problem z WAV-rys.2.gif   Przegrywanie z winyli na CD - problem z WAV-rys.3.gif  
__________________
Lite-On iHBS 212, Pioneer BDR-209EBK
Arepo jest offline  
Stary 17.12.2005, 04:42   #5
joujoujou
Ͼ Ͽ
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika joujoujou
 
Data rejestracji: 15.05.2004
Lokalizacja: W domu.
Posty: 37,399
joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
Cytat:
Napisany przez KaPi
Problem w tym, że z TAPE 2 idzie mi tylko na lewy głośnik...!
Sprawdź kable, powinno iść na oba, chyba że TAPE 2 to wyjście mono.
__________________
Pozdrawiam i zapraszam na www.joujoujou.com - całkiem nową galerię zdjęć z Irlandii.
Moje filmy są tutaj.
Forum ZielonaIrlandia.
Problemy i porady wyłącznie na forum.
Prywatne wiadomości lub przez komunikatory będą ignorowane.
joujoujou jest offline  
Dyskusja zamknięta

Opcje związane z dyskusją
Tryby wyświetlania

Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 14:54.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.