Powrót   Forum CDRinfo.pl > Napędy optyczne i nagrywanie CD, DVD, Blu-ray, HD DVD > Napędy optyczne CD

Napędy optyczne CD Tematy poswięcone nagrywarkom i nagrywaniu płyt CD-R/RW



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Dyskusja zamknięta
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Stary 19.08.2003, 16:00   #1
Sliwa95
Typical Lame Burner
 
Avatar użytkownika Sliwa95
 
Data rejestracji: 19.08.2003
Lokalizacja: Pabianice
Posty: 49
Sliwa95 zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Question Sony CRX 1611 i błędy

Mam nagrywarkę Sony CRX 1611 OEM. Mam ją od stycznia zeszłego roku (czy jakoś tak). Dotąd sprawiała się bardzo dobrze (wszelkie błędy były spowodowane przeze mnie). Ale od jakiegoś czasu zaczęła się dziwnie zachowywać. Jakieś 4 miesiące temu przestała rozpoznawać najtańsze płyty, np. Datex. Później to samo działo się z Platinium. Przez jakiś czas używałem Samsungów, czytało je jak żadne, ale niedawno i je przestało wykrywać.

Cały problem da się zobrazować tak: wkładam do napędu płytkę, niezaleźnie czy czystą, czy już wypaloną. I czasem nagrywarka mi płytę wykrywa, ale częściej nie. Zauważyłem też, że tuż po uruchomieniu komputera prawdopodobieństwo odczytu płyty wzrasta. Czasem trzeba wyłączyć komputer na co najmniej 0,5 godziny, żeby widział jakąś nowszą płytkę. Nawet z nowymi płytami nagranymi na innej nagrywarce mam ten sam kłopot - nie zawsze je czyta. Natomiast z płytami nagrywanymi "dawno temu", oraz z płytami tłoczonymi nie ma tego problemu.
Sprawdzałem na dwóch komputerach, przy sytemach win98se i win2k professional. Do nagrywania używam Nero, w wersji 5.5.9.9

Zastanawiam się nad updatem firmware'u. Jednak, jak się dowiedziałem, moja nagrywarka to OEMowska wersja Liteon LTR-16101B. Sciagnalem do niej firmware, ale nie wiem, czy jest sens robic update. Poza tym slyszalem, ze LiteOnowy updater moze stwierdzic, ze nie widzi nagrywarki LiteOn. W jaki wiec sposob wtedy sprobowac zrobic update, czym (poprosze krok po kroku).

Uzylem programu Drive Check CD-RW 1.10, na starej plycie RW. Test przeszedl pomyslnie:

Unit #: 0
Drive Letter: G:\
Vendor: SONY
Model #: CD-RW CRX1611
Firmware: TYS7
Supported Firmware: TYS3
Can write CD-R
Current: 0x Max: 0x
Can write CD-RW
Current: 0x Max: 0x
Can read CD-R
Can read CD-RW
Supports test write

Z gory dzieki za odpowiedz
__________________
Appereance and Reality... RMB
Sliwa95 jest offline  

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 19.08.2003, 16:16   #2
SEBAW
Stary użytkownik
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika SEBAW
 
Data rejestracji: 09.06.2002
Lokalizacja: W-ń
Posty: 3,916
SEBAW jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>SEBAW jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>SEBAW jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>SEBAW jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>
Zmień w nagrywarce na najnowszy bios oraz przeczyść napęd (optykę).
SEBAW jest offline  
Stary 19.08.2003, 17:04   #3
Sliwa95
Typical Lame Burner
 
Avatar użytkownika Sliwa95
 
Data rejestracji: 19.08.2003
Lokalizacja: Pabianice
Posty: 49
Sliwa95 zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
niestety

Do tego soniasza oryginalnie nie bylo nigdy uakutalnien firmwareu, co najwyzej tylko jeko ten liteon.
A z tym czyszczeniem moglbys podac jakies szczegoly: czym, jak, jakie ryzyko?
__________________
Appereance and Reality... RMB
Sliwa95 jest offline  
Stary 19.08.2003, 18:41   #4
Sliwa95
Typical Lame Burner
 
Avatar użytkownika Sliwa95
 
Data rejestracji: 19.08.2003
Lokalizacja: Pabianice
Posty: 49
Sliwa95 zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
A, i jeszcze jedno: Czym różnią się LiteOny 16101 od 16102?
__________________
Appereance and Reality... RMB
Sliwa95 jest offline  
Stary 19.08.2003, 18:53   #5
Maciej
.:Esin Member:.
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika Maciej
 
Data rejestracji: 31.12.2002
Lokalizacja: PL
Posty: 7,665
Maciej niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>Maciej niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Cytat:
Sliwa95 napisa***322;(a)
A, i jeszcze jedno: Czym różnią się LiteOny 16101 od 16102?
Zastosowaniem chipa firmy Mediatek ...Ltr-16102 ma nowszy .
__________________
Jak mądrze zadawać pytania

Ostatnio zmieniany przez Maciej : 19.08.2003 o godz. 19:25
Maciej jest offline  
Stary 19.08.2003, 22:08   #6
Sliwa95
Typical Lame Burner
 
Avatar użytkownika Sliwa95
 
Data rejestracji: 19.08.2003
Lokalizacja: Pabianice
Posty: 49
Sliwa95 zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Zrobilem, co nastepuje i odtad nie jestem juz posiadaczem sonki tylko normalnego lite-ona. Opisze cala procedure, jakby jakis inny uzytkownik mial problemy z tym modelem sony:

Pod adresem http://www.alexander-noe.de/Firmware...01B/index.html znajduja sie dosowe updatery firmware'u lite-ona w wersjach TS0T i TS0V. Nalezy je sciagnac (obowiazkowo jedna z nich, ja sciagnalem obie). Oprocz tego nalezy sie zaopatrzyc w najnowsza wersje firmware'u (nawet na stronie cdrinfo - patrz Liteon LTR-16101B, wersja TS0W). Nastepnie nalezy uruchomic kompa w czystym Dosie. Ja najpierw przestawilem nagrywarke na master. System startowalem z dyskietki startowej. Nalezy odpalic teraz plik o nazwie Csts0t.exe lub Csts0v.exe, w zaleznosci od tego ktora wersje dosowego updatera sciagnelismy. Program powinien wykryc naped jako sony, nastepnie zapytac sie o potwierdzenie, oczywiscie dajemy yes. Nie zdziwcie sie jak zobaczycie mrugajaca czerwona diode (kolejny z plusow update'u na lite-ona, opisze ponizej). Po paru chwilach juz mamy nowy bios i nowa stara nagrywarke Ja dla pewnosci zrobilem update 2 razy, najpierw plikiem Csts0t.exe, a nastepnie Csts0v.exe Nastepnie uruchamiamy winde, a tu poprawiamy bios sciagnietym z cdrinfo plikiem Ts0w.exe
Odtad powinnismy byc posiadaczami sprawnej nagrywarki OEM Liteon LTR-16101B.

Dlaczego nie od razu robic update w windzie? oryginalny updater firmy lite-on wykryje, ze nie mamy nagrywarki tej firmy i odmowi wspolpracy. Natomiast te dosowe wersje nie maja takich oporow.

Czerwona dioda. Zapewne we wszystkich wersjach Sony CRX 1611 OEM tak przy nagrywaniu, jak i odczycie swieci sie ta sama zielona dioda. Ale najwyrazniej firma sony poszla na latwizne. Pozostawili oryginalne diody, tak jak w lite-onie dwukolorowe. I dlatego, gdy juz mamy zamiast sony lite-on, bedziemy sie cieszyc nowym swiatelkiem na naszym komputerze

Optyki nie czyscilem, zebralem we wnetrzu sladowe ilosci kurzu i delikatnie bebechy przedmuchalem.
Dziekuje SEBAwl-lowi i Maciejowi za pomoc.
__________________
Appereance and Reality... RMB
Sliwa95 jest offline  
Stary 17.10.2003, 20:07   #7
Sliwa95
Typical Lame Burner
 
Avatar użytkownika Sliwa95
 
Data rejestracji: 19.08.2003
Lokalizacja: Pabianice
Posty: 49
Sliwa95 zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Niestety, na niewiele się to zdało. Minęło trochę czasu, a nagrywarka wróciła do starych zwyczajów. Czyli znowu czyta normalnie tłoczone płyty, a z palonymi problemy z wykryciem. Od ostatniego "razu" zmieniłem kompa, ale zaczęło sie walić już wcześniej. Teraz jadę na MSI KT4AV, Athlon XP 1900+, na Primary 40GB WD, na Secondary: master-seagate 4 gb, slave - palara. Obie szyny 80.
Kiedyś (ale na starej płycie) szło na szynie z tym dyskiem równo (raz dysk był master, raz palara).

Jeszcze spróbuje przeczyścić napęd, ale tak po z trzech miechach?
Słyszałem coś, o jakimś dziwnym programie do zabawy z takimi sprzętami, ale tylko słyszałem. Ciekaw jestem czy ktoś wie, co to może być?
__________________
Appereance and Reality... RMB
Sliwa95 jest offline  
Dyskusja zamknięta

Opcje związane z dyskusją
Tryby wyświetlania

Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 00:48.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.