Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Napędy optyczne CD (https://forum.cdrinfo.pl/f2/)
-   -   Umiera nagrywarka, czy wina oprogramowania? (https://forum.cdrinfo.pl/f2/umiera-nagrywarka-czy-wina-oprogramowania-23639/)

kryptonite 22.07.2003 11:46

Umiera nagrywarka, czy wina oprogramowania?
 
Witam!

Na początku zaznaczę, iż nie jestem specem od nagrywania jak większość z Was i dlatego przepraszam z góry za nieskomplikowane i lakoniczne określenia...

Mam problem z nagrywarką YAMAHA CRW6416S na SCSI. Posiadam ją od niespełna 4 lat, wypalam średnio 3-5 płyt tygodniowo - czyli na użytek domowy. Nigdy nie miałem z nią większych problemów - wypalała wszystko, łącznie z tandetnymi płytkami z hipermarketów. Nawet po zmianie systemu na Windows XP nagrywała bez zarzutu.

Ostatnio jednak dzieje się mniej więcej coś takiego:
- nagrywam w Nero i gdy proces dojdzie do 100% - miga zielone światełko, sesja nie zamyka się i tak już cały czas (oczywiście trzeba restartować kompa)
- gdy nagrywam w XP (przerzucam na napęd nagrywarki, po "małpiemu") - proces dochodzi do końca i niby jest wszystko okej, ale nagranej płytki w ogóle nie widać! (taka sama sytuacja, gdy nagrywam w Nero lub w ściągniętym ostatnio CDBurnerXP)

Zaznaczam, że procesy kończą się "pomyślnie" - nie wyskakują żadne błędy, etc. Po nagraniu płytki ... nie ma!

Proszę pomóżcie! Czy jest to kwestia samej nagrywary (i czas ją wywalić i kupić nową), czy kwestia oprogramowania i sterowników?

Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc!

CIAPEK 22.07.2003 11:51

Zakładam, że jako właściwie długookresowy użytkownik masz posprawdzane podstawy czyli np. DMA, taśmy i inne. Chodzi mi o to że nie trzeba tłumaczyć Tobie podstaw konfigurowania nagrywarki dlategoże jak mówisz przez 4 lata było wszystko dobrze.

Jeśli to się stało tak nagle i próbowałeś coś z tym robić i nic się nie zmienia to stawiam na to że palarka po prostu mogła paść. :(

kryptonite 22.07.2003 11:54

aha, no właśnie nigdy nie musiałem nic konfigurować, itd., bo wszystko było ok. czy są jakieś programy diagnostyczne lub cokolwiek? dodam jeszcze, że wypala mi co 10 płytkę ;(

CIAPEK 22.07.2003 12:03

Kolego no ja w sumie stawiam już raczej na pewno na to, że wypalarka kończy swój żywot, bo wybredność nagrywania tak jak piszesz to duża tego oznaka. Nie ma co, że tak powiem marnować płyt.

Możesz sprawdzić np. czy dobrze masz wgrane sterowniki ASPI programem Aspi check. A w Nero CD Speed w zakładce EXTRA masz różne testy (szcególnie Scan Disc) dzieki ktorym sprawdzisz czy z nagranymi płytami rzeczywiście jest taka masakra.
A czy nagrywarka padła to chyba nie ma takiego programu który by to pokazał. We właściwościach rożnych programów i w info mogą być jedynie jakieś tam komunikaty, ale w to wątpie.
Cicha śmierć ;):3msie:

kryptonite 23.07.2003 20:49

:jupi:

Działa!!!
Wyjąłem moją Yamahę z komputera - mogłem to przewidzieć - wyciągnąłem z kilogram latających kotów. Potem stanąłem przed dylematem: zaatakować soczewkę wacikiem od uszu, czy też nie?
Zaatakowałem i przyznam, że nie byłem zbyt delikatny - biedna latała na jakiejś sprężynce :chytry:
Potem podłączyłem i odpaliłem kompa. Na pierwszy ogień poszła hipermarketowa Esperanza. Płytka wjechała i czekam ... szok - XP rozpoznał ją jako czystą! (wcześniej tego nie robił :blee: ). I dalej: nagrałem kilka mp3 i wrzuciłem do przenośnego odtwarzacza - gra i to jak! (nawet lepiej, he, he 8) ). Potem jeszcze "28 Days Later" - idealnie!

Wczoraj desperacko poszukiwałem rozwiązania i wpadłem na chwilę na Allegro - było kilka ofert, mojej właśnie nagrywarki - sprzedający opisywali ten sam co ja problem :glaszcze:
Może więc zaatakować tę soczewkę?

Dzięki za pomoc CIAPEK


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 01:01.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.