Powrót   Forum CDRinfo.pl > Napędy optyczne i nagrywanie CD, DVD, Blu-ray, HD DVD > Nośniki optyczne

Nośniki optyczne Testy nośników CD/DVD/Blu-ray/HD DVD



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Stary 05.01.2021, 19:17   #1
mich_kr
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 16.06.2004
Posty: 11
mich_kr zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Question Czy można przechowywać płyty BD-R w kopertach?

Chciałbym się dowiedzieć, czy przechowywanie nagranych płyt blu-ray w kopertach z przeźroczystą folią jest bezpieczne na dłuższą metę? Czytałem gdzieś zalecenia, żeby unikać kopert, bo tworzą się mikro-perforacje, które mogą utrudniać odczyt danych. Czy to jest prawda czy może przejaw zbyt dużej ostrożności?
mich_kr jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 05.01.2021, 20:02   #2
- Deckard -
Odnowiony Cyfrowo
 
Avatar użytkownika - Deckard -
 
Data rejestracji: 23.05.2006
Lokalizacja: A.D 2019
Posty: 5,060
- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
Racjonalne podchodząc do tematu, musisz zadać sobie pytanie jak często wyjmujesz płyty z opakowania ? Jeśli często to moim zdaniem koperta jest kiepskim rozwiązaniem . Papier pyli i rysuje , nawet lepszej jakości. Zakup koperty z tworzywa sztucznego z miękka wyściółka.

Można też pomyśleć o dobrych boxach na płyty , są wyposażone w dobrej jakości koperty z PVC. Itp
- Deckard - jest online   Odpowiedz cytując ten post
Stary 05.01.2021, 21:31   #3
mich_kr
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 16.06.2004
Posty: 11
mich_kr zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Właściwie, to najbardziej interesuje mnie, czy jest jakaś różnica między DVD a blu-ray, jeśli chodzi o przechowywanie w kopertach papierowych, bo z przypadku DVD z mojego doświadczenia, to nie ma problemu. I właśnie co do blu-ray, to racjonalnie dochodzę to sprzecznych wniosków, bo:

1. BD-R mają większą gęstość zapisu, więc teoretycznie mniejsze uszkodzenia mechaniczne będą mieć większy wpływ

2. ale... DB-R ponoć mają twardszy plastik przeciw zarysowaniom

więc w sumie to nie wiem.

Chodzi o płyty z kopiami i archiwami, więc rzadko wyjmowane z kopert (1 lub 2 razy na rok, albo rzadziej).

Czy koperty z folii będą lepsze niż papierowe? Np. takie albo takie?
mich_kr jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 05.01.2021, 21:49   #4
- Deckard -
Odnowiony Cyfrowo
 
Avatar użytkownika - Deckard -
 
Data rejestracji: 23.05.2006
Lokalizacja: A.D 2019
Posty: 5,060
- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
Ja używam takich jak podałeś w pierwszym linku i nie ma problemu. Pozdrawiam
- Deckard - jest online   Odpowiedz cytując ten post
Stary 06.01.2021, 18:43   #5
mich_kr
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 16.06.2004
Posty: 11
mich_kr zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Ciekawe, bo właśnie natknąłem się na artykuł gościa, który twierdzi, że wzorek na kopertach z polipropylenu po jakimś czasie odcisnął się na płytach, przez co miał problemy z odczytem. Tam też jest napisane, żeby nie używać kopert z PVC, bo też mogą reagować z płytą, a te koperty z pierwszego linka są właśnie z PVC (info na stronie producenta). Więc już sam nie wiem, czy lepsze papierowe czy plastikowe. Może jednak nie ma to dużego znaczenia?

Mam u siebie jeszcze trochę kopert z pudełka (segregatora) na płyty i wyglądają mniej więcej tak jak te. Na moje oko wydają się być najlepsze, bo plastik jest tylko od zewnątrz, a płyta od strony danych styka się z miękkim materiałem (pewnie flizelina).
mich_kr jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 07.01.2021, 10:02   #6
PzBv2
Zarejestrowany
 
Data rejestracji: 11.07.2018
Posty: 10
PzBv2 zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
1. Jeśli koperty, to polecam te z tworzywa o nazwie tyvek. Jak papierowe, ale gładkie, śliskie i nie pylą. Niestety dostępne tylko na Amazonie.
2. Ten wzorek to się odcisnka jak składuje się płyty w klaserach w pozycji horyzontalnej. I do tego ułożone w stosy jak książki. Stara sprawa. Generalnie klasery nie były polecane od dawna. Ja to co często używam trzymam właśnie w kopertach tyvek albo pudełkach box (bd-re), a zimne kopie w cake'ach w których kupiłem czyste płyty.
PzBv2 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 09.01.2021, 22:36   #7
mich_kr
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 16.06.2004
Posty: 11
mich_kr zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
No spotkałem się kiedyś z tą nazwą tyvek, ale raczej nie będę ściągał z amazona takiego gadżetu. Faktycznie, ten wzorek mógł być od płyt leżących na stosie. Papier od koperty nie będzie zostawiać takich śladów, ciekawiło mnie tylko czy jakieś drobne cząstki pylenia od papieru mogą mieć wpływ na płyty blu-ray i czy są bardziej wrażliwe od dvd - osobiście nie miałem żadnych problemów z płytami dvd w kopertach papierowych nawet po 15 latach.
mich_kr jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 13.01.2021, 00:05   #8
nimal
Author
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika nimal
 
Data rejestracji: 29.03.2003
Lokalizacja: The World
Posty: 16,809
nimal ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>nimal ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>nimal ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>nimal ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>nimal ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>nimal ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>nimal ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>nimal ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>nimal ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>nimal ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>nimal ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
pył z koperty nie jest w stanie zarysować płyty
raczej utlenienia barwnika bym się obawiał, a tu papier ma zaletę w postaci blokowania światła (choć to bez znaczenia - kiepska płyta i tak się utleni)
nimal jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 17.11.2023, 12:43   #9
Quintam
Zarejestrowany
 
Data rejestracji: 16.06.2023
Posty: 7
Quintam zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Witam wszystkich, po przeczytaniu komentarzy rozumiem, że konkluzja jest taka aby płyty przechowywać w kopertach papierowych ?

Jakiś czas temu zacząłem przechowywać płyty w kopertach z polipropylenu opisanych wcześniej. Płyty swobodnie wiszą na szynie w koszulkach z PCV.
Ale artykuł podany wyżej wzbudził u mnie wątpliwości. Czy jest ktoś kto ma doświadczenie w przechowywaniu płyt i mógłby się podzielni doświadczeniem ?
Quintam jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 14.02.2024, 13:01   #10
Stingray
Zarejestrowany
 
Data rejestracji: 12.02.2024
Posty: 12
Stingray w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
moje doświadczenie jest następujące:
Tak się składa, że wcześniej wypaliłem setki płyt (CD, DVD), a kiedy zmieniłem pracę, nie dotykałem ich przez ponad 10 lat.
W 2023 roku przetestowałem kilka wybiórczo.
- Największe problemy były z płytami przechowywanymi w książeczce CD z plastikowymi kieszeniami w samochodzie - niektóre płyty wizualnie miały sporo problemów, niektóre też były odczytywane z błędami.
- Płyty w dużej domowej książeczce CD z kieszonkami (100+ płyt) miały nieco mniejsze problemy.
W obu przypadkach część płyt była przyklejona do kieszeni i na powierzchni był odcisk.

Nawiasem mówiąc, podobna historia miała miejsce z nowymi BD-RE 20 szt. zamówionymi z Japonii w 2010 r. (aby było taniej, sprzedawca wysłał je w plastikowych kieszeniach japońskiej jakości). Gdy je otrzymałem, wszystkie! płyty nie działały, a na powierzchni były odciski koperty, co ciekawe w 2023 roku (po 13 latach sprawdziłem je przypadkiem znajdując) płyty te działały - sprawdziłem kilka i nagrywanie było możliwe, a na powierzchni nie było odcisków kieszeni.

Przechowywanie płyt w papierowych kopertach okazało się nawet bezpieczniejsze dla moich płyt niż w plastikowych kieszeniach, papier się nie klei.

ale najlepszym sposobem na przechowywanie płyt są jewel boxy, w skrajnym przypadku slim boxy, niektóre przechowuję na wrzecionie - też są OK, ale ciężko znaleźć odpowiednie.
Stingray jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post

Tagi
bd-r, czy, kopertach, można, płyty, przechowywać

Opcje związane z dyskusją
Tryby wyświetlania

Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 18:05.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.