Powrót   Forum CDRinfo.pl > Napędy optyczne i nagrywanie CD, DVD, Blu-ray, HD DVD > Nośniki optyczne

Nośniki optyczne Testy nośników CD/DVD/Blu-ray/HD DVD



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Dyskusja zamknięta
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Stary 29.03.2007, 13:33   #1
Electron
Stały bywalec ;)
 
Avatar użytkownika Electron
 
Data rejestracji: 11.12.2002
Lokalizacja: Szczecin
Posty: 121
Electron zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Płyty 4.85 GB - czy można je nagrać na nagrywarce bez overburningu DVD?

Mam pytanie jak w tytule - tzn. czy można na nich nagrać bez overburningu powyżej 4,7 GB?. Doczytałem się, że moje nagrywarki (LiteOn SOHW 1693S i Samsung SH-S 182M) nie obsługują przepalania DVD. W ogóle na rynku jakoś mało jest nagrywarek, które by miały tę przydatną czasem funkcję (poza drogim [sercu] Plexem... I w związku z tym naszła mnie taka wątpliwość czy palenie płyty 4.85 GB oznacza już overburning (tak jak dla CDR wszystko co jest powyżej 702 MB), czy też nie? I czy pociągnie ją każda nagrywara, czy tylko te z overburningiem DVD?
Bo czasami jest taka głupia sprawa, że brakuje dosłownie kilka MB, aby zmieścić coś na płytce i nie dzielić tego na dwie... Jak teraz w moim przypadku brakuje na płycie 40MB aby zmieścić cały serial...
Nie chcę kupować niepotrzebnie tych droższych płyt, gdyby miało się okazać, że w moim przypadku nie mają one zastosowania...
__________________
Czuj, czuj ... czuuuwaj, itp. itd...

Electron
Electron jest offline  

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 29.03.2007, 13:39   #2
Bródka
Technik Informatyk
 
Avatar użytkownika Bródka
 
Data rejestracji: 22.01.2005
Lokalizacja: Katowice
Posty: 2,369
Bródka niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Mozesz sprobowa***263; nadpalic plyte bo innego wyjscia nie ma zeby zmiescic wiecej danych niz plyta na to pozwala, jak ci sie uda sprawdz plyte bo moga byc bledy na koncu
__________________
Optiarc AD-7703S v1.03

Mój Mondek - PolskaJazda.pl
Bródka jest offline  
Stary 29.03.2007, 18:56   #3
rork
Guru
 
Avatar użytkownika rork
 
Data rejestracji: 28.07.2002
Lokalizacja: Stargard
Posty: 1,697
rork niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Nagraj ostatni odcinek na cd-r taniej wyjdzie, albo obetnij w virtualdub'ie napisy końcowe i plik będzie mniejszy .
__________________

rork jest offline  
Stary 29.03.2007, 20:41   #4
yahol
Głupi Yasio
 
Avatar użytkownika yahol
 
Data rejestracji: 27.05.2003
Lokalizacja: **.#
Posty: 4,467
yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>
Cytat:
Napisany przez Electron Podgląd Wiadomości
Mam pytanie jak w tytule - tzn. czy można na nich nagrać bez overburningu powyżej 4,7 GB?...... I w związku z tym naszła mnie taka wątpliwość czy palenie płyty 4.85 GB oznacza już overburning
W DVD nie ma czegos takiego, jak klasyczny overburning! I tyle.
Nie ma!
Niektore plyty i nagrywarki pozwalaja wypalic na plycie 4500mb.
Ale... tak naprawde to nie, albowiem odbywa sie to kosztem krotkiego lead out. Tak wiec klasyczny overburning nie istnieje w DVD (jak dotychczas).
Praktycznie i faktycznie mozna bezpiecznie nagrac 4380 mb lub nieco wiecej. Nie wiecej zas niz 4500mb. (plyty Verbatima)
__________________
Powyższa wypowiedz, wyraża jedynie moja opinię w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko mnie ani w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez ostrzeżenia i podawania przyczyn.
******************************************
Monarchista, podstępnie knujący przeciwko Republice i demokracji!
yahol jest offline  
Stary 29.03.2007, 23:14   #5
Bartez
Team Member
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika Bartez
 
Data rejestracji: 18.10.2002
Lokalizacja: malopolska
Posty: 4,175
Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>
Cytat:
Napisany przez yahol Podgląd Wiadomości
Praktycznie i faktycznie mozna bezpiecznie nagrac 4380 mb lub nieco wiecej. Nie wiecej zas niz 4500mb. (plyty Verbatima)
Ja tylko gwoli sprostowania. Nagrać bezpiecznie można 4485 MB, czyli ok 4.38 GB. Z nadpalaniem nie warto kombinować, a już o 40 MB to można na pewno zapomnieć.
__________________
Pozdrawiam
Bartez

Ranking dysków twardych
Bartez jest offline  
Stary 02.04.2007, 10:59   #6
Electron
Stały bywalec ;)
 
Avatar użytkownika Electron
 
Data rejestracji: 11.12.2002
Lokalizacja: Szczecin
Posty: 121
Electron zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Question

No dobrze, dzięki za odpowiedź ale nie to to mi dokładnie chodziło. Są na rynku płyty 4,85 GB typu "extreme extended", które mają fizycznie, bez stosowania żadnych sztuczek z overburningiem o ok. 150 MB miejsca na dane więcej:

http://homepage2.nifty.com/yss/dvd/485/485m4x.htm

I pytanie było, czy te płyty da się nagrać na każdej nagrywarce, czy też nie. Innymi słowy jak ją włożę do nagrywary to mi wyświetli, że mam ok 4 530 MB, czy też dalej się będzie "upierała", że jest tam tylko 4 380 MB. I czy nagra mi tę płytę poprawnie...
Z artykułu:

http://www.emedialive.com/Articles/R...ArticleID=9008

wynika, że niby da się je nagrać i odczytać na większości napędów, ale ciekaw jestem jak to ma się do rzeczywistości. Takie płytki czasami można znaleźć w ofercie sklepów internetowych i na Allegro.

Co do mojej nagrywarki (Litek), to przy próbie nawet niewielkiego overburningu produkuje błędne dyski . Po za tym przy próbie określenia ile można zmieścić na dysku dodatkowo danych wywala mi przy końcu ładny napis, że ta nagrywarka nie obsługuje overburningu (Nero Test Tool).

Oczywiście można zawsze udowodnić, że taniej jest dodać jeszcze jeden dysk, ale czasami bardziej elegancko byłoby nagrać to na jednym. Nawet nie licząc się z kosztami... I właśnie dlatego pytałem się o te płyty 4.85 GB. Czy ktoś nagrywał takie płyty i ma jakieś doświadczenie? I czy warto je mieć tak na wszelki wypadek...
__________________
Czuj, czuj ... czuuuwaj, itp. itd...

Electron
Electron jest offline  
Stary 02.04.2007, 11:14   #7
yahol
Głupi Yasio
 
Avatar użytkownika yahol
 
Data rejestracji: 27.05.2003
Lokalizacja: **.#
Posty: 4,467
yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>
To sa plyty typu nadmiarowego, jak CDR 800/870.
Czyli powinny sie zmiescic dane w ilosci delarowanej powinny.
Druga rzecz - LiteOn jest kiepska nagrywarka DVD!!!!
I jezeli nie obsluguje overburna CDR, to z overburnem na DVD - widze to czarno.
Moze nowy BIOS do nagrywarki rozwiaze ten problem.
Ja bym jednak rozwazal napedy LG lub NEC (DVD oc)
Stosujac krotkie lead-in/lead-on mozna wypalic takie ilosci danych.
Jest tylko kwestja ryzyka i ilosci bledow na koncu plyty.
__________________
Powyższa wypowiedz, wyraża jedynie moja opinię w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko mnie ani w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez ostrzeżenia i podawania przyczyn.
******************************************
Monarchista, podstępnie knujący przeciwko Republice i demokracji!
yahol jest offline  
Stary 02.04.2007, 12:36   #8
Electron
Stały bywalec ;)
 
Avatar użytkownika Electron
 
Data rejestracji: 11.12.2002
Lokalizacja: Szczecin
Posty: 121
Electron zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez yahol Podgląd Wiadomości
To sa plyty typu nadmiarowego, jak CDR 800/870.
Czyli powinny sie zmiescic dane w ilosci delarowanej powinny.
No nie wiem czy tu występuje ta sama analogia. Standardowa płyta CDR nie może mieć większej pojemności jak ok. 702 MB. Wszystko co powyżej jest traktowane jako overburning. Dlatego też płyty 800/870 "zgłaszają się" nagrywarce z pojemnością 702 MB (taką mają zapisaną w ATIP) co swego czasu bulwersowało mniej doświadczonych użytkowników. I dlatego też zapisuje się je stosując takie sztuczki jak overburning i stosując wewnętrznie przez program m.in. ujemne adresowanie nadmiarowych sektorów. No i można to zrobić tylko w trybie jednosesyjnym.

Nie jestem do końca pewien jak to jest przy dyskach nadmiarowych DVD - czy mają one zapisaną poprawną pojemność w ATIP, czy też nie. I czy standard na to pozwala czy też nie. Chociaż płyty DVD-R mają zwykle o 5 MB większą pojemność niż DVD+R... Dla płyt DVD 4,85 GB: jeśli by to była kwestia tylko trochę większego ściśnienia spirali ścieżki to te 3% wiecej na płytce mogło by się mieścić w granicach tolerancji możliwości zapisu i odczytu większości napędów...

Cytat:
Napisany przez yahol Podgląd Wiadomości
I jezeli nie obsluguje overburna CDR, to z overburnem na DVD - widze to czarno.
Overburnig CDR to ona oczywiście potrafi, mi chodziło o overburning DVD+RW - test (Nero CD Speed) na pojemność płytki robiłem dla próby na dysku +RW aby nie psuć płytki, bo możliwy jest tylko przy realnym zapisie na płycie.

Cytat:
Napisany przez yahol Podgląd Wiadomości
Moze nowy BIOS do nagrywarki rozwiaze ten problem. Ja bym jednak rozwazal napedy LG lub NEC (DVD oc)
Stosujac krotkie lead-in/lead-on mozna wypalic takie ilosci danych.Jest tylko kwestja ryzyka i ilosci bledow na koncu plyty.
To dość wiekowa nagrywarka (LiteOn SOHW 1693S), ostatni BIOS był zdaje się tak z rok temu z okładem i nie przypuszczam aby LiteOn wypuścił coś nowego w przyszłości. Zresztą i tak jadę na biosie podrasowanym, więc nie sądzę aby dało się coś dodatkowo z niego "wycisnąć".
W ogólności na nią nie narzekam (pali 16x, w tym +/-DL) i nie widzę sensu zmieniać na inną w sytuacji, gdy potrzeba przepalania DVD zdarza się mi sporadycznie.
Po ostatniej aktualizacji Nero 6 pojawiła się opcja "włącz krótki Led-In dla dysków CD". Czy działa ona także dla dysków DVD, czy też należało by się przesiąść na Nero 7?
__________________
Czuj, czuj ... czuuuwaj, itp. itd...

Electron
Electron jest offline  
Stary 02.04.2007, 17:08   #9
rork
Guru
 
Avatar użytkownika rork
 
Data rejestracji: 28.07.2002
Lokalizacja: Stargard
Posty: 1,697
rork niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
@Electron
Zasz***322;o ma***322;e nieporozumienie , nie wiedzia***322;em, ***380;e s***261; takie p***322;yty 4,85 GB, wypada***322;o by po prostu kupi***263; jedn***261; i zobaczy***263; co z tego wyniknie .
@yahol
To samo co o LiteOn'ie mo***380;na powiedzie***263; o: LG kiepska, nie testuje p***322;yt!!! NEC kiepska, korekcja do kitu!!!.
To tylko na podstawie stereotyp***243;w .
Dla ka***380;dego co innego jest kiepskie, zale***380;y od przyj***281;tych kryteri***243;w oceny.

ps. overburn na CD zawsze dzia***322;a***322; na LiteOnie
__________________

rork jest offline  
Stary 02.04.2007, 18:18   #10
yahol
Głupi Yasio
 
Avatar użytkownika yahol
 
Data rejestracji: 27.05.2003
Lokalizacja: **.#
Posty: 4,467
yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>
@Rork - to twierdzenie opieram wylacznie na wlasnym doswiadczeniu i wylacznie do nagrywarek DVD
@2. To sa jednak plyty nadmiarowe poczytaj.

Edit:
-zauwaz, ze producent nawet sie nie zajaknal na temat nagrywarek supportujacych te plyty.
Jezeli dostane taka plyte, jak jest dostepna w Polsce, nie omieszkam sprawdzic.
inna sprawa, ze uzywam Maca a tu overburning i obsluga plyt nadmiarowych jest....powiedzmy oglednie .....daleko w tyle
__________________
Powyższa wypowiedz, wyraża jedynie moja opinię w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko mnie ani w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez ostrzeżenia i podawania przyczyn.
******************************************
Monarchista, podstępnie knujący przeciwko Republice i demokracji!

Ostatnio zmieniany przez yahol : 02.04.2007 o godz. 19:25
yahol jest offline  
Stary 02.04.2007, 19:05   #11
Ricki
Guru
 
Avatar użytkownika Ricki
 
Data rejestracji: 14.06.2002
Lokalizacja: Rawicz
Posty: 1,270
Ricki zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Najwi***281;cej nadpali***322;em na Verbatim DVD +R 16x bo a***380; 4627 MB za pomoc***261; ImgBurn + Benq 1655 przy standardowej pojemno***347;ci plusa 4483 MB, natomiast nie uda***322;o mi si***281; nigdy nadpali***263; minusa ponad standardowe 4489 MB. Aha ten Verbatim zosta***322; nagrany ponad po***322; roku temu i czyta si***281; ok w stacjonarnym DVD.
Ricki jest offline  
Stary 03.04.2007, 09:11   #12
Electron
Stały bywalec ;)
 
Avatar użytkownika Electron
 
Data rejestracji: 11.12.2002
Lokalizacja: Szczecin
Posty: 121
Electron zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez rork Podgląd Wiadomości
Zaszło małe nieporozumienie , nie wiedziałem, że są takie płyty 4,85 GB
Człowiek całe życie się uczy - a poważnie: są także płytki DVD+/-R 4,90 GB:

http://www.mega-com.com.ar/index.php?pag=art&cod=0664

http://www.mega-com.com.ar/index.php...nuevo&cod=0009

Fakt, że są one jeszcze mniej popularne od tych 4,85 GB, jeśli o jakiejkolwiek "popularności" można tu mówić...
Doczytałem się, że te płyty nadmiarowe mają m.in. zastosowanie do kopiowania niektórych gier i programów na DVD, które są właśnie w ten sposób zabezpieczone przed kopiowaniem, że przekraczają trochę pojemność standardowej płytki.

Cytat:
Napisany przez rork Podgląd Wiadomości
wypadało by po prostu kupić jedną i zobaczyć co z tego wyniknie .
Prawdę powiedziawszy wolę uczyć się na błędach innych .
__________________
Czuj, czuj ... czuuuwaj, itp. itd...

Electron
Electron jest offline  
Dyskusja zamknięta


Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 10:53.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.