Powrót   Forum CDRinfo.pl > Różne > Rozrywka > Fotografia

Fotografia Forum poświęcone wszelakim zagadnienom związanym z fotografią, obróbką zdjęć itd.



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Stary 04.07.2005, 21:50   #1
CIAPEK
mów mi więcej :P
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika CIAPEK
 
Data rejestracji: 17.02.2003
Lokalizacja: TORUŃ
Posty: 5,244
CIAPEK niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>CIAPEK niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Question Canon A510...

witam!
kupuje Cyfrówke.
na pewno to Canon
na pewno A510 lub A520.
Do czasu byłem zdecydowany na A520... 4 Mega pixele to jednak już podstawa.
Inną sprawą jest, że np. Canon 2.1 mln. piks zrobi lepszą fote niż Sony 4 mln. pikseli.

Dziś trafiłem na bardzo ciekawą wypowiedź na jednym z forów foto...

Cytat:
No to i ja muszę dorzucić swoje 3 grosze Smile Absolutnie odradzam zakup A520! Mimo, że to dobry aparat, to kupowanie go zupełnie mija się z celem. Dlaczego? Z jednego zasadniczego powodu. W tym modelu zastosowano matrycę 4.0 MP, przy czym jej rzeczywisty rozmiar pozostawiono taki sam jak w A510. A to oznacza, że w zdjęciach w najwyższej rozdzielczości, szczególnie w pomieszczeniach, zauważalne są spore "szumy". A jest to zjawisko bardzo nieprzyjemne, o czym miałem się okazję naocznie przekonać porównując fotki z tego aparatu ze zdjęciami wykonanymi A510. Te 4 MP to typowy chwyt marketingowy, tak samo jak swego czasu sztuczne zwiększenie przez Canona matrycy w modelu A85 w stosunku do A75 - swoją drogą bardzo przez wielu skrytykowane. Tak więc stanowczo odradzam zakup tego aparatu, skoro tańszy A510 to naprawdę świetny sprzęt i poza niższą matrycą ma dokładnie te same funkcje co A520. I co najważniejsze - robi lepsze fotki, a już w szczególności w trybie 'Auto' (oczywiście o świetnym 'manualu' nie muszę wspominać, bo to u Canona standard). Za zaoszczędzone pieniądze lepiej od razu dokupić pojemniejszą kartę pamięci oraz ładowarkę i akumulatory. Gwarantuję, że w przypadku A510 będziesz na pewno zadowolony, tak jak ja i wielu użytkowników tego aparatu, o czym można się przekonać czytając chociażby niektóre wypowiedzi na tym forum Smile. Co do przykładowych zdjęć, to niżej masz linki do moich. Zaznaczam, że to jedne z moich pierwszych zdjęć, do tego w pomniejszeniu, stąd może nienajlepsza jakość. Pozdr.
czy na prawde przewaga 1 mln. pikseli nic nie daje w modelu A520 nad A510. Skoro mam mieć niy wyraźny obraz na najwyzszej rozdzielczosci to po co mi ta rozdzielczosc i po co przeplacac.
Jakoś może być identyczna? nawet lepszą może mieć A510?
Jedynie to właśnie ta różnica rodzielczosci zdjec.
Szczerze powiem, że rozdzielczosc 1024 zadowala mnie, ale zawsze nawet ta rozdzielczosc 1024 zalezy od aparatu od rozdzielczosci poczatkowej.

Dołóżcie swoje 3 grosze.
thx
__________________



nie załatwi wszystkiego "FLOTA", tak myślącego uważam za przegranego!
CIAPEK jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 04.07.2005, 22:04   #2
CIAPEK
mów mi więcej :P
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika CIAPEK
 
Data rejestracji: 17.02.2003
Lokalizacja: TORUŃ
Posty: 5,244
CIAPEK niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>CIAPEK niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
szukam szukam, szperam i znajduje odpowiedz...
chyba A510 jest wyborem jak najbardziej OK
...
http://forum.cdrinfo.pl/showthread.p...highlight=a510
__________________



nie załatwi wszystkiego "FLOTA", tak myślącego uważam za przegranego!
CIAPEK jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 04.07.2005, 22:14   #3
mensir67pl
***3665;***1769;***1758;
 
Avatar użytkownika mensir67pl
 
Data rejestracji: 21.04.2004
Lokalizacja: ArchiwumX
Posty: 6,356
mensir67pl jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>mensir67pl jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>mensir67pl jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>mensir67pl jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>mensir67pl jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>mensir67pl jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>mensir67pl jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
Przegladales jak nie to polecam

Canon board

http://hazan.emiasto.com.pl/index.php

POZdrawiam
__________________
DVD+-RW: BenQ 1640
DVD+-RW: Pioneer DVR-215/D
Blu-Ray ReWriter-Pioneer BDR-S06XL


mensir67pl jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 04.07.2005, 22:28   #4
Loczek
Kocham Agnieszke T. !!!
 
Avatar użytkownika Loczek
 
Data rejestracji: 24.02.2003
Lokalizacja: Grajewo (Podlasie)
Posty: 1,724
Loczek zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Sorry Ciapek, taki degres. Dlaczego uwazasz ze canon 2.1 mp robi lepsze foty niz sony 4mp ?
Loczek jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 04.07.2005, 22:36   #5
shuma02
Forumator
 
Avatar użytkownika shuma02
 
Data rejestracji: 06.12.2002
Lokalizacja: Miasto Aniolow
Posty: 729
shuma02 zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
tyle sie napisalem i jakos nic to sensu nie mialo, wiec robie EDIT i powiem krotko.

bierz A510.

sam mam A520 od kilku dni, super zdjecia, jak narazie zadnych wad lub problemow, ale rownie dobrze moglbym miec A510 i pewnie powiedzialbym to samo. przez ostatnie dwa miesiace naczytalem sie tyle recenzji i opinii ze naprawde jestem zadowolony ze juz wybralem, kupilem, i moge sobie narazie dac spokoj.

wzialem A520 bo roznica w cenie byla dokladnie $40 dolarow, wiec zakupilem 'niby' ten lepszy model. ale widze ze ludzie sa naprawde zadowoleni z A510.
dla mnie jakosc Canona to w ogule szok w porownaniu z moim poprzednim Kodakiem, wiec jestem zadowolony z mojego wyboru.

mam jedno zdjecie robione A520 na mojej stronce www.polvadis.com
a recenzje, choc po angielsku, oby dwoch modeli na raz mozesz sobie przeczytac na:
http://www.dcresource.com/reviews/ca...0_a520-review/

pozdrawiam.

Ostatnio zmieniany przez shuma02 : 05.07.2005 o godz. 00:15
shuma02 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 04.07.2005, 22:37   #6
mensir67pl
***3665;***1769;***1758;
 
Avatar użytkownika mensir67pl
 
Data rejestracji: 21.04.2004
Lokalizacja: ArchiwumX
Posty: 6,356
mensir67pl jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>mensir67pl jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>mensir67pl jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>mensir67pl jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>mensir67pl jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>mensir67pl jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>mensir67pl jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
Cytat:
Napisany przez Loczek
Sorry Ciapek, taki degres. Dlaczego uwazasz ze canon 2.1 mp robi lepsze foty niz sony 4mp ?
J tez tak uwazam mialem 2 model sony P-72 i P-93

aparaty canona robia jakosciowo lepsze zdjecia .

tu fajnie widac a 510 i a520

http://www.recenzje.net.pl/1-aparaty_cyfrowe/4
__________________
DVD+-RW: BenQ 1640
DVD+-RW: Pioneer DVR-215/D
Blu-Ray ReWriter-Pioneer BDR-S06XL


mensir67pl jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 05.07.2005, 06:02   #7
CIAPEK
mów mi więcej :P
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika CIAPEK
 
Data rejestracji: 17.02.2003
Lokalizacja: TORUŃ
Posty: 5,244
CIAPEK niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>CIAPEK niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Cytat:
Napisany przez Loczek
Sorry Ciapek, taki degres. Dlaczego uwazasz ze canon 2.1 mp robi lepsze foty niz sony 4mp ?
nie tylko ja tak uważam.
fakty mowia same za siebie.
ostatnio po prostu dużo mam tych aparatów w rękach, dużo rozmawiam o nich z ludźmi "z branży"
Canon jest klasą samą w sobie, ma świetny mechanizm i tak jak już ktoś pisał nie trzeba mieć dużo Mega Pixeli aby pstrykać dobre zdjęcia.
Nie mówie, że Sony jest zły bo też mozna z nim zrobić fajne zdjęcia, ale Canon jest po prostu lepszy, a akurat porównałem 2.1 z 4 mln. pikseli bo widziałem sam różnice.

czekam na kase i zakupuje sprzęt... w zestawie będę miał SD 512 MB... inmaczej nie może być.
z czasem kupie accu, ładoware (tzn. mam accu i ładoware ale małej pojemności i stare),
jakiś futerał, statyw taki mały

czekam oczywiście jeszcze na jakieś opinie
__________________



nie załatwi wszystkiego "FLOTA", tak myślącego uważam za przegranego!
CIAPEK jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 05.07.2005, 06:13   #8
andrzejj9
the one
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika andrzejj9
 
Data rejestracji: 08.12.2002
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 17,900
andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>
Cytat:
Napisany przez CIAPEK
witam!
kupuje Cyfrówke.
na pewno to Canon
na pewno A510 lub A520.
Do czasu byłem zdecydowany na A520... 4 Mega pixele to jednak już podstawa.
Inną sprawą jest, że np. Canon 2.1 mln. piks zrobi lepszą fote niż Sony 4 mln. pikseli.

Dziś trafiłem na bardzo ciekawą wypowiedź na jednym z forów foto...



czy na prawde przewaga 1 mln. pikseli nic nie daje w modelu A520 nad A510. Skoro mam mieć niy wyraźny obraz na najwyzszej rozdzielczosci to po co mi ta rozdzielczosc i po co przeplacac.
Jakoś może być identyczna? nawet lepszą może mieć A510?
Jedynie to właśnie ta różnica rodzielczosci zdjec.
Szczerze powiem, że rozdzielczosc 1024 zadowala mnie, ale zawsze nawet ta rozdzielczosc 1024 zalezy od aparatu od rozdzielczosci poczatkowej.

Dołóżcie swoje 3 grosze.
thx
Dla mnie ten cytat brzmi wiatygodnie i poszperałbym jeszcze w internecie na ten temat. Jest wiele forum dyskusyjnych, wiele stron zajmujących się testami, w tym kilka naprawdę profesjonalnych i można tam rozwiać swoje wątpliwości. Natomiast tak teoretycznie rozważając, to nie wiem, jak tam z rzeczywistą technologią, którą w aparatach zastosowano, ale jeżeli rzeczywiście w tym droższym pojawiają się szumy, to zdecydowanie bym go unikał. Mam podobny problem z Panasonicu Lumix FZ-20 i czasami bywa to naprawdę nieprzyjemne.

I już jeśli chodzi o samo porównanie tych dwóch modeli - nie róbmy takiego "wyścigu szczurów" jak swego czasu przy nagrywarkach, procesorach, czy czymkolwiek innym z branży komputerowej. Większa ilość pikseli na matrycy teoretycznie oznacza lepszą jakość otrzymanego zdjęcia, ale to tylko jeden z wielu parametrów, zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że ten mniej ważny. Bo i tak wszystko zależy od zastosowanej optyki i jakości komponentów. 4MB cyfrówkę możesz już na targu kupić za kilkaset złotych (nawet 200 - 300), ale raz, że będzie ona firmy, której nazwy nawet nie wymówię, a dwa, że do wielu rzeczy ona się może nadawać (na przykład jako może niespecjalnie urodziwy, ale zawsze przycisk do papieru na biurko ), ale na pewno nie do robienia zdjęć.

Tak więc jak dla mnie podstawa - internet, testy i opinie, a potem decyzja. Ale przymknąłbym w tym momencie oko na symbol modelu i cenę i wybrał na podstawie innych parametrów.
__________________


neverending path to perfection..
andrzejj9 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 05.07.2005, 08:08   #9
Air
.:Obey Your Master:.
 
Avatar użytkownika Air
 
Data rejestracji: 18.12.2003
Lokalizacja: Zabrze
Posty: 2,930
Air zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
wg mnie przy normalnych zdjęciach 9x13 nikt nie zobaczy różnicy bez względu na to czy parat ma 2 czy 4 mln pixeli. Różnica jest zauważalna dopiero przy wydrukach wielkoformatowych.
Air jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 05.07.2005, 09:04   #10
Wawelski
Always newbie
 
Avatar użytkownika Wawelski
 
Data rejestracji: 14.11.2003
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 2,844
Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>
Jak duże fotki chesz robić? Do 10x15 w zupełności wystarczą 3mpix (i jeszcze zostanie uwzględniając nawet przekadrowanie).
W jakiej max rozdzielczości chcesz oglądać fotki na kompie? 1600*1200 to, jak łatwo policzyć, mniej niż 2mpix.
Oczywiście warto mieć jakiś zapas - zwłaszcza że do labu trzeba przycinać w pionie, ale do kadrowania tez się przyda.
__________________
Ludzie tak bardzo lubią oszukiwać się wzajemnie, że wymyślili rząd, by robił to za nich.
WAŻNE
Wawelski jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 05.07.2005, 10:18   #11
andrzejj9
the one
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika andrzejj9
 
Data rejestracji: 08.12.2002
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 17,900
andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>
Cytat:
Napisany przez Air
wg mnie przy normalnych zdjęciach 9x13 nikt nie zobaczy różnicy bez względu na to czy parat ma 2 czy 4 mln pixeli. Różnica jest zauważalna dopiero przy wydrukach wielkoformatowych.
Tu masz zdecydowanie rację, ale dla mnie na przykład 9x13 nigdy nie było normalnym formatem i jak mi ktoś znajomy pokazywał fotki takiej wielkości, to nawet mi się przeglądać nie chciało. 10x15 to dla mnie minimum ( i jednocześnie optimum dla takich zwykłych zdjęć np. z przyjęcia), ale na to też 2Mb matryca starczy z dużym zapasem. Gorzej jest już przy powiększeniach, ale myślę, że i na 20 na 30, a na pewno 13 na 18 powinno to wystarczyć. Zresztą drukowałem kiedyś sobie na próbę obrazek formatu A4 ze skanu negatywu chyba w rozdzielczości 1500 na 1000 czy jakoś tak, co daje matrycę 1,5MB pixela i muszę przyznać, że wyszło to całkiem przyzwoicie
__________________


neverending path to perfection..
andrzejj9 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 05.07.2005, 10:21   #12
Air
.:Obey Your Master:.
 
Avatar użytkownika Air
 
Data rejestracji: 18.12.2003
Lokalizacja: Zabrze
Posty: 2,930
Air zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez andrzejj9
Tu masz zdecydowanie rację, ale dla mnie na przykład 9x13 nigdy nie było normalnym formatem i jak mi ktoś znajomy pokazywał fotki takiej wielkości, to nawet mi się przeglądać nie chciało.
Tak strzeliłem bo bł to jedyny format, który pamiętałem. Zdecydowanie wolę te większe, czyli chyba 10 x 15, ale odkąd mam cyfrówkę to i tak wszystkie zdjecia mam na kompie i na płytach.
Air jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 05.07.2005, 10:58   #13
prometeusz
Guru
 
Avatar użytkownika prometeusz
 
Data rejestracji: 07.01.2003
Posty: 8,319
prometeusz ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>prometeusz ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>prometeusz ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>prometeusz ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>prometeusz ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>prometeusz ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>prometeusz ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>prometeusz ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>prometeusz ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
z tą matrycą to chyba jest różnie.
Z tego co pamiętam, a nie chce mi się teraz sprawdzać to maja A2 minolty ma taką samą matryce jak A1 i dokładnie miałem ten sam problem.
NIezauważyłem jednak bym miał jakiś problem z szumami większymi niż A1-ka, raczej tylko na kożyść.
Zdjęcia robię oczywiście tylko w największej rozdzielczośći, a co d stosowania mniejszych to tylko ma to chyba zastosowanie w pomieszczeniach przy nocnych zdjęciach z ręki ale przy iso400 lub 800, wtedy ma sens zmiana rozdzielczosći na niższą
__________________



prometeusz jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 05.07.2005, 15:57   #14
czechoj
Dziadek
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika czechoj
 
Data rejestracji: 24.06.2002
Lokalizacja: dolnośląskie
Posty: 6,041
czechoj ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czechoj ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czechoj ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czechoj ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czechoj ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czechoj ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czechoj ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czechoj ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czechoj ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czechoj ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czechoj ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
Cytat:
Napisany przez prometeusz
Zdjęcia robię oczywiście tylko w największej rozdzielczośći, a co d stosowania mniejszych to tylko ma to chyba zastosowanie w pomieszczeniach przy nocnych zdjęciach z ręki ale przy iso400 lub 800, wtedy ma sens zmiana rozdzielczosći na niższą
Chyba nie tak do końca. Należy pamiętac że robiąc zdjęcia w tak wysokich iso (800, 1600) zawsze bez wzgledu na rozdzielczość spada jakość ze względu na powstawanie zakłóceń (szumów matrycy). Zmniejszenie rozdzielczości nic tu nie pomoże, wysokie iso pozwoli jedynie na skracanie czasów naświetlania poprzez zwiększenie czułosci. Myślę że Canon wprowadzając nowy model aparatu na pewno nie zrobił bubla. Jeszcze jedno, zdjęcia można porównać tylko wtedy jak zrobi się je w tych samych warunkach a najlepiej gdy zrobi je ta sama osoba. Dam sobie głowę uciąć ze nikt nie sprawdzał danych wyjściowych ustawienia aparatu a jedynie wynik końcowy. Sam bawię sie Canonem EOS 300D i w zależności od "umiejętności" operatora zdjecia bywają badź idealne bądź fatalne.
__________________
czechoj
APLIKATOR _ REKULTYWATOR
czechoj jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 05.07.2005, 17:04   #15
Wojtek Toruń
Jak może to pomoże
 
Data rejestracji: 02.02.2003
Lokalizacja: Toruń
Posty: 460
Wojtek Toruń zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Wcisne swoje 3 grosze.
Mam "stareńkiego" już Canona A60 z matrycą 2M.
Jak dla mnie jest w zupełności wystarczająca.
Zdjęcia w formacie 10x15 wychodzą bez problemu i nie zauważyłem na nich "pikselizacji".
Nie można już co prawda za mocno kadrować takiego zdjęcia ale po to jest wizjer żeby widzieć co się robi.
Wojtek Toruń jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post


Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 20:11.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.