Powrót   Forum CDRinfo.pl > Różne > Rozrywka > Fotografia

Fotografia Forum poświęcone wszelakim zagadnienom związanym z fotografią, obróbką zdjęć itd.



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Stary 15.08.2009, 09:22   #1
andrzejj9
the one
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika andrzejj9
 
Data rejestracji: 08.12.2002
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 17,900
andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>
CHDK do Canona - rewelacja?

Przejrzałem forum i widzę, że kilka osób już się tym bawiło, ale rzecz wydaje się na tyle ciekawa, że warto ją szerzej omówić (a przynajmniej stworzyć miejsce ku temu). Przyznaję, że sam przeczytalem o tym stosunkowo niedawno i jestem pod wrażeniem (przynajmniej na podstawie teorii - na praktykę przyjdzie niedługo czas ).

Dla osób, które jeszcze o tym nie słyszały, kilka linków:

http://www.fotografuj.pl/Article/CHD..._Canona/id/106

http://zagorskid.blogspot.com/2007/0...na-z-digc.html

I główna strona projektu:
http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK


W skrócie chodzi o dodatkową funkcjonalność w aparatach firmy Canon, również w najprostszych kompaktach, z obsługą RAW włącznie, ale zdecydowanie nie tylko.

Póki co sprawdziłem tylko wersję firmware w swoim starym kompakcie Canona (IXUS 60) i wygląda na to, że nie powinienno być problemu z wgraniem tej wersji. W ten weekend mogę nie mieć czasu, ale na pewno w najbliższym czasie zapoznam się z tym dokładniem.

Tymczasem zastanawia mnie, czy ktoś się tym bawił i może ewentualnie podzielić się wrażeniami



----
EDIT

Skrót funkcji dodawanych przez wspomniany firmware:

Cytat:
After loading of CHDK program you will get the following functionality:

- Shutter-priority (Tv) exposure - via shutter value override feature
- Aperture-priority (Av) exposure - via aperture value override feature
- Shooting in RAW, with RAW Average, RAW Sum, and RAW Develop features
- Live histogram (RGB, blended, luminance and for each RGB channel)
- Zebra mode (a live view of over and under-exposed areas of your picture)
- Depth-of-field (DOF)-calculator, Hyperfocal-calculator with instant Hyperfocal and Infinity focus-set, and more
- Battery indicator
- RAW and Video space-remaining gauges with custom low-limit alerts
- USB cable remote shutter release
- Motion-detection trigger - automatically fires camera on motion detection. (Fast enough to capture lightning strikes.)
- Customizable high-speed continuous (burst) Shutter-based (Tv), aperture-based (Av) and ISO-based exposure bracketing (unlimited shots)
- Focus bracketing (unlimited shots)
- 99 constant bit-rate and 10 constant-quality video compression levels
- Elimination of 1 Gig video-size limit
- Zoom during video function (for cameras without this feature)
- Shutter, Aperture, and ISO Overrides
- Ultra-long shutter speeds - up to 64 seconds, and much longer on some cameras.
- Ultra-fast shutter speeds - up to 1/10,000" and higher
- High-speed Flash Sync at all speeds up to 1/64,000 second (even faster in some cameras)
- Custom user-editable visible Grids for framing, cropping, and alignment
- File browser
- Text reader
- Calendar
- Some fun tools and games
- Fully customizable CHDK display, info placement, user-colors, fonts in menus, etc.
- Custom CHDK user menu (for instant recall of up to 10 favorite functions)
- Scripts execution - including exposure bracketing, focus bracketing, intervalometer and more)
- And other features too numerous to mention here. See the CHDK Firmware and Allbest Firmware usage pages for a more complete overview.
http://chdk.wikia.com/wiki/FAQ
__________________


neverending path to perfection..

Ostatnio zmieniany przez andrzejj9 : 15.08.2009 o godz. 09:25
andrzejj9 jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 16.08.2009, 14:06   #2
polakT
inżynier systemowy
 
Avatar użytkownika polakT
 
Data rejestracji: 07.07.2004
Lokalizacja: Białystok
Posty: 2,209
polakT jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>polakT jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>polakT jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>
Witaj!

Mogę powiedzieć że bawiłem się i to nawet sporo.

co do RAW, jest jedno ALE. Z nowych kompaktów nie ma czym wywołać tego co wyjdzie. - ze starszymi nie ma problemu.

Samo funkcjonowanie CHDK jest stosunkowo szybkie, niestety czasem coś działa inaczej jak powinno, chociaż w wiekszości przypadków da się to przeżyć.

ogólnie od siebie polecam,

PS. co do RAW, jest mozliwość zapisu DNG, czyli też RAW i działa to jak powinno.
polakT jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 16.08.2009, 14:49   #3
andrzejj9
the one
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika andrzejj9
 
Data rejestracji: 08.12.2002
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 17,900
andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>
Akurat RAW nie jest dla mnie najważniejszy (choć chętnie przetestuję). Z ciekawych dla mnie rzeczy, chcę sprawdzić:

- Shutter-priority (Tv) exposure - via shutter value override feature
- Aperture-priority (Av) exposure - via aperture value override feature
- RAW and Video space-remaining gauges with custom low-limit alerts
- USB cable remote shutter release
- Motion-detection trigger - automatically fires camera on motion detection. (Fast enough to capture lightning strikes.)
- 99 constant bit-rate and 10 constant-quality video compression levels
- Zoom during video function (for cameras without this feature)
- Text reader

i kilka innych.
__________________


neverending path to perfection..
andrzejj9 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 16.08.2009, 20:38   #4
joujoujou
Ͼ Ͽ
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika joujoujou
 
Data rejestracji: 15.05.2004
Lokalizacja: W domu.
Posty: 37,517
joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
Akurat sam testowałem tylko RAW, ale poległem z powodu zaawansowanego stopnia lenistwa.

Z tego samego powodu nie przetestowałem (choć bezsprzecznie chciałem, bo mi potrzebne):

- USB cable remote shutter release
- Motion - detection trigger
- i coś tam jeszcze związane z automatycznym fotografowaniem, ale już nie pamiętam co.
__________________
Pozdrawiam i zapraszam na www.joujoujou.com - całkiem nową galerię zdjęć z Irlandii.
Moje filmy są tutaj.
Forum ZielonaIrlandia.
Problemy i porady wyłącznie na forum.
Prywatne wiadomości lub przez komunikatory będą ignorowane.
joujoujou jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 16.08.2009, 21:06   #5
andy
logged out
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika andy
 
Data rejestracji: 12.07.2003
Lokalizacja: /home
Posty: 12,518
andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
Czy kompletnemu amatorowi (Canon A460) przyda się pstrykanie zdjęć w czystym RAWie? Waham się nad wgraniem tego ustrojstwa do mojego aparacika.
__________________
XMPP: andrzej(at)czerniak.info.pl
andy jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 16.08.2009, 21:46   #6
joujoujou
Ͼ Ͽ
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika joujoujou
 
Data rejestracji: 15.05.2004
Lokalizacja: W domu.
Posty: 37,517
joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
Tego się nie wgrywa.

A czy się przyda - tego nie wiem. Jeśli jesteś zadowolony z jakości zdjęć, to pewnie nie.

Jeśli jednak masz czas, wiedzę i ochotę by swoje zdjęcia poprawiać, to jak najbardziej.
__________________
Pozdrawiam i zapraszam na www.joujoujou.com - całkiem nową galerię zdjęć z Irlandii.
Moje filmy są tutaj.
Forum ZielonaIrlandia.
Problemy i porady wyłącznie na forum.
Prywatne wiadomości lub przez komunikatory będą ignorowane.
joujoujou jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 18.09.2009, 17:10   #7
gienekpa
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 28.03.2009
Posty: 11
gienekpa w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Cool

Właśnie zainstalowałem sobie CHDK i rozpocząłem zabawę. Zauważyłem, że aparat na karcie pamięci zapisuje to samo zdjęcie jako RAW i jako JPG. Czy da się ten program ustawić tak, żeby zdjęcia były zapisywane wyłącznie jako RAW? Szkoda pamięci na dublowanie zdjęć.
gienekpa jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 18.09.2009, 18:15   #8
joujoujou
Ͼ Ͽ
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika joujoujou
 
Data rejestracji: 15.05.2004
Lokalizacja: W domu.
Posty: 37,517
joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
Da się.
__________________
Pozdrawiam i zapraszam na www.joujoujou.com - całkiem nową galerię zdjęć z Irlandii.
Moje filmy są tutaj.
Forum ZielonaIrlandia.
Problemy i porady wyłącznie na forum.
Prywatne wiadomości lub przez komunikatory będą ignorowane.
joujoujou jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 18.09.2009, 18:19   #9
gienekpa
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 28.03.2009
Posty: 11
gienekpa w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Cytat:
Napisany przez joujoujou Podgląd Wiadomości
Da się.
No to super. Skoro już byłeś tak wspaniałomyślny i napisałeś, że się da to napisz jeszcze jak to zrobić bo mi już pomysłów brakuje
gienekpa jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 18.09.2009, 18:21   #10
joujoujou
Ͼ Ͽ
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika joujoujou
 
Data rejestracji: 15.05.2004
Lokalizacja: W domu.
Posty: 37,517
joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
Nie pamiętam.

Ale miałem na 666% właśnie tak ustawione.

Kombinuj, bo ja, na swoim marnym modemie nie będę tego specjalnie ściągał.
__________________
Pozdrawiam i zapraszam na www.joujoujou.com - całkiem nową galerię zdjęć z Irlandii.
Moje filmy są tutaj.
Forum ZielonaIrlandia.
Problemy i porady wyłącznie na forum.
Prywatne wiadomości lub przez komunikatory będą ignorowane.
joujoujou jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 13.03.2010, 17:39   #11
andrzejj9
the one
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika andrzejj9
 
Data rejestracji: 08.12.2002
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 17,900
andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>
Pobawiłem się trochę tym ustrojstwem i.. z jednej strony nawet mi się niektóre możliwości podobają, z drugiej strony jest to bajer. Na pewno nie podoba mi się już nawrzucanie tu wszystkiego co się da przez co całość robi się mało przyjazna w obsłudze i bardzo miejscami pogmatwana.

Na pewno działa nagrywanie zdjęć w RAW-ie, co jest dla aparatu, na którym testowałem (Canon Ixus 60) nowością. Ale nowościa dość miłą Działają też gry, ale to uważam za zupełnie zbędny bajer, czytnik plików tekstowych i manager plików, ale tu jak wyżej. Można wyświetlić temperaturę poszczególnych podzespołów aparatu, co jest już zupełnie bez sensu, ale na szczęście jest też kilka przydatnych wyświetlanych informacji, typu stan baterii (w procentach), pozostałe miejsce na karcie, aktualna godzina itp.

Z ciekawych rzeczy jest także wyświetlanie różnego rodzaju siatek, w tym na przykład formatu zdjęcia 2:3, co przydaje się w kompaktach, które nie robią zdjęć w takim formacie. Od razu widać, co i gdzie będzie przycięte. Histogramu nie sprawdzałem, ale podejrzewam, że również działa.


Co nie działa i nie wiem, dlaczego, a szkoda, bo na tym mi zależało. Nie udało mi się uruchomić optycznego zoomu podczas filmowania mimo, że ustawiałem tę opcję. Albo uruchamiał się cyfrowy, albo - jeżeli go deaktywowałem - nie uruchamiał się żaden. Szkoda i to chętnie jeszcze bym potestował, jeśli ktoś wie, co można spróbować zrobić.


Druga rzecz, którą jeszcze chciałbym sprawdzić, ale szczerze mówiąc nie wiem, jak się za to wziąć to automatyczne uruchamianie migawki poprzez kabel USB. Tak przynajmniej jest to opisane w instrukcji i zakładam, że w takim razie możliwe jest to z komputera. Ale jak? I za pomocą czego? Tego nie wiem, a to też ciekawa funkcja, która kiedyś mnie interesowała.


Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz. Bajer jest w sumie fajny i raczej zostawię go na karcie, ale nie jest to super dopracowana rzecz (czasami coś miga, coś się zacina..) więc chciałbym mieć również możliwość wyłączania, a dokładnie nie uruchamiania. Zastanawia mnie, czy metodą na to jest przełączanie blokady na karcie (odblokowywanie jej) i czy wtedy aparat nie nadpisuje jakichś plików tego oprogramowania lub nie edytuje ustawień.

Poza tym rzecz warta jest uwagi, chociaż wymaga czasu na zapoznanie się ze wszystkim. Miałem jakąś kilkustronicową instrukcję bodajże z Chipa i ona podaje kilka ciekawych przykładów zastosowań, ale tych jak widzę, jest dużo więcej. Gdyby ktoś natknął się na jakąś ciekawą instrukcję, to chętnie przeczytam.
__________________


neverending path to perfection..
andrzejj9 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 05.06.2010, 20:54   #12
andrzejj9
the one
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika andrzejj9
 
Data rejestracji: 08.12.2002
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 17,900
andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>
Wrzucam jeszcze artykuł, o którym mówiłem:

__________________


neverending path to perfection..
andrzejj9 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post


Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport

Podobne dyskusje
Dyskusja Autor Forum Odpow. Ostatni Post
Standardowe oprogramowanie do Canona PowerShot CIAPEK Fotografia 21 28.03.2008 12:30
METAL GEAR SOLiD 3 : THE MOViE ! REWELACJA !!! M@X Off topic 19 23.05.2006 07:58
Jakie zamienniki do canona ip 1500 dwozny Off topic 1 16.03.2006 07:42
Pioneer 107 + hack bios 1.10 = rewelacja Janush'ek Napędy optyczne DVD 3 10.03.2004 13:14
AceFTP Pro v3.00.4 - rewelacja! Remix Off topic 5 16.04.2003 16:13


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 09:16.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.