Powrót   Forum CDRinfo.pl > Różne > Off topic

Off topic Forum poświęcone wszelkim innym tematom.



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

 
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Prev Poprzedni post   Następny post Next
Stary 12.12.2005, 23:54   #1
ro29
Guru
 
Avatar użytkownika ro29
 
Data rejestracji: 26.01.2005
Lokalizacja: Poznań
Posty: 2,210
ro29 niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
13 grudnia 1981 - 24 lata później ...

Witam !
Dziś mijają 24 lata od ogłoszenia w Polsce stanu wojennego (bo wprowadzony został po godzinie 22 w dniu poprzedzających - 12 grudnia).

Zastanawiałem się czy założyć ten temat - jednak smutny i dla niektórych kontrowersyjny. Zdecydowałem się jednak na to z kilku powodów. Po pierwsze - dla wielu bywalców tego Forum, ta data jest historią w pełnym tego słowa znaczeniu - urodzili się bowiem po 13 grudnia 1981. A przecież dla ich rodziców - a także często niewiele starszych kolegów, kuzynów itd. - to też historia - ale historia w której brali udział. Wiele osób - nawet starszych - nie pamięta tej daty , chce ją wymazać - a przecież wydarzyło się to wcale nie tak bardzo dawno.

Tak się składa - że mimo iż zaliczam się jeszcze - do ogólnie rzecz ujmując "dorosłej młodzieży" - to kiedy wprowadzono stan wojenny byłem już na tym świecie - i jako dziecko dobrze pamiętam ten dzień - szczególnie moment, kiedy okazało się, że w radiu nadają przemówienie gen. Jaruzelskiego - a byłem akurat wtedy u moich Dziadków. Dla nich to był szok. Oczywiście ja nie zdawałem sobie raczej sprawy z tego co się dzieje - ale - na swój dziecięcy sposób - wiedziałem, że uczestniczę - przeżywam coś ważnego, tragicznego - a zarazem przełomowego ....

Nie chcę tutaj rozpoczynać dyskusji na temat - czy była to słuszna decyzja czy nie - oczywiście mając na uwadze tylko i wyłącznie możliwą interwencję wojsk ZSRR - bo po za tym to chyba każdy się zgodzi, że chodziło o stłumienie Solidarności - i można by rzecz - dokonanie ostatniego zrywu władzy ludowej, która nie miała już wtedy innych argumentów niż czołgi, wojsko i milicja. Na dodatek - jak wiadomo - wprowadzenie stanu wojennego - było niezgodne z ówczesną konstytucją.
Aczkolwiek - wedle dzisiejszej wiedzy - nie groziła nam chyba interwencja armii czerwonej - więc jedyny sensowny argument nie ma dziś racji bytu - z tym, że tak naprawdę będziemy to wiedzić chyba w momencie odtajnienia akt tajnych z tamtego okresu.

Bardziej mi jednak zależy na przypomnieniu i uświadomieniu - wszystkim - a szczególnie młodszym ode mnie - że nie tak przecież dawno - bo w 1981 roku - święta dla prawie każdego Polaka nie były radosne - wielu spędziło je w więzieniach, miejscach odosobnienia, wieczorami obowiązywała godzina milicyjna, listy podlegały cenzurze (pamiętam !!), a na wyjazd poza granice miasta trzeba było mieć zezwolenie itd.

Na dodatek - nie obyło sie bez ofiar - z których najbardziej znana jest pacyfikacja kopalni Wujek

[i]

I w tym radosnym czasie przygotowań do Świąt - wspomnijmy choć raz, że 24 lata temu dla naszych rodziców, dziadków itd. - to nie były radosne przygotowania.

ro29
__________________


Ostatnio zmieniany przez ro29 : 13.12.2005 o godz. 00:00
ro29 jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
 


Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 08:57.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.