Powrót   Forum CDRinfo.pl > Różne > Off topic

Off topic Forum poświęcone wszelkim innym tematom.



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Stary 13.12.2005, 00:54   #1
ro29
Guru
 
Avatar użytkownika ro29
 
Data rejestracji: 27.01.2005
Lokalizacja: Poznań
Posty: 2,210
ro29 niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
13 grudnia 1981 - 24 lata później ...

Witam !
Dziś mijają 24 lata od ogłoszenia w Polsce stanu wojennego (bo wprowadzony został po godzinie 22 w dniu poprzedzających - 12 grudnia).

Zastanawiałem się czy założyć ten temat - jednak smutny i dla niektórych kontrowersyjny. Zdecydowałem się jednak na to z kilku powodów. Po pierwsze - dla wielu bywalców tego Forum, ta data jest historią w pełnym tego słowa znaczeniu - urodzili się bowiem po 13 grudnia 1981. A przecież dla ich rodziców - a także często niewiele starszych kolegów, kuzynów itd. - to też historia - ale historia w której brali udział. Wiele osób - nawet starszych - nie pamięta tej daty , chce ją wymazać - a przecież wydarzyło się to wcale nie tak bardzo dawno.

Tak się składa - że mimo iż zaliczam się jeszcze - do ogólnie rzecz ujmując "dorosłej młodzieży" - to kiedy wprowadzono stan wojenny byłem już na tym świecie - i jako dziecko dobrze pamiętam ten dzień - szczególnie moment, kiedy okazało się, że w radiu nadają przemówienie gen. Jaruzelskiego - a byłem akurat wtedy u moich Dziadków. Dla nich to był szok. Oczywiście ja nie zdawałem sobie raczej sprawy z tego co się dzieje - ale - na swój dziecięcy sposób - wiedziałem, że uczestniczę - przeżywam coś ważnego, tragicznego - a zarazem przełomowego ....

Nie chcę tutaj rozpoczynać dyskusji na temat - czy była to słuszna decyzja czy nie - oczywiście mając na uwadze tylko i wyłącznie możliwą interwencję wojsk ZSRR - bo po za tym to chyba każdy się zgodzi, że chodziło o stłumienie Solidarności - i można by rzecz - dokonanie ostatniego zrywu władzy ludowej, która nie miała już wtedy innych argumentów niż czołgi, wojsko i milicja. Na dodatek - jak wiadomo - wprowadzenie stanu wojennego - było niezgodne z ówczesną konstytucją.
Aczkolwiek - wedle dzisiejszej wiedzy - nie groziła nam chyba interwencja armii czerwonej - więc jedyny sensowny argument nie ma dziś racji bytu - z tym, że tak naprawdę będziemy to wiedzić chyba w momencie odtajnienia akt tajnych z tamtego okresu.

Bardziej mi jednak zależy na przypomnieniu i uświadomieniu - wszystkim - a szczególnie młodszym ode mnie - że nie tak przecież dawno - bo w 1981 roku - święta dla prawie każdego Polaka nie były radosne - wielu spędziło je w więzieniach, miejscach odosobnienia, wieczorami obowiązywała godzina milicyjna, listy podlegały cenzurze (pamiętam !!), a na wyjazd poza granice miasta trzeba było mieć zezwolenie itd.

Na dodatek - nie obyło sie bez ofiar - z których najbardziej znana jest pacyfikacja kopalni Wujek

[i]

I w tym radosnym czasie przygotowań do Świąt - wspomnijmy choć raz, że 24 lata temu dla naszych rodziców, dziadków itd. - to nie były radosne przygotowania.

ro29
__________________


Ostatnio zmieniany przez ro29 : 13.12.2005 o godz. 01:00
ro29 jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 13.12.2005, 01:16   #2
ed hunter
Obyś nadepnął na LEGO!
Zlotowicz
 
Data rejestracji: 30.11.2004
Posty: 38,993
ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
Cytat:
Napisany przez ro29
Witam !
Dziś mijają 24 lata od ogłoszenia w Polsce stanu wojennego (bo wprowadzony został po godzinie 22 w dniu poprzedzających - 12 grudnia).

Zastanawiałem się czy założyć ten temat - jednak smutny i dla niektórych kontrowersyjny. Zdecydowałem się jednak na to z kilku powodów. Po pierwsze - dla wielu bywalców tego Forum, ta data jest historią w pełnym tego słowa znaczeniu - urodzili się bowiem po 13 grudnia 1981. A przecież dla ich rodziców - a także często niewiele starszych kolegów, kuzynów itd. - to też historia - ale historia w której brali udział. Wiele osób - nawet starszych - nie pamięta tej daty , chce ją wymazać - a przecież wydarzyło się to wcale nie tak bardzo dawno.

Tak się składa - że mimo iż zaliczam się jeszcze - do ogólnie rzecz ujmując "dorosłej młodzieży" - to kiedy wprowadzono stan wojenny byłem już na tym świecie - i jako dziecko dobrze pamiętam ten dzień - szczególnie moment, kiedy okazało się, że w radiu nadają przemówienie gen. Jaruzelskiego - a byłem akurat wtedy u moich Dziadków. Dla nich to był szok. Oczywiście ja nie zdawałem sobie raczej sprawy z tego co się dzieje - ale - na swój dziecięcy sposób - wiedziałem, że uczestniczę - przeżywam coś ważnego, tragicznego - a zarazem przełomowego ....

Nie chcę tutaj rozpoczynać dyskusji na temat - czy była to słuszna decyzja czy nie - oczywiście mając na uwadze tylko i wyłącznie możliwą interwencję wojsk ZSRR - bo po za tym to chyba każdy się zgodzi, że chodziło o stłumienie Solidarności - i można by rzecz - dokonanie ostatniego zrywu władzy ludowej, która nie miała już wtedy innych argumentów niż czołgi, wojsko i milicja. Na dodatek - jak wiadomo - wprowadzenie stanu wojennego - było niezgodne z ówczesną konstytucją.
Aczkolwiek - wedle dzisiejszej wiedzy - nie groziła nam chyba interwencja armii czerwonej - więc jedyny sensowny argument nie ma dziś racji bytu - z tym, że tak naprawdę będziemy to wiedzić chyba w momencie odtajnienia akt tajnych z tamtego okresu.

Bardziej mi jednak zależy na przypomnieniu i uświadomieniu - wszystkim - a szczególnie młodszym ode mnie - że nie tak przecież dawno - bo w 1981 roku - święta dla prawie każdego Polaka nie były radosne - wielu spędziło je w więzieniach, miejscach odosobnienia, wieczorami obowiązywała godzina milicyjna, listy podlegały cenzurze (pamiętam !!), a na wyjazd poza granice miasta trzeba było mieć zezwolenie itd.

Na dodatek - nie obyło sie bez ofiar - z których najbardziej znana jest pacyfikacja kopalni Wujek

[i]

I w tym radosnym czasie przygotowań do Świąt - wspomnijmy choć raz, że 24 lata temu dla naszych rodziców, dziadków itd. - to nie były radosne przygotowania.

ro29
Napisałeś coś, czego ja nie byłem w stanie. pamiętam dobrze dzień, trydzień, miesiąc i rok.

zapraszam do dyskusji lewice.
ed hunter jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 13.12.2005, 01:35   #3
ro29
Guru
 
Avatar użytkownika ro29
 
Data rejestracji: 27.01.2005
Lokalizacja: Poznań
Posty: 2,210
ro29 niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Cytat:
Napisany przez ed hunter
Napisałeś coś, czego ja nie byłem w stanie. pamiętam dobrze dzień, trydzień, miesiąc i rok.

zapraszam do dyskusji lewice.
Witam !
Zapomniałem dodać (@ed hunter to pamięta), że 13 grudnia 1981 to była mroźna grudniowa niedziela. I dzieciom zamiast Teleranka w Telewizji, a w radiu zamiast Mszy św., serwowano wszędzie przemówienie gen. Jaruzelskiego (bo właśnie dobrze pamiętam, jak śp. Wuja zamiast transmisji Mszy znalazł w radiu właśnie przemówienie generała).

A lewica - chyba właśnie wraca (lub nadal trwa), spod domu generała - aczkolwiek jak pokazali w TVP2 - była tam raczej w skromnej ilości.

ro29
__________________

ro29 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 13.12.2005, 01:43   #4
Desden
-=Advokat^Diabła=-
 
Avatar użytkownika Desden
 
Data rejestracji: 14.02.2005
Lokalizacja: Spira - real zone
Posty: 1,391
Desden zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
To dobry temat. Ja nie miałem szczęścia się wtedy urodzic,ale nie mogę się wypowiedzieć i cenić tej nowej histori na podstawie materiałów wideo czy książek. Trzeba było żyć wtedy i już. No i też być po tej właściwej stronie...
__________________
Jesteś dzieckiem NEO to nie pisz do mnie!
Desden jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 13.12.2005, 02:52   #5
rycho
Guru
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika rycho
 
Data rejestracji: 16.01.2002
Lokalizacja: szczecin
Posty: 10,422
rycho ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>rycho ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>rycho ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>rycho ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>rycho ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>rycho ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>rycho ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>rycho ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>rycho ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>rycho ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
Cytat:
Napisany przez Desden
To dobry temat. Ja nie miałem szczęścia się wtedy urodzic,ale nie mogę się wypowiedzieć i cenić tej nowej histori na podstawie materiałów wideo czy książek. Trzeba było żyć wtedy i już. No i też być po tej właściwej stronie...
To nie jest dobry temat.
rycho jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 13.12.2005, 03:44   #6
Jabba the Hutt
Lord of the Sword
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika Jabba the Hutt
 
Data rejestracji: 06.04.2002
Lokalizacja: Twierdza Breslau
Posty: 4,477
Jabba the Hutt jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Jabba the Hutt jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Jabba the Hutt jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Jabba the Hutt jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Jabba the Hutt jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Jabba the Hutt jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
Przeżyłem to klasycznie. Oglądaliśmy jakiś film w nocy i przerwano go. To był chyba film Św. Michał miał koguta.... Rano wstałem jak zawsze o 9 w niedzielę aby zobaczyć Teleranek (tak,tak, dlatego piszę klasycznie...) Ale TV nie działał - nie było programu. Rodzinka zaczeła się powoli zwlekać z tapczanów, robić późne śniadanie. Gdzieś koło 11 czy 12 Babcia włączyła radio i usłyszała kawałek mowy Jaruzela. Jakaś wojna - powiedziała. No i po chwili już wiedzieliśmy. Po Kościele, przyjechali do nas Rodzice Taty, wpadli znajomi z bliska. No i zaczęły się rozmowy, dyskusje... Nie jestem pewny ale wieczorem był chyba film Jarzebina Czerwona w TV (wojenny). A potem się zaczeło. Po Legnickiej jeździły czołgi, suki. Byłem wtedy w podstawówce.

Między innymi za to nie znoszę komunistów. I nikt mnie nie przekona o teorii mniejszego zła. Kiedy przypomnę sobie seanse nienawiści Uszatego, który dziś jest popularnym choć kontowersyjnym redaktorem (tfu !). I pomyśleć,że czytają go ci, co mówili o nim wtedy jak najgorzej... Ja mówię tak dalej i nie czytam jego szmatławca.

Po latach jeden stary człowiek przywalił innego starego człowieka w czarnych okularach kawałkiem cegły. Za to co było.... Ten starszy pan od kamienia już nie żyje.

Jabba
__________________

SITH LORD
Jabba the Hutt jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 13.12.2005, 04:11   #7
joujoujou
Ͼ Ͽ
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika joujoujou
 
Data rejestracji: 15.05.2004
Lokalizacja: W domu.
Posty: 37,399
joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
Dobrze to pamiętam, dziękuję Bogu, że się skończyło, nie chciałbym przeżywać drugi raz.

Rano oczywiście byłem zaniepokojony "nieobecnością" Teleranka, mój Tato chyba coś podejrzewał, bo natychmiast chwycił za telefon (nie działał, rzecz jasna), po czym nakazał mi, bym zostawił włączony telewizor, więc z przemówienia nic nie straciliśmy.

Po południu cała rodzina (mój tato i jego dwóch braci z rodzinami) spotkaliśmy się u moich dziadków na rodzinnej naradzie, oczywiście jako bardzo młody wiekiem wiedziałem, że raczej nie powinienem się odzywać. Zastanawiano się, co będzie dalej (wejdą, czy nie) co dalej robić (czynnie czy biernie). W minorowych nastrojach rozjechaliśmy się do domów, wielokrotnie po drodze sprawdzani przez patrole i rogatki ZOMO, wszak to był Gdańsk, kolebka, siedziba Solidarności na Grunwaldzkiej już była wówczas spacyfikowana, wielu znajomych Taty spędziło najbliższe Święta "poza domem".

Mimo bardzo młodego wieku, to w tamtych czasach (tak mi się zdaje) wykrystalizowały się moje poglądy polityczne.
__________________
Pozdrawiam i zapraszam na www.joujoujou.com - całkiem nową galerię zdjęć z Irlandii.
Moje filmy są tutaj.
Forum ZielonaIrlandia.
Problemy i porady wyłącznie na forum.
Prywatne wiadomości lub przez komunikatory będą ignorowane.
joujoujou jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 13.12.2005, 07:27   #8
**mondeo**
*Dziadziuś*
 
Avatar użytkownika **mondeo**
 
Data rejestracji: 27.10.2005
Lokalizacja: podlasie
Posty: 641
**mondeo** zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Mało brakowało a mógłbym brać w tym udział
ale nasze formacje wojskowe wypuścili do cywila,a koledzy z innych formacji zostali
i każdy był w strachu,bo nie wiedział po co zostawiają i co będzie dalej.
Ale czas rany zabliznia i się wszystko zapomina i życie toczy się dalej.
Miejmy nadzieję ,że to już się nie powtórzy i dostatniej będzie się nam i naszym przyszłym pokoleniom żyło
To bolesny okres więc lepiej nie wracać do tamtych dni!!!!
__________________
Stajesz się odpowiedzialny za to,co oswoiłeś....
**mondeo** jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 13.12.2005, 07:40   #9
ed hunter
Obyś nadepnął na LEGO!
Zlotowicz
 
Data rejestracji: 30.11.2004
Posty: 38,993
ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
nawet z karabinem w ręku na czołgu będę niedopuszczał, aby się to powtórzyło

Cytat:
Napisany przez rycho
To nie jest dobry temat.
czemu?
ed hunter jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 13.12.2005, 08:31   #10
Pagerus
.: Zapracowany :.
 
Avatar użytkownika Pagerus
 
Data rejestracji: 23.01.2003
Lokalizacja: Somewhere
Posty: 3,588
Pagerus niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>Pagerus niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
No cóż - konkrety na temat stanu wojennego znam jedynie z opowieści rodziców i znajomych... dlaczego? może po prostu dlatego, że urodziłem się kilka dni po jego rozpoczęciu... tak więc jakby nie traktować tej nazwy (z pozytywnym czy negatywnym wydźwiękiem) - jestem dzieckiem stanu wojennego...
__________________
"Codziennie dowiaduje się czegoś nowego" - Pagerus
Pagerus jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 13.12.2005, 09:35   #11
nowygiena
Aopenowiec
 
Avatar użytkownika nowygiena
 
Data rejestracji: 14.04.2005
Posty: 262
nowygiena zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Nie zapomnijcie tamtych dni,dni pełnych wiary niepokoju i nadziei.
[ * ]
__________________
Kiedy będzie BLONDdisc 5 ? ? ?
nowygiena jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 13.12.2005, 09:47   #12
para
Guru
 
Avatar użytkownika para
 
Data rejestracji: 18.11.2002
Lokalizacja: Gdzieś tam
Posty: 1,754
para niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Ja byłem wtedy w podstawówce i pamiętam jak kilkanaście razy puścili przemówienie Jaruzelskiego.
Pamiętam również godzinę policyjną i to, że przez tydzień czy dwa były ekstra ferie z powodu stanu wojennego - studenci mieli znacznie dłuższe.
para jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 13.12.2005, 10:00   #13
Smartek
HDmaniak
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika Smartek
 
Data rejestracji: 20.10.2002
Lokalizacja: Łódź
Posty: 8,859
Smartek wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>Smartek wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>Smartek wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>Smartek wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>Smartek wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>Smartek wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>
hm, nie zylem jeszcze wtedy [pewnie i dobrze], ale fajnie czyta sie Wasze wspomnienia, szacunek
pozdro
Smartek jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 13.12.2005, 10:08   #14
prometeusz
Guru
 
Avatar użytkownika prometeusz
 
Data rejestracji: 07.01.2003
Posty: 8,319
prometeusz ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>prometeusz ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>prometeusz ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>prometeusz ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>prometeusz ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>prometeusz ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>prometeusz ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>prometeusz ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>prometeusz ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
to wy jeszcze takie rzeczy pamietace?
Mi sie nie chce wspominac - dobrze ze jeszcze gowniarz bylem i tak na prawde do konca nie wiedzialem o co chodz.
__________________



prometeusz jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 13.12.2005, 10:35   #15
ed hunter
Obyś nadepnął na LEGO!
Zlotowicz
 
Data rejestracji: 30.11.2004
Posty: 38,993
ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
a główny pomysłodawca uważa się za bohatera - bolszewicka szmata.
ed hunter jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post

Opcje związane z dyskusją
Tryby wyświetlania

Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 18:08.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.