Powrót   Forum CDRinfo.pl > Różne > Off topic

Off topic Forum poświęcone wszelkim innym tematom.



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Stary 26.10.2005, 17:35   #31
MQs
Poważny używkownik
 
Avatar użytkownika MQs
 
Data rejestracji: 16.02.2005
Lokalizacja: Manowce Zdrój
Posty: 389
MQs zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Jezeli nawet istnieją wysokie bariery wejścia/wyjścia dla danego rynku to przy ogólnie rzecz biorąc stałym popycie rynkowym (ciężko całkowicie zrezygnować z benzyny) sprzedaje się akcje firmie lepiej prosperującej i po kłopocie -> to samo
To uproszczenie nie pokazuje drogi jaką potoczą się zmiany rynkowe, a jedynie spodziewane końcowe efekty (tzw. długi okres). Dokładniejsze scxenariusze wymagałyby naprawqdę dużego poświęcenia żeby coś takiego rozpisać - dlatego podałem jedynie listę pewnych aspektów, które należy wziąć pod uwagę, gdy pomysł "sterowania" rynkiem wydaje się na pierwszy rzut oka logiczny.

Ps. W Ekonomii pełno jest takich pozornych paradoksów (pierwszy z brzegu - jeżeli pieczywo podrożeje to możliwe, że najbiedniejsi kupią go więcej - tzw. Paradoks Giffena) - dlatego niektórzy politycy mają pozornie solidne argumenty

--- edit: OMG - "bęzyny"
__________________

Ostatnio zmieniany przez MQs : 26.10.2005 o godz. 17:39
MQs jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 26.10.2005, 18:12   #32
pops
Zdezorientowany
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika pops
 
Data rejestracji: 08.05.2005
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3,698
pops jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>pops jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>pops jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>pops jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>pops jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>pops jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>pops jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
ja tankuje tylko na shellu.
a tak przy okazji to ktos ostatnio niezla kase na lpg trzepie, na stacji niedaleko mnie w ciagu 2 tygodni gaz z 1,80 podrozal do 2,40 !!!!
pops jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 26.10.2005, 19:00   #33
andrzejj9
the one
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika andrzejj9
 
Data rejestracji: 08.12.2002
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 17,900
andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>
A ja dzisiaj widziałem 95 po... 4,01 za litr! To mi się nawet podoba..
__________________


neverending path to perfection..
andrzejj9 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 26.10.2005, 19:20   #34
joujoujou
Ͼ Ͽ
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika joujoujou
 
Data rejestracji: 15.05.2004
Lokalizacja: W domu.
Posty: 37,399
joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
Panowie, benzyna w Polsce kosztuje mniej więcej tyle samo co gdzie indziej w Europie, problem nie w tym ile kosztuje, tylko ile się zarabia. Przeciętny irlandczyk za godzinę pracy kupi 8 litrów benzyny, a ile polak?

Ale to już temat na inny topic.
__________________
Pozdrawiam i zapraszam na www.joujoujou.com - całkiem nową galerię zdjęć z Irlandii.
Moje filmy są tutaj.
Forum ZielonaIrlandia.
Problemy i porady wyłącznie na forum.
Prywatne wiadomości lub przez komunikatory będą ignorowane.
joujoujou jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 27.10.2005, 10:41   #35
Wawelski
Always newbie
 
Avatar użytkownika Wawelski
 
Data rejestracji: 14.11.2003
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 2,844
Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>
Cytat:
Napisany przez MQs
Ps. W Ekonomii pełno jest takich pozornych paradoksów (pierwszy z brzegu - jeżeli pieczywo podrożeje to możliwe, że najbiedniejsi kupią go więcej - tzw. Paradoks Giffena)
Chyba nie bardzo rozumiesz paradoks rozumiesz paradoks Giffena.
Nie dotyczy on ani biednych kupujących ani dóbr podstawowych.
Dotyczy on klientów przynajmniej średniozamożnych i raczej (choć tu już niekoniecznie) dóbr z wyższej półki. Biedni będą tak czy inaczej kupować DIT, liderprajsy itp. - najtańsze produkty.
Dobrym przykładem paradoksu Giffena są perfumy - jak masz nieznane i tanie, to mało kto to kupi. Ale jak podniesiesz cenę, to przestają być "tanimi smrodami" (nawet jeżeli Ci się zapach podoba) - stają się dobrem ekskluzywnym i są chętniej kupowane (bo generalnie bardzo mało sprzedaje się perfum tanich - jak ktoś ma kupić coś taniego, to bierze jakieś wody toaletowe czy płyn po goleniu).
__________________
Ludzie tak bardzo lubią oszukiwać się wzajemnie, że wymyślili rząd, by robił to za nich.
WAŻNE
Wawelski jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 28.10.2005, 12:12   #36
Morris
Coauctor delicti
 
Avatar użytkownika Morris
 
Data rejestracji: 23.12.2002
Lokalizacja: Kraków
Posty: 872
Morris zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
@ MQs & Wawelski - Ciekawe teorie - zawsze chętnie czegoś nowego się uczę

@Wawelski - Stawka podstawowa VAT w UE nie może być tak do końca dowolna. Dyrektywy nie określają jej maksymalnej wysokości, ale precyzyjnie określają miniumum. Z tego co pamiętam - 15% podstawowa, 5% obniżona + stawka 0%.
__________________
Ignorantia legis excusant neminem!

Ostatnio zmieniany przez Morris : 28.10.2005 o godz. 12:15
Morris jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 28.10.2005, 14:00   #37
andrzejj9
the one
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika andrzejj9
 
Data rejestracji: 08.12.2002
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 17,900
andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>
Cytat:
Napisany przez Wawelski
Chyba nie bardzo rozumiesz paradoks rozumiesz paradoks Giffena.
Nie dotyczy on ani biednych kupujących ani dóbr podstawowych.
Dotyczy on klientów przynajmniej średniozamożnych i raczej (choć tu już niekoniecznie) dóbr z wyższej półki. Biedni będą tak czy inaczej kupować DIT, liderprajsy itp. - najtańsze produkty.
Dobrym przykładem paradoksu Giffena są perfumy - jak masz nieznane i tanie, to mało kto to kupi. Ale jak podniesiesz cenę, to przestają być "tanimi smrodami" (nawet jeżeli Ci się zapach podoba) - stają się dobrem ekskluzywnym i są chętniej kupowane (bo generalnie bardzo mało sprzedaje się perfum tanich - jak ktoś ma kupić coś taniego, to bierze jakieś wody toaletowe czy płyn po goleniu).
Czyli masz tutaj na myśli dobra luksusowe i kryteria uznawania ich za takie? Ale w takim razie chleb jak dobro podstawowe zupełnie się do tego nie zalicza..


@ joujou

Zgadzam się, ale to jest tłumaczenie, które można zastosować do wszystkiego. Owszem Polacy za mało zarabiają, ale tak, jak przy kosmicznych cenach benzyny uważam, że wina leży po stronie rządu, tak samo objętnie jaką znajdziemy tego przyczynę - jeśli za małe zarobki to też też jest spowodwane zupełnie nieudolnym rządzeniem..

Tak czy siak to, co na całym świecie stanowi normalną czynność, której nawet nie uwzględnia się w domowym budżecie - czyli transport, u nas stał się dobrem luksusowym, na które po prostu nie każdego znać. A to jest już śmieszne, jeśli nie po prostu tragiczne..
__________________


neverending path to perfection..
andrzejj9 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 30.10.2005, 15:22   #38
MQs
Poważny używkownik
 
Avatar użytkownika MQs
 
Data rejestracji: 16.02.2005
Lokalizacja: Manowce Zdrój
Posty: 389
MQs zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez Wawelski
Chyba nie bardzo rozumiesz paradoks rozumiesz paradoks Giffena.
@Wawelski - podałeś przykład innego paradoksu - Veblena (zwanego efektem snoba).
Zainteresowanych odsyłam do Google, albo do literatury ekonomicznej - nie będe się bawił w wykładowcę
__________________
MQs jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 31.10.2005, 13:38   #39
Wawelski
Always newbie
 
Avatar użytkownika Wawelski
 
Data rejestracji: 14.11.2003
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 2,844
Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>
Cytat:
Napisany przez andrzejj9
Czyli masz tutaj na myśli dobra luksusowe i kryteria uznawania ich za takie? Ale w takim razie chleb jak dobro podstawowe zupełnie się do tego nie zalicza..
Uznawanie czegoś za dobro podstawowe a luksusowe jest sprawą umowną. Np. chleb bez ulepszaczy jest IMO dobrem luksusowym i bardzo trudno dostępnym. Nieliczne piekarnie robią takie pyszności i ceny są dosyć zaporowe. A kilka(naście) lat temu było zupełnie odwrotnie - "zwykły" chleb na zakwasie i drożdżach bez żadnczy spulchniaczy, ulepszaczy itp. był dobrem podstawowym, za to taki pyszny, mięciutki z masą chemii był luksusem.
__________________
Ludzie tak bardzo lubią oszukiwać się wzajemnie, że wymyślili rząd, by robił to za nich.
WAŻNE
Wawelski jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 31.10.2005, 13:41   #40
Wawelski
Always newbie
 
Avatar użytkownika Wawelski
 
Data rejestracji: 14.11.2003
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 2,844
Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>
Cytat:
Napisany przez MQs
@Wawelski - podałeś przykład innego paradoksu - Veblena (zwanego efektem snoba).
Fakt, sorki - pokręciłem paradoksy. Ale wynikało to z Twojej interpretacji, która jest błędna.
Bo sprzedaż chleba nie wzrośnie, gdy chleb zdrożeje (bo to byłby paradoks Veblena właśnie) lecz gdy zdrożeją ziemniaki, ryż, kasza, masło itp. - czyli inne dobra podstawowe "konkurujące" o ten sam popyt.
__________________
Ludzie tak bardzo lubią oszukiwać się wzajemnie, że wymyślili rząd, by robił to za nich.
WAŻNE

Ostatnio zmieniany przez Wawelski : 31.10.2005 o godz. 13:43
Wawelski jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 31.10.2005, 13:54   #41
andrzejj9
the one
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika andrzejj9
 
Data rejestracji: 08.12.2002
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 17,900
andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>
Cytat:
Napisany przez Wawelski
Uznawanie czegoś za dobro podstawowe a luksusowe jest sprawą umowną. Np. chleb bez ulepszaczy jest IMO dobrem luksusowym i bardzo trudno dostępnym. Nieliczne piekarnie robią takie pyszności i ceny są dosyć zaporowe. A kilka(naście) lat temu było zupełnie odwrotnie - "zwykły" chleb na zakwasie i drożdżach bez żadnczy spulchniaczy, ulepszaczy itp. był dobrem podstawowym, za to taki pyszny, mięciutki z masą chemii był luksusem.
Wszystkie tego typu klasyfikacje są kwestią umowną, ale chleb akurat - abstrachując od jego podziału na różne gatunki - jest dobrem podstawowym i trudno zakwalifikować go jako produkt luksusowy.

Co do odpowiedzi do @ MQ - te dobra "konkurujące" nazywają się komplementarne.
__________________


neverending path to perfection..
andrzejj9 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 31.10.2005, 14:07   #42
Wawelski
Always newbie
 
Avatar użytkownika Wawelski
 
Data rejestracji: 14.11.2003
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 2,844
Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>
Cytat:
Napisany przez andrzejj9
chleb akurat - abstrachując od jego podziału na różne gatunki - jest dobrem podstawowym i trudno zakwalifikować go jako produkt luksusowy.
Dla mnie nie jest - nie miałem chleba (ani żadnego innego wyrobu mącznego) w ustach od 2 lat. Więc dla mnie jest luksusem o tyle, że jak go kupię to tylko dla ozdoby w kuchni - więc typowy luksus.
Inny argument za tym, że chleb nie musi być dobrem podstawowym jest pewna piekarnia w Paryżu (jej nazwy, niestety, nie pomnę), z której ciepłe pieczywko samolotem leci sobie do Hollywood bo gwiazdy mają ochotę na taki luksus i płącą za to krocie.

Cytat:
Napisany przez andrzejj9
Co do odpowiedzi do @ MQ - te dobra "konkurujące" nazywają się komplementarne.
Chyba pomyliłeś dobra komplementarne z substytucyjnymi - ale nie, nie chodziło mi ani o jedne, ani o drugie.

Te dobra mogą być pozornie zupełnie ze sobą niepowiązane, natomiast przy napiętym budżecie rodzinnym wzrost cen np. na podręczniki szkolne może spowodować rezygnację z zakupu tychże za to zwiększenie (dzięki uwolnionym środkom w budżecie) popytu na chleb. Owszem, to drastyczny przypadek, ale IMO dobrze obrazuje mechanizm.

Jeszcze jeden przykład sytuacji, o którą mi chodzi - i bardzo na czasie. Jest sobie ludek, który ma samochód. Dojeżdża nim do pracy i ma do wyboru metro i inne środki. Wzrost ceny benzyny powoduje, że odstawia autko do garażu (albo nawet sprzedaje), przesiada się do metra i zamiast wydawać 500PLN miesięcze na benzynę kupuje za 166PLN bilet kwartalny (i wzrost popytu na metro jest tu spowodowane wzrostem konkurencyjności tego dobra substytucyjnego - ale nie o ten efekt tutaj mi chodziło). Ma dzięki temu ponad 400PLN/mies więcej do dyspozycji i wzrastają przez to jego zakupy dóbr zupełnie nie powiązanych z benzyną (może książki do czytania w metrze, może sprzętu RTV a może czegoś zupełnie innego).
__________________
Ludzie tak bardzo lubią oszukiwać się wzajemnie, że wymyślili rząd, by robił to za nich.
WAŻNE

Ostatnio zmieniany przez Wawelski : 31.10.2005 o godz. 14:17
Wawelski jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 31.10.2005, 18:05   #43
andrzejj9
the one
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika andrzejj9
 
Data rejestracji: 08.12.2002
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 17,900
andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>
Cytat:
Napisany przez Wawelski
Dla mnie nie jest - nie miałem chleba (ani żadnego innego wyrobu mącznego) w ustach od 2 lat. Więc dla mnie jest luksusem o tyle, że jak go kupię to tylko dla ozdoby w kuchni - więc typowy luksus.
Inny argument za tym, że chleb nie musi być dobrem podstawowym jest pewna piekarnia w Paryżu (jej nazwy, niestety, nie pomnę), z której ciepłe pieczywko samolotem leci sobie do Hollywood bo gwiazdy mają ochotę na taki luksus i płącą za to krocie.
Tak, jak napisałem wcześniej - praktycznie wszystkie klasyfikacje są umowne i na pewno inaczej będą wyglądały dla konkretnych osób w konkretnych przypadkach. W Polsce jednak - a o Polsce cały czas mówimy - chleb dla zdecydowanej większości społeczeństwa jest dobrem podstawowym.

Cytat:
Chyba pomyliłeś dobra komplementarne z substytucyjnymi - ale nie, nie chodziło mi ani o jedne, ani o drugie.
Możliwe, chociaż wydaje mi się, że dobrze pamiętam. Ale nie chce mi się tego teraz sprawdzać.

Cytat:
Te dobra mogą być pozornie zupełnie ze sobą niepowiązane, natomiast przy napiętym budżecie rodzinnym wzrost cen np. na podręczniki szkolne może spowodować rezygnację z zakupu tychże za to zwiększenie (dzięki uwolnionym środkom w budżecie) popytu na chleb. Owszem, to drastyczny przypadek, ale IMO dobrze obrazuje mechanizm.
Ok, to rzeczywiście inna sytuacja. Nie wiem, czy istnieje nazwa na takie środki i ich wzajemne do siebie odniesienie.

Cytat:
Jeszcze jeden przykład sytuacji, o którą mi chodzi - i bardzo na czasie. Jest sobie ludek, który ma samochód. Dojeżdża nim do pracy i ma do wyboru metro i inne środki. Wzrost ceny benzyny powoduje, że odstawia autko do garażu (albo nawet sprzedaje), przesiada się do metra i zamiast wydawać 500PLN miesięcze na benzynę kupuje za 166PLN bilet kwartalny (i wzrost popytu na metro jest tu spowodowane wzrostem konkurencyjności tego dobra substytucyjnego - ale nie o ten efekt tutaj mi chodziło). Ma dzięki temu ponad 400PLN/mies więcej do dyspozycji i wzrastają przez to jego zakupy dóbr zupełnie nie powiązanych z benzyną (może książki do czytania w metrze, może sprzętu RTV a może czegoś zupełnie innego).
[/quote]

Ale tu już się nie zgodzę. W sytuacji, którą opisujesz bilet miesięczny będzie właśnie dobrem substytucyjnym (chyba jednak miałeś rację odnośnie nazewnictwa) dla benzyny, bo pozwala zrealizować tę samą funkcję (transport, przemieszczanie się ) w inny sposób. A to, co zrobi się z zaoszczędzonymi pieniędzmi to już zupełnie inna sprawa i chyba nie rozważa się takich powiązań.
__________________


neverending path to perfection..
andrzejj9 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 31.10.2005, 22:29   #44
MQs
Poważny używkownik
 
Avatar użytkownika MQs
 
Data rejestracji: 16.02.2005
Lokalizacja: Manowce Zdrój
Posty: 389
MQs zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez Wawelski
Fakt, sorki - pokręciłem paradoksy. Ale wynikało to z Twojej interpretacji, która jest błędna.
Bo sprzedaż chleba nie wzrośnie, gdy chleb zdrożeje (bo to byłby paradoks Veblena właśnie) lecz gdy zdrożeją ziemniaki, ryż, kasza, masło itp. - czyli inne dobra podstawowe "konkurujące" o ten sam popyt.
@Wawelski - jeżeli nie rozumiesz paradoksu Giffena to nie pisz, że przykład jest błędny. Kierunek relacji popyt-cena jest odwrócony w obydwu tych przypadkach od normalnej zależności (a więc tak samo: wzrost ceny->wzrost popytu) różne są natomiast mechanizmy tego zjawiska. A zależność między popytem a ceną substytutów znam.
Dalej do dyskusji o chlebku - chleb (pieczywo) taki jaki znajdziecie dookoła (nie w "pewnej paryskiej piekarni") jest i pewnie jeszcze długo będzie dobrem podstawowym (pierwszej potrzeby) i jednocześnie dobrem niższego rzędu. A to, że w afryce chodzą bez butów nie znaczy dla rynku obuwia na świecie, że buty są dobrem luksusowym. To rynek klasyfikuje dobra, a nie nasza (pojedyńcza) subiektywna opinia.
__________________
MQs jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 05.11.2005, 23:27   #45
kava
Nowy na forum
 
Avatar użytkownika kava
 
Data rejestracji: 23.10.2005
Posty: 8
kava w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Pozwolę sobie odświeżyć temat:
Jeśli kogoś zainteresował temat Peak Oil, założyłam forum: http://forum.oilpeak.pl , jeśli macie jakieś wątpliwości i chcielibyście spojrzeć w swój bak z innego punktu widzenia, zapraszam serdecznie.

Webmaster http://www.oilpeak.pl
kava jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post

Opcje związane z dyskusją
Tryby wyświetlania

Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 20:27.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.