Powrót   Forum CDRinfo.pl > Różne > Off topic

Off topic Forum poświęcone wszelkim innym tematom.



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Stary 06.10.2019, 10:18   #1
Jarson
Pa rampamer
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika Jarson
 
Data rejestracji: 24.10.2006
Lokalizacja: Zachlajki
Posty: 9,205
Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
Czyste powietrze

Zbieram opinie wśród znajomych, ale że (o dziwo, albo i nie o dziwo) wśród moich "lokalnych" mało osób z tego korzystało, to i tu się poradzę.

Myślę nad skorzystanie z tego programu, bo to jednak spora dotacja. Niemniej zastanawiam się, czy na pewno na dłuższą metę z tego skorzystam.

Kupiłem za bardzo rozsądne pieniądze dom murowany na "półtora pustaka", nieocieplony, z poddaszem również do zaizolowania i stolarką okienną do wymiany. Wszystko ogrzewa ok. pięcioletni "kopciuch", w dodatku o za małej mocy jak na rzeczywistą powierzchnię budynku (ok. 160 m2, z czego dwa pokoje na piętrze niższe, po ok. 208 cm).

Mój problem polega na tym, że mam gaz w ulicy i nie wiem, czy to dobrze, czy źle.

Program "Czyste powietrze" jeśli jest dostęp do gazu pozwala jedynie na wymianę kotła na gazowy - żadne inne rozwiązanie, typu kocioł piątej generacji nie wchodzi wtedy w grę. Dopiero po założeniu gazu można modernizować dalej. Gdyby to chodziło o nowoczesny kocioł nie zastanawiałbym się ani chwili, bo koszty ogrzewania na pewno spadną już z powodu zmiany źródła ciepła, a w moim przypadku prawdopodobnie sama dodatkowa wymiana stolarki okiennej na przyzwoite okna trzyszybowe poskutkuje kolosalną różnicą w zapotrzebowaniu na ciepło. Prawdopodobnie...

Tyle, że póki co przy temperaturach rzędu 5 stopni na zewnątrz, dom wychładza się szybko, jeszcze do tego ten mały piec sprawia, że dopiero dobrze paląc węglem jest ciepło. Mój wywód o oknach to jedynie założenie, nie mam stuprocentowej pewności, że ich wymiana załatwi choć w dużej części temat, a nie wiem, jak szybko będę mógł sobie pozwolić na pełne ocieplenie.

U siebie nie bardzo mam się kogoś poradzić, bo ci znajomi, którzy ogrzewają gazem zwykle zakładali go dopiero po termomodernizacji - co jest od strony ekonomicznej logiczną kolejnością (a "Czyste powietrze" na to nie pozwala, najpierw wymiana źródła ciepła). A jak ktoś ma stary, niezaizolowany dom - to zwykle opala drewnem (to w moich stronach bardzo popularne) lub węglem.

Boję się, że sama wymiana kotła na gazowy oraz okien na nowe mogą spowodować, że do czasu pełnej termomodernizacji oraz założenia solarów będę płacił niebotyczne rachunki za gaz. Zatem szukam jak najwięcej osób, które grzeją/grzały gazem w budynkach, w których izolacja przedstawia/ła sporo do życzenia, a jeszcze lepiej takich, które mają porównanie, ile dała wymiana samych okien
__________________

Jarson jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 06.10.2019, 10:36   #2
Arepo
Guru
 
Avatar użytkownika Arepo
 
Data rejestracji: 01.10.2004
Posty: 3,430
Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
Ja bym zaczął od wymiany okien jeśli są bardzo zniszczone i nie do naprawy/uszczelnienia i ocieplania dachu, gdyż to generuje największe straty. Nieocieplone mury mogą zaczekać, też będą straty ale nie aż tak duże jak z okien i dachu. Potem można pomyśleć o kupnie kotła gazowego, najlepiej kondensacyjnego dwufunkyjnego do ciepłej wody i ogrzewania.
__________________
Lite-On iHBS 212, Pioneer BDR-209EBK
Arepo jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 06.10.2019, 11:40   #3
ed hunter
Obyś nadepnął na LEGO!
Zlotowicz
 
Data rejestracji: 30.11.2004
Posty: 38,993
ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
To mit, że gaz jest taki drogi, węgiel już tani nie jest. Kocioł kondensacyjny ma prawie 100% sprawności, ale grzanie dziurawego termicznie domu nie ma sensu.
Jak możesz skorzystać z dofinansowania na termoizolację, to zmieniaj ten piec jak najszybciej i docieplaj od razu, nawet bez tynku w tym roku.
ed hunter jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 06.10.2019, 11:40   #4
grzeniu
XV1100
 
Avatar użytkownika grzeniu
 
Data rejestracji: 19.02.2002
Posty: 31,764
grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
Ja bym to widział tak.
Arepo dobrze prawi - najpierw okna i dach. Może nie jest ci na już niezbędne poddasze, to je odizoluj, wyszykujesz je np. w przyszłym roku.
Co do ogrzewania, to skoro piszesz że obecny piec za mały czyli do wymiany, to na nowy z podajnikiem wydasz ok 10k ze swojej kieszeni. On nie wytrzyma tyle co dobry gazowy z nierdzewnym wymiennikiem (w podobnej, albo nieco niższej cenie), bo robią je z gównolitu.
Ty lubisz być dokładny i liczyć, to policz sobie efektywność grzewczą np. ekogroszku który kosztuje ~1000/t i gazu, do tego jakiś wysiłek przy obsłudze pieca (opał, popiół, kurz i sprzątanie) którego przy gazie nie ma w ogóle. Sprawność węglowego jest dużo niższa niż kondensata gazowego. Trochę tego liczenia jest i mnie się nigdy nie chciało, ale moim zdaniem przy obecnych chorych cenach węgla to się nie opłaca. Kiedyś jak węgiel kosztował połowę tego, było nad czym myśleć. Nasz rząd nie dopuści do znaczących spadków cen węgla, a tendencje spadkowe wykazują ceny gazu. Koszt ogrzewania tak naprawdę zależy od budynku i jego izolacyjności.
A latem do ciepłej wody będziesz odpalał piec węglowy, czy bojler na prąd? Grzanie prądem wychodzi dużo drożej, a węglowy potrafi wygasnąć.


Czy w ramach programu refinansują też przyłącze gazu, bo potrafi wyjść i parę klocków? Projekt, wykonawstwo (nic sam nie zrobisz), odbiory, przekop/przewiert przez drogę itp.


Reasumując. Dają ci piec, to bierz co dają i zakładaj. Oczywiście dwufunkcyjny. Niegłupim by było postawić fajny kominek i dogrzewać nim, bo zapewne u ciebie łatwo kupić drewno w niskiej cenie. I cały czas myśleć o dobrym ociepleniu całej chałupy.
__________________
Pozdr./Grzeniu
grzeniu jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 06.10.2019, 11:44   #5
misiozol
Moderator
 
Avatar użytkownika misiozol
 
Data rejestracji: 26.10.2008
Lokalizacja: Carnew
Posty: 6,686
misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>
Oj Arepo/grzeniu nie wiesz o czym piszesz , podstawa to ocieplenie calego domu to jest numer JEDEN na liscie i to jak najlepsze ocieplenie mam tu na mysli sciany,dach/poddasze , w ten sposob nie wazne czym bedzie ogrzewal dom bedzie mial tam cieplo a wydatki na ogrzewanie drastycznie spadna mam dom ~250m2 i mam ocieplony dom na sezon cieplny spalam ~500/700litrow kerozyny utrzymujac w domu ~22*C a dom jest grzany 3 razy na dobe po 30-50minut+30minut pompy obiegowej aby wykorzystac pozostale cieplo z pieca . a do cieplej wody panele na dachu
__________________
Reballing, BGA, Reflow, Service of all consoles and devices. Based in IRELAND for all your needs.

Ostatnio zmieniany przez misiozol : 06.10.2019 o godz. 11:47
misiozol jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 06.10.2019, 12:07   #6
grzeniu
XV1100
 
Avatar użytkownika grzeniu
 
Data rejestracji: 19.02.2002
Posty: 31,764
grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
A co ja napisałem wyżej?
Tu są rozważania co najpierw i najważniejsze, bo na wszystko zapewne nie ma kasy w tej chwili. Jeszcze mu napisz, żeby se wziął kredyt frankowy, albo u innego bociana
Jarson zapewne musi jeszcze inne remonty porobić....
__________________
Pozdr./Grzeniu
grzeniu jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 06.10.2019, 12:15   #7
- Deckard -
Odnowiony Cyfrowo
 
Avatar użytkownika - Deckard -
 
Data rejestracji: 23.05.2006
Lokalizacja: A.D 2019
Posty: 5,061
- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
Jak będziesz ocieplał dom, to wykop przyziemie do ławy i dociepl od samego dołu.
W piwnicy sufit też dociepl , z własnego doświadczenia wiem że bez sensu jest docieplać ściany bez docieplenia przyziemia i sufitu w piwnicy.

Panele fotowoltaiczne to póki co jeszcze drogi interes..
- Deckard - jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 06.10.2019, 12:22   #8
misiozol
Moderator
 
Avatar użytkownika misiozol
 
Data rejestracji: 26.10.2008
Lokalizacja: Carnew
Posty: 6,686
misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>
Nie panele fotowoltaiczne panele do ogrzewania wody to co innego a woda w kranie zawsze ciepla za darmo .
__________________
Reballing, BGA, Reflow, Service of all consoles and devices. Based in IRELAND for all your needs.
misiozol jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 06.10.2019, 12:35   #9
Jarson
Pa rampamer
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika Jarson
 
Data rejestracji: 24.10.2006
Lokalizacja: Zachlajki
Posty: 9,205
Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
@Arepo, Misiozol
Ja również się zgadzam, że ocieplenie jest najważniejsze, bo czym by nie grzać, to lepiej grzać mniej niż więcej. Z tym, że program "Czyste powietrze", z którego można uzyskać dopłatę na termomodernizację wymaga w pierwszej kolejności wymiany kotła, a dopiero potem można brać się za ocieplenie. A ponieważ niestety mam ograniczony budżet to jeżeli zainwestuję w zrobienie przyłącza, kocioł gazowy kondensacyjny dwufunkcyjny oraz wymianę okien, to może mi już nie wystarczyć od ręki na docieplenie ścian (ew. mogę jeszcze ocieplić samodzielnie poddasze, bo to nie są ogromne koszty jeżeli nie wymienia się dachu tylko układa wełnę na podłodze oraz między krokwiami). I tego się boję - że przez ten czas x miesięcy/lat bez ocieplonych ścian będę miał bardzo wysokie koszty gazu.

@Ed, Grzeniu
To mnie bardzo kusi. Rzeczywiście gaz jest wygodny, a jeszcze po dołożeniu solarów (na to w moim mieście czeka się prawie dwa lata, ale dopłata jest 80%, więc warto) mamy rozwiązanie i bezobsługowe i takie, które przynajmniej nie powinno zrujnować kieszeni. A że węgiel, a tym bardziej pellet ostatnimi czasy kosztują chore pieniądze - to rzeczywiście na własne oczy obserwuję

Koszt projektu i wykonania przyłącza również jest dofinansowywany. Ogólnie mogę liczyć na dotację w wysokości 50% do inwestycji w termomodernizację do kwoty 53 000 zł (czyli z własnej kieszeni muszę wtedy wyłożyć 26 500, resztę dopłacają). Mało tego - kwotę mojego wkładu dzięki ustanowionej w tym roku przez Rząd uldze termomodernizacyjnej mogę w picie odliczyć od podstawy dochodu. I tu możliwości są szersze, na przykład jeżeli tylko wymienię okna bez kotła to nie mogę liczyć na dopłatę z programu "Czyste powietrze", ale już na odliczenie od podatku - jak najbardziej.

Rozważam obecnie dwie opcje: 1) Skorzystać z programu i zaakceptować narzuconą kolejność i ograniczenia, 2) Robić wszystko za własne pieniądze, ale po swojemu. I tak:

1) Biorę udział w programie
  • Wykonanie przyłącza i kotła gazowego - ok. 20 000 zł
  • Wymiana stolarki okiennej na okna trzyszybowe - ok. 15 000 zł (13 000 w mieszkaniu lub 15-15,500 jeśli również z piwnicą)
Płacę za to z własnej kieszeni jakieś 17 500 zł. Do tego robię "nieprofesjonalne" ocieplenie poddasza, które kosztuje mnie jakieś 5-6 000 zł - razem do ok. 23 500 zł.
Wady tego rozwiązania są dwie. Po pierwsze czas - rozpatrzenie wniosku to ok. 6 m-cy, dopiero po rozpatrzeniu można składać wniosek o gaz, a to w moim mieście (od wniosku do uruchomienia kotłowni) to aż ok. 15-20 miesięcy. Po drugie koszty - do czasu wykonania prac muszę pozostać bez ocieplenia i przy starym piecu, co zwiększa zapotrzebowanie na węgiel, a po inwestycji mam dopiero częściowo ocieplony dom, co też będzie niestety generować wyższe koszty gazu.

2) Robię wszystko po swojemu
  • Wymiana stolarki okiennej - ok. 15 000 zł
  • Wymiana kotła na piątej generacji najlepiej na węgiel plus drewno - wraz z przeróbkami w kotłowni ok. 9 000 zł
  • Ocieplenie poddasza - ok. 6 000 zł
Nie ryzykuję, że zakres termomodernizacji okaże się niewystarczający i zbankrutuję pod względem wydatków na gaz. Na pewno będzie mniej niż dziś, bo kotły piątej generacji mają sprawność o ok. 30% większą niż "kopciuchy". W zamian niestety mam piec wymagający obsługi, a z własnej kieszeni wydaję więcej pieniędzy przy tym samym zakresie ocieplenia...

Kusi mnie opcja z dopłatą i gazem, ale wizja kotłowania węglem przez najbliższe dwa lata przy niewymienionych oknach (od których lekko, ale ciągnie, niestety za szczelne to one nie są) odstrasza mnie mocno. Pamiętam, jak za gówniarza mieszkaliśmy w domu ze starymi oknami, które na zimę uszczelniało się watą i pamiętam ile komfortu dała ich wymiana na plastiki (niezłe wówczas, ale i tak dwuszybowe bo takie wtedy były). Potem zawsze mieszkałem w dobrze ocieplonych budynkach i na tyle się przyzwyczaiłem do komfortu, że nie chciałbym wracać do tych "wacianych" praktyk
__________________

Jarson jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 06.10.2019, 12:43   #10
grzeniu
XV1100
 
Avatar użytkownika grzeniu
 
Data rejestracji: 19.02.2002
Posty: 31,764
grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
Teraz fotowoltaika jest dofinansowywana, u nas dużo ludzi pozakładało. Było 50%......ja myślałem nad tym w lewo, w prawo i pod górkę i w żadnym wariancie nie widziałem w tym interesu. Znajomek z 'elektrowni' też gadał że się nie opłaca.
Ja nad tym myślałem już dawno temu (naście lat chyba będzie), były całkiem inne zasady - lepsze - i też wychodziło mi, że to co zarobię/zaoszczędzę to wydam na kolejne nowe panele, bo stare stracą sprawność i będą zwyczajnie przestarzałe.


Edit.
Jarson - a wariant pośredni? Znaczy wymieniasz teraz za swoje okna, prowizorycznie ocieplasz poddasze, zostawiasz piec który raptem może okazać się wystarczający, i składasz papiery? Tę kwotę 53k i tak uzbierasz bez problemu. Szkoda tracić tego dofinansowania, a też wegetować w lodowni i płacić krocie.
Przy okazji, temp 22st uważam za zbytek. Normalnie temp pokojowa jest 20-21st i jest optymalna ze względów zdrowotnych. Dla mnie 22 jest za dużo, no ale mnie i 15 wystarczało To jest trochę inaczej, gdy masz piec ze sterownikiem, który trzyma stałe np. 20/17st, a gdy pakujesz w kopciucha gdy spada do 17 i on za jakiś czas dobije do 23. Tak samo jest, gdy w nocy się wypalił i spadło do 15, a ty wstajesz i zaczynasz dzień od robienia ognia w piecu.
Każdy myśli po swojemu, ale z kim bym nie gadał kto przeszedł z węgla na gaz, to nikt by już nie wrócił. Węgiel drastycznie zdrożał 3 lata temu, co dodatkowo bardzo zbliżyło koszty grzewcze.
__________________
Pozdr./Grzeniu

Ostatnio zmieniany przez grzeniu : 06.10.2019 o godz. 13:19
grzeniu jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 06.10.2019, 15:39   #11
Jarson
Pa rampamer
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika Jarson
 
Data rejestracji: 24.10.2006
Lokalizacja: Zachlajki
Posty: 9,205
Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
No właśnie też mnie kusi ta opcja "kombinowana". Okna muszę wymienić już i tego nie zmienię - a na braku dopłaty tracę w takim wypadku 7,5 k zł. Poza tym jest tak jak piszesz - może wcale nie tracę, bo jak na innych elementach uzbieram najwyższą kwotę dofinansowania, to i tak jestem do przodu.

Wymiana okien i wełna na poddaszu powinny wystarczyć, żeby zmniejszyć zapotrzebowanie budynku o połowę. Jeśli tak będzie, to decyzja o składaniu wniosku na piec kondensacyjny będzie oczywista
__________________

Jarson jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post

Opcje związane z dyskusją
Tryby wyświetlania

Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport

Podobne dyskusje
Dyskusja Autor Forum Odpow. Ostatni Post
Nagrywarka DVD widzi czyste DVD jako czyste CD homie Napędy optyczne DVD 10 10.01.2008 14:51
DVD-Video widziany przez naped jako czyste CD Sparc666 Napędy optyczne DVD 0 25.07.2006 01:09
Nagrywarka czyta wszystkie plyty jako czyste brynek Flashowanie/Firmware/Podkręcanie napędów optycznych 4 11.03.2006 14:25
Czyste płyty DVD......... muzik21 Napędy optyczne DVD 8 28.11.2002 13:02
Czyste plyty tomolek Napędy optyczne CD 5 26.12.2001 11:33


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 00:47.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.