Powrót   Forum CDRinfo.pl > Różne > Off topic

Off topic Forum poświęcone wszelkim innym tematom.



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Stary 05.05.2004, 12:10   #1
Proton
Wymiatacz
 
Avatar użytkownika Proton
 
Data rejestracji: 18.06.2002
Lokalizacja: Houston
Posty: 585
Proton zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Dyski Maxtor SATA pracujące w Raid

Mam pytanko dotyczące spinania dysków w macierz Raid.
Zostałem poproszony przez znajomych o wyspecyfikowanie elementów komputera na kartce papieru. Ma to być komputerek "komunijny" Cena nie za bardzo odgrywa rolę (w granicach rozsądku oczywiście) więc postanowiłem zafundować dzieciakowi kompa z dwoma dyskami SATA Maxtor DiamondMax +9 80GB (8MB Cache). Tylko że nie za bardzo się orientuję w tym Raid'zie, szczerze mówiąc...
Chodzi mi głównie o to, czy dyski muszą być tej samej pojemności, czy mogą być różne, jak sprawa wygląda z partycjami na takich dyskach, czy jak będą dwa dyski po 80GB, to dostępna będzie fizyczna przestrzeń 160GB, czy wygląda to jakoś inaczej mając ten Raid ??

Pozdrawiam
Proton jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 05.05.2004, 12:51   #2
*Vojtas*
USER FRIENDLY?
 
Avatar użytkownika *Vojtas*
 
Data rejestracji: 15.02.2004
Posty: 602
*Vojtas* zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Te dwa artykuły powinny Ci trochę rozjaśnić temat raid'u

<<RAID1>>
<<RAID2>>

pozdr.
__________________
*Vojtas* jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 05.05.2004, 13:03   #3
surff
Ramblings of a Madman
 
Avatar użytkownika surff
 
Data rejestracji: 25.06.2002
Lokalizacja: Wlkp
Posty: 876
surff zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez Proton
Mam pytanko dotyczące spinania dysków w macierz Raid.
Zostałem poproszony przez znajomych o wyspecyfikowanie elementów komputera na kartce papieru. Ma to być komputerek "komunijny" Cena nie za bardzo odgrywa rolę (w granicach rozsądku oczywiście) więc postanowiłem zafundować dzieciakowi kompa z dwoma dyskami SATA Maxtor DiamondMax +9 80GB (8MB Cache). Tylko że nie za bardzo się orientuję w tym Raid'zie, szczerze mówiąc...
Chodzi mi głównie o to, czy dyski muszą być tej samej pojemności, czy mogą być różne, jak sprawa wygląda z partycjami na takich dyskach, czy jak będą dwa dyski po 80GB, to dostępna będzie fizyczna przestrzeń 160GB, czy wygląda to jakoś inaczej mając ten Raid ??

Pozdrawiam
A więc
Dyski najlepiej aby były jednakowe. W twoim przypadku najlepiej się zdecydować na RAID 0 - wtedy z obu dysków robi się jedna widziana w systemie szybka partycja 160GB (mozesz oczywiście partycjonować dowolnie na przestrzeni 160GB)- pamiętaj jedn ak że padnięcie jednego z nich powoduje utratę danych na obu dyskach ( patrz. artykuł podany przez Voytasa).


Pozdrawiam
__________________
primum non nocere
surff jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 05.05.2004, 14:18   #4
Edwardo
..::Blue Machine::..
 
Avatar użytkownika Edwardo
 
Data rejestracji: 12.11.2003
Lokalizacja: Krakow
Posty: 1,575
Edwardo zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
ja nie widze najmniejszego sensu sprawiac dzieciakowi kompa na RAIDzie, okej nieche bedzie na kontroler, bo jest juz wbudowany, ale nie wiem czy warto dawac dyski w raida, a najgorszym rozwiazaniem byloby dla niego chyba juz danie dyskow rownolegle...
dzieciakowi raczej bedzie potrzebne miejsce niz szybkosc przegrywania dysk/dysk i zapuszczanie gierek.
wiem, bo mam kuzynow mlodszych...
Edwardo jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 05.05.2004, 14:31   #5
mqy
Wymiatacz
 
Data rejestracji: 06.11.2002
Posty: 504
mqy zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez Edwardo
ja nie widze najmniejszego sensu sprawiac dzieciakowi kompa na RAIDzie, okej nieche bedzie na kontroler, bo jest juz wbudowany, ale nie wiem czy warto dawac dyski w raida, a najgorszym rozwiazaniem byloby dla niego chyba juz danie dyskow rownolegle...
dzieciakowi raczej bedzie potrzebne miejsce niz szybkosc przegrywania dysk/dysk i zapuszczanie gierek.
wiem, bo mam kuzynow mlodszych...
Ja mysle podobnie, podejzewam ze dane jakie beda przetrzymywac na dysku nie beda az tak wazne, zwykle sata im wzupelnosci wystarczy, poza tym napewno nikt nie doceni twojego wysilku...w rozumieniu ze to sie raczej im nie przyda....i dodatkowo nastepny wydtek, bo conajmniej 2 dyski musza byc....
mqy jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 05.05.2004, 14:36   #6
surff
Ramblings of a Madman
 
Avatar użytkownika surff
 
Data rejestracji: 25.06.2002
Lokalizacja: Wlkp
Posty: 876
surff zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez Edwardo
.
dzieciakowi raczej bedzie potrzebne miejsce niz szybkosc przegrywania dysk/dysk i zapuszczanie gierek.
wiem, bo mam kuzynow mlodszych...
W raidzie 0 nie traci miejsca , a przy okazji ma szybkość większą
--------------------
Jeśli miałby to być mirroring to tak jak poprzednicy myślę, że raczej bez sensu.
__________________
primum non nocere

Ostatnio zmieniany przez surff : 05.05.2004 o godz. 14:38
surff jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 05.05.2004, 16:07   #7
Proton
Wymiatacz
 
Avatar użytkownika Proton
 
Data rejestracji: 18.06.2002
Lokalizacja: Houston
Posty: 585
Proton zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Dzięki za wszelkie wskazówki i linki.
Po zapoznaniu się z artykułami opisującymi działanie RAID, jak i po przeczytaniu Waszych wskazówek, zgadzam się, że nie ma sensu sie porywać na ten RAID.
Jeden dysk Maxtor SATA 160GB też w zupełności wystarczy, a i sporo taniej wyjdzie

Pozdrawiam i wielkie dzięki za okazaną pomoc
Proton jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 05.05.2004, 23:07   #8
AleX69
.::MaNNErS:SuCk::.
 
Avatar użytkownika AleX69
 
Data rejestracji: 25.02.2004
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 4,681
AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>
Cytat:
Napisany przez Proton
Dzięki za wszelkie wskazówki i linki.
Po zapoznaniu się z artykułami opisującymi działanie RAID, jak i po przeczytaniu Waszych wskazówek, zgadzam się, że nie ma sensu sie porywać na ten RAID.
Jeden dysk Maxtor SATA 160GB też w zupełności wystarczy, a i sporo taniej wyjdzie

Pozdrawiam i wielkie dzięki za okazaną pomoc
jak nie zasmakujesz raid'a to nie bedziesz wiedzial co to ... zawsze szybsze dwa dyski niz jeden ... a cena ta sama

o to moje testy ...


... moze bedzie ...


... latwiej tym co mowia nie :zeby:
pozdr
__________________

Ostatnio zmieniany przez AleX69 : 05.05.2004 o godz. 23:25
AleX69 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 06.05.2004, 01:53   #9
shuma02
Forumator
 
Avatar użytkownika shuma02
 
Data rejestracji: 06.12.2002
Lokalizacja: Miasto Aniolow
Posty: 729
shuma02 zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
nie powiem NIE, ale my tu przeciez mowimy o sekundach, lub nawet czasami ulamkach sekund, po co tak gnac z ta szybkoscia.... usiac, odpocznij, zrelaxuj sie...a nie non-stop sie stresowac bo kolegi raid jest o 1.5 sekundy szybsze choc oboje NIGDY tego nie wykorzystacie lub tez nie zauwazycie hehe

nie mowiac juz o takim kompie na komunie ktory bedzie sluzyl glownie jako maszyna Gadu-Gadu z ewentualna mozliwoscia pogrania w jakas kiepska gre,
ja na komunie dostalem Commodore 64, chetnie go oddam temu chlopakowi

hehe, moja skromna opinia...

Ostatnio zmieniany przez shuma02 : 06.05.2004 o godz. 01:57
shuma02 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 06.05.2004, 08:19   #10
AleX69
.::MaNNErS:SuCk::.
 
Avatar użytkownika AleX69
 
Data rejestracji: 25.02.2004
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 4,681
AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>
Cytat:
Napisany przez shuma02
nie powiem NIE, ale my tu przeciez mowimy o sekundach, lub nawet czasami ulamkach sekund, po co tak gnac z ta szybkoscia.... usiac, odpocznij, zrelaxuj sie...a nie non-stop sie stresowac bo kolegi raid jest o 1.5 sekundy szybsze choc oboje NIGDY tego nie wykorzystacie lub tez nie zauwazycie hehe

nie mowiac juz o takim kompie na komunie ktory bedzie sluzyl glownie jako maszyna Gadu-Gadu z ewentualna mozliwoscia pogrania w jakas kiepska gre,
ja na komunie dostalem Commodore 64, chetnie go oddam temu chlopakowi

hehe, moja skromna opinia...
my tu rozmawiamy o raid0 nie o komunji i w co ktos bedzie gral
te 'same' sekundy sa u nas wszystkich, i milo jest chyba jak >wskaznik< ladowania (systemu, gry czy tez programu,
bo tu jest widoczna duza roznica ... 1,5 paska przy ladawaniu XP) widzimy sekundy, a nie minuty ... confused
sa fajniejsze rzeczy do ogladania ... jak chcesz czekac ... twoj wybor ... mnie czasem plecy od tego siedzenia bola
mialem RAID0, mam RAID0 i bede mial RAID0
na sile nikogo nie zmuszam, tylko przedstawiam fakty
a wszystko za te same pieniadze ... jak nie widac roznicy to po co przeplacac
pozdr
__________________
AleX69 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 06.05.2004, 10:16   #11
Edwardo
..::Blue Machine::..
 
Avatar użytkownika Edwardo
 
Data rejestracji: 12.11.2003
Lokalizacja: Krakow
Posty: 1,575
Edwardo zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
czy oby za te same pieniadze?
nie zawsze, bo zwykle 2 dyski wychodza drozej niz jeden o pojemnosci tych dwoch, np:
Maxtor DiamondMax +9 80 GB (8MB) 6Y080M0 SATA 374zl X2 = 748zl
Maxtor DiamondMax +9 160 GB (8MB) 6Y0160M0 SATA 590zl.
roznica 158zl...
a za 158zl kupisz sobie stukalke i myrche.
Edwardo jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 06.05.2004, 10:28   #12
AleX69
.::MaNNErS:SuCk::.
 
Avatar użytkownika AleX69
 
Data rejestracji: 25.02.2004
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 4,681
AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>
Cytat:
Napisany przez Edwardo
czy oby za te same pieniadze?
nie zawsze, bo zwykle 2 dyski wychodza drozej niz jeden o pojemnosci tych dwoch, np:
Maxtor DiamondMax +9 80 GB (8MB) 6Y080M0 SATA 374zl X2 = 748zl
Maxtor DiamondMax +9 160 GB (8MB) 6Y0160M0 SATA 590zl.
roznica 158zl...
a za 158zl kupisz sobie stukalke i myrche.
sorry ... z ta cena to mnie troche ponioslo
ale dla mnie gra jest warta swieczki
pozdr
__________________
AleX69 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 06.05.2004, 10:35   #13
Edwardo
..::Blue Machine::..
 
Avatar użytkownika Edwardo
 
Data rejestracji: 12.11.2003
Lokalizacja: Krakow
Posty: 1,575
Edwardo zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Alex69: tak, wiem, gra jest warta swieczki, jakbym mial drugi dysk tez bym dal raida, ale problem zaczal sie od komputera dla dziecka jako prezent na komunie.
a temu to na pewno raid sie nie przyda, a wrecz bedzie moze jeszcze zawadzal jak dzieciak albo nawet ojciec bedzie chcial wziac dysk do sasiada (no jeszcze SATA ktore malo kto ma moze okazac sie problemem )
Edwardo jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 06.05.2004, 10:42   #14
AleX69
.::MaNNErS:SuCk::.
 
Avatar użytkownika AleX69
 
Data rejestracji: 25.02.2004
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 4,681
AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>
Cytat:
Napisany przez Edwardo
Alex69: tak, wiem, gra jest warta swieczki, jakbym mial drugi dysk tez bym dal raida, ale problem zaczal sie od komputera dla dziecka jako prezent na komunie.
a temu to na pewno raid sie nie przyda, a wrecz bedzie moze jeszcze zawadzal jak dzieciak albo nawet ojciec bedzie chcial wziac dysk do sasiada (no jeszcze SATA ktore malo kto ma moze okazac sie problemem )
moje dzieci (3 lata) maja u siebie raid'a z 2x80 7K250

a jesli chodzi o przenoszenie danych ... niewiem jak inni ja np. wypalam na plytach a jak sie nie miesci wrzucam momobay'a (USB2.0 2.5" 20GB)
pozdr
__________________

Ostatnio zmieniany przez AleX69 : 06.05.2004 o godz. 10:44
AleX69 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 06.05.2004, 12:18   #15
mqy
Wymiatacz
 
Data rejestracji: 06.11.2002
Posty: 504
mqy zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez AleX69
moje dzieci (3 lata) maja u siebie raid'a z 2x80 7K250

a jesli chodzi o przenoszenie danych ... niewiem jak inni ja np. wypalam na plytach a jak sie nie miesci wrzucam momobay'a (USB2.0 2.5" 20GB)
pozdr
No ale prawda taka, ze jakbys spytal sie je[dzieci] jak maja dyski podpiete to nie wiedzialy by raczej jak...... [no i ja to rozumiem bo sa male...] i moga sie nie interesowac tym czy ich dysk wykona jakas operacje o te powiecmy 2 sek. szybciej, wogle ta rozmowa nie ma sensu....bo moim zdaniem to jest 1000% glupoty[nie mowie ze raid jest zly, ale nie kazdemu jest potrzebny], no chyba ze ma ktos zbyt duzo pieniedzy i chce je wydac koniecznie niepotrzebnie........[wtedy rozumiem ]
mqy jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post


Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 08:16.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.