Powrót   Forum CDRinfo.pl > Różne > Off topic

Off topic Forum poświęcone wszelkim innym tematom.



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Stary 25.11.2004, 23:22   #1
mr_spock
Merry F****** Christmas
 
Avatar użytkownika mr_spock
 
Data rejestracji: 22.10.2002
Posty: 3,591
mr_spock zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Kilka pytan o pingwin ;)

Jak juz kilka os sie zorientowalo z innych tematow zamierzam pobawic sie z linuxem
Padlo na mandrake
Dodam, ze linuxa to ja tylko na obrazku widzialem

Mam teraz kilka pytan/wadpliwosci i nie wiem czy az tak bedzie mi sie chcialo borykac ze wszystkimi problemami

Niebardzo mam ochote zmieniac strukture dysku, wiec czy moge miec linuxa na jednej partycji z windowsem? czyli C z ntfs
czy bedzie trzeba robic jakas partycje specjalnie dla linuxa?
Ile to bedzie razem zajmowalom, czy moze inaczej - ile zajmuje zajnstalowany mandrake?

szukalem odp na forach tematycznych, ale o takie banaly nikt tam nie pyta
__________________
mr_spock jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 25.11.2004, 23:32   #2
AleX69
.::MaNNErS:SuCk::.
 
Avatar użytkownika AleX69
 
Data rejestracji: 25.02.2004
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 4,681
AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>
szerokimi rekami 'cie' witamy ...

radze osobny dysk ... najlepiej odpiety systemowy z B.waznymi danymi - pocztki bywaja trudne

jesli masz mozliwosc testuj na piecach slabych/umierajacych - na ktorych mame32 ledwo chodzi
a znajomi by go spuscili z 10 pietra - takie sa the.Best na linux'a

jedyne pytanie co chcesz od niego ...
server, workstation or router?
__________________
AleX69 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 25.11.2004, 23:38   #3
mr_spock
Merry F****** Christmas
 
Avatar użytkownika mr_spock
 
Data rejestracji: 22.10.2002
Posty: 3,591
mr_spock zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
No kurde... wlasnie mnie zniechcecasz

z jakims osobnym dyskiem moze byc problem
C systemowe D zapchane danymi a na osobnym dysku tez jest full danych
w zasadzie wszystko mam zapchane tymi "waznymi danymi" czytaj - filmy mp3 i babeczki

nie dopisalem - workstation
__________________

Ostatnio zmieniany przez mr_spock : 25.11.2004 o godz. 23:43
mr_spock jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 25.11.2004, 23:55   #4
AleX69
.::MaNNErS:SuCk::.
 
Avatar użytkownika AleX69
 
Data rejestracji: 25.02.2004
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 4,681
AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>
mr_spock@ znamy sie nie od dzis ... wiec bede szczery

jakie kolwiek ruchy z linuchem musza byc podparte glowa ... sorry, zero nawalania w enter na kazde pojawiajace sie info/okno

jesli zaczynasz - zabezpiecz sie!!! - robiac wolty tux/win pozbawillem sie danych
nie to przez linux'a tylko przez wlasna glupote/pospiech

to tez zalecam instalowanie systemu bez partycjonowania z winda ...


jak chcesz sie pobawic, to wez sciagnij MandrakeMove ... darmowy nie wymaga instalacji - uruchamia sie z pyty (nomad LiveCD) - na 'prosta' workstation sie nada link
__________________
AleX69 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 26.11.2004, 00:07   #5
mr_spock
Merry F****** Christmas
 
Avatar użytkownika mr_spock
 
Data rejestracji: 22.10.2002
Posty: 3,591
mr_spock zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
dobra... a powiedzmy taka opcja
jeden dysk fizyczny (nie partycja) przeznaczam na mende, majac systemowy i z danymi odpiety.
a jak wszystko sie pouklada to dopinam dysk z winda - tylko wtedy co zrobic, zebym podczas uruchamiania mial mozliwosc wyboru systemu? bo z tego co wiem jak lin wykrywa inny system to jakos sam to uklada, a w takiej sytuacji podczas instalacji windy nie bedzie widzial
da sie to w jakis prosty sposob rozwizac?

i czy lin bedzie widzial dysk podpiety pod kontroler na pci (XP przy instalacji nie widzi), czy musze przepinac ten dysk na normalny kanal
__________________
mr_spock jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 26.11.2004, 00:13   #6
AleX69
.::MaNNErS:SuCk::.
 
Avatar użytkownika AleX69
 
Data rejestracji: 25.02.2004
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 4,681
AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>
Cytat:
Napisany przez mr_spock
dobra... a powiedzmy taka opcja
jeden dysk fizyczny (nie partycja) przeznaczam na mende, majac systemowy i z danymi odpiety.
a jak wszystko sie pouklada to dopinam dysk z winda - tylko wtedy co zrobic, zebym podczas uruchamiania mial mozliwosc wyboru systemu? bo z tego co wiem jak lin wykrywa inny system to jakos sam to uklada, a w takiej sytuacji podczas instalacji windy nie bedzie widzial
da sie to w jakis prosty sposob rozwizac?

i czy lin bedzie widzial dysk podpiety pod kontroler na pci (XP przy instalacji nie widzi), czy musze przepinac ten dysk na normalny kanal
ta widze,
krzywdy to mozesz sobie narobic ...

najprosciej odlaczaj dysk w biosie ... ale juz w nowych biosach linux sam - mimo ze wylaczone (disabled) potrafi uruchomic/czytac (winda zreszta tez)

najlepiej to pogmerac na tasmach lub dysk odpinany - kieszen na ide/usb/fw - wieksza pewnosc
__________________
AleX69 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 26.11.2004, 00:20   #7
mr_spock
Merry F****** Christmas
 
Avatar użytkownika mr_spock
 
Data rejestracji: 22.10.2002
Posty: 3,591
mr_spock zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
wieksza penosc napewno, ale jednak bedac na lin chcialbym miec dostep do rzeczy ktore sa na drugim dysku - tym z win
dlatego z odpinaniem nie przejdzie
__________________
mr_spock jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 26.11.2004, 00:29   #8
AleX69
.::MaNNErS:SuCk::.
 
Avatar użytkownika AleX69
 
Data rejestracji: 25.02.2004
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 4,681
AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>
Cytat:
Napisany przez mr_spock
wieksza penosc napewno, ale jednak bedac na lin chcialbym miec dostep do rzeczy ktore sa na drugim dysku - tym z win
dlatego z odpinaniem nie przejdzie
ale ze znajomoscia tux'a tez ... wiec wybor nalezy do ciebie

z lin zrobic mozna wszystko ... tylko trzeba umiec ... cwiczenie szkoli mistrza

odpal move'a pobaw sie - moze ci sie nie spodoba - bedziesz mial dostep do wszystkiego, zero obaw o inne dyski i dane na nich zawarte

instalke - twoja pierwsza - bym jednak zrobil na 'stand.alone' dysku
__________________
AleX69 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 26.11.2004, 15:43   #9
Predi
Niezarejestrowany
 
Avatar użytkownika Predi
 
Data rejestracji: 16.04.2002
Lokalizacja: Gliwice
Posty: 2,778
Predi niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
ale po co? zakladasz malutkie partycje i wchodzisz w instalke, tam sobie je formatujesz i dziala zero ryzyka (chyba ze sformatujesz nie to co trzeba ) mandrake ma jajlatwiejsza instalke z pingwinow, wiec nie widze problemu... jezeli ja raz mialem instalowanego red hata prze kumpla ktory mi nic nie chcial wyjasnic - tylko mi okienka migaly a potem sobie sam dalem rade zainstalowac debiana to da sie to zrobic (bo do dzis nie umiem nic na tym linuchu zrobic, sobie lezy na dysku ale z instalem sobie dalem rade )
Predi jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 26.11.2004, 15:50   #10
mr_spock
Merry F****** Christmas
 
Avatar użytkownika mr_spock
 
Data rejestracji: 22.10.2002
Posty: 3,591
mr_spock zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez Predi
ale po co? zakladasz malutkie partycje i wchodzisz w instalke, tam sobie je formatujesz i dziala zero ryzyka (chyba ze sformatujesz nie to co trzeba ) mandrake ma jajlatwiejsza instalke z pingwinow, wiec nie widze problemu... jezeli ja raz mialem instalowanego red hata prze kumpla ktory mi nic nie chcial wyjasnic - tylko mi okienka migaly a potem sobie sam dalem rade zainstalowac debiana to da sie to zrobic (bo do dzis nie umiem nic na tym linuchu zrobic, sobie lezy na dysku ale z instalem sobie dalem rade )
Wlasnie o to chodzi, ze nie mam ochoty zmieniac struktury na dysku
jesli sie nie da na C razem z XPkiem to wole na osobnym dysku
__________________
mr_spock jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 26.11.2004, 18:02   #11
luminat
Gość
 
Data rejestracji: 12.12.2002
Posty: 437
luminat zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Nie musisz zmieniać "struktury dysku" z znaczeniu utraty danych na nim zawartych. Do tego celu mozesz uzyć Partition Magica, najlepiej wersje 8.05, ktora pomoze odpartycjonowac potrzebna ilosc miejsca potrzebna do instalacji linuksa. W instalatorze Mandrakea wybierasz nastepnie opcje, ze ma wykorzystac wolne miejsce na dysku - niespartycjonowane, nie polecam automata tylko reczne ustawienie partycji, bo instalator potrafi 'cuda wyprawiac'. Nastepnie ustawiasz jedna partycja dla linuksa i katalogu /home (ile chcesz, im wiecej tym lepiej) i jedna dla swap - nie wiem jaki masz sprzet, jesli masz duzo ramu to wystarczy 100MB. Pamietaj, ze instalacja linuksa to pikus w porownaniu z pozniejsza jego konfiguracja - instalacja sterownikow karty graficznej (3D), instalacja czcionek, konfiguracja netu pod linuxem itd...

Ostatnio zmieniany przez luminat : 26.11.2004 o godz. 18:05
luminat jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 26.11.2004, 18:24   #12
mr_spock
Merry F****** Christmas
 
Avatar użytkownika mr_spock
 
Data rejestracji: 22.10.2002
Posty: 3,591
mr_spock zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez luminat
Nie musisz zmieniać "struktury dysku" z znaczeniu utraty danych na nim zawartych. Do tego celu mozesz uzyć Partition Magica, najlepiej wersje 8.05, ktora pomoze odpartycjonowac potrzebna ilosc miejsca potrzebna do instalacji linuksa. W instalatorze Mandrakea wybierasz nastepnie opcje, ze ma wykorzystac wolne miejsce na dysku - niespartycjonowane, nie polecam automata tylko reczne ustawienie partycji, bo instalator potrafi 'cuda wyprawiac'. Nastepnie ustawiasz jedna partycja dla linuksa i katalogu /home (ile chcesz, im wiecej tym lepiej) i jedna dla swap - nie wiem jaki masz sprzet, jesli masz duzo ramu to wystarczy 100MB. Pamietaj, ze instalacja linuksa to pikus w porownaniu z pozniejsza jego konfiguracja - instalacja sterownikow karty graficznej (3D), instalacja czcionek, konfiguracja netu pod linuxem itd...
No wlasnie nie chce bawic sie partycjami na dysku z systemem i wszystkimi danymi - moze z czasem, jak juz bede cos umial, a tak znudzi mi sie lin po 2 dniach i znow bedzie trzeba odkrecac

Przeznacze na to jeden caly dysk, ale teraz sie zamieszalem... czyli mam zdjac z niego partycje (jest jedna fat32) i dopiero instalator linuxa porobi to co potrzebuje?
__________________
mr_spock jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 26.11.2004, 19:42   #13
sherrif
Stały bywalec ;)
 
Data rejestracji: 08.09.2004
Posty: 88
sherrif zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
jezeli juz linux live cd (odpalany z plyty) to zamiast mandrake move polecam knoppix http://www.knopper.net/knoppix/ albo PLD live cd http://livecd.pld-linux.org/
sherrif jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 26.11.2004, 19:43   #14
Predi
Niezarejestrowany
 
Avatar użytkownika Predi
 
Data rejestracji: 16.04.2002
Lokalizacja: Gliwice
Posty: 2,778
Predi niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
niekoniecznie, musisz stworzyc na nim 2 partycje i boydwie musza byc primary czyli nie znajdowac sie na "partycji rozszerzonej", wiec jezeli ta fat32 jest mala i konczy sie przed 1024 cylindrem (czy jakos tak) i zmiescisz poczatki obydwu linuchowych do tej granicy to nie musisz jej usuwac
Predi jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 27.11.2004, 16:20   #15
luminat
Gość
 
Data rejestracji: 12.12.2002
Posty: 437
luminat zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
@Predi - 1024 cylidry to (chyba) przeszlość!!! Jeśli się myle to mnie poprawcie.
luminat jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post

Opcje związane z dyskusją
Tryby wyświetlania

Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 14:32.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.