Powrót   Forum CDRinfo.pl > Różne > Off topic

Off topic Forum poświęcone wszelkim innym tematom.



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Stary 17.11.2005, 10:56   #76
Morris
Coauctor delicti
 
Avatar użytkownika Morris
 
Data rejestracji: 23.12.2002
Lokalizacja: Kraków
Posty: 872
Morris zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
W końcu w Małopolsce zaczął ledwo co pruszyć śnieżek, ale już słyszę jak się wszyscy co jeszcze (o zgrozo! ) tego nie zrobili dobijają się do serwisów. Eh... już widzę jak przy temperaturze zaledwie 0 st.C je wykorzystają. Żeby było śmieszniej, to za "śniegiem" wyszło słońce i od razu go topi
__________________
Ignorantia legis excusant neminem!
Morris jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 17.11.2005, 11:12   #77
BD
Team Member
CDRinfo VIP
 
Data rejestracji: 15.07.2002
Posty: 2,210
BD zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez bgn
A wracajac do tematu - jako człowiek który wiele lat jeżdził na oponach uniwersalnych zimówki używane załozylem pare lat temu i tylko dlatego,że wiosna mialem sie pozbyc auta i szkoda mi bylo kasy na nowe opony dla niego i wtedy przekonałem sie, że auto co prawda somo w zimie nie jeździ, ale jeździ się nim znacznie bezpieczniej
Dobrze to ujales. Na zimowkach auto samo nie jezdzi ale auto znacznie lepiej sie prowadzi na sniegu i blocie posniegowym. Zimowki przydaja sie nawet w miescie w tych dniach gdy drogowcow zaskoczy zima.

Od siebie dodam tylko, ze auto na zimowkach z systemem kontroli trakcji daje rade wjechac niemal w kazde miejsce .
BD jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 17.11.2005, 11:31   #78
woitas
αρχή
 
Avatar użytkownika woitas
 
Data rejestracji: 16.06.2001
Lokalizacja: Θεσσαλονίκη, Ελλάδα
Posty: 4,906
woitas wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>woitas wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>woitas wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>woitas wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>woitas wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>woitas wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>
czyli co?
w mieście kupować całoroczne, czy zimówki?
dodam, że moje miasto leży na terenie gdzie są ulice o dość dużych spadkach.

jutro idę kupić, bo pamiętam zeszłoroczną jazdę, gdy samochód stał 3 tygodnie w zaspie odpalany tylko co tydzień na pół godziny.
w tym roku nie zamierzam powtarzać tego błędu.
__________________
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.
Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
pozdrawiam


Ostatnio zmieniany przez woitas : 17.11.2005 o godz. 11:34
woitas jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 17.11.2005, 11:34   #79
prometeusz
Guru
 
Avatar użytkownika prometeusz
 
Data rejestracji: 07.01.2003
Posty: 8,319
prometeusz ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>prometeusz ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>prometeusz ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>prometeusz ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>prometeusz ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>prometeusz ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>prometeusz ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>prometeusz ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>prometeusz ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
Cytat:
Napisany przez woitas
czyli co?
w mieście kupować całoroczne, czy zimówki?
dodam, że moje miasto leży na terenie gdzie są ulice o dość dużych spadkach.

jutro idę kupić, bo pamiętam zeszłoroczną jazdę, gdy samochód stał 3 tygodnie odpalany tylko co tydzień na półgodziny.
brać zimówki i nie marudzić
__________________



prometeusz jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 17.11.2005, 11:41   #80
BD
Team Member
CDRinfo VIP
 
Data rejestracji: 15.07.2002
Posty: 2,210
BD zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez woitas
czyli co?
w mieście kupować całoroczne, czy zimówki?
dodam, że moje miasto leży na terenie gdzie są ulice o dość dużych spadkach.
Oczywiscie zimowki. Pamietaj, ze jak cos jest do wszystkiego to jest do niczego. Raczej trudno zrobic gume, ktora bedzie miec optymalne wlasciowsci w zimie jak i podczas upalow.

Na lato sa opony letnie a na zime zimowki. Opony caloroczne to tylko chwyt marketingowy i nic wiecej.
BD jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 17.11.2005, 11:47   #81
Morris
Coauctor delicti
 
Avatar użytkownika Morris
 
Data rejestracji: 23.12.2002
Lokalizacja: Kraków
Posty: 872
Morris zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez woitas
czyli co? w mieście kupować całoroczne, czy zimówki?
To zależy ile masz kasy, ile jeździsz i kiedy, czy masz alternatywę dla samochodu, itp.
Jeżeli samochodu używasz rzadko i w szczególnie trudne dni możesz jeździć np. autobusem, to nie bardzo się opłaca zakup zimówek (guma parcieje nawet nieużywana). Jeśli jednak samochód jest Ci niezbędny np. w pracy i musisz być gotowy o każdej porze, to nie widzę żadnego argumentu, żeby takich opon obok np. wielosezonowych nie mieć.
Cała ta dyskusja jednak rozgorzała chyba z innego powodu - ludzie zakładają zimowe opony często bezmyślnie, nawet jak nie muszą - np. sporo osób zrobiło to już w październiku. Niestety media też tu robią niedoświadczonym kierowcom niedźwiedzią przysługę mówiąc, że już czas najwyższy założyć opony - taki komunikat usłyszałem jakiś miesiąc temu, a od tego czasu już kilkakrotnie temperatura przekroczyła górną granicę ich prawidłowego zastosowania.
Ale cóż - skoro pani od pogody tak mówi, to 3/4 narodu słucha...
(prawie słychać beee... beeee... beeee...)
__________________
Ignorantia legis excusant neminem!

Ostatnio zmieniany przez Morris : 17.11.2005 o godz. 11:57
Morris jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 17.11.2005, 14:04   #82
andrzejj9
the one
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika andrzejj9
 
Data rejestracji: 08.12.2002
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 17,900
andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>
Cytat:
Napisany przez BD
Zimowki przydaja sie nawet w miescie w tych dniach gdy drogowcow zaskoczy zima.
Czyli we Wrocławiu mniej więcej codziennie przez całą zimę..
__________________


neverending path to perfection..
andrzejj9 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 17.11.2005, 16:03   #83
Grzegorz75
Wyjadacz ;)
 
Avatar użytkownika Grzegorz75
 
Data rejestracji: 13.01.2003
Lokalizacja: Tarnów
Posty: 207
Grzegorz75 zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Lata 80-te to inne składy mieszanek. Opona oponie nierówna. NIekoniecznie strasznie firmowa i droższa będzie lepsza od tej zwykłej zimówki. Bybwa iż wielosezonówka zachowa się akurat lepiej niż zimówka. Opony zimowe szybciej tracą swoje właściwości pomimo iż bieżnika jest jeszcze "dużo" Jedni mieszkają w centrum inni na peryferiach. Jedni pokonują zimowy asfalt inni podłoże trawiasto ziemne z górkami i zakrętami. Faktycznie jeździć trzeba umieć a nie umieć. Opona może mieć słabe trzymanie boczne ale do przodu może iść jak burza. Z kierunkowymi może być problem przy wykopywaniu przez cofanie.
Sam zauważyłem iż opona zimowa na asfalcie pokrytym błotem to często saneczki dla tych co bo ja mam dobre zimówki. Najgorsze co was może spotkać to pierwsze opady czy to śniegu czy deszczu. Robi się cieniuteńka warstewka nawet wyprzedzisz parę razy a jak przymarznie to rów lub czołówka. To samo tak zwane muldy, jęzory lodowe. Gdy jest cieplej to na zimówkach auto często "pływa" za to w faktycznej zimie to jest to.
Opony "takie jak w skandynawi" tam można stosować kolce u nas wygląda to inaczej. Na lodzie to nie ma mocnych tylko rozsądek i technika. Zimówka ci pomoże ale jak przegniesz puści cię kantem.
Bardziej ... technicznie. Opony na przodzie niemogą być szersze niż tylne. Jeżeli masz jeden komplet lepszy a drugi gorszy to lepsze na przód. Tu jest większa siła hamowania i tym kierujemy. Jeżeli masz napęd na tył to lepiej nieruszyć niż nie skrecić czy niewyhamować. Sam oceniasz gdzie jeźdisz i jak jeździsz.
__________________
Grzegorz75
Grzegorz75 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 20.11.2005, 08:32   #84
Morris
Coauctor delicti
 
Avatar użytkownika Morris
 
Data rejestracji: 23.12.2002
Lokalizacja: Kraków
Posty: 872
Morris zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez Jabba the Hutt
Ciekawe jak Wy wszyscy jeździliście w latach 80-tych, kiedy nie było zimówek ? A ludzie mieli duże fiaty, polonezy, maluchy, trabanty. Nie tylko nie miały zimówek, ale i prawie ogrzewania, słabe akumulatory. Ci, co mają mało lat i nowe samochody, nie wiedzą co to walka z maluchem (zniesienie akumulatora z 4 piętra, założenie go w ciemnościach, rozkucie lodu z szyb, odpalenie malca...aha - jeszcze były próby otwarcia drzwi za pomocą klucza, zapalniczki, worka gumowego z gorącą wodą). I jak mówił Boguś Linda : 'Co Wy wiecie o.....".

Pozdrawiam pamiętających tamte zimowe przygody !

Jabba
Eh, miło powspominać... aż się łezka w oku kręci
I jeszcze ten tylny napęd... to było śmigło!
__________________
Ignorantia legis excusant neminem!
Morris jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 21.11.2005, 01:30   #85
Czołgista
dupa a nie
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika Czołgista
 
Data rejestracji: 06.08.2004
Lokalizacja: Kraków
Posty: 1,434
Czołgista jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>Czołgista jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>
No ładnie ! rzadko teraz zaglądam i nie wszystko czytam

Wszystko zależy od tego w jakie miejsca się przemieszczamy
oraz od techniki jazdy

Ja mieszkam w Krakowie dosyć blisko centrum , jednak na ulicy która jest ślepa a ponadto chyba ma niejasny status.
Dlatego pługu (odśnieżarki) jak zwał tak zwał , nie widziałem odkąd tu mieszkam (9 lat).
na dodatek sąsiedzi (wszystko domki jednorodzinne) mają zwyczaj sypać śnieg z chodników
na drogę
Ja pewnie jeszcze nie dorosłem do takiego myślenia i dla tego z chodnika sypię śnieg do
swojego ogródka .

Przez powyższe działania moich "sąsiadów" dojazd do mojego domu jest trudny w zimie.

Poza tym często przemieszczam się na działłkę teściów pod Kalwarią Zeb. , tam są w zimie
naprawdę trudne warunki (podjazd pod górę i zjazdy).

Często , ba, bardzo często poruszam się na trasie Mogilany, Świątniki, Wieliczka.

Nierzadko udaję się do Barwałdu , za Kalwarią Zeb. (czasem wczesnym rankiem, wtedy jest najgorzej).

Na tych trasach korzystałem już z 3 różnych aut w różnej konfiguracji opon.

Konkluzja :
Jak ktoś pisze temat "opony zimowe to oszustwo" to mnie się nóż w kieszeni sam otwiera !
OK, pojazdy prowadzi się różnie , w terenach różnych, ale bez jaj.
To nie są żarty , tu o bezpieczeństwo ludzi idzie.
Nie można takich kłamstw wypisywać.
To nie uczciwe.
__________________
Czołgi --> Strona Czołgiem!
Czołgista jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 21.11.2005, 09:56   #86
Zetoxa
liniejący leming
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika Zetoxa
 
Data rejestracji: 20.12.2001
Lokalizacja: N-H
Posty: 12,619
Zetoxa ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Zetoxa ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Zetoxa ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Zetoxa ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Zetoxa ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Zetoxa ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Zetoxa ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Zetoxa ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Zetoxa ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Zetoxa ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Zetoxa ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
... ja też często jeżdżę do Barwałdu (Górnego chyba), droga jak droga, da się jechać. Niepotrzebnie się unosisz, jakbyś przeczytał ten artykuł, to byś wiedział skąd się wziął tytuł topiku.
__________________
c'est la vie !!!
Zetoxa jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 21.11.2005, 15:12   #87
woitas
αρχή
 
Avatar użytkownika woitas
 
Data rejestracji: 16.06.2001
Lokalizacja: Θεσσαλονίκη, Ελλάδα
Posty: 4,906
woitas wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>woitas wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>woitas wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>woitas wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>woitas wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>woitas wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>
kupiłem opony Barum Polaris 2 - 115 zł/szt.
wracając do domu jechało się b. dobrze.
ciekawe jak się będą spisywać.
z tego co wyczytałem w necie, to jedne z najlepszych w tej klasie cenowej.
__________________
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.
Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
pozdrawiam

woitas jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 21.11.2005, 20:23   #88
Wawelski
Always newbie
 
Avatar użytkownika Wawelski
 
Data rejestracji: 14.11.2003
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 2,844
Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>
Cytat:
Napisany przez Czołgista
Konkluzja :
Jak ktoś pisze temat "opony zimowe to oszustwo" to mnie się nóż w kieszeni sam otwiera !
OK, pojazdy prowadzi się różnie , w terenach różnych, ale bez jaj.
To nie są żarty , tu o bezpieczeństwo ludzi idzie.
Nie można takich kłamstw wypisywać.
To nie uczciwe.
Czy w ogóle przeczytałeś art?

Oszustwo z oponami zimowymi polega na tym, że GDY NIE MA ŚNIEGU ani LODU poniżej 7* C nadal lepiej hamują letnie, niż zimowe.
Tylko pytanie do jakiej temperatury - ale to nie zmienia faktu, że koncerny oponiarskie OSZUKUJĄ, że już poniżej 7* lepiej jeździć na zimówkach (no, w sumie to prawda jest taka że lepiej, ale dla nich - bo znacznie szybciej w takich warunkach opony zimowe ścierają).
Mi się idealnie udało trafić, bo zmieniłem koła w weekend przed opadami śniegu
__________________
Ludzie tak bardzo lubią oszukiwać się wzajemnie, że wymyślili rząd, by robił to za nich.
WAŻNE
Wawelski jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 21.11.2005, 21:09   #89
Proton
Wymiatacz
 
Avatar użytkownika Proton
 
Data rejestracji: 18.06.2002
Lokalizacja: Houston
Posty: 585
Proton zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez woitas
kupiłem opony Barum Polaris 2 - 115 zł/szt.
wracając do domu jechało się b. dobrze.
ciekawe jak się będą spisywać.
z tego co wyczytałem w necie, to jedne z najlepszych w tej klasie cenowej.
Po przesiadce z opon letnich, to na obojętnie jakich zimówkach lepiej się będzie jechało. Co do porównań, to każdy chwali swoje.
Ja jeździłem chwilę na oponach Dębicy, a obecnie na Pirelli SnowControl. Nie ma co porównywać... na korzyść Pirelli oczywiście. Tylko że to inny przedział cenowy i też nie ma co w ten sposób porównywać. Dębica jest dobra, jak na swoją cenę. Pirelli też, jeśli ktoś lubi czuć się pewniej i jest w stanie wyłożyć prawie 2x więcej za oponę. Jeździłem też na oponach Michelin, tylko że w firmowym samochodzie. Samochód prowadził się wyśmienicie, tylko nie wiem, czy to głównie zasługa tych opon, czy elektroniki w samochodzie. Pewnie jedno w połączeniu z drugim dało taki efekt... nie wiadomo, jak te opony zachowywałyby się w zwykłym samochodzie bez kontroli trakcji i innych cudów. Być może całkiem przeciętnie.
Dlatego należałoby sprawdzać różne opony w podobnych warunkach atmosferycznych i na tym samym samochodzie. Tylko wtedy można sobie wyrobić opinię. Tylko że to raczej niemożliwe i należy zaufać opiniom innych (niekoniecznie dobrym) lub zaufać marce...
Proton jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 21.11.2005, 23:33   #90
Czołgista
dupa a nie
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika Czołgista
 
Data rejestracji: 06.08.2004
Lokalizacja: Kraków
Posty: 1,434
Czołgista jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>Czołgista jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>
Cytat:
Napisany przez Zetoxa
... ja też często jeżdżę do Barwałdu (Górnego chyba), droga jak droga, da się jechać. Niepotrzebnie się unosisz, jakbyś przeczytał ten artykuł, to byś wiedział skąd się wziął tytuł topiku.
Eee tam , ja się nie unoszę 8 )
Ale jak dzis przeczytałem swoje pisanie to przyznaję że można odebrać że w Twoją stronę pije.
A nie było to moim zamiarem.
Ale fakt art. całego nie czytałem, wcześniej czytałem arty. o podobnych tytułach z którymi się
kategorycznie nie zgadzam . I w/g mnie tylko wodę z muzgu młodym kierowcą robią.

Bo

I tutaj @Wawelski

Masz rację , magiczna temperatura 7st serwowana przez firmy oponiarskie to bujda,
ale to nie żadne super odkrycie dla kierowcy co trochę kilosów nabił i zna się na samochodach.
Głoszenie wszem i wobec że koncerny oponiarskie oszukują nas w ten sposób jest
jak dla mnie trochę dziwne.
Dla czego ?
Bo kto z doświadczonych kierowców trzyma zimówki dłużej niż 3 sezony ?
Przecież po 3 latach guma zimowa nieważne jak zjedzona powinna w koszu wylądować !
Oczywiście jak ktoś chce oszczędzać to proszę , na własne ryzyko .
A zielone listki niech wymieniają jak producent radzi , 7 st .
Szybciej zedrą to i wymienią po 3 latach .
Jak producenci by nie naganiali na te 7st to zielone listki by po 6-8 lat za zimówkach
popylali wieżąc że guma jest OK.
I trzyma na śniegu jak trzeba.

Jak ktoś jest świadomym użytkownikiem to wie co robić.
A jak nie jest to takie info oponiarzy tylko na zdrowie wyjdzie.

Ponieważ samochód jest moim narzędziem pracy (jednym z wielu) i wiem że na pewnych
żeczach nie należy oszczędzać , a doszedłem do tego wniosku po różnych doświadczeniach.
Zresztą nie jestem odosobniony w moich poglądach , choć to tutaj nie ma znaczenia.
Warto mieć upatrzony jakiś kawałek mało uczęszczanej drogi i na nim co sezon wyrabiać sobie poglądy
Co do kapci, ja tak robię.
Ot , lubię testy i dla tego zdanie w temacie mam wyrobione
(jak majtki w kroku)


Nie pamiętam czy do całorocznych się czepiałem
Najwyżej się powtórze.
Całoroczne to gówniane oszczędności , tylko dla doświadczonych kierowców poruszających
się w sprzyjających warunkach.
Wiadomo jak coś jest do wszystkiego to najczęściej jest do niczego
A uniwersalnym narzędziem może się posługiwać bezpiecznie tylko doświadczony użyszkodnik.
__________________
Czołgi --> Strona Czołgiem!
Czołgista jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post

Tagi
opony, opony zimowe, wybor opon

Opcje związane z dyskusją
Tryby wyświetlania

Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 05:14.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.