Powrót   Forum CDRinfo.pl > Różne > Off topic

Off topic Forum poświęcone wszelkim innym tematom.



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Stary 12.11.2010, 21:51   #1
malanski
Stały bywalec ;)
 
Avatar użytkownika malanski
 
Data rejestracji: 03.03.2003
Posty: 88
malanski zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Proste i skuteczne nagłośnienie (gł.do mowy) na zgromadzenia -sugestie + pytania

Witam wszystkich.

Zwracam się do was z ważną prośbą .
Udzielam się w jednej w łódzkich fundacji, która naprawdę sporo robi dla naszego miasta. Nie chcę tutaj podawać nazwy, bo może to zostać potraktowane jak reklama.

Często podczas różnych zgromadzeń istnieje potrzeba przemówienia do zgromadzonych ludzi. Do tej pory korzystaliśmy z czegoś w rodzaju piecyka gitarowego z wbudowanym wzmacniaczem i czytnikiem SD/USB. Nasze źródło zasilania to akumulator samochodowy + przetwornica. Do pieca podłączaliśmy mikrofon bezprzewodowy. Jakość tego urządzenia nie jest najgorsza, ale ma kilka wad.

Po pierwsze jest ono ciężkie ? w związku z tym nie można go umieścić ponad głowami zebranych osób. Piecyk na ogół stoi kilkanaście cm nad ziemią, a to powoduje, że jest słyszalny na niewielką odległość (ludzkie ciała skutecznie tłumią fale dźwiękowe). Nowe rozwiązanie musi być możliwie lekkie.

Kolejny problem jest taki, że urządzenie posiada pojedynczy głośnik i może przez to nadawać tylko w jednym kierunku.

Potrzebujemy jakieś inne rozwiązanie. Obiecałem zająć się tą sprawa i dlatego piszę ten post. Fundacja posiada odłożone (aczkolwiek skromne) środki na zakup nowego sprzętu. Bardzo zależy mi na tym, aby to były dobrze wydane pieniądze. Mam kilka pomysłów, które przedstawię w dalszej części tego postu. Bardzo proszę o opinie i sugestie co można zmienić / ulepszyć.

Oczywiście zależy mi na tym, aby całość kosztowała jak najmniej. Zdaję sobie sprawę, że cudów nie ma i jak chcę mieć coś porządnego, to nie będzie to za darmo.

Dodam jeszcze, że zestaw ma służyć głownie do przemówień, ale może się zdarzyć, że puszczona zostanie tez muzyka - miło by było gdyby nowy sprzęt sobie z tym poradził (nie oczekuję cudownych basów).


Propozycja 1: Stare tuby Tonsil/Unitra (2 lub 4 szt) + jakiś mały polski wzmacniacz + przetwornica 12/230V

Głośniki tubowe unitry można zdobyć np. na allegro. Z tego, co się dowiedziałem, to mają one na ogół moc ok. 5-10W. Nie jest to dużo, ale z drugiej strony dzielnie się spisywały na samochodach milicji czy też w radiowęzłach.




Małych wzmacniaczy też jest na allegro sporo. Zależy mi na czymś lekkim, ale jednocześnie solidnym i sprowadzonym. Pomyślałem, że można by się zdecydować na jakiś stary polski sprzęt ? np. UNITRA WS304S lub PW 3015. Są to proste konstrukcje, ale robią to, czego się od nich wymaga. Dodatkowo jak jest na nich napisane np. 2x20W, to pewnie rzeczywiście tyle mają.


Na aukcjach można też znaleźć dużo nowych i w miarę tanich wzmacniaczy, ale mam pewne podejrzenia, że jest to sprzęt niskiej klasy. Większość jest typu No-Name z napisami dumnie głoszącymi ?2x70Watts Full Power itp. itp.?. W rzeczywistości pewnie nie mają nawet po 20W.

Z przetwornicą jest najmniejszy problem, bo mam kilka sprawdzonych produktów.

Propozycja 2: Nowe głośniki tubowe z allegro (no name?) (2 lub 4 szt) + jakiś mały polski wzmacniacz + przetwornica 12/230V

To podejście jest prawie takie samo jak propozycja nr 1 ? różnica polega na tym, że zamiast starych tub Unitry kupiłbym nowe na allegro. Nie chcę tutaj umieszczać linku bezpośrednio do aukcji. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce allegro hasło ?głośnik tubowy? i od razu ukaże się wam kilkanaście (o ile nie kilkadziesiąt) aukcji.

Przykładowa tuba:

Firma/Model: SHOW TC-25P
- obudowa z aluminium
-w komplecie uchwyt do montażu na ścianie lub samochodzie
-moc wyjściowa 25W
-natężenie dźwięku 100dB
-impedancja 8?
-pasmo przenoszenia 300Hz - 8kHz
-wymiary 240 (średnica) x 250mm
-Gwarancja: 12 miesięcy

Zalety takiego rozwiązania wg mnie:

- gwarancja na zakupione głośniki
- moc. producent gwarantuje 25W (czy można w to wierzyć?)
- duże pasmo przenoszenia (większe aniżeli te stare Unitry).


Propozycja 3: gotowy zestaw nagłośnieniowy z allegro

Na allegro są firmy, które się specjalizują w tworzeniu gotowych zestawów nagłośnieniowych. W skład zestawu na ogół wchodzą dwa lub cztery głośniki tubowe, wzmacniacz o mocy ok. 20-40 watów z wieloma wejściami (często tez z wbudowanym czytnikiem SD; zasilanie 12V lub 230V), komplet kabli oraz mikrofon. Cena takich zestawów to ok. 600-800zł. Niestety oferowany sprzęt nie jest markowy i dlatego nieufnie podchodzę do takich rozwiązań. Z drugiej strony, może za bardzo żyję w przekonaniu, że tylko markowe jest dobre. Może sprzedawcy mają na tyle duże doświadczenie, że udaje im się złożyć sprawnie działający komplet za stosunkowo niewielką cenę?

Na allegro można znaleźć takie zestawy wpisując ?zestaw nagłośnieniowy? np. w kategorii ?Muzyka i Instrumenty ? Sprzęt estradowy, studyjny i DJ-ski ? Nagłośnienie?

W tym rozwiązaniu również byśmy korzystali w akumulatora + przetwornicy.




Do tej pory korzystaliśmy z mikrofonu bezprzewodowego. Odbiornik od tego mikrofonu daje na tyle mocny sygnał, że można go podłączyć pod wejście typu TAPE. Czy gdybym chciał podłączyć 'zwykły' mikrofon, to konieczny będzie preAmp?


Może się zdarzyć, że będę chciał puszczać muzykę i jednocześnie umożliwić mówienie przez mikrofon. Wtedy pewnie będzie potrzebny mikser, zgadza się? Chyba, że znajdę wzmacniacz z wbudowanym mikserem i większą ilością wejść (ale wtedy wzrośnie koszt takiego urządzenia).


Jak już wspomniałem wcześniej ? chce przedstawić przewodniczącym fundacji możliwie najlepszą ofertę. Najlepiej gdyby można było taki sprzęt odsłuchać przed kupnem. Jeździłem w Łodzi po rożnych sklepach, ale nie znalazłem niczego ciekawego.


Pozdrawiam.
malanski jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Odpowiedz na post


Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport

Podobne dyskusje
Dyskusja Autor Forum Odpow. Ostatni Post
Chuck Norris Morris Humor 111 07.10.2018 01:42
z czym pić whisky ??? jakiś przepis?? Ufil123 Off topic 193 19.02.2014 18:36
IMPREZKA ON-LINE (tylko powyzej 18 lat) Remix Off topic 37390 02.12.2011 16:07
Tematy maturalne na Polski.. (przeciek z IRCa ;) Martin_TP Off topic 7 14.05.2003 23:20


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 08:23.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.