Powrót   Forum CDRinfo.pl > Różne > Off topic

Off topic Forum poświęcone wszelkim innym tematom.



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Stary 10.04.2006, 18:55   #31
artoor
Forumator
 
Avatar użytkownika artoor
 
Data rejestracji: 21.11.2001
Lokalizacja: Częstochowa
Posty: 719
artoor zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Ehhh... temat dziwny, ale jakze moglbym sie nie odezwac. Kilka uwag. Piszecie ze ewangelii bylo kilka - error! Gdyby sie komus zechcialo zajrzec do encyklopedii chociazby, to zrozumialby zapewne ze Ewangelia jest jedna. Slowo to oznacza "Dobra Nowina" Wiec nie cztery, nie piec nie dwanascie a jedna... nie zrozumcie mnie zle - nie lapie za slowa. Po prostu jedna, pisana przez ewangelistow, ktorych bylo zreszta czworo. I ta Ewangelia pisana przez nich nalezy do zbioru ksiag kanonicznych. Mysle ze to jest najistotniejsze. I tylko te kanoniczne ksiegi prawdziwy chrzescijanin powinien traktowac calkiem powaznie i z szacunkiem. Tak zostalo ustanowione.
Sprawa sensacyjnosci danego odkrycia polega na tym, ze wlasnie na swiecie dzieja sie rzeczy jak na forum, czyli watpliwosci i rozmyslenia, zamet.
A jesli ktos wierzy, ze Magdalena byla zona Jezusa, albo ze uczniowie byli pedalami, czy ufoludkami, to mi powaznie szczerze zal tychze osob...


@Stef

Powiadasz, ze na wszytskie cuda jest wytlumaczalny sposob... no i owszem, nie jest sztuka wierzyc w to co sie widzi, bo to juz nie wiara, a wiedza sie nazywa... sztuka jest wierzyc w to czego nie widzisz... popatrz na oltarz (jesli nalezysz do tych co go widuja co jakis czas) i uwierz w ten cud, a jak nie, to wspomnij na cuda, jakie dokonywaly sie za zycia Jana Pawla II... w ten sposob Twoja wiara powinna wzrosnac. Niesttey naukowcy sa od tego, aby obalac te wlasnie cuda i do Ciebie nalezy podjecie decyzji, czy im wierzysz, czy widzisz w tym cud!

Pozdrawiam!
__________________
"Jeśli uczysz się od innych, ale sam nie pomyślisz - to najczystsze oszołomstwo;
Jeśli myślisz, ale nie uczysz się od innych - to może być dla Ciebie wręcz niebezpieczne."

/ Konfucjusz /
artoor jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 10.04.2006, 19:41   #32
andrzejj9
the one
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika andrzejj9
 
Data rejestracji: 08.12.2002
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 17,900
andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>
Cytat:
Napisany przez artoor
Tak zostalo ustanowione.
Przez kogo? Człowieka?

Jeśli człowieka, to czemu mam mu wierzyć?

Cytat:
A jesli ktos wierzy, ze Magdalena byla zona Jezusa (...) to mi powaznie szczerze zal tychze osob...
A mi nie, bo to znaczy, że nie przejmują ślepo tego, co ktoś kiedyś powiedział, tylko weryfikują rzeczy wypowiadane przez innych. To raczej cenna cecha charakteru, a nie rzecz, której można współczuć..
__________________


neverending path to perfection..
andrzejj9 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 10.04.2006, 19:50   #33
Smartek
HDmaniak
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika Smartek
 
Data rejestracji: 20.10.2002
Lokalizacja: Łódź
Posty: 8,859
Smartek wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>Smartek wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>Smartek wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>Smartek wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>Smartek wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>Smartek wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>
Cytat:
Napisany przez andrzejj9
A mi nie, bo to znaczy, że nie przejmują ślepo tego, co ktoś kiedyś powiedział, tylko weryfikują rzeczy wypowiadane przez innych. To raczej cenna cecha charakteru, a nie rzecz, której można współczuć..
i wspolczuja osoby, ktore bardzo sa po prostu "ZA" religia, ktora wyznaja i zadne argumenty do nich nie przemowia..

wiec na wstepie mozna sobie darowac z nimi rozmowe.
pozdro
Smartek jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 10.04.2006, 19:59   #34
kraluk
Guru
 
Avatar użytkownika kraluk
 
Data rejestracji: 13.02.2003
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4,500
kraluk jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>kraluk jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>
Cytat:
Napisany przez Smartek
i wspolczuja osoby, ktore bardzo sa po prostu "ZA" religia, ktora wyznaja i zadne argumenty do nich nie przemowia..
Poniekąd na tym polega wiara... Tak apropo...

Ale widzę, że chyba nigdy nie rozmawiałeś z muzłumaninem - ja miałem takową przyjemność i mogę stwierdzić, że dla wyznawców Allaha (przynajmniej niektórych) to co powie ich imam (czy jak tam się nazywa) jest super święte, tzn. gdyby on powiedział, że krowy wg Allaha to ryby, oni by w to wierzyli.
Ale jak już mówiłem, m.in. na tym polega wiara.
__________________
"Być zwyciężonym i nie ulec - to zwycięstwo!"
kraluk jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 10.04.2006, 20:10   #35
terminus666
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 14.06.2005
Lokalizacja: Radom
Posty: 6
terminus666 w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Panowie...Apokryf***243;w jest wiele

Na I Soborze nicejskim, w 325 r. ostatecznie ustalono, ***380;e kanonicznymi, czyli objawionymi, ewangeliami s***261; cztery: Mateusza, Marka, Jana i ***321;ukasza. Ewangelia Judasza podzieli***322;a los 30 pozosta***322;ych i zosta***322;a uznana za fa***322;szerstwo.

Od tej pory tekst uwa***380;any jest przez Ko***347;ci***243;***322; za apokryf, tzn. na po***322;y fikcyjn***261; opowie***347;***263;. A autor***243;w - gnostyk***243;w - pot***281;piono.

W***347;r***243;d innych apokryf***243;w jest np. ewangelia wed***322;ug Tomasza Izraelczyka, w kt***243;rej opisano dzieci***324;stwo Jezusa. Wynika z niej, ***380;e czyni***322; on cuda ju***380; jako m***322;ody ch***322;opak, i to w najmniej stosownym momencie, np. u***347;miercaj***261;c koleg***281;, kt***243;ry ***347;mia***322; go obrazi***263;.
http://serwisy.gazeta.pl/nauka/1,34148,3266009.html
terminus666 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 11.04.2006, 07:35   #36
artoor
Forumator
 
Avatar użytkownika artoor
 
Data rejestracji: 21.11.2001
Lokalizacja: Częstochowa
Posty: 719
artoor zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Andrzeju, nie. Nie przez czlowieka... Pytanie, czy jestes w stanie uwierzyc, ze przez Boga samego? Hmmm... dziwne... widze ze jestes w stanie uwierzyc w rozne rzeczy, ale tu w to co napisze, chyba nie uwierzysz... chrzescijanin by to przyjal, ale to osobista sprawa kazdego czlowieka, ja Cie przeciez rozliczal nie bede Tak wiec, gdybys wzial do reki Katechizm Kosciola Katolickiego to w artykule trzecim, paragrafie drugim przeczytalbys taki rozdzial pt "Natchnienie i prawda Pisma świętego" a w nim pierwsze slowa to "Bóg jest Autorem Pisma świętego." Reszte mozesz przeczytac sobie sam. To jest po prostu odpowiedz na Twoje pytanie "przez kogo". Postawmy sobie jeszcze pytanie na ile wierzysz w to, co jest napisane w KKK, bo jesli jest to dla Ciebie jak zwykla ksiazka, to nie mamy faktycznie o czym rozmawiac w tym watku, tak jak juz sam Smartek zauwazyl.

Co do tak zwanej historyjki o zonie Jezusa, to ja sie pytam, czy gdzies w Pismie swietym jest o tym napisane? Jesli nie, to dla mnie - chrzescijanina, dla ktorego Pismo swiete jest swiete i podaje sama prawde jest to po prostu bzdura, ktora mnie samego akurat smieszy. Aczkolwiek osoba nieugruntowana w wierze moze przyjac te brednie, co z cala pewnoscia jest smutne. Wiec jesli Ty te analizy naukowcow przyjmujesz za "kanoniczne" to owszem, mozesz twierdzic ze Jezus mial zone. Ja w to nie wierze. Jakze latwo ludzie przyjmuja to co pisza w gazetach, co uslysza w TV, w to co gdzies ktos oglosi ze jest prawda... no ale coz... to sie nazywa miec "silna" wiare, gdy sie to przyjmuje. (to tylko ironia)

Na koniec mojej wypowiedzi... "Poniekąd na tym polega wiara"... na tym wlasnie polega wiara Powtarzam co juz wspomnialem. Wiara jest wtedy gdy przymujesz cos do wiadomosci nie widzac, bo gdy widzisz, to juz jest poznanie, to juz jest wiedza. Jak to powiedziales wczesniej Andrzeju, po Twojemu (choc nie do konca) wiara to "przyjmowanie slepo".

Pozdrawiam!
__________________
"Jeśli uczysz się od innych, ale sam nie pomyślisz - to najczystsze oszołomstwo;
Jeśli myślisz, ale nie uczysz się od innych - to może być dla Ciebie wręcz niebezpieczne."

/ Konfucjusz /
artoor jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 11.04.2006, 07:48   #37
polakT
inżynier systemowy
 
Avatar użytkownika polakT
 
Data rejestracji: 07.07.2004
Lokalizacja: Białystok
Posty: 2,209
polakT jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>polakT jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>polakT jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>
A ja bylem na Mistrzu i Ma***322;gorzacie w teatrze ( w niedziele) .... Troche pasuje do tej dyskusji , Dzi***347; sobie pomysla***322;em ze ta rozmowa przypomina baardzo mocno rozmowy w sztuce ... Polecam teatr i lekture
polakT jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 11.04.2006, 08:06   #38
Wawelski
Always newbie
 
Avatar użytkownika Wawelski
 
Data rejestracji: 14.11.2003
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 2,844
Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>
Cytat:
Napisany przez artoor
Katechizm Kosciola Katolickiego to w artykule trzecim, paragrafie drugim przeczytalbys taki rozdzial pt "Natchnienie i prawda Pisma świętego" a w nim pierwsze slowa to "Bóg jest Autorem Pisma świętego."
[...]
Jesli nie, to dla mnie - chrzescijanina, dla ktorego Pismo swiete jest swiete i podaje sama prawde jest to po prostu bzdura, ktora mnie samego akurat smieszy.
Czy dla Ciebie Katolik=Chrześcijanin?
Twoim zdaniem ci, którzy wierzyli w to, co jest napisane w innych Ewangeliach nie byli Chrześcijanami? A ci, co żyli zanim jeszcze spiasano Ewangelie (ot, choćby św. Piotr)? Czemu przyjmujesz za pewnik, że Pismem Świętym Chrześcijan jest to, co KK uznał za święte? Mordowanie "niewiernych" wbrew przykazaniom, pacyfikację Indian czy stosy inkwizycyjne też uważasz za święte tylko dlatego, że KK tak ogłosił?
Nowy testament jest zbiorem Ewangelii - ale nie wszystkich, tylko tych, które sobie wybrał nieomylny KK. Czemu z kilkudziesięciu wybrał akurat te cztery i tylko cztery?

Ograniczanie wiary tylko do jedynej słusznej interpretacji ja nazywam fanatyzmem. Trzeba samodzielnie poszukiwać prawdy.

Jestem przekonany, że rzeczywistość znacząco odbiegała od tego, co jest napisane w Nowym Testamencie.

Z mojej strony EOT.
__________________
Ludzie tak bardzo lubią oszukiwać się wzajemnie, że wymyślili rząd, by robił to za nich.
WAŻNE
Wawelski jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 11.04.2006, 09:29   #39
artoor
Forumator
 
Avatar użytkownika artoor
 
Data rejestracji: 21.11.2001
Lokalizacja: Częstochowa
Posty: 719
artoor zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Czy dla Ciebie Katolik=Chrześcijanin?
Nie. O sobie samym moge powiedziec, ze przede wszystkim jestem chrzescijaninem. Potem katolikiem.
Cytat:
Twoim zdaniem ci, którzy wierzyli w to, co jest napisane w innych Ewangeliach nie byli Chrześcijanami? A ci, co żyli zanim jeszcze spiasano Ewangelie (ot, choćby św. Piotr)?
Powtarzam, nie ma wiecej niz jednej Ewangelii. A Ci co wierzyli w to co bylo napisane w "innych ewangeliach" owszem, zapewne byli chrzescijanami. Jesli przyjeli chrzest, istotnie nimi byli To czy uwierzyli w jakies inne pisma, nie zdjelo z nich faktu bycia chrzescijaninem, nieprawdaz? Pytanie czy wierzyli w to.
Cytat:
Czemu przyjmujesz za pewnik, że Pismem Świętym Chrześcijan jest to, co KK uznał za święte?
Nie bede robil dluzszego wywodu. Tak po prostu jest. Pokaz mi inna "ksiazke" ktora sprzedala sie w tylu egzemplarzach na calym swiecie. Pokaz mi inna "ksiazke" ktora zostala przetlumaczona na tyle jezykow. Oczywiscie, nie mozna uznawac za swietym cos, z wymienionego przeze mnie wyzej powodu, ale widze ze inne powody sa z marszu odrzucane.
Cytat:
Mordowanie "niewiernych" wbrew przykazaniom, pacyfikację Indian czy stosy inkwizycyjne też uważasz za święte tylko dlatego, że KK tak ogłosił?
Jakos sobie nie przypominam, zeby Glowa kosciola, ktora jeszcze niedawno byl Wielki Czlowiek - Jan Pawel II kazal palic na stosach. Wrecz przeciwnie, odwiedzal indian i szedl do niewierzacych (rowniez do ludzi innych religii) i jakos ich nie napietnowal z tego czy innego powodu. A ze nie pali sie juz na stosie, to nic, tylko sie cieszyc, bo za ten topic zapewne niewielu z nas by sie ostalo
Cytat:
Nowy testament jest zbiorem Ewangelii - ale nie wszystkich, tylko tych, które sobie wybrał nieomylny KK. Czemu z kilkudziesięciu wybrał akurat te cztery i tylko cztery?
A czy gdyby bylo ich piecdziesiat, czy wierzylbys bardziej w Boga?? Jesli masz niejasnosci zwiazane z wiara, to moze siegnij do oryginalow, poczytaj te "inne ewangelie". Moze Ci sie oczy na cos otworza, czego przy Ewangelii wg czterech ewangelistow nie potrafisz, badz nie chcesz znalezc...
Cytat:
Ograniczanie wiary tylko do jedynej słusznej interpretacji ja nazywam fanatyzmem. Trzeba samodzielnie poszukiwać prawdy.
Tak wiec nalezy jej poszukiwac, ale wierzenie w to co inni pisza (dla sensacji istotnie!), czy to nazywasz "samodzielnym poszukiwaniem prawdy"??
Cytat:
Jestem przekonany, że rzeczywistość znacząco odbiegała od tego, co jest napisane w Nowym Testamencie.
A ja jestem przekonany, ze nie ma ani jednego slowa nieprawdziwego w Pismie swietym... ot takie moje zdanie... szanuje Twoje i zdaje mi sie ze Ty moje tez

pozdrawiam!
__________________
"Jeśli uczysz się od innych, ale sam nie pomyślisz - to najczystsze oszołomstwo;
Jeśli myślisz, ale nie uczysz się od innych - to może być dla Ciebie wręcz niebezpieczne."

/ Konfucjusz /
artoor jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 11.04.2006, 15:48   #40
pablocoo
Darkly dreaming...
 
Avatar użytkownika pablocoo
 
Data rejestracji: 10.08.2004
Lokalizacja: małopolska
Posty: 1,677
pablocoo niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
@artoor tak czytam i chyba nie rozumiesz troche o co sie rozchodzi.
Skoro Ewangelii bylo kilka (choc zaraz napiszesz ze sa tylko 4), skad wiesz ktore z nich zostaly napisane pod natchnieniem Ducha Sw? Bog powiedzial ktore? Nie, Kosciol jes wybral...
Rownie dobrze mogl wybrac 4 inne i wierzylbys, ze tamte sa prawdziwe.
pablocoo jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 11.04.2006, 15:56   #41
BD
Team Member
CDRinfo VIP
 
Data rejestracji: 15.07.2002
Posty: 2,210
BD zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez Wawelski
To oczywiste, ***380;e Ko***347;ci***243;***322; przez tysi***261;clecia filtrowa***322; informacje. Niewygodnie niszczy***322; czy zmienia***322;.
Podej***380;ewam, ***380;e gdyby kto***347; mia***322; okazj***281; przenie***347;***263; si***281; w czasie zdziwi***322;by si***281;, jak mocno zniekszta***322;cony obraz mamy.
Oczywi***347;cie, ***380;e tak. Pami***281;taj, ***380;e religia chrze***347;cija***324;ska to najbardziej krwawa z religii na ***347;wiecie. Czy np. wyznawcy buddyzmu organizowali wyprawy krzy***380;owe?

Poza tym za ukrywaniem prawy stoi jeszcze jedna rzecz. Ko***347;ci***243;***322; to maszynka do robienia kasy i jedna z najlepiej zorganizowanych firm na ***347;wiecie.
BD jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 11.04.2006, 16:31   #42
Smartek
HDmaniak
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika Smartek
 
Data rejestracji: 20.10.2002
Lokalizacja: Łódź
Posty: 8,859
Smartek wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>Smartek wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>Smartek wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>Smartek wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>Smartek wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>Smartek wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>
Cytat:
Napisany przez Smartek
ponadto - religia chrzescijanska - byla najbrutalniejsza i najkrwawsza religia swiata.
Cytat:
Napisany przez BD
Pami***281;taj, ***380;e religia chrze***347;cija***324;ska to najbardziej krwawa z religii na ***347;wiecie. Czy np. wyznawcy buddyzmu organizowali wyprawy krzy***380;owe?
Smartek jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 11.04.2006, 16:34   #43
kontestator
conquer all
 
Avatar użytkownika kontestator
 
Data rejestracji: 10.01.2005
Lokalizacja: z wrocławii
Posty: 739
kontestator zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez Zetoxa
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomos...tml?as=1&ias=1
jeśli to okaże sie prawdą, to co ma począć z tym fantem dobry chrześcijanin ?
a są tacy mi się wydawało że wygineli razem z mamutami
__________________
KETCHUP KUPUJE TYLKO PUDLISZKI
kontestator jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 11.04.2006, 17:10   #44
andrzejj9
the one
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika andrzejj9
 
Data rejestracji: 08.12.2002
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 17,900
andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>
Cytat:
Napisany przez artoor
Andrzeju, nie. Nie przez czlowieka... Pytanie, czy jestes w stanie uwierzyc, ze przez Boga samego? Hmmm... dziwne... widze ze jestes w stanie uwierzyc w rozne rzeczy, ale tu w to co napisze, chyba nie uwierzysz... chrzescijanin by to przyjal, ale to osobista sprawa kazdego czlowieka, ja Cie przeciez rozliczal nie bede Tak wiec, gdybys wzial do reki Katechizm Kosciola Katolickiego to w artykule trzecim, paragrafie drugim przeczytalbys taki rozdzial pt "Natchnienie i prawda Pisma świętego" a w nim pierwsze slowa to "Bóg jest Autorem Pisma świętego." Reszte mozesz przeczytac sobie sam. To jest po prostu odpowiedz na Twoje pytanie "przez kogo". Postawmy sobie jeszcze pytanie na ile wierzysz w to, co jest napisane w KKK, bo jesli jest to dla Ciebie jak zwykla ksiazka, to nie mamy faktycznie o czym rozmawiac w tym watku, tak jak juz sam Smartek zauwazyl.

Co do tak zwanej historyjki o zonie Jezusa, to ja sie pytam, czy gdzies w Pismie swietym jest o tym napisane? Jesli nie, to dla mnie - chrzescijanina, dla ktorego Pismo swiete jest swiete i podaje sama prawde jest to po prostu bzdura, ktora mnie samego akurat smieszy. Aczkolwiek osoba nieugruntowana w wierze moze przyjac te brednie, co z cala pewnoscia jest smutne. Wiec jesli Ty te analizy naukowcow przyjmujesz za "kanoniczne" to owszem, mozesz twierdzic ze Jezus mial zone. Ja w to nie wierze. Jakze latwo ludzie przyjmuja to co pisza w gazetach, co uslysza w TV, w to co gdzies ktos oglosi ze jest prawda... no ale coz... to sie nazywa miec "silna" wiare, gdy sie to przyjmuje. (to tylko ironia)

Na koniec mojej wypowiedzi... "Poniekąd na tym polega wiara"... na tym wlasnie polega wiara Powtarzam co juz wspomnialem. Wiara jest wtedy gdy przymujesz cos do wiadomosci nie widzac, bo gdy widzisz, to juz jest poznanie, to juz jest wiedza. Jak to powiedziales wczesniej Andrzeju, po Twojemu (choc nie do konca) wiara to "przyjmowanie slepo".

Pozdrawiam!
Rozmawiamy o wierze, więc jestem w stanie przyjąć argumenty osoby, która jako głęboko wierząca bezkrytycznie przyjmuje wszelkie rzeczy napisane w Piśmie Świętym. Jest to jej prawo, którego nie zamierzam kwestionować.

Ja jednak jestem bliższy "podejściu" Browna i ludzie jemu podobnych - Pismo Święte zostało spisane przez ludzi na zasadzie pewnej 'propagandy'. Miało pewien swój cel i jego realizacji służyło. Jest w nim na pewno trochę faktów, ale wiele jest też fikcji. Są również kłamstwa. Napisane, że Jezus miał żonę, nawet jeżeli tak było naprawdę (a wiele dokumentów historycznych na to wskazuje) kłóciłoby się z tym tworzonym wizerunkiem.


Niestety, na świecie zbyt wiele jest 'prawd', które są nam wmawiane, żeby można było wierzyć im tylko dlatego, że np. 'dobrze się sprzedają'. Trzeba czegoś więcej, dowodów historycznych (wiem, osoba wierząca tych dowodów nie potrzebuje - ja tak), aby móc temu zawierzyć. Dla mnie Pismo Święte pozostanie tylko dziełem człowieka, a moja wiara - bo zdziwisz się, ale nazwałbym się człowiekiem wierzącym - polegać będzie na życiu według pewnych zasad i raczej niewiele będzie miała wspólnego z wiarą w Kościół, który dla mnie pozostaje już tylko instytucją.
__________________


neverending path to perfection..
andrzejj9 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 11.04.2006, 18:04   #45
artoor
Forumator
 
Avatar użytkownika artoor
 
Data rejestracji: 21.11.2001
Lokalizacja: Częstochowa
Posty: 719
artoor zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
@andrzejj9
Tak wiec mysle, ze mniej wiecej sie rozumiemy, a ciesze sie, ze mimo wymiany zdan, pogladow, potrafimy (mam nadzieje ze ja w Twoich oczach tez potrafie) zrozumiec swoja wolnosc w wypowiedziach w kwestii wiary i mam nadzieje, nie tylko w tej kwestii I ze potrafimy to uszanowac Nikt nie jest alfa i omega, a juz napewno nie ja i nie wiemy o wielu rzeczach... tak wiec ja przyjmuje pewne na wiare, a ktos inny moze podchodzic do tego calkiem odmiennie, ale zyc moze bardziej, jakby to powiedziec "po Bozemu" niz ja... co nie czyni nas gorszymi od tamtych ani tych od nas (przynajmniej tak ja uwazam)
Mysle ze na tym zakoncze, moje udzielanie sie w tym watku, bo nie chce ani kogos urazic, ani sobie wrogow sprawiac... mam nadzieje ze tak sie nie stalo

Dziekuje za wymiane zdan

Pozdrawiam!
__________________
"Jeśli uczysz się od innych, ale sam nie pomyślisz - to najczystsze oszołomstwo;
Jeśli myślisz, ale nie uczysz się od innych - to może być dla Ciebie wręcz niebezpieczne."

/ Konfucjusz /
artoor jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post

Opcje związane z dyskusją
Tryby wyświetlania

Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 14:06.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.