Powrót   Forum CDRinfo.pl > Różne > Off topic

Off topic Forum poświęcone wszelkim innym tematom.



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Stary 20.09.2005, 19:07   #1
Arepo
Guru
 
Avatar użytkownika Arepo
 
Data rejestracji: 30.09.2004
Posty: 3,430
Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
Start systemu z dysku na 2 kontrolerze SATA (ABit NF7-S)

Witam

Mam taki oto problem, który niesamowicie mnie rozbawił.

Mam obecnie 2 dyski SATA, pierwszy z nich podłączony jest do pierwszego kontrolera na płycie (Abit NF7-S V2.0), drugi do drugiego. Ponieważ stwierdziłem, że czas pobawić się Linuxem, pozbyłem się wszystkiego na drugim dysku i zainstalowałem sobie na nim Fedorę. Wszystko poszło bez najmniejszego kłopotu, więc wchodzę do Biosu, aby uruchomić komputer z owego 2 dysku (na pierwszym jest winda) i następuje konsternacja. W miejscu, w którym wybiera się, z czego ma bootować komputer w opcjach dotyczących SATA jest tylko i wyłącznie ***8222;Serial ATA***8221;. Nie ma opcji z wyborem, z którego dokładnie kontrolera (SATA1 czy SATA2) ma startować komputer tak jak jest np.: w zwykłych dyskach ATA. Próbowałem jeszcze ustawić SCSI, bo to jedyna opcja, która może teoretycznie coś wnieść, ale oczywiście nie działa. Jest również bios RAID-a, w którym nic nie da rady ustawić w kwestii kolejności startu dysków.

Na razie przełączam sobie po prostu kabelki i bawię się Fedorą, ale to przecież nie o to chodzi .

Jeśli ktoś mógłby mi odpowiedzieć na banalne zapewne pytanie jak wystartować z dysku na drugim kontrolerze to będę mu bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam
__________________
Lite-On iHBS 212, Pioneer BDR-209EBK
Arepo jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 23.09.2005, 07:18   #2
AleX69
.::MaNNErS:SuCk::.
 
Avatar użytkownika AleX69
 
Data rejestracji: 25.02.2004
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 4,681
AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>
od wiekow ... nie da sie

nie ktore tylko plyty glowne mialy wybor startu kontrolera ale tylko miedy SCSI a ... SATA

jedyne co ci zostaje to definicja w biosie dysku do startu (w Asus'ie >F8< przy starcie)
lub wylaczanie >niepotrzebnego< kontrolera ...
__________________
AleX69 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 23.09.2005, 15:44   #3
Arepo
Guru
 
Avatar użytkownika Arepo
 
Data rejestracji: 30.09.2004
Posty: 3,430
Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
Po pierwsze chciałem napisać, że trochę źle się wyraziłem, chodzi mi o wybór startu z drugiego kanału jednego kontrolera SATA zintegrowanego na płycie, a nie z oddzielnego kontrolera (uściślam, bo już pytałem o to w kilku miejscach i parę osób mnie źle zrozumiało).


@ AleX69

Dzięki za odpowiedź.

Zdążyłem się już sam zorientować, że coś takiego jest niemożliwe. Dziwne, bo z tego co wyczytałem, niektóre płyty mają w biosie wybór konkretnego kanału kontrolera SATA, z którego ma startować dysk. Nie wiem w czym problem aby coś takiego zrobić, no ale cóż ...

Niestety nic z tego co proponujesz u mnie nie działa, wyłączenie kontrolera powoduje od razu brak obydwu kanałów, a takiego wyboru jak w Asusach nie ma (nawet jakby był to pewnie i tak nie widziałbym oddzielnych kanałów).

Poradziłem sobie jednak z tym problemem w inny sposób, ponieważ jeden z moich dysków nie jest właściwie SATA (tylko podpięty jest przez przejściówkę Serillel), podłączyłem go zwyczajnie do EIDE, a drugi dysk z Fedorą pozostał na SATA. W ten sposób jak chce się zbootować do windy, to wybieram w biosie HDD-0, a jak do Linuxa to ***8222;Serial ATA***8221;. Rozwiązanie może nie najlepsze, ale chwilowo nic innego nie przychodzi mi do głowy.



Mam jeszcze takie pytanie, czy jest jakiś program, który pozwalałby na wybór startu z konkretnego dysku w systemie, a nie tylko z wybranej partycji jednego dysku ?. Wszystkie bootmenagery jakie widziałem nie pozwalają na start z odrębnego dysku.

pozdrawiam
__________________
Lite-On iHBS 212, Pioneer BDR-209EBK
Arepo jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 25.09.2005, 02:42   #4
AleX69
.::MaNNErS:SuCk::.
 
Avatar użytkownika AleX69
 
Data rejestracji: 25.02.2004
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 4,681
AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>
Cytat:
Napisany przez Arepo
Po pierwsze chciałem napisać, że trochę źle się wyraziłem, chodzi mi o wybór startu z drugiego kanału jednego kontrolera SATA zintegrowanego na płycie, a nie z oddzielnego kontrolera (uściślam, bo już pytałem o to w kilku miejscach i parę osób mnie źle zrozumiało).
... widac ze znasz sie niewiele - uscislijmy ... nie zle rozumieli ale nikt z nich nie ogladal ani twej plyty glownej, ani manuala od niej ...
bo >golym< okiem widac tu dwa kanaly a nie kontrolery


Cytat:
Napisany przez Arepo
Niestety nic z tego co proponujesz u mnie nie działa, wyłączenie kontrolera powoduje od razu brak obydwu kanałów, a takiego wyboru jak w Asusach nie ma (nawet jakby był to pewnie i tak nie widziałbym oddzielnych kanałów).
czytaj wyzej ...

Cytat:
Napisany przez Arepo
Mam jeszcze takie pytanie, czy jest jakiś program, który pozwalałby na wybór startu z konkretnego dysku w systemie, a nie tylko z wybranej partycji jednego dysku ?. Wszystkie bootmenagery jakie widziałem nie pozwalają na start z odrębnego dysku.
istnieje ... nazywa sie BIOS - ale nie wszystkie plyty go obsluguja 8 ) ...

to tak jak by od malucha zadac by jechal 190 km/h ... nie wiem w czym problem aby coś takiego zrobić, no ale cóż ...

coz ... zycie
__________________
AleX69 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 25.09.2005, 06:30   #5
Arepo
Guru
 
Avatar użytkownika Arepo
 
Data rejestracji: 30.09.2004
Posty: 3,430
Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
Cytat:
Napisany przez AleX69
... widac ze znasz sie niewiele - uscislijmy ... nie zle rozumieli ale nikt z nich nie ogladal ani twej plyty glownej, ani manuala od niej ...
bo >golym< okiem widac tu dwa kanaly a nie kontrolery
Pomyliłem się w nazewnictwie i przyznaję się do tego. Kanał i kontroler to dosyć podobne słowa, które zamieniłem, a znaczą zupełnie co innego.

Wszystko wzięło się z tego, że czytałem przed samym napisaniem tego posta manual od płyty głównej i było tam napisane to co na załączonym obrazku.



Utkwiło mi w głowie ***8222;SATA1 and SATA2 controller***8221; i zacząłem pisać o kanałach jak o kontrolerach. Nie wiem czemu odczytałem to jako kontroler S1 i kontroler S2, a nie S1 i S2 jako jeden kontroler, czyli dwa kanły . Gdyby było napisane ***8222;channells of controller***8221; lub jakoś podobnie to pewnie by się tak nie stało.

Jeszcze, żeby tego było mało, rozmawiałem chwilę po tym jak puściłem tego posta ze znajomym przez telefon i zrozumiał on, że mam 2 oddzielne kontrolery w tym jeden to SATA-I (1,5 Gbps) a drugi to SATA-II (3,0 Gbps) . Naturalnie po chwili dogadaliśmy się o co chodzi.

Widzę również, że bardzo szybko oceniłeś moje umiejętności, cóż nie mam aspiracji abyś uważał mnie za eksperta.

Cytat:
Napisany przez AleX69
istnieje ... nazywa sie BIOS - ale nie wszystkie plyty go obsluguja 8 ) ...

to tak jak by od malucha zadac by jechal 190 km/h ... nie wiem w czym problem aby coś takiego zrobić, no ale cóż ...

coz ... zycie
Prawdę powiedziawszy to porównanie jest zupełnie chybione. Nie wymagam tutaj przeróbki lodówki na prom kosmiczny, ale rzeczy bardzo prostej i zupełnie realnej. Komputer startuje z pierwszego dysku a odpowiedni soft kieruje go na drugie urządzenie (nawiasem mówiąc przy starcie z dyskietki, można ładnie przejść na np.: dysk c: wpisując jedynie w autoexecu zwykłe c: ). Jak trafnie zauważyłeś bios jest tylko programem i można go zastąpić innym, czego przykładem mogą być programy obsługujące dodatkowe funkcje procesorów (jak sławny setk6) czy dysku twardego (obsługa większych pojemności), które uruchamiają się jeszcze przed startem systemu. Dawno temu czytałem jakiś sposób na modyfikację pliku boot.ini aby zrobić coś takiego, wtedy nie sprawdzałem czy działał bo nie miałem 2 dysków. Teraz mam i po prostu pytam.

pozdrawiam
__________________
Lite-On iHBS 212, Pioneer BDR-209EBK
Arepo jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post

Opcje związane z dyskusją
Tryby wyświetlania

Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 18:02.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.