Powrót   Forum CDRinfo.pl > Różne > Off topic

Off topic Forum poświęcone wszelkim innym tematom.



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Stary 23.01.2003, 15:53   #1
andrzejj9
the one
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika andrzejj9
 
Data rejestracji: 08.12.2002
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 17,900
andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>
Unhappy Trzeszczacy dzwiek, wydajnosc komputera

Duzo osob tutaj zaglada, wiec moze ktos podpowie mi rozwiazanie, bo juz zaczyna mnie to troche meczyc.

Konfiguracja mojego komputera jak w podpisie. Poprzednio mialem AMD K6-2 500MHz na plycie TYAN i 128MB ramu i od czasu, kiedy dokupilem karte graficzna, ktora mam do dzisiaj (czyli GeForce2 GTS Pro 64MB DDR firmy Dream), zaczely sie norotyczne problemy z dzwiekiem (mialem wtedy Sound Blastera 128PCI). Jezeli sluchalem muzyki i zrobilem cokolwiek innego (np otworzylem, albo zamknalem jakies okno) dzwiek chrypial. Trzeszczal zreszta rowniez w wiekszosci gier. Ktos kiedy powiedziale mi, ze procesor nie daje sobie rady z grafika i z muzyka i dlatego tak sie dzieje. Zaakceptowalem to. Ale teraz podobne problemy mam na tej konfiguracji, co juz powoli zaczyna mnie denerwowac. Z tym, ze teraz nie mam osobnej karty muzycznej tylko wbudowana w plyte (ale jest to rowniez Sound Blaster 128 wiec na razie nie kupowalem innej). Poza tym komputer wydaje sie chodzic stosunkowo szybko (no moze poza tym, ze nie jestem w stanie zagrac w GTA3 tak, zeby nie skakalo, niewazne w jakiej rozdzielczosci i ustawieniach). Najlepsze, ze te problemy z dzwiekiem zaczely sie nie tak dawno. Wczesniej wszystko dobrze chodzilo.

Zaczynam sie zastanawiac nad przyczyna. O zainstalowanych sterownikach zaraz napisze, ale mam pewien problem z wentylatorem na procesorze (przynajmniej tak mi sie wydaje, ze to o niego chodzi). Otoz kiedy uruchamiam komputer po dluzszej przerwie (czyli np pierwszy raz danego dnia) przez okolo minute wentylator bardzo glosno chodzi. Trudno mi opisac dzwiek, ktory wydaje, ale nie jest to szum powietrza. Potem jednak juz wszystko jest normalnie. Patrzylem w Biosie jaka jest temperatura i wyglada na to, ze w normie. (przy okazji mozecie mi polecic jakis dobry program do mierzenie temperatury procesora spod Windowsa). Wczoraj ogladalem dosc dlugi film (okolo 2:40) i jakies dziesiec minut od konca obraz zaczal sie zacinac w taki sposob, ze albo szedl dzwiek albo obraz. I nie byla to wina plyty, bo potem ja sprawdzielm i te same miejsca poszly juz plynnie. Nie wiem, czy przyczyna mogloby byc przegrzewanie sie procesora. Tak sie zastanawiam, co moze byc przyczyna wiec wymienilem te kilka rzeczy, ktore ostatnio zaobserwowalem.

Sterowniki mam mam zainstalowane z plyty dolaczonej do plyty glownej wiec faktycznie moga juz nie byc najnowsze (chociaz kupowalem ja okolo 3 miesiace temu). Polecicie mi pewnie zainstalowanie najnowszych 4in1 co pewnie zrobie, ale co jeszcze. Sterowniki do karty graficznej zainstalowalem najnowsze, ale pewnie wroce do jakis starszych. W jednym poscie polecano 30.82, ale na tych GTA3, ktore jest dla mnie pewnym testem nie uruchamia mi sie wcale, wiec bede szukal innych. Powinienem tez poszukac czegos dla dzwieku? Na stronie Gigabyte nie ma wiele tych sterownikow, co zreszta jest norma, ale kiedys wpadl mi w rece sterwnik Sound Blastera do kart muzycznych wbudowanych w plyte. Jeszcze go nie instalowalem, ale moge sprobowac.

I w ogole jakimi programami mozna sprawdzic czy poszczegolne czesci komputera sa sprawne? Czy np twardy dysk chodzi dobrze (kupilem go kilka dni temu i sprawuje sie niezle, ale czasami w stanie bezczynnosci (kiedy akurat nic nie robie) zaczyna wydawac takie krotkie urywane chroboty - nie wiem, czy to jakas wada), czy z karta graficzna i pamiecia nie ma problemow, czy plyta glowna jest w porzadku? Jest duzo roznych programow, ale jeszcze nie znalazlem zadnego, ktory by naprawde napisal mi potrzebne informacje.

Koncze ten przydlugi post. Przeczytalem w jednej dyskusji, ze komputer trzeba umiec odpowiednio skonfigurowac, zeby dobrze chodzil. Zawsze wydawalo mi sie, ze umiem to zrobic, ale teraz zaczynam miec watpliwosci. W koncu konfiguracja chyba jest wystarczajaca do tego, zeby miec nadzieje na dobra wydajnosc.
__________________


neverending path to perfection..
andrzejj9 jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 23.01.2003, 17:40   #2
januszp
Wyjadacz ;)
 
Data rejestracji: 11.08.2002
Lokalizacja: Rybnik
Posty: 395
januszp niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Nie wiem czy coś doradzę ale szczegółowość Twojego posta sprawia iż nie mogłem przejść obok niego obojętnie .

***8222;Najlepsze, ze te problemy z dzwiekiem zaczely sie nie tak dawno. Wczesniej wszystko dobrze chodzilo.***8221;

Jeśli do niedawna wszystko dobrze działało ,to najprawdopodobniej musiała ***8222;namieszać***8221; jakaś instalowana przez Ciebie aplikacja .
Tak więc rozpocząłbym od następujących czynności :
- sprawdzenie wersji DirectX ,czy jest ona zgodna z Twoją wersja Windows (eng. ,pol.) ***8211; spotkałem się podobnymi anomaliami w przypadku zainstalowania np. angielskiej wersji na Windows PL.
- ściągniecie z internetu i instalację wszelkich możliwych wersji sterowników oczywiście zgodnych z Twoją kartą muzyczną (OnBoard) wraz z sprawdzeniem skutków.Prawdopodobnie także do SB128 są sterowniki typu WDM oraz VXD ***8211; warto sprawdzić obydwie wersje .
- sterowniki Via 4in1 ***8211; muszą być absolutnie zainstalowane .

Wbrew pozorom nieodpowiednie sterowniki karty muzycznej w głównej mierze mogą się przyczynić nawet do ***8222;zwalniania***8221; odtwarzania plików DivX .A jeśli chodzi o deformację dźwięku to prawie w 80% są one właśnie czynnikiem głównym .

Moje pytanie to :
Jaki system Windows ?
I ewentualnie :
Czy w MójKomputer/PanelSterowania/System ***8211; znajduje się urządzenie o nazwie ***8222;SB16 Emulation***8221; ? .


Być może zmiana sterowników karty graficznej może okazać się także dobrym rozwiązaniem .Osobiście polecam Detonatory 40.72 ,jak dotychczas nie miałem z nimi kłopotów .

***8222; Otoz kiedy uruchamiam komputer po dluzszej przerwie (czyli np pierwszy raz danego dnia) przez okolo minute wentylator bardzo glosno chodzi.***8221;

Jest to niestety typowy objaw ***8222;zatracia się***8221; wentylatora .
Myślę iż nie ma on wpływy na zachowanie się Twojego komputera ,niemniej warto :
1.Zdjąć radiator z procesora
2.Odkręcić wentylator
3.Odkleić nalepkę od wentylatora
4. W malutki otwór w wentylatorze wpuścić 1-3 kropelki zwykłego oleju spożywczego .
Po tym masz 3-4 miesiące spokoju z wentylatorem .

***8222;Wczoraj ogladalem dosc dlugi film (okolo 2:40) i jakies dziesiec minut od konca obraz zaczal sie zacinac w taki sposob, ze albo szedl dzwiek albo obraz.***8221;

Cóż ,takie anomalie zdarzają się nawet na b.stabilnych konfiguracjach .
Jeśli ta sytuacja nie będzie się często powtarzać ,to radzę nie zaprzątać sobie tym głowy .

***8222;I w ogole jakimi programami mozna sprawdzic czy poszczegolne czesci komputera sa sprawne?***8221;

Trudna sprawa .
Większość programów testujących to programy raczej informacyjne (wyświetlają listę urządzeń w PC) ,jeśli chodzi o diagnostykę to nie zawsze program sygnalizujący błąd danego urządzenia stawia poprawną diagnozę .

Karta graficzna ***8211; można sprawdzić programem 3DMark ,w dodatku upewnimy się co do sterowników karty graficznej .Nieukończenie testu to z reguły albo nieodpowiednie sterowniki do grafiki albo znak że coś zlego dzieje się z naszą kartą graficzną (przegrzana ,przetaktowana itp.)

Dysk twardy.
Jeśli chodzi o fizyczn uszkodzenie dysku w 99% wykryje to program ***8222;Scandisk***8221; z opcją ***8222;dokładny***8221; .
Szybkość ***8211; transfer ,tego pomiaru dokona HDTach bądź ***8222;SiSoftSandra***8221; .

Test ***8222;DirectX***8221; (DXDiag) - a pozwoli nam sprawdzić czy wszystkie biblioteki z tej aplikacji załadowane są poprawnie .Często wersja ***8222;beta***8221; obok jakiegoś sterownika oznacza potencjalne kłopoty .

***8222; Zawsze wydawalo mi sie, ze umiem to zrobic, ale teraz zaczynam miec watpliwosci.***8221;

Zapeniam Cię iż ni ma na ziemi istoty ,która mogłaby przyjąć miano fachowca w dziedzinie PC czy też jego konfiguracji .
Są sytuacje w których najlepsi miękną .Rozwiązania problemów są często absurdalne ,a dojście do sedna to ,często przypadek bądź metoda ***8222;prób i błędów***8221; .
Tylko na takich miejscach jak forum ***8211; można mieć nadzieję iż ktoś wygrał wojnę z podobnym problemem .
Często rozwiązaniem tego samego problemu przy odmiennych konfiguracjach sprzętowych mogą być różne metody ***8211; warto sprawdzić wszystkie pomysły ,które na pewno w tym temacie jeszcze zagoszczą .jaro
januszp jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 23.01.2003, 18:11   #3
Patrix
Pingwin specjalista.
 
Avatar użytkownika Patrix
 
Data rejestracji: 22.06.2002
Lokalizacja: Central Park
Posty: 15,084
Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
mi trzeszczało przy nasłuchu LINE-IN i audio
ale wywaliłem stery z karty dźwiękowej (jade na sterach XP), wywaliłem via i jakoś nie trzeszczy - co mnie bardzo cieszy 8)
__________________
amiga500site
Patrix jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 24.01.2003, 08:44   #4
esem
OldBoy
 
Avatar użytkownika esem
 
Data rejestracji: 18.05.2002
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 3,863
esem jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>esem jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>
Trzaski często są wynikiem znanej animozji między VIA a Creative. Receptą jest PCIVIALatancy patch.
Dużo wiedzy (i linków) jest na www.soundsurge.com 8)
esem jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 24.01.2003, 20:24   #5
andrzejj9
the one
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika andrzejj9
 
Data rejestracji: 08.12.2002
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 17,900
andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>
Smile

Dzieki januszp za chec pomocy.

Nawiazujac do poszczegolnych punktow:

Co prawda majac Windowsa XP (Pro), w ktorym, jak wiem DirectX jest chyba najnowszy (no moze nie liczac Directa 9, ale jego jeszcze nie licze) zawsze odpowiadam nie na probe instalowania tych powiedzmy sterownikow. Moze jednak faktycznie jakis program zrobil to bez mojej wiedzy. Sprawdze to jeszcze dokladniej.

Sterowniki Via 4in1 sciagnalem sobie najnowsze (przynajmniej mam nadzieje, ze najnowsze - sciagnalem ze strony Gigabyte i mam nadzieje, ze czasami ja uaktualniaja). Nie wiem, po co mi one, ale niech juz faktycznie bedzie tak najnowsza wersja.

Nad sterownikami do karty muzycznej sie ciagle waham, bo na stronie Gigabyte nie pisza, z kiedy one sa, a ze zajmua ponad 30MB, co sciagane przez modem zajelo by mi troche czasu, wole sie najpierw upewnic, ze nie sciagne tego, co mam juz na plycie dolaczonej do plyty glownej.

"Moje pytanie to :
Jaki system Windows ?
I ewentualnie :
Czy w MójKomputer/PanelSterowania/System ***8211; znajduje się urządzenie o nazwie ***8222;SB16 Emulation***8221; ? .
Moje pytanie to :
Jaki system Windows ?
I ewentualnie :
Czy w MójKomputer/PanelSterowania/System ***8211; znajduje się urządzenie o nazwie ***8222;SB16 Emulation***8221; ? .
"

Jak juz napisalem system to Windows XP Pro (i faktycznie poprzednio na Me nie mialem takich problemow - chociaz pod XP na poczatku rowniez nie), a z Systemie nic takiego nie znalazlem - chodzi o so SB16 Emulation.

Drivery 40.72 mialem juz zainstalowane i w sumie nie bylo powodu do narzekan. Moze do nich wroce bo te najnowsze w sumie nic mi nie daja. Wlasciwie to bede dalej eksperymentowal z roznymi az uda mi sie uruchomic GTA3 tak, jak mi kiedys chodzilo (czytaj plynnie).

"Jest to niestety typowy objaw ***8222;zatracia się***8221; wentylatora .
Myślę iż nie ma on wpływy na zachowanie się Twojego komputera ,niemniej warto :
1.Zdjąć radiator z procesora
2.Odkręcić wentylator
3.Odkleić nalepkę od wentylatora
4. W malutki otwór w wentylatorze wpuścić 1-3 kropelki zwykłego oleju spożywczego .
Po tym masz 3-4 miesiące spokoju z wentylatorem .
"

No coz, dzieki za rade. Zapamietam ja sobie, ale nie wiem, czy bede stosowal. Wlasciwie dosc czesto grzebie w komputerze i samodzielne jego zlozenie czy tez rozlozenie na czesci pierwsze nie stanowi problemu, to jednak jesli nie musze to staram sie sam nie zakladac wentylatora na procesor. W moim poprzednim sprzecie czyli AMD K6-2 500Mhz robilem to sam, teraz jednak poprosilem w sklepie, zeby mi to zrobili bo sie po prostu balem, ze cos schrzanie i procesor sie przegrzeje, zanim zauwaze. Juz chyba raczej predzej zawiozlbym komputer do tego sklepu i poprosil, zeby mi to zrobili. Zobacze, na razie wentylator chodzi, a w obudowie nie wyjaje sie gorecej niz zwykle. Jezeli zauwaze jakiekolwiek inne niepokojace zmiany to albo zastosuje sie do Twojej rady, albo faktycznie zawiaze komputer do nich, zeby mi to zrobili.

"***8222;Wczoraj ogladalem dosc dlugi film (okolo 2:40) i jakies dziesiec minut od konca obraz zaczal sie zacinac w taki sposob, ze albo szedl dzwiek albo obraz.***8221;

Cóż ,takie anomalie zdarzają się nawet na b.stabilnych konfiguracjach .
Jeśli ta sytuacja nie będzie się często powtarzać ,to radzę nie zaprzątać sobie tym głowy ."

A, no to spoko. Balem sie, ze to moze byc zwiazane z przegrzewaniem sie procesora. Jesli to normalne to dobrze. Przy okazji - czy jesli zgralbym taki film na twardziela i z niego odtwarzal (czyli CD-ROm czy tez nagrywarka nie pracowalaby ciagle) to bylaby wieksza szansa na to, ze caly odtworzylby sie plynnie? Zamierzam sprobowal nagrac sobie kilka filmow na video wiec nie chcialbym, zeby mi pod koniec film zaczal leciec skokowo.

Jeszcze cos przyszlo mi do glowy. Patrzylem ostatnio na obciazenie procesora przy roznych operacjach. Czy to normalne, ze przy otwieraniu lub zamykaniu okna obciazenie to skacze na chwile do okolo 50%? A przy otworzeniu Winampa nawet do 97 - 98%? Wydaje mi sie to naprawde duzo i nawet mimo, ze trwa tylko chwile, za duzo.

Co do programow diagnostycznych to 3DMark chodzi bezblednie. Oprocz testow niesuportowanych przez karte graficzna (dwa, albo trzy) wszystko dziala.

Z dyskiem twardym to sprawdze sobie przy okazji dokladnie scan diskiem. Sciagnalem specjalny program MAxtora, ale z tego, co pobieznie przeczytalem, najlepszy test robi sie poprzez ten Low Scan wiec traci sie wszystkie dane. Na razie nie ma specjalnej potrzeby tego robic, wiec to sobie daruje. Nie chce mi sie robic kopii wszystkiego. W specjalnym programie do dyskow IBM byly dwa testy, ktore dokladnie sprawdzaly twardy dysk nie naruszajac danych na nim zawartych.

Jeszcze raz dziekuje za wszystkie propozycje rozwiazan. No coz, bede dalej probowal roznych rzeczy (w tym tych, ktore mi radziles), aby usprawnic jak sie tylko da dzialanie mojego sprzetu. Pewnym wyznacznikiem jest dla mnie plynne dzialanie GTA3 i mam zamiar w koncu to uzyskac, ale teraz najwazniejsze to pozbyc sie tego trzeszczenia dzwieku no i obserwowac prace wentylatora. Denerwuje mnie tez troche to ciche chrobotanie w twardym dysku, ale to tez na razie niech poczeka. W koncu w porownaniu z tym, co sie dzialo z IBM, ktory mialem, to i tak jest prawie doskonala praca. Byloby tez dobrze zaczac sie rozgladac za nowa karta graficzna, ale z tym chyba jeszcze troche sie wstrzymam.
__________________


neverending path to perfection..
andrzejj9 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 24.01.2003, 20:28   #6
andrzejj9
the one
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika andrzejj9
 
Data rejestracji: 08.12.2002
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 17,900
andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>
Cytat:
Patrix napisa***322;(a)
mi trzeszczało przy nasłuchu LINE-IN i audio
ale wywaliłem stery z karty dźwiękowej (jade na sterach XP), wywaliłem via i jakoś nie trzeszczy - co mnie bardzo cieszy 8)
Sprobuje, moze faktycznie to cos pomoze. Zainstalowalbym tez nowsze drivery do karty, ale one zajmuja 30MB. Ehhh, kurde, nie mogli by po prostu robic jakis uaktualnien
__________________


neverending path to perfection..
andrzejj9 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 24.01.2003, 20:30   #7
andrzejj9
the one
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika andrzejj9
 
Data rejestracji: 08.12.2002
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 17,900
andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>
Cytat:
esem napisa***322;(a)
Trzaski często są wynikiem znanej animozji między VIA a Creative. Receptą jest PCIVIALatancy patch.
Dużo wiedzy (i linków) jest na www.soundsurge.com 8)
Poszukam, dzieki.
__________________


neverending path to perfection..
andrzejj9 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post

Opcje związane z dyskusją
Tryby wyświetlania

Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 20:43.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.