Powrót   Forum CDRinfo.pl > Różne > Off topic

Off topic Forum poświęcone wszelkim innym tematom.



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Stary 26.01.2003, 09:08   #1
andrzejj9
the one
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika andrzejj9
 
Data rejestracji: 08.12.2002
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 17,900
andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>
Question Twardy dysk - wyciszenie i podlaczenie pod Raid

Witam, mam dwa krotkie pytanie zwiazane z twardym dyskiem.

Po pierwsze co zrobic, aby go wyciszyc (nie chodzi mi o to, ze chodzi specjalnie glosno, ale czasami kiedy nie pracuje, wydaje dosc dziwnie brzmiace dzwieki i chcialbym sprawdzic, czy sa to odglosy pochodzace bezposrednio z twardego dysku, czy tez podowuja je drgania przenoszace sie na obudowe). Kiedys ktos poradzil mi, aby po prostu umiescic twardy dysk na gabkach. I wlasnie co do tego mam watpliwosci. Po pierwsze jaka najlepsza bylaby to gabka (czy np cos takiego jak material, w ktory pakuje sie procesory) i jak ja pod twardy dysk podlozyc. Czy dalej powinien byc przykrecony czy juz tylko na tej gabce lub gabkach lezec. A moze sa jakies inne sposoby?

A drugie pytanie dotyczy korzystania z Raida na plycie glownej. Mam twardy dysk i dwa napedy z czego jeden to nagrywarka. Teraz obydwa sa podlaczone na jednej tasmie i chociaz wszystko wydaje sie chodzic w porzadku chcialbym skorzystac z kontrolera Raid, skoro go mam. Nie wiem jednak, co zrobic, jak juz podlaczam twardziela do tego slotu. Niby zainstalowalem drivery spod Windowsa oraz w biosie uaktywnilem te dodatkowe sloty, ale dalej nie bios nie wykrywa twardego dysku. Ktos mi rowniez powiedzial, ze nalezy ustawic botowanie z Raida, ale tego rowniez nie da sie zrobic. Co jeszcze powinienem zrobic, zeby to dzialalo?
__________________


neverending path to perfection..
andrzejj9 jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 26.01.2003, 11:34   #2
+++LeWaP+++
Guru
 
Avatar użytkownika +++LeWaP+++
 
Data rejestracji: 17.04.2002
Lokalizacja: Kłodzko
Posty: 2,534
+++LeWaP+++ zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
1. moim zdaniem nie jest donrym pomysłem kładzenie hdd na gąbkach. chyba nie chcesz żeby się ugotował ? proponuje nie kłaść go na tych gąbkach tylko zamontować je po bokach dysku, czyli miedzy metalem a boczną pow. hdd, to powinno wyciszyć nieco wibracje. wogóle jak chcesz spr. co wydaje takie odgłosy to odłącz na chilę hdd ! albo weź go do ręki i odpal kompa i poczekaj chwilę na te dziwne odgłosy; jak to hdd to poczujesz wibracje, nie ?

2. masz 1 hdd i 2 napędy typu cd
skoro chcesz tak bardzo korzystać z RAIDa to zrób tak:

jeżeli masz szybki hdd (ata 133) i raid też jest ata 133 (a kontroler na płycie jest ata100) to możesz podpiąć ten hdd po raida i włączyć w biosie: RAID i bootowanie z raid

ale chybalepiej będzie podpiąć na promary master pod RAID-a cd-rom

a nagrywarkę zostawić np. na sec. master

dysk wówczas zostanie na primary master
__________________
lewap3@tlen.pl
+++LeWaP+++ jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 26.01.2003, 14:39   #3
VermilioN
Wyjadacz ;)
 
Avatar użytkownika VermilioN
 
Data rejestracji: 08.09.2002
Posty: 200
VermilioN zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
jedna uwaga

nie wolno napedow CD pod RAIDa podlaczac.
to tak gwoli scislosci
a co do HDD, no przeciez jestes facetem, facet to z definicji "majsterkowicz" hehe, ja powiesilem mojego hdd na dratwie (taka gruba nic) kilka razy zwinietej, i go wogole nie slychac. tak samo wszystkie wiatraki na dratwie zapodalem i tez juz nic na obudowe nie przenosza.
__________________
-==>> LTR-40125W (WS0B) <<==-
VermilioN jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 26.01.2003, 15:06   #4
Remix
Capo di tutti capi
 
Avatar użytkownika Remix
 
Data rejestracji: 24.09.2002
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 3,100
Remix niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Witam!

no to jestes prawdziwy Szewczyk Dratewka
__________________
Pozdrawiam
Remix aka Wielki M
Remix jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 26.01.2003, 17:19   #5
andrzejj9
the one
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika andrzejj9
 
Data rejestracji: 08.12.2002
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 17,900
andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>
Cytat:
+++LeWaP+++ napisa***322;(a)
1. moim zdaniem nie jest donrym pomysłem kładzenie hdd na gąbkach. chyba nie chcesz żeby się ugotował ? proponuje nie kłaść go na tych gąbkach tylko zamontować je po bokach dysku, czyli miedzy metalem a boczną pow. hdd, to powinno wyciszyć nieco wibracje. wogóle jak chcesz spr. co wydaje takie odgłosy to odłącz na chilę hdd ! albo weź go do ręki i odpal kompa i poczekaj chwilę na te dziwne odgłosy; jak to hdd to poczujesz wibracje, nie ?

2. masz 1 hdd i 2 napędy typu cd
skoro chcesz tak bardzo korzystać z RAIDa to zrób tak:

jeżeli masz szybki hdd (ata 133) i raid też jest ata 133 (a kontroler na płycie jest ata100) to możesz podpiąć ten hdd po raida i włączyć w biosie: RAID i bootowanie z raid

ale chybalepiej będzie podpiąć na promary master pod RAID-a cd-rom

a nagrywarkę zostawić np. na sec. master

dysk wówczas zostanie na primary master
Odglosy na pewno pochodza z twardego dysku wiec jego odlaczenie nic mi nie da. Wyciagniecie go z obudowy i polozenie np na stercie ksiazek to co innego i moze faktycznie sprobuje w ten sposob. Ale z gabkami byc moze rowniez sie pojawie (faktycznie z boku tez moga pomoc).

Dysk mam ATA133 (Maxtor 60GB, 7200, ATA133) i na plycie rowniez jest taki kontroler (Gigabyte 7VRXP) i wlasnie chce go (dysk) podlaczyc pod RAID, ale nie moge w biosie ustawic na niego botowania. Moge wybrac tylko z bodajze IDE0 (czy cos takiego), CD-ROM i Floppy. A na pewno wlaczam w biosie RAID (potem przy uruchamianiu przez dluzszy czas skanuje chyba w poszukiwaniu napedu, ale w koncu nic nie znajduje). Moze sprobuje jeszcze raz zainstalowac sterowniki w Windowsie. O tym, zeby napedow pod RAID raczej nie podpinac juz slyszalem wiec raczej chcialbym podpiac tam twardy dysk. Chyba nie ma specjalnej roznicy, czy jest pod raidem czy jako Primary Master?

Najbardziej mnie zastanawia, co jeszcze musze zrobic, zeby moc ustawic botowanie z Raida. Aha, nie udalo mi sie jeszcze do tej pory wlaczyc w biosie kontrolera ATA133 (bo jest tam osobna do tego funkcja). Tzn wlaczalem juz nie raz, ale jedynym efektem bylo to, ze ponownie podczas uruchamiania sie skanowal cos przez dluzszy czas w biosie i na koniec pojawial sie komunikac, ze nie znalazl takich napedow (czy urzadzen). Poczytam jeszcze dokladniej instrukcje od plyty, ale moze wiece, co zle robie?
__________________


neverending path to perfection..
andrzejj9 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 26.01.2003, 18:30   #6
januszp
Wyjadacz ;)
 
Data rejestracji: 11.08.2002
Lokalizacja: Rybnik
Posty: 395
januszp niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
1. Radzę przeczytać dokładnie artykuł o RAID-zie (cdrinfo.pl)
2. Sprawdzić dokładnie ustawienia zworek ,taśmy IDE .

Z tego co wiem na płycie jest wykorzystany kontroler firmy "Promise" .
Kontrolery RAID tej firmy nie często mają poprawnie działającą funkcję "botowania" z kontrolera .
Samo załączenie bootowania powinno odbyć się z poziomu biosu płyty głównej .
Z reguły wystracza :
- w miejscu gdzie botowanie typu : stacja dysków ,HDD0 - musi być opcja : "RAID" - lub coś w tym stylu .
- nastepna sprawa to włączenie (bios płyty głównej)kontrolera RAID(Enabled),który defaultowo na jest wyłączony .

Wejście do biosu kontrolera potrzebne jest tylko w razie konfiguracji macierzy dyskowej .jaro
januszp jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 27.01.2003, 07:33   #7
Fantomas
=F=
 
Data rejestracji: 19.04.2002
Lokalizacja: Toruń
Posty: 883
Fantomas niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Czasem w biosach płyty głównej jest opcja bootowania z innych urządzeń (na ogół wygląda to tak, że mamy first device - albo inaczej, secon, third, i po tym następuje ta opcja). Ja akurat mam tę możliwość, że mogłem ustawić tak:
First - FDD
Second - CDROM
Third - RAIDATA100
Other Boot - enable
Dodam, że mam kontroler hpt370. W biose tego urządzenia ustawiłem flagę bootowania dla dysku i to wszystko, tryb został przydzilenony automatycznie - max. UDMA100.
W pierwotnej wersji biosu od hpt jeszcze dało się podłączyć CD (choć infotool z nero pokazywał bzdury), to po aktualizacji możliwości tej już nie ma - urządzenia ATAPI są po prostu nie widoczne dla kontrolera hpt370.
Miłego dnia
Fantomas jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post

Opcje związane z dyskusją
Tryby wyświetlania

Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 14:20.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.