Powrót   Forum CDRinfo.pl > Różne > Off topic

Off topic Forum poświęcone wszelkim innym tematom.



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Stary 02.02.2004, 23:27   #1
puch
Forumator
 
Data rejestracji: 21.03.2003
Lokalizacja: Ł
Posty: 954
puch zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Windows ME nie działa po dodaniu RAMu

Dzień dobry,

Przepraszam że opis będzie dość długi.
Mam problem: po dołożeniu modułu RAM (DDR) Windows ME nie startuje poprawnie - po pewnym czasie ładowania systemu otrzymuję niebieski ekran z komunikatem o niedostatecznej (!) ilości pamięci, potem następny z informacją o błędzie, i komputer zawiesza się.

Co ciekawe, komputer startuje poprawnie w trybie awaryjnym, działa też po wyłączeniu ładowania programów i sterowników programem msconfig. Pod DOSem przeszedł poprawnie długi test pamięci (memtest.exe).

Na drugim dysku twardym zainstalowałem zatem zupełnie czyste Windows ME, i również uruchamia się prawidłowo.

Mam w tej chwili łącznie trzy jednostronne moduły pamięci po 256 MB, i dowolne dwa z nich pozwalają na bezproblemową pracę, dopiero dołożenie trzeciego powoduje problem, i to tylko przy zainstalowanym obecnie Windows. Płyta główna na pewno obsługuje taką konfigurację pamięci, a BIOS jest najnowszy dostępny. Dlatego myślę, że sam nowy moduł nie jest uszkodzony, płyta główna chyba też nie, a jedynie jakieś sterowniki wirtualne (VxD) powodują problem.
Problem występował zresztą już dawniej, gdy miałem pożyczony moduł "dwustronny", ale wtedy myślałem, że to jego wina.

Wiem, że powinienem po prostu przeinstalować system i wszystko, ale nie mam na to na razie czasu.
Czy ktoś zna może jakiś prosty sposób na (tymczasowe) rozwiązanie problemu bez instalowania systemu od nowa?
Z góry bardzo dziękuję.
__________________
pozdrowienia
puch
puch jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 02.02.2004, 23:51   #2
RafeQ
Bywalec
 
Avatar użytkownika RafeQ
 
Data rejestracji: 15.10.2003
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 49
RafeQ w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Ten system to istna żałoba i nic dziwnego, że dzieją się na nim takie rzeczy. Prawdopodobnie jakbyś mychę zmienil to byś również miał problemy.

Win Me to nieudana próba połączenia 98 z XP (graficzne bajery). Osobiście radzę Ci zrobić formata i zainstalować Windows 98SE lub jeżli masz lepszego kompa (min. Duron 900Mhz z 266MB DDR) to w zależności od twojej wiedzy: 1. Windows 2000 SP4 - dla bardziej kumających
2. Windows XP - dla mniej kumających

Ja mam Win 2000 i niedawno dodawałem sobie też pamięć i żadne niebieskie mi nie wyskoczyły. Wszystko poszło prawidłowo

---------------
Można również zwalić winę na kości pamięci, ale po twoim wytłumaczeniu wątpie czy to sprzęt. Polecam zmienić tą kupę na jakiś przyzwoitszy, bardziej ludzki system
__________________
Spawalnik: PLEXTOR PX-760A
Zrzucalnik: PIONEER 106S - za nic go bym nie wymienił! Wymiata na pełnych obrotach wszystkie typy krążków od 2003 roku
RafeQ jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 02.02.2004, 23:58   #3
puch
Forumator
 
Data rejestracji: 21.03.2003
Lokalizacja: Ł
Posty: 954
puch zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Dzięki za odpowiedź.
Niestety, zmiana systemu absolutnie nie wchodzi w grę. Nawet po formacie nadal będzie to musiał być ME. Do tej pory nie narzekałem, a używam go już dobre trzy lata.

Poza tym, ME zainstalowany od nowa, zupełnie "czysty" - działa poprawnie.
__________________
pozdrowienia
puch

Ostatnio zmieniany przez puch : 03.02.2004 o godz. 00:00
puch jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 03.02.2004, 00:53   #4
MaciejT
Team Member
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika MaciejT
 
Data rejestracji: 20.06.2000
Lokalizacja: Bydgoszcz
Posty: 1,952
MaciejT zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Ustaw w BIOSie Cas Latency manualnie na 3, oraz wszystko inne co dotyczy RAMu również manualnie na średnio-najwolniejsze parametry jakie się da. (zakładam, że te trzy kości się różnią)

skoro po wylaczeniu programów i sterowników system działa to wyłącz wszystkie, i włączaj je selektywnie - powinno się wyjaśnić co powoduje błąd
__________________
Copyright (C) 2000-2011 MaciejT, All Rights Reserved
MaciejT jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 03.02.2004, 01:23   #5
puch
Forumator
 
Data rejestracji: 21.03.2003
Lokalizacja: Ł
Posty: 954
puch zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
BIOS pozwala na ustawienie CAS Latency 1,5 - 2 - 2,5, przy czym 2,5 jest domyślne (wg SPD). Nie można tego bardziej spowolnić. Pozostałe parametry jednak można, i to zrobiłem, podobnie z częstotliwością taktowania - efekt dokładnie żaden. Kości faktycznie się nieco różnią, choć pochodzą od jednego producenta (Elixir/Nanya). Poza tym, dowolne dwie z trzech współpracują ze sobą poprawnie, dopiero dodanie trzeciej powoduje problem.

Chyba rzeczywiście nie ma innej rady, jak włączać czy wyłączać sterowniki po jednym i zobaczyć, który to powoduje. Miałem jednak nadzieję, że ktoś się z tym zetknął, i zna jakąś szybką receptę, bo trochę nie mam czasu i siły, by z tym teraz walczyć.

Najważniejsza jest dla mnie odpowiedź na pytanie, czy Windows ME jako takie ma problem z obsługą większej ilości pamięci niż 512 MB? Bo jeśli tak, to moje próby są z góry skazane na niepowodzenie, i może lepiej od razu dać sobie spokój. Czy ktoś z forumowiczów miał/ma Win ME z większą ilością pamięci?
__________________
pozdrowienia
puch
puch jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 03.02.2004, 06:39   #6
esem
OldBoy
 
Avatar użytkownika esem
 
Data rejestracji: 18.05.2002
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 3,863
esem jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>esem jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>
win9xx a wiec i winMe nie umieją sobie poradzić z RAMem powyżej 128MB - bo nie potrzebują takiego nadmiaru szczęścia i głupieją.
Jeżeli używasz aplikacji które nie wspomagają nadmiaru RAMu to występują problemy. Niektóre gry np. świetnie zagospodarowują ten nadmiar RAMu.
Rozwiązaniem jest jeden z programów do zarządzania RAMem np. cacheman. 8)
__________________
ASUS DRW-24B3LT
esem jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 03.02.2004, 08:36   #7
MaciejT
Team Member
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika MaciejT
 
Data rejestracji: 20.06.2000
Lokalizacja: Bydgoszcz
Posty: 1,952
MaciejT zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
o ile pamietam SID mial chyba 2GB RAM na Win98

Windowsy 9x umieja sobie poradzic z nadmiarowym RAMem, jednak najwyzsza jednostka adresowania jest 128MB, wiec w przypadku wielokrotnosci 128MB bedzie zachodzic wielokrotne adresowanie - tak gdzies czytalem - czyli z ludzkiego na nasze, dokladanie kostek RAM NIE BEDZIE przyspieszac komputera
__________________
Copyright (C) 2000-2011 MaciejT, All Rights Reserved
MaciejT jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 03.02.2004, 10:44   #8
RafeQ
Bywalec
 
Avatar użytkownika RafeQ
 
Data rejestracji: 15.10.2003
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 49
RafeQ w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Miałem 384 MB Ram na Win 98se i dobrze wszystko chodziło, ale rzeczywiście komfort pracy niewiele wzrósł, windy typu 9x i Me fatalnie zarządzają pamięcią i faktycznie 128 MB ramku im wystarcza ponieważ reszta będzie po prostu cały czas wolna (no może w grach się zapełni)
__________________
Spawalnik: PLEXTOR PX-760A
Zrzucalnik: PIONEER 106S - za nic go bym nie wymienił! Wymiata na pełnych obrotach wszystkie typy krążków od 2003 roku
RafeQ jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 03.02.2004, 10:44   #9
ko_darek
Bywalec
 
Data rejestracji: 19.11.2003
Lokalizacja: Radom
Posty: 53
ko_darek zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Witam!

Miałem taki problem z RAMem pod Win98 i dotyczył ilości banków pamięci.
Wszystkie 3 moduły były sprawne, ale chodziły tylko po obsadzeniu slotów w jednej określonej kolejności.

Pozdrawiam.
D.
ko_darek jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 03.02.2004, 12:25   #10
puch
Forumator
 
Data rejestracji: 21.03.2003
Lokalizacja: Ł
Posty: 954
puch zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Wszystkie pamięci są jednobankowe; sloty są trzy, ale banki cztery, więc to nie to. Przekładanie płytek do różnych slotów nic nie daje. Testy pamięci pod DOSem przechodzone są poprawnie.

Pamięć chciałem rozszerzyć, bo często zdarza mi się mieć otwarty duży dokument Worda w powstawianą grafiką, a obok program graficzny, a w nim jednocześnie otwartych kilka - kilkanaście obrazków, i często jeszcze ze dwa inne programy, co dość skutecznie zapycha pamięć. Liczyłem, jeśli już nie na co innego, to choćby na zwiększenie bufora dysku twardego, ograniczenie korzystania pliku wymiany, itd. Zresztą doświadczenie z "czystym i gołym" systemem ME wskazuje, że może on działać przy takiej ilości pamięci (nawet, gdyby nie miał jej całej wykorzystać).
Chyba nie mam innego wyjścia jak zainstalować system od nowa i zobaczyć, co będzie.

Dziękuję.
__________________
pozdrowienia
puch

Ostatnio zmieniany przez puch : 03.02.2004 o godz. 12:28
puch jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 03.02.2004, 13:23   #11
prometeusz
Guru
 
Avatar użytkownika prometeusz
 
Data rejestracji: 07.01.2003
Posty: 8,319
prometeusz ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>prometeusz ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>prometeusz ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>prometeusz ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>prometeusz ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>prometeusz ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>prometeusz ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>prometeusz ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>prometeusz ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
A ja bym jeszcze dodał ze to wyglada podobnie jak w NT4, tam tez bylo jakies ograniczenie.
Trzeba bylo instalowac NT na mniejszej ilosci ramu - niepamietam niestety jakiej, nastepnie service paka- jakiego nie pamietam, to bylo dawno i dopiero on rozwiazywal problem ramu.
Sprobuj nowsze SP na ME i dodaj kosc - jezeli sa wogole dostepne na ME

prometeusz
__________________



prometeusz jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 03.02.2004, 13:27   #12
nimal
Author
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika nimal
 
Data rejestracji: 29.03.2003
Lokalizacja: The World
Posty: 16,809
nimal ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>nimal ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>nimal ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>nimal ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>nimal ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>nimal ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>nimal ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>nimal ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>nimal ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>nimal ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>nimal ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
sp wychodza tylko dla rodziny nt - taka polityka giganta...
do 9x sa tylko pojedyncze aktualizacje
nimal jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 03.02.2004, 16:03   #13
memorando
Młody żonkoś
 
Data rejestracji: 02.02.2003
Lokalizacja: Szczecin
Posty: 3,324
memorando zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez esem
win9xx a wiec i winMe nie umieją sobie poradzić z RAMem powyżej 128MB - bo nie potrzebują takiego nadmiaru szczęścia i głupieją.
Jeżeli używasz aplikacji które nie wspomagają nadmiaru RAMu to występują problemy. Niektóre gry np. świetnie zagospodarowują ten nadmiar RAMu.
Rozwiązaniem jest jeden z programów do zarządzania RAMem np. cacheman. 8)
z tobą się zgodzę dalem win 98 na 512 ramu i mega lol ladowal się wolniej niż winxp kiedy mialem starego kompa na sdrach z 256 mega pamięci co więcej 98 ladowala się na 512 ramu prawie 5 minut echhhh najgorszy system microsoftu
memorando jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 03.02.2004, 16:10   #14
memorando
Młody żonkoś
 
Data rejestracji: 02.02.2003
Lokalizacja: Szczecin
Posty: 3,324
memorando zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez puch
Wszystkie pamięci są jednobankowe; sloty są trzy, ale banki cztery, więc to nie to. Przekładanie płytek do różnych slotów nic nie daje. Testy pamięci pod DOSem przechodzone są poprawnie.

Pamięć chciałem rozszerzyć, bo często zdarza mi się mieć otwarty duży dokument Worda w powstawianą grafiką, a obok program graficzny, a w nim jednocześnie otwartych kilka - kilkanaście obrazków, i często jeszcze ze dwa inne programy, co dość skutecznie zapycha pamięć. Liczyłem, jeśli już nie na co innego, to choćby na zwiększenie bufora dysku twardego, ograniczenie korzystania pliku wymiany, itd. Zresztą doświadczenie z "czystym i gołym" systemem ME wskazuje, że może on działać przy takiej ilości pamięci (nawet, gdyby nie miał jej całej wykorzystać).
Chyba nie mam innego wyjścia jak zainstalować system od nowa i zobaczyć, co będzie.

Dziękuję.
Puch cytuję co mam napisane w manualu do mojej mobo msik7n2delta ilsr zrozumiesz prosty tekst

Quote Can i use more than 512 mb memory in win9x or me
A. No you can`t , you can only use more than 512mb memory on win2000 or winxp. This is a microsoft isue please chek suport:

http://support/microsoft.com/support...s/Q108/079.ASP
memorando jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 03.02.2004, 21:52   #15
puch
Forumator
 
Data rejestracji: 21.03.2003
Lokalizacja: Ł
Posty: 954
puch zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
A to pociecha! Ale dzięki, memorando, o taką wskazówkę właśnie mi chodziło!
__________________
pozdrowienia
puch
puch jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post


Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 23:47.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.