Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Off topic (https://forum.cdrinfo.pl/f5/)
-   -   Zobaczymy, czy szamani od pogody mają rację (https://forum.cdrinfo.pl/f5/zobaczymy-czy-szamani-od-pogody-maja-racje-95185/)

Jarson 26.11.2015 11:59

Zobaczymy, czy szamani od pogody mają rację
 
Dziś po raz kolejny moje oczy ujrzały prognozę długoterminową, tym razem bardzo szanowanej instytucji, gdyż Centrum Prognozowania Klimatu (Climate Prediction Center) Narodowej Służby Meteorologicznej i Oceanicznej Stanów Zjednoczonych (NOAA).

Często mówi się, że prognozy długoterminowe się nie sprawdzają i że jest to wróżenie z fusów, a dla odmiany nieliczni w nie wierzą. Zdecydowanie zaliczam się do tych pierwszych, jednak zamierzam dać meteorologom szansę - sprawdzę fakty. Oczywiście nigdzie w internecie nie można znaleźć artykułu typu "prognoza sprzed kwartału się nie sprawdziła", więc zabiorę się za sprawdzanie sam. Otóż łobuzy przepowiedzieli pogodę na najbliższe sześć miesięcy; dziś cytuję tutaj tę prognozę, a następnie będę co miesiąc podsumowywał ostatni okres, a także sprawdzał czy prognoza tej samej instytucji na kolejne miesiące zmienia się, czy nie. Na przykład na koniec grudnia zobaczymy, czy prognoza na luty podawana przez NOAA będzie taka sama jak podawana przez nich dziś...

Poniżej cytowane za wp.pl przewidywania CPC NOAA na kolejne miesiące:

Grudzień 2015:
Cytat:

Nadchodzący pierwszy miesiąc meteorologicznej zimy zapowiada się nader ciepło. Należy oczekiwać, że grudzień będzie cieplejszy niż wskazywałaby na to norma wieloletnia średnio o ok. 2 stopnie. Ryzyko pojawienia się fal mrozów będzie zatem minimalne, na naszych termometrach częściej pojawią się wartości zbliżone do 5 kresek powyżej zera. Nie oznacza to jednak dużych opadów - w większości Polski oczekuje się raczej suchej aury. Wyjątek ma stanowić północno-zachodnia część kraju, gdzie suma opadów będzie przeciętna.
Styczeń 2016
Cytat:

W przypadku grudnia będziemy mogli mówić o stosunkowo wysokich temperaturach, a kolejny miesiąc zapowiada się jeszcze bardziej pozytywnie. Styczeń ma być bowiem średnio o około 3 stopnie cieplejszy niż zwykle. Oznacza to że typowej zimy raczej nie uświadczymy - jeżeli będzie się pojawiał całodobowy mróz, to zaledwie epizodycznie, a częściej na naszych termometrach będą gościły wartości wyraźnie dodatnie. Suma opadów będzie przeciętna w środkowej części kraju, podczas gdy północne i południowe rubieże sytuacja może być nieco inna. Tam opady deszczu, a z rzadka także śniegu, mogą pojawiać się częściej niż zwykle.
Luty 2016
Cytat:

W tym miesiącu suma opadów będzie wyższa niż zwykle w większości Polski - wyjątek stanowić mogą południowe części kraju. Wciąż utrzymywać się będzie trend podwyższonych względem normy temperatur - tym razem o około 2 stopnie. Biorąc pod uwagę fakt, że mowa o ostatnim miesiącu meteorologicznej zimy, można oczekiwać, że luty 2016 roku zamknie trzeci z rzędu ciepły sezon zimowy. Patrząc na mapę warto jednak zauważyć, że tym razem za Uralem panować będzie silny układ wysokiego ciśnienia, który przy odpowiedniej "koniunkturze" może zbliżyć się do Polski, przynosząc epizod dużych mrozów. Z taką sytuacją należy się liczyć, choć obecnie nie wygląda ona na bardzo prawdopodobną.
Marzec 2016
Cytat:

Przeciętne jak na trzeci miesiąc roku temperatury w Polsce sugerują, że zima nie zaskoczy nas w marcu zaskakującym, mroźnym epilogiem. W większości Polski (szczególnie południe) temperatury mają być nawet minimalnie wyższe niż zazwyczaj o tej porze roku. Nadal będzie jednak dość deszczowo, w większości Polski suma opadów może przekroczyć normę wieloletnią.
Kwiecień 2016
Cytat:

W przypadku tak dalekiego zasięgu prognoz, należy mieć świadomość ich orientacyjnego charakteru. Podkreślają to również autorzy opracowań sezonowych - przedstawiają one najbardziej prawdopodobny rozwój sytuacji meteorologicznej. Kwiecień 2016 roku w Polsce miałby być wyjątkowo mokry, a temperatury miałyby być bliskie normy wieloletniej, czyli około 11-13 stopni maksymalnie w ciągu dnia.
Maj 2016
Cytat:

Gdyby prognoza sięgająca aż sześciu miesięcy miała się sprawdzić, maj byłby miesiącem brzydkim, mało satysfakcjonującym dla zwolenników wypoczynku na świeżym powietrzu. Powód? Bardzo duża suma opadów, prawdopodobnie związana z pierwszymi silnymi burzami. Temperatury w przypadku piątego miesiąca roku mają już mniejsze znaczenie - sugerowane przez Amerykanów ujemne odchylenie o jeden stopień oznaczałoby, że średnio na naszych termometrach oglądalibyśmy w ciągu dnia nie 18, a 17 stopni. W tych okolicznościach podwyższona suma opadów jawi się jako potencjalnie znacznie większy problem.

Berion 26.11.2015 12:03

Oby się nie sprawdziło. Chcę zimy -20*C przez dwa miesiące.

Jarson 26.11.2015 12:06

No ja aż tak skrajnych oczekiwań nie mam, ale marzą mi się regularne temperatury poniżej zera, sporo śniegu i kilka zimnych epizodów.

ed hunter 26.11.2015 12:35

Tak, zima może być, poproszę tylko gratisowe 1000 m gazu. :>

Prognoza: Prawdziwa zima zbliża się wielkimi krokami

http://pogoda.interia.pl/wiadomosci/...mi,nId,1928325

:rotfl:

joujoujou 26.11.2015 13:40

Długoterminowe prognozy pogody.

Pomiędzy regałem "baśnie" a regałem "wróżby". ;p

Jarson 26.11.2015 15:46

No właśnie. Ale żeby mi nikt nie smęcił "a skąd wiesz, sprawdzałeś?" - właśnie sprawdzam :D Mam nadzieję mieć polewkę z tych przewidywań, ale jak będzie - zobaczymy ;)

grzeniu 26.11.2015 16:10

Pytanie, co robią Indianie.

ed hunter 26.11.2015 18:19

Pytanie ile krat zamówi @joujoujou po wypłacie, to może coś wróżyć! :D (np. zimę w Irlandii i odcięcie od świata, to jak zamówi dużo)

andrzejj9 26.11.2015 21:44

Fajny temat. Dopinguję do sprawdzania :)

misiozol 27.11.2015 15:05

Cytat:

Napisany przez grzeniu (Post 1343185)
Pytanie, co robią Indianie.

sssss :taktak:

DejaVu 27.11.2015 15:33

Dziś zmieniłem opony na zimowe :taktak: więc zima będzie :ysz:

ed hunter 27.11.2015 16:18

Cytat:

Napisany przez ed hunter (Post 1343166)
Tak, zima może być, poproszę tylko gratisowe 1000 m gazu. :>

Prognoza: Prawdziwa zima zbliża się wielkimi krokami

http://pogoda.interia.pl/wiadomosci/...mi,nId,1928325

:rotfl:

A dzisiaj wieszczą, że w przyszłym tygodniu wiosna. :szczerb:

http://pogoda.interia.pl/prognoza-dl...zawa,cId,36917

revolver0 27.11.2015 19:02

prędzej uwierzę w jednorożca niż na pogodę dłuższą niż dwa dni do przodu...

Zetoxa 27.11.2015 19:46

Cytat:

Napisany przez grzeniu (Post 1343185)
Pytanie, co robią Indianie.

w ogóle nie zbierali chrustu, nie kupili gumofilców :nie:
przynajmniej tak biali w saloonie gadali :konf:

Ormianin 05.12.2015 23:55

A ja mam w domu już 16 stopni, nie jest źle, polar na głowę i dalej eksperymentuje z temperaturą. A dziś za oknem miałem 13,5 stopni

Patrix 06.12.2015 00:51

16 to jednak trochę za zimno :D

Ormianin 06.12.2015 13:12

16 stopni jest ok w sypialni, nocą, w ciągu dnia mam 3 stopnie więcej. 16 stopni nie generuje zbyt dużo energii a rachunki są przyjemniejsze do płacenia

DejaVu 06.12.2015 13:27

U mnie w pokoju +14*C :taktak: jak na razie rozpalałem tylko dwa razy w :spoko: kominku, w niedzielę w tamtym tygodniu i w środę :>

Jarson 06.12.2015 13:31

Masochiści jesteście :D

U mnie 19,5 - 20 stopni i ani mi do głowy nie przyjdzie iść w dół - jak chcę chłodu to nakładam kurtkę i wychodzę na zewnątrz ;)

joujoujou 06.12.2015 16:15

Ajtam chcesz chłodu - gdybyś chciał, to byś tej kurtki nie zakładał. :P

Jarson 29.12.2015 16:28

Podsumowanie I i kolejna prognoza
 
Pozostał jeszcze jeden dzień grudnia, ale spece ze Stanów wydali już kolejną prognozę, więc pora podsumować pierwszy miesiąc, oraz porównać to, co mówili w ubiegłym miesiącu o grudniu z tym, co zdarzyło się rzeczywiście.

Poniżej prognoza sprzed miesiąca:

Cytat:

Nadchodzący pierwszy miesiąc meteorologicznej zimy zapowiada się nader ciepło. Należy oczekiwać, że grudzień będzie cieplejszy niż wskazywałaby na to norma wieloletnia średnio o ok. 2 stopnie. Ryzyko pojawienia się fal mrozów będzie zatem minimalne, na naszych termometrach częściej pojawią się wartości zbliżone do 5 kresek powyżej zera. Nie oznacza to jednak dużych opadów - w większości Polski oczekuje się raczej suchej aury. Wyjątek ma stanowić północno-zachodnia część kraju, gdzie suma opadów będzie przeciętna.
Jak było naprawdę? Wciąż nie ma oficjalnej średniej temperatury i sumy opadów, ale wygląda na to, że choć rzeczywiście kierunek meteorolodzy odgadli dobrze, tak całkowicie chybili ze skalą. Miało byc o 2 stopnie cieplej niż zwykle. W rzeczywistości średnia temperatura grudnia to -1,8 stopnia, czyli dwa stopnie więcej to 0,2 stopnia. A ile było? Najbliższe dwa dni jeszcze trochę pociągną średnią w dół, ale już teraz mówi się, że prawdopodobnie będzie to najcieplejszy grudzień w historii - a dotychczasowy rekord średniej T wyniósł 3,3 stopnia. A więc - pomyłka wynosi co najmniej 3 stopnie - to jest przepaść...

Sorry Winetou, ale 0:1 dla synoptyków, bo z tą temperaturą trafili mniej więcej tak, jakby przed powodzią mówili - trochę popada, ale niespecjalnie dużo :D

Prognoza pogody na okres styczeń - kwiecień jest zaskakująco zgodna z tą z ubiegłego miesiąca. Różnice są, ale nazwałbym je kosmetycznymi. Dla celów czysto kronikarskich poniżej - znów za WP - nowe dane:

Styczeń
Cytat:

Ochłodzenie, które rozpocznie się tuż przed końcem roku będzie krótkie, a jego efekty przestaniemy prawdopodobnie odczuwać w okolicach Święta Trzech Króli. Amerykanie sugerują, że styczeń będzie w Polsce bardzo ciepły, podobnie jak grudzień. Oczekuje się odchyleń dochodzących nawet do 4 stopni, co oznacza, że śniegu i mrozu będzie jak na lekarstwo, w zamian otrzymamy wyraźnie dodatnie temperatury.

Na północy oraz na zachodzie kraju spodziewamy się wysokich sum opadów, na pozostałym obszarze będzie ona przeciętna.

Luty
Cytat:

W przeciwieństwie do stycznia luty ma być deszczowy praktycznie w całym kraju - podwyższonej sumy opadów nie prognozuje się jedynie dla południowo-wschodniej Polski.

Utrzymany zostanie trend bardzo wysokich temperatur, który ma być szczególnie silny na wschodzie kraju. W przypadku spełnienia się tych zapowiedzi, lutowe dni przynosiłyby zwykle około 5 stopni. Podobną wczesnowiosenną lub późnojesienną pogodę zawdzięczać będziemy zapewne atlantyckim masom powietrza.

Marzec
Cytat:

Pierwszy miesiąc meteorologicznej wiosny przyniesie temperatury wyższe niż zwykle ma to miejsce, jednakże odchylenie nie będzie tak duże jak w styczniu i w lutym. Oczekujemy maksymalnych dziennych temperatur pomiędzy 5 a 10 stopni. Utrzyma się trend podwyższonej sumy opadów - deszczu ma być wyraźnie więcej niż zwykle o tej porze roku, przede wszystkim na Górnym i Dolnym Śląsku oraz na Podlasiu.
Kwiecień
Cytat:

Czwarty miesiąc w roku miałby być kolejnym cieplejszym niż wskazywałaby na to norma wieloletnia. Tym razem nasze termometry będą wskazywać o około 1 stopień więcej niż zwykle - co sugeruje średnie maksymalne dzienne temperatury rzędu 13-14 kresek. Za wiosenne ciepło zapłacimy po raz kolejny podwyższoną sumą opadów - najwięcej padać będzie na zachodnim Pomorzu, a najmniej w centrum oraz na południowym wschodzie Polski.
Co do czerwca synoptycy zrobili burzę mózgów i postanowili zrewidować poprzednie prognozy. Poniżej porównanie przewidywań sprzed miesiąca i obecnych:

Maj
Cytat:

Gdyby prognoza sięgająca aż sześciu miesięcy miała się sprawdzić, maj byłby miesiącem brzydkim, mało satysfakcjonującym dla zwolenników wypoczynku na świeżym powietrzu. Powód? Bardzo duża suma opadów, prawdopodobnie związana z pierwszymi silnymi burzami. Temperatury w przypadku piątego miesiąca roku mają już mniejsze znaczenie - sugerowane przez Amerykanów ujemne odchylenie o jeden stopień oznaczałoby, że średnio na naszych termometrach oglądalibyśmy w ciągu dnia nie 18, a 17 stopni. W tych okolicznościach podwyższona suma opadów jawi się jako potencjalnie znacznie większy problem.
Cytat:

Ponadnormalna suma opadów będzie dotyczyła przede wszystkim Podlasia oraz zachodu Polski. W centrum oraz na południowym wschodzie deszczu ma być tyle, ile zwykle. Należy oczekiwać temperatur nieco wyższych niż zwykle w maju, co oznacza regularne przekroczenia 20 kresek w ciągu dnia. Warto pamiętać, że prognozy sięgające tak daleko obarczone są poważnym ryzykiem błędów.
Jeszcze przed miesiącem miał więc być maj chłodny i mokry, natomiast teraz ma być ciepły i przeciętnie mokry. Poczekamy, zobaczymy...

andrzejj9 29.12.2015 19:20

"Obawiam się" (w cudzysłowiu bo tak własciwie to jestem tego w zasadzie pewien..) że okaze się, że jakikolwiek długoterminowe prognozy to - przynajmniej w wykonaniu naszych speców - wróżenie z fusów. I jedyne co można sprawdzać to pogoda góra dwa dni w przód (meteo..).

icemac 30.12.2015 08:39

i d.u.p.a i mróz przylazł ...

Zetoxa 30.12.2015 08:58

a na Sylwka będzie -10 :sciana:

icemac 30.12.2015 12:51

Cytat:

Napisany przez Zetoxa (Post 1346690)
a na Sylwka będzie -10 :sciana:

w sylwka siedzę w domu :P

ale w dzień ma być z -4, a biegać trzeba ..

:party:

Jarson 30.12.2015 15:36

Ależ do biegania (pamiętam ze starych czasów :P) to jest bardzo dobra pogoda ;)

Pamiętam, jak kiedyś w spodenkach i podkoszulku biegłem w zawodach na odcinku 13 km przy temperaturze jakichś 5 stopni powyżej zera. Wtedy jeszcze nie było w Polsce mody na bieganie, na internet też nie, na Decathlon mody być nie mogło, bo go u nas również nie było. W związku z tym biegało się w czym popadnie, był nawet okres, że miałem jako zapasowy strój komplet... do koszykówki :D

ed hunter 30.12.2015 19:55

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...58&oe=5706D426


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 22:35.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2025, vBulletin Solutions Inc.