Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Dyski twarde, SSD - Problemy, porady, software (https://forum.cdrinfo.pl/f101/)
-   -   NOWY DYSK - diagnoza, przygotowanie i przygotowanie !!! (https://forum.cdrinfo.pl/f101/nowy-dysk-diagnoza-przygotowanie-przygotowanie-82233/)

HALL9000 23.04.2009 09:23

NOWY DYSK - diagnoza, przygotowanie i przygotowanie !!!
 
Witam.

W drodze do mnie jest nowy dysk ( HD103UJ ) i po otrzymaniu chciałbym
sprawdzić jego kondycję, oraz poprawnie przygotować go do pracy .

Jakich użyć programów, aby zrobić to optymalnie ???

Czy wystarczy systemowy format i klasyczny scan disc , czy też są bardziej wymagane narzędzia - jeśli tak, to jakie i czy warto ?


Pozdrawiam.

joujoujou 23.04.2009 10:32

http://dyski.cdrinfo.pl/przewodnik.php

:)

Bartez 24.04.2009 09:51

A tutaj masz mnóstwo różnego rodzaju programów przeznaczonych do dysków twardych: Programy dla dysków twardych

revolver0 24.04.2009 15:55

"Poprawnie przygotować go do pracy." jeżeli był już kiedyś używany to go wyzeruj pozbędziesz się bad sektorów jeśli są.

Berion 24.04.2009 21:09

Każde pełne formatowanie odznacza bad sektory.

A co do "kondycji HDD" to sprawdź raport SMART.

andrzejj9 09.06.2009 05:13

Jak sprawdzić czy nowy dysk jest.. nowy?
 
Podczepię się:

Kupiłem dzisiaj dysk do notebooka Seagate 160GB z serii 5400.3 na ATA. Chciałem mieć spokój więc kupiłem w Komputroniku płacąc trochę drożej. Wróciłem do domu, obejrzałem dysk i mam pewne wątpliwości, czy jest to dysk nowy. Niby nie ma wyraźnych rys ani nic takiego, ale jeden pin był wygięty, w kilku miejscach było trochę jakby brudu. Oglądałem go dokładnie i ostatecznie nie znalazłem nic, co dałoby mi 100% pewność, ale też nie udało mi się pozbyć wątpliwości, że może to być dysk po naprawie gwarancyjnej.

W każdym razie zastanawiam się, jak można to sprawdzić. Byłem już na stronie Seagate i wpisałem numer seryjny sprawdzając termin gwarancji (24 marca 2012), co niby potwierdziło, że dysk wyprodukowany został niedawno. Ale pewnie przy okazji ewentualnej naprawy dysku 'odświeża' się gwarancję w systemie.

Zastanawiam się czy jest jakiś inny sposób, żeby sprawdzić datę produkcji, albo inaczej upewnić się, że dysk jest nowy.

ed hunter 09.06.2009 05:25

W tym przypadku S.M.A.R.T pewnie nic ciekawego nie powie, ale warto spojrzeć...czy nie polecieli w kulki...

HD Tune np.

andrzejj9 09.06.2009 05:36

Myślałem o oprogramowaniu, ale jeszcze nie włożyłem dysku do komputera (notebooka). Na zasadzie, że jeśli jednak któreś ślady świadczą o wcześniejszym używaniu to nie zostały zrobione przeze mnie).

Sam nie wiem.. może po prostu mi się wydaje. Z drugiej strony wcale nie trzeba mieć bardzo bujnej wyobraźni, żeby pomyśleć o sytuacji, kiedy producent takie numery odstawia. Zwłaszcza teraz.


Myślę nad jeszcze jednym testem - o ile dobrze pamiętam nowe dyski nie są sformatowane i właściwie przed tym nie nadają się do żadnej pracy. Starego dysku chyba nie da się doprowadzić do takiego stanu, więc przy pierwszym włożeniu i uruchomieniu można by to sprawdzić. Dobrze myślę?

Skubi 09.06.2009 07:30

Cytat:

Napisany przez andrzejj9 (Post 1028326)
...
Myślę nad jeszcze jednym testem - o ile dobrze pamiętam nowe dyski nie są sformatowane i właściwie przed tym nie nadają się do żadnej pracy. Starego dysku chyba nie da się doprowadzić do takiego stanu, więc przy pierwszym włożeniu i uruchomieniu można by to sprawdzić. Dobrze myślę?

Źle myślisz, zawsze można usunąć podział dysk na partycje i masz nowiutki dysk, wiec jak dysk nie jest sformatowany to nie masz pewności czy dysk jest nowy czy używany. Natomiast gdy dysk jest sformatowany to masz pewność na 99% ze był używany.

murt 09.06.2009 08:22

No wlasnie, chyba w S.M.A.R.T. jest wartosc Power On Hours Count ktora pokazuje ile dysk przepracowal.
Nie wiem czy jest mozliwosc wyzerowania S.M.A.R.T. -a ?

andrzejj9 09.06.2009 09:51

Dobra, raczej dysk zainstaluję i potem będę się bawił. Dałem jeszcze do obejrzenia ojcu, który twierdzi, że nie był on przykręcany (po gwintach). Ja nie widzę różnicy, ale sprawdziłem ojca, czy na pewno odróżnia i odróżnia ;)

Co nie zmienia faktu, że wątpliwości mam dalej. Ale też trochę mi się spieszy, bo muszę notebooka jak najszybciej uruchomić, więc pewnie pośpiech przeważy. Potem jak będę miał chwilę to potestuję. Chyba..

migol21 17.07.2009 08:09

Sprawdzić dysk można sprawdzając S.M.A.R.T. oraz wynik skanowania.

Patrix 17.07.2009 12:51

Cytat:

Napisany przez murt (Post 1028369)
No wlasnie, chyba w S.M.A.R.T. jest wartosc Power On Hours Count

Nie chyba, tylko jest i własnie tak to trzeba sprawdzić :)

Ale ponad miesiąc minął, widać wszystko ok było ...

andrzejj9 17.07.2009 12:59

Sprawdzić sprawdziłem, SMART wyszedł ok, gdzieś tam znalezłem informację o czasie używana dysku i była kilka godzin, więc to również w porządku (chociaż pewnie żaden problem tę wartość wyzerować). A co do dysku to chodzi dobrze, chociaż od czasu do czasu słyszę z notebooka jakieś dziwne odgłosy (trudno to opisać, taki śmieszny dźwięk jakby przeskakiwania czegoś..) i zastanawiam się, czy to nie z dysku (bo z czego innego?). Ale chodzić chodzi, więc i tak nie miałbym jak się do tego przyczepić, więc jest jak jest.

murt 17.07.2009 13:24

Cytat:

Napisany przez andrzejj9 (Post 1036594)
Sprawdzić sprawdziłem, SMART wyszedł ok, gdzieś tam znalezłem informację o czasie używana dysku i była kilka godzin, więc to również w porządku (chociaż pewnie żaden problem tę wartość wyzerować). A co do dysku to chodzi dobrze, chociaż od czasu do czasu słyszę z notebooka jakieś dziwne odgłosy (trudno to opisać, taki śmieszny dźwięk jakby przeskakiwania czegoś..) i zastanawiam się, czy to nie z dysku (bo z czego innego?). Ale chodzić chodzi, więc i tak nie miałbym jak się do tego przyczepić, więc jest jak jest.

Ten dziwek to moze byc odglos parkowania glowicy.


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 15:18.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.