Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Komputery - oprogramowanie i sprzęt (https://forum.cdrinfo.pl/f113/)
-   -   Niemieckie znaki "ä, ö, ü, ß" - jak się przełączać? (https://forum.cdrinfo.pl/f113/niemieckie-znaki-ae-oe-ue-ss-jak-sie-przelaczac-23918/)

absorb 29.07.2003 20:54

Niemieckie znaki "ä, ö, ü, ß" - jak się przełączać?
 
Uczę się ostro niemieckiego i potrzebuję czasem umlauta lub escetka.
Wykombinowałem że znajdę je w Windows'owej tablicy znaków (Win98 SE), wkleję do notatnika i w razie potrzeby będę metodą kopiuj \ wklej wstawiał. Niestety nie jest to zbyt dobry sposób gdy trzeba płynnie pisać po niemiecku. Dobrałem się do "Klawiatura" w Panelu Sterowania, dodałem niemiecki standartowy i sprawiłem żeby ikonka przełącznika pojawiła się koło zegarka. Z dziwnych przyczyn po zmianie na niemiecki samo wraca w trakcie pisania na PL. Poza tym jedyną różnicą jest to że y=z i odpowiednio z=y. Umlautów i escetów nadal wstawiać nie potrafię. Próbowałem alt+dana literka ale nic to nie daje. Kto się orientuje o co tu chodzi? Hilfe, hilfe!

Patrix 29.07.2003 21:00

a może całą winde po niemiecku ?? wtedy może coś wyjdzie ;)

Gorzala 29.07.2003 21:07

A sprobuj tak:
Odpal tablice znakow, zaznacz insteresujacy Cie symbol, w prawym dolnym rogu zobaczysz co trzeba wklepac, aby dany znak otrzymac... powinno dzialac, chyba, ze zle zrozumilem :P ;)

goth 29.07.2003 21:22

No i oczywiscie mozna sprobowac wpisac jesli znasz znaki ASCII, np. tylda to Alt+126 i tak dalej. Poszukaj w jakiejs ksiazce bo wszystkich znakow na pamiec to ja nie znam ;).
Ale jak potrzebne to jutro podam.

Narqa.

Gorzala 29.07.2003 21:25

Cytat:

goth napisa***322;(a)
No i oczywiscie mozna sprobowac wpisac jesli znasz znaki ASCII, np. tylda to Alt+126 i tak dalej. Poszukaj w jakiejs ksiazce bo wszystkich znakow na pamiec to ja nie znam ;).
Ale jak potrzebne to jutro podam.

Narqa.

O, o, o - wlasnie o to mi chodzilo... :)

puch 30.07.2003 00:07

Panel Sterowania / Klawiatura / Język. "Dodaj..." - dodaj "niemiecki standardowy". Domyślnie zainstaluje Ci się klawiatura niemiecka standardowa, a ona ma trochę inny układ klawiszy (np. zamienione Y i Z) w stosunku do polskiej programisty, no i ma dodatkowe klawisze z niemieckimi literami. Na zwykłej klawiaturze będzie Ci się zatem bardzo źle pisało.
Przy podświetlonym języku "niemieckim standardowym" kliknij więc na Właściwości i wybierz układ klawiatury "amerykański międzynarodowy". Układ ten pozwala uzyskać większość liter alfabetów zachodnioeuropejskich poprzez kombinacje znak ", ', lub `, plus właściwa litera. Można w ten sposób bez problemu uzyskać znaki takie, jak np. è, é, ë, à, á, ä, ù, ú, ü, ò, ó, ö, ì, í, ï, ø, ß, ñ, µ, ð, å, þ, æ, ç - niektóre z nich także tak jak polskie, po prostu prawy Alt + litera. Np. ä to Alt+q;, ü to Alt+y, ö to Alt+p, ß to Alt+s.

absorb 30.07.2003 08:58

Cytat:

goth napisa***322;(a)
No i oczywiscie mozna sprobowac wpisac jesli znasz znaki ASCII, np. tylda to Alt+126 i tak dalej. Poszukaj w jakiejs ksiazce bo wszystkich znakow na pamiec to ja nie znam ;).
Ale jak potrzebne to jutro podam.

Narqa.

O ASCII nic nie wiem. Jak to "alt+126"? Trzymam alt i wklepuję 1,2,6?!
Gdzie ta książeczka?

absorb 30.07.2003 09:07

Cytat:

puch napisa***322;(a)
Panel Sterowania / Klawiatura / Język. "Dodaj..." - dodaj "niemiecki standardowy". Domyślnie zainstaluje Ci się klawiatura niemiecka standardowa, a ona ma trochę inny układ klawiszy (np. zamienione Y i Z) w stosunku do polskiej programisty, no i ma dodatkowe klawisze z niemieckimi literami. Na zwykłej klawiaturze będzie Ci się zatem bardzo źle pisało.
Przy podświetlonym języku "niemieckim standardowym" kliknij więc na Właściwości i wybierz układ klawiatury "amerykański międzynarodowy". Układ ten pozwala uzyskać większość liter alfabetów zachodnioeuropejskich poprzez kombinacje znak ", ', lub `, plus właściwa litera. Można w ten sposób bez problemu uzyskać znaki takie, jak np. è, é, ë, à, á, ä, ù, ú, ü, ò, ó, ö, ì, í, ï, ø, ß, ñ, µ, ð, å, þ, æ, ç - niektóre z nich także tak jak polskie, po prostu prawy Alt + litera. Np. ä to Alt+q;, ü to Alt+y, ö to Alt+p, ß to Alt+s.

Pomogło, dzięki.
Nie istnieje przypadkiem układ w którym bez switch'owania można uzyskiwać te brutalne ü, ä, ö, ß. Oraz nasze kochane ą, ę, ź, ż, etc.??

bgn 30.07.2003 12:00

Cytat:

absorb napisa***322;(a)
Pomogło, dzięki.
Nie istnieje przypadkiem układ w którym bez switch'owania można uzyskiwać te brutalne ü, ä, ö, ß. Oraz nasze kochane ą, ę, ź, ż, etc.??

********************************
uklad nie, ale rozwiazanie tak. Trzeba zaopatrzyc sie w niemiecka klawiature ( podwojnie opisana (Lacinskie standard i niemieckie)- w Niemczech kosztuje pare groszy) i po zainstalowaniu niemieckiej klawiatury ( jak kolega wyzej pisal - warto przelacznik umiescik w pasku ) po otwarciu np. Worda zamieniasz klawiature na niemiecka i piszesz).
Mam tak zrobione do rosyjskiej klawiatury , bo pisze w tym egzotycznym jezyku - ale nim kupilem podwojnie opisana klawiature to po prostu mialem pisakiem opisane bukwy i tez dzialalo)

puch 30.07.2003 12:31

Zgadzam się z bgn - o ile wiem, nie ma takiego układu klawiatury, który pozwalałby jednocześnie, bez przełączania uzyskiwać litery polskie i inne. Jeśli trudno Ci zapamiętać układ "amerykański międzynarodowy", możesz zrobić jak radzi bgn: kupić klawiaturę z podwójnym opisem (faktycznie, za granicami można takie kupić), albo po prostu opisać sobie klawisze trwałym pisakiem. Przełączania typów klawiatury jednak nie unikniesz.

Moim zdaniem jednak skórka nie jest warta wyprawki. Potrzebne Ci są raptem 4 litery (bez skojarzeń, proszę!), i to nietrudno zapamiętać:

ö = " + o albo Alt+p
ä = " + a albo Alt+q
ü = " + u albo Alt+y
ß = Alt+s

" oraz literę naciskasz po kolei: po naciśnięciu " nic się nie dzieje i dopiero naciśnięcie litery daje właściwy umlaut, natomiast z Altem robisz tak, jak w polskim - przytrzymujesz Alt i naciskasz literę.

absorb 31.07.2003 07:16

Są jeszcze naklejki...
Mam takie do laptop'a - może sie nadzadzą!
Inna sprawa że przy ustawieniach:
Język - niemiecki standardowy; Układ - amerykański międzynarodowy
" + u = ú
" + a = á
" + o = ó
To chyba lepsze wyjście niż to z alt'em ale nie działa!!!

puch 31.07.2003 07:34

Drogi absorb,

Kiedy piszę " mam na myśli ", a nie ' ! " uzyskujesz naciskając Shift + ' . Na pewno działa!

A faktycznie, naciskając ' + u, o czy a uzyskujesz ú, ó oraz á. Natomiast naciskając Shift ' (czyli ") uzyskujesz umlauty.

Wiem, co piszę, bo sam używam od czasu do czasu!

Zulcia17 21.11.2010 15:52

a spróbuj tak:
  • Alt + 142 = Ä
  • Alt + 132 = ä
  • Alt + 153 = Ö
  • Alt + 148 = ö
  • Alt + 154 lub Alt + 0220 = Ü
  • Alt + 129 lub Alt + 0252 = ü


:) życzę powodzenia:spoko:

rycho 21.11.2010 15:55

Zulcia17!
Ostatni zainteresowany już umarł parę lat temu.
Pokój jego duszy...

superrrmario 21.11.2010 17:18

Ktoś kiedyś miał niemiecką klawiaturę...


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 15:25.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.