Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Odzyskiwanie danych (https://forum.cdrinfo.pl/f109/)
-   -   problem z odzyskaniem danych z dysku (https://forum.cdrinfo.pl/f109/problem-odzyskaniem-danych-dysku-93074/)

orlandu 01.01.2014 22:23

problem z odzyskaniem danych z dysku
 
Witam serdecznie

Zwracam się o pomoc do ludzi dobrej woli

W laptopie mojej teściowej grzebał jej synalek. Chciał do istniejącej
instalacji Win 7 dograć linuxa. Oczywiście plan wziął w diabły i komputer
się wysypał (wchodzi w ekran na którym istnieje wyłącznie możliwość
nacisnięcia 'Esc' i po restarcie znowu pojawia się rzeczony ekran)

Jako że mieli na dysku trochę cennych plików (zdjęcia itp) poprosili mnie o pomoc.

Dowiedziałem się jeszcze, że przed skopaniem systemu 'fachowiec' omyłkowo sformatował dysk. Zatem przygotowałem się instalując odpowiedni program
do próby odzyskania danych (easyRecovery).

Dysk został wyjęty i podłączony do mojego PC, komputer go wykrył . Dysk ma dwie partycje - jedna mniejsza ze sterownikami druga większa na dane.

I tutaj przyszło zaskoczenie - na wiekszej partycji mimo tego że nie ma żadnych danych system we właściwościach pokazuje, że jest zajęte 30gb z 200gb.
Druga sprawa - dysk na etykiecie ma 320gb a obie partycje mają w sumie 230gb.

Czy może być to kwestia skasowania partycji i pozostawienia ich w stanie surowym - nie sformatowanym do żadnego z systemów plików fat/ntfs ?

I ew co można w takiej sytuacji zrobić ?

Czy lepiej sformatować dysk w dosie i wtedy próbować coś odzyskać?
Czy ew. istnieje jakiś program za pomocą którego można by było dobrze zdiagnozować dysk i ustalić co się z nim dzieje ?

Z góry dziekuję za każdą odpowiedź

Berion 02.01.2014 02:35

Zrób posektorowy obraz tego HDD do pliku i dopiero się baw.

Po takich takich zabiegach szanse na odzyskanie danych są znikome. Nie dość że tablica partycji jest uszkodzona (skoro pokazuje błędne informacje dotyczące rozmiaru) to partycje były formatowane i dane nadpisywane (na pewno większość, dlatego znikome). Każde Twoje kolejne działanie jak np. zapędy dotyczące ponownego formatowania tylko zmniejszą te szanse.

Pozostają Ci programy które szukają określonych plików po nagłówkach i nadzieje że akurat potrzebne dane nie były pofragmentowane. Jeśli zachowała się MFT to jest szansa na przywrócenie starego układu partycji i wtedy łatwiej będzie cokolwiek odzyskać.

Misiek4 02.01.2014 16:35

Tak jak Berion wspomniał powyżej, jeżeli masz ważne dane na dysku, nie przeprowadzaj na nim żadnych operacji zapisu. Na początek możesz ściągnąć TestDisk, który pokaże, czy w miarę bezpozbeleśnie da się odzyskać dane. Po uruchomieniu programu TestDisk, wybierasz dysk z którego chcesz odzyskać dane -> rodzaj partycji: INTEL -> Analyse. Po pewnej chwili TestDIsk powinien wyświetlić listę znalezionych partycji lub też zapytać, czy poszukać partycji (opcja "Quick Search"). Jeżeli po przeszukaniu zostaną wyświetlone partycje i są podświetlone na zielono, to najeżdzasz kursorem na partycję z której chcesz odzyskać dane i wciskasz literę "P" (ocja ta wyświetli listę dostępnych plików, które można przekopiować na inny nośnik za pomocą klawisza "C").

laptokowiec 22.01.2014 16:05

W programie DMDE wybierz opcję skan NTFS.
Następnie w wynikach poszukaj czego potrzebujesz

Basta22 09.11.2014 22:50

Witam.Jeśli mogę to proszę o pomoc.Posiadam dysk któremu coś odbiło i sam system go nie widzi w moim komputerze jak i w zarządzaniu dyskami.Ale przy instalacji systemu jest widoczny.Normalnie bym go sformatował i cieszył sie dalej magazynem ale mam tam pewne dane które raczej nie chce sie tak łatwo pozbywać.Jakieś porady ?

Berion 10.11.2014 10:36

Jak BIOS/UEFI widzi to uruchom Linuksa z livecd - jest duża szansa że odczyta. ;]


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 06:05.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.