Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Komputery - oprogramowanie i sprzęt (https://forum.cdrinfo.pl/f113/)
-   -   Komputer, a zużycie prądu ?!?! (https://forum.cdrinfo.pl/f113/komputer-zuzycie-pradu-13023/)

Ice 22.11.2002 16:18

Komputer, a zużycie prądu ?!?!
 
No właśnie ile prądu w ciągu 1h zużywa komputer (chodzi mi o samą jednostkę centralną, z zasilaczem 300W). ???

bas 22.11.2002 17:38

To zależy co jest w środku i co ta maszyna robi. Generalnie sam komputer pracujący 24/7 miesięcznie zjada prądu za jakieś 12-17złotych, też się kiedyś nad tym zastanawiałem w kontekście serwerów. Generalnie czajnik elektryczny jest dużo droższy w utrzymaniu(gdyby pracował nonstop).

Ice 22.11.2002 22:16

Bas jestes pewien ???
Bo z moich obliczen wyszlo ze jest to okolo 50zł - przy zasilaczu 200W. Tylko właśnie spytałem się, bo sam nie wiem czy dobrze policzyłem.
A liczyłem tak.
200W x 24 (godziny - doba) x 30 dni = 144000 = 144kWh
144kWh x 0,40zł = 57,6 zł na miesiąc.
Tylko wydawało mi się troche dużo więc dlatego spytałem na forum.

grzeniu 22.11.2002 22:33

Bedzie mniej chocby dlatego ze wygaszony monitor bierze znacznie mniej pradu a on w calym zestawie chyba zuzywa najwiecej, no jeszcze kwestia jego przekatnej.

Druss 23.11.2002 00:55

Ciekawy temat, moze jakies linki do strony gdzie jest dokaldnie opisane jak obliczyc zuzycie prad przz kompa, tez bym chcial wiedziec ile moj tego je :)

-Sid-The-Rat=> 23.11.2002 01:08

byl juz taki temat na forum - i jesli mnie pamiec ne nyli to druss ty sie w nim wypowiadales :)

wrzuccie w wyszukiwarke 'wat' 'watow' 'prad' - powinno wyskoczyc - topic calkiem dlugi i majacy pare miesiecy - chyba z sierpnia

bas 23.11.2002 04:00

Cytat:

Ice napisa***322;(a)
Bas jestes pewien ???
Bo z moich obliczen wyszlo ze jest to okolo 50zł - przy zasilaczu 200W. Tylko właśnie spytałem się, bo sam nie wiem czy dobrze policzyłem.
A liczyłem tak.
200W x 24 (godziny - doba) x 30 dni = 144000 = 144kWh
144kWh x 0,40zł = 57,6 zł na miesiąc.
Tylko wydawało mi się troche dużo więc dlatego spytałem na forum.

To że zasilacz ma 200 czy 300Watt nie oznacza, że on tyle pobiera, oznacza jedynie, że tyle można z niego maxymalnie wydusić, do tego dochodzą straty, ja podałem koszt prądu dla serwerka. Jak odpalisz sobie jakiś bardzo obciążający sprzęt program to będzie pobierał więcej. Podłącz sobie amperomierz i na tej podstawie policz, wyjdzie bez monitora mniej więcej tyle ile podałem.

leff 23.11.2002 07:54

powyższe obliczenia są prawidłowe z teoretycznego punktu widzenia i przy pełnym obciążeniu zasilacza. (nie będę tu wchodził w przesunięcia fazowe) Tak wychodzi i tyle W rzeczywistości zasilacz zużywa mniej prądu - przez 24h nie używasz cd czy stacji dyskietek itp.
Jeżeli rzeczywiście chcesz sprawdzić to ktoś radzi ł żebyś bodłączył amperomierz w linie lub powyłączał wszystko w domu (łącznie z lodówką :) ) spisał wskazanie licznika i po godzinie urzytkowania kompa spisał ponownie wskazanie licznika l- i bądziesz wiedział ile akurat twój komp zużywa.
Dodam jeszcze że monitor w kompach stacjonarnych jest zasilany bezpośrednio z sieci 220 a jedynie poprzez zasilacz może być włączany. Więc moc pbieraną przez monitor trzeba by było dodać do mocy pobieranej przez komp.

Druss 23.11.2002 09:15

Cytat:

-Sid-The-Rat=> napisa***322;(a)
byl juz taki temat na forum - i jesli mnie pamiec ne nyli to druss ty sie w nim wypowiadales :)

wrzuccie w wyszukiwarke 'wat' 'watow' 'prad' - powinno wyskoczyc - topic calkiem dlugi i majacy pare miesiecy - chyba z sierpnia

Nie nie to bylo zupelnie na inny temat, tam byla mowa o o tym jaka moc pobiera komputer bo ktos sie pytal czy mu zasilacz wytrzyma, a tu chodzi o konkretna stawke za miesiac 8)

tomall0 24.11.2002 16:33

Cytat:

Druss napisa***322;(a)


Nie nie to bylo zupelnie na inny temat, tam byla mowa o o tym jaka moc pobiera komputer bo ktos sie pytal czy mu zasilacz wytrzyma, a tu chodzi o konkretna stawke za miesiac 8)

Mnie się wydaje, że to czy On będzie żarł za 17,50 czy 49,30 zł. to to i tak niczego nie zmienia. I tak będziemy przed nim ślęczeli godzinami, dniami, nocami...:-D :-D :-D

bas 24.11.2002 17:02

Cytat:

tomall0 napisa***322;(a)


Mnie się wydaje, że to czy On będzie żarł za 17,50 czy 49,30 zł. to to i tak niczego nie zmienia. I tak będziemy przed nim ślęczeli godzinami, dniami, nocami...:-D :-D :-D

To ma znaczenie jeśli stawiasz router u klienta i trzeba się z nim rozliczyć za prąd.

Druss 24.11.2002 20:33

Albo gdy ostatnio rachunek przychodzi gigantyczny i musisz wytlumaczy starym ile on wkoncu pali na miesiac :)

Stef 24.11.2002 22:57

A mi leci komp+monitor+wieza, jako glosniki komputerowe. i to pzremnozyc razy 12 godzin dziennie*30 dni......... ZDECYDOWANIE ZA DUUZO !!!!! rodzice nie wytrzymuja i groza sankcjami !!!!!

Druss 25.11.2002 00:48

Ja mam dwa kompy w domu takze przydalby mi sie jakis system na obliczenie poboru mocy i przelicznik na walute polska.;)

Niuniek 25.11.2002 06:49

Ja też kiedyś miałem taki problem. Za młodych czsów też rodzinka groziła sankcjami za zużycie prądu (jest u mnie kilka gniazd i wtyków o małym poborze mocy). Wystarczył jednak mały manewr. Zagroziłem iż podłączę podlicznik na mój obwód zasilający i że będę płacił za zużytą energię zgodnie ze wskazaniam licznika. Temat został zakończony definitywnie. Tak więc aby problem nie był uciążliwy, proponuję zakupić w najbliższej hurtowni elektrycznej licznik (koszt ok 30PLN), włączyć go opomiędzy gniazdo sieciowe i listwę rozgałęźną (UWAGA!!! WYSOKIE NAPIĘCIE!!!) i po problemach i pytaniach typu: "Ile on ciągnie ....". Pozdrawiam i powodzenia.


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 20:42.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.