Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Off topic (https://forum.cdrinfo.pl/f5/)
-   -   Czy może się coś stać jak zostawię kompa na noc, a wiatraczek jest troszkę zapchany.. (https://forum.cdrinfo.pl/f5/czy-moze-sie-cos-stac-jak-zostawie-kompa-noc-wiatraczek-jest-troszke-zapchany-19936/)

camfo 15.04.2003 21:42

Czy może się coś stać jak zostawię kompa na noc, a wiatraczek jest troszkę zapchany..
 
Witam,
Mam taki problem - coś mi się stało z wiatraczkiem i teraz jak włączam kompa to mi on (komp) huczy...ale jak chwile zaczekam i klepne lekko w bok obudowy to huczenie znika na dobre...i moje pytanie jest następujące - czy może się spalić jakiś podzespół komputera (procesor, karta sieciowa) gdy komputer będzie dłużej działał, bo dziala mi chyba od rana i jak radzicie - zostawić na noc włonczonego??????

Salvad0r 15.04.2003 21:46

Re: Czy może się coś stać jak zostawię kompa na noc, a wiatraczek jest troszkę zapchany..
 
Cytat:

camfo napisa***322;(a)

czy może się spalić jakiś podzespół komputera (procesor, karta sieciowa) gdy komputer będzie dłużej działał, bo dziala mi chyba od rana i jak radzicie - zostawić na noc włonczonego??????

Jeden z moich dziala bodajze od stycznia i nie panikuje z tego powodu :-) Jesli masz Intel'a to zadziala wylacznik termiczny w skrajnym wypadku i nic sie nie stanie z procesorem. Aczkolwiek nawet bez wiatraczka prawie kazdy Intel wytrzyma (chyba ze krecony bardzo mocno). Jesli masz AMD to moze byc roznie, niektore nie maja wylacznikow termicznych i moze dojsc do uszkodzenia rdzenia.

ob@r 15.04.2003 22:08

przesmaruj i wyczyść wiatraczek to przestanie, nic sie nie stanie (nie pamietam ile czasu nie miałem coolera na procku intela bo mnie denerwował co prada obudowy bok miałem sciągnięty) poprostu wiatraczek "wkręca "się w obroty...

krzpac 15.04.2003 23:00

Re: Czy może się coś stać jak zostawię kompa na noc, a wiatraczek jest troszkę zapchany..
 
Cytat:

camfo napisa***322;(a)
Witam,
Mam taki problem - coś mi się stało z wiatraczkiem i teraz jak włączam kompa to mi on (komp) huczy...ale jak chwile zaczekam i klepne lekko w bok obudowy to huczenie znika na dobre...i moje pytanie jest następujące - czy może się spalić jakiś podzespół komputera (procesor, karta sieciowa) gdy komputer będzie dłużej działał, bo dziala mi chyba od rana i jak radzicie - zostawić na noc włonczonego??????

hehe... mam tak dokładnie samo jak ty :)

ale juz spie spokojnie...

ja sobie ustawiłem w biosie ze jak temperatura procka podskoczy powyzej 70 stopni to komp mi się wyłączy... poszukaj w biosie moze masz taką opcję...

surff 15.04.2003 23:12

Re: Czy może się coś stać jak zostawię kompa na noc, a wiatraczek jest troszkę zapchany..
 
Cytat:

camfo napisa***322;(a)
Witam,
Mam taki problem - coś mi się stało z wiatraczkiem i teraz jak włączam kompa to mi on (komp) huczy...ale jak chwile zaczekam i klepne lekko w bok obudowy to huczenie znika na dobre...i moje pytanie jest następujące - czy może się spalić jakiś podzespół komputera (procesor, karta sieciowa) gdy komputer będzie dłużej działał, bo dziala mi chyba od rana i jak radzicie - zostawić na noc włonczonego??????

Jak ci hałasuje to go rozkręć i zobacz co jest grane!!!!!!!!!!!!!!!Jak sie nie kreci to wymień, jak hałasuje to nasmaruj,jak sie juz spalił to wyrzuć kompa przez okno^_^

bas 16.04.2003 00:21

Nic się niestanie, mój serwer chodził od 84 dni non stop, aż do dziasiaj. Spalił się zasilacz bo coś się stało na płycie, kondensatory się powybrzuszału i się spaliło. Jutro jadę po nową płyte, procesor i zasilacz do serwisu oddać. Kupic Ci coś?:)
A tak całkiem poważnie: jak ma paść to padnie i czy zrobi to o 19:30 czy o 04:00 to chyba bez różnicy, przedmuchaj drania a jak to nie pomoże to wymień wentka i finał(wiem, że można przesmarować itp, ale niepolecam), u mnie przy starcie w zimnym pokoju wentek na chipsecie wyje niemiłośiernie, ale jak mu sie cieplej zrobi to przestaje, może kiedyś coś z tym zrobię.

Laser 16.04.2003 07:37

Witam !

Poprostu wiatrak wpada w rezonans i hałasuje - jak komp / zasilacz / sie podgrzeje to obroty sie ponosza i pracuje juz płynnie.


Od razu mówie ze smarowanie nic nie daje - mi uciszył sie na dwa starty kompa i nadal jest to samo.

Camfo jak ja czyciłem wiatrak to na łopatkach było mnóstwo kurzu - u ciebie zapewne tez tak jest wiec wyczycs starannie łopatki - odciazy to wentylator i wywazy moze go troche.

Ale musze ten wentyl wymienic bo widze ze jest na złaczu - tzn nie trzeba lutowac - zwykły 80mm wentyl tak wstawie i spokoj.;)

surff 16.04.2003 08:39

Cytat:

Laser napisa***322;(a)




Od razu mówie ze smarowanie nic nie daje - mi uciszył sie na dwa starty kompa i nadal jest to samo.


Daje - tyle że trzeba zrobić to porządnie i nasmarować czymś dobrym.

Fantomas 16.04.2003 10:36

Cytat:

surff napisa***322;(a)
Daje - tyle że trzeba zrobić to porządnie i nasmarować czymś dobrym.
Może troszkę więcej szczegółów? Gdzieś czytałem, że pod nalepkę wentylatora dostarczali mieszaninę smaru-pasty i oleju. Ale czy to działa i co to było, to nie pamiętam.
Miłego dnia.

Kinja 16.04.2003 10:38

Cytat:

ob@r napisa***322;(a)
przesmaruj i wyczyść wiatraczek to przestanie, nic sie nie stanie (nie pamietam ile czasu nie miałem coolera na procku intela bo mnie denerwował co prada obudowy bok miałem sciągnięty) poprostu wiatraczek "wkręca "się w obroty...

co prada obudowy bok miałem sciągnięty - to dobry pomysl ale jak sie nie ma zwierzat:)
Moja kotka lubi wszelkie tekie zakamarki i kiedys gdy mnie nie bylo w pokoju a obudowa byla zdjeta ( szczescie komp wylaczony tez) ulozyla sie tam ladnie:) Wprawdzie zmiescila sie tylko boczkiem ale :):):)

surff 16.04.2003 10:49

Cytat:

Fantomas napisa***322;(a)
Może troszkę więcej szczegółów? Gdzieś czytałem, że pod nalepkę wentylatora dostarczali mieszaninę smaru-pasty i oleju. Ale czy to działa i co to było, to nie pamiętam.
Miłego dnia.

Najlepiej wentyl rozebrać całkowicie , przeczyścić, przedmuchać, i nasmarować. Ja do smarowania używam płyny do wspomagania układów kierwoniczych ATF220 Mobil1 - bardzo dobrze smaruje.Takie smarowanie tylko pod naklejką może pomóc , ale nie koniecznie. Pamiętaj aby nie dać za dużo "smaru" , a zanim zaczniesz konserwacje wyczyść go.

Fantomas 16.04.2003 11:08

Bardzo dziękuję za wskazówki. Tylko czy ja to potem dobrze złożę? Jak kiedyś próbowałem naprawić budzik, to zegarmistrzowie nie wiedzieli, jak to poskładać. :D:D:D
Miłego dnia.

Maciej 16.04.2003 11:11

Re: Re: Czy może się coś stać jak zostawię kompa na noc, a wiatraczek jest troszkę zapchany..
 
Ilość załączników: 1
Cytat:

Salvad0r napisa***322;(a)
Jeden z moich dziala bodajze od stycznia i nie panikuje z tego powodu :-) Jesli masz Intel'a to zadziala wylacznik termiczny w skrajnym wypadku i nic sie nie stanie z procesorem. Aczkolwiek nawet bez wiatraczka prawie kazdy Intel wytrzyma (chyba ze krecony bardzo mocno). Jesli masz AMD to moze byc roznie, niektore nie maja wylacznikow termicznych i moze dojsc do uszkodzenia rdzenia.
Dokładnie ...czytałem o tym na Tom`s Hardware Guide.

Rdzenie procesorów Intela są wyposażone w monitoring temperatury.
Po prostu jednostka termiczna spowalnia zegar lub zawiesza procesor przy ekstremalnych temperaturach osiągniętych przy awariach wiatraczków.
A AMD nie posada owych zabezpieczeń ,co prowadzi do "usmażenia" procesora, a nawet i do uszkodzenia płyty głównej...no cóż o mało nie prowadzi do pożaru ...;)

Zainteresowanych polecam artykuł o awariach termicznych procesorów:
http://www.tomshardware.pl/cpu/20010917/index.html

-=KoWaLiK=- 16.04.2003 11:12

Po przeczytaniu tego postu nie wywnioskowalem o ktory cooler ci chodzi, proc,zasilacz ?? Powiem tylko tyle ze ja mialem podobna sytuacje z coolerkiem w zasilaczu. Start kompa powodowal potworny halas, tak jakby ktos pchal kredke miedzy platy wiatraka. No to co?? nowy cooler i po zabiegu ;) Rozkrecilem wymienilem na nowy i zdazylem popracowac pol godziny :o Wiatrak nie ta strona przykrecilem^_^ splil mi sie zasilacz.

surff 16.04.2003 11:19

Re: Re: Re: Czy może się coś stać jak zostawię kompa na noc, a wiatraczek jest troszkę zapchany..
 
Cytat:

Maciej napisa***322;(a)
Dokładnie ...czytałem o tym na Tom`s Hardware Guide.

Rdzenie procesorów Intela są wyposażone w monitoring temperatury.
Po prostu jednostka termiczna spowalnia zegar lub zawiesza procesor przy ekstremalnych temperaturach osiągniętych przy awariach wiatraczków.
A AMD nie posada owych zabezpieczeń ,co prowadzi do "usmażenia" procesora, a nawet i do uszkodzenia płyty głównej...no cóż o mało nie prowadzi do pożaru ...;)

Zainteresowanych polecam artykół o awariach termicznych procesorów:
http://www.tomshardware.pl/cpu/20010917/index.html

AMD zapewnia jedank,że w nowych procesorach Athlon system monitoringu temperatury działa już poprawnie i procesor nie grzeje sie w nieskończoność. Nie wiem ile w tym prawdy...Może Tom`s zrobie jakies nowe testy:-)


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 01:55.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.